*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4331798 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vermoudakias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8386 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:49:28 μμ »
Ο ένας έχει όνομα. Ο άλλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8387 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:54:22 μμ »
Όταν υπάρχει έλλειψη προγραμματισμού, αυτά γίνονται. Ξεκίνησαν μια διαδικασία που μπλόκαρε ΟΛΕΣ τις άλλες με αποτέλεσμα να μένουν 2 εργάσιμες ημέρες και να μη γνωρίζει κανείς τίποτα. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος πλέον στο υπουργείο που μπορεί να απαντήσει στα παρακάτω ερωτήματα:
α) Πότε θα ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ οι μετατάξεις; (Συνολικά μιλάω, όχι να βγάλουν σήμερα-αύριο κάποια ονόματα)
β) Με τι προσωπικό θα λειτουργεί τη Δευτέρα η ΚΥ του υπουργείου;
γ) Με τι προσωπικό θα λειτουργούν τη Δευτέρα οι διευθύνσεις εκπαίδευσης;
δ) Με τι προσωπικό θα λειτουργούν τη Δευτέρα τα ΙΕΚ; (Εκεί είναι ακόμη χειρότερα τα πράγματα, καθότι τη Δευτέρα δεν θα έχουν ούτε καν διευθυντές)
[b]ε) Σε ποιά σχολεία θα γράψουν οι συνάδελφοι που έχουν κάνει αιτήσεις απόσπασης τα παιδιά τους;[/b]

OEO???

Στην ΟΛΜΕ ας σκεφτούν να μην ξεκινήσουν τις απεργίες με την αρχή της σχολικής χρονιάς.Ας περιμενουν μια εβδομάδα για να δουν όλοι το μπάχαλο που θα επικρατήσει.:)
Νομίζω ότι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις θα γίνουν γιατί είναι ζήτημα πολιτικό για την κυβέρνηση.Εαν δεν γίνουν θα ρεζιλευτούν επικοινωνιακά ,άσε που θα θεωρηθούν ανίκανοι από τα τροϊκανά αφεντικά τους..

Αποσυνδεδεμένος darmenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8388 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:54:35 μμ »
210 3443505

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8389 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:55:05 μμ »
@ christos_chr

++++++++

τουλάχιστον  βάζουμε σε μια σειρά τα ζητήματα-λερναία ύδρα που προκύπτουν, γιατί χάνουμε τη μπάλα όλο και περισσότερο με κάθε νέα έμπνευση και καθυστέρηση του υπουργείου. Αυτοί σίγουρα πιά το κάνουν σκόπιμα. Απλά μου διαφεύγει το γενικό πλάνο για να δώ τι θέλουν να πετύχουν συνολικά! Τουλάχιστον άθλιο...

Το μόνο καλό είναι πως αναδεικνύεται το οξύ πνεύμα πολλών συναδέλφων στις συζητήσεις εδώ παρά την ύπνωση στην οποία μας είχαν υποβάλλει (και ακόμη προσπαθούν) και κάτι φαίνεται πως αρχίζει να αλλάζει (όχι δεν εννοώ την ΟΛΜΕ...) ...... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:02:25 »

Αποσυνδεδεμένος faaasf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8390 στις: Αύγουστος 28, 2013, 04:58:52 μμ »
...Και έχεις και τους άλλους να λένε ''3 μήνες διακοπές κάνετε...'

Δεν έχουν άδικο. Καλά λένε. Αν ήταν εκπαιδευτικοί τις ίδιες διακοπές θα είχαν.

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8391 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:00:52 μμ »
Διαβάζω και φρίττω.!

Τι είπε ο υφ. Παιδείας στην ΟΚΠΕ για τις μετατάξεις, μεταθέσεις και αποσπάσεις | Esos.gr - Τα πάντα για την παιδεία
http://www.esos.gr/article/eidisis-protovathmia-ekpaidefsi/ti-eipe-yfypoyrgos-paideias-okpe-metatxeis-metatheseis-apsopaseis

Το ζήτημα των μετατάξεων των εκπαιδευτικών Β/θμιας Εκπαίδευσης στην Α/θμια, ένα θέμα που , σύμφωνα με την ΟΚΠΕ, έχει πυροδοτήσει την έντονη ανησυχία των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων ΠΕ06, ΠΕ11 και ΠΕ16, οι οποίοι επί σειρά ετών εργάζονται στην Α/θμια Εκπαίδευση, μακριά από τις οικογένειες τους, περιμένοντας την «πολυπόθητη» μετάθεση ή απόσπαση, έθεσε το ΔΣ  της Ομοσπονδίας Καθηγητών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης στη συνάντηση με τον υφυπουργό   Παιδείας   Συμεών Κεδίκογλου.
Ο υφυπουργός απαντώντας  τόνισε ότι οι μετατάξεις θα προχωρήσουν, γιατί δεν μπορεί να συνεχιστεί η υφιστάμενη κατάσταση, να υπάρχουν, δηλαδή, υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί σε κάποιες περιοχές, ενώ αντιθέτως σε κάποιες άλλες να υπάρχει έλλειψη εκπαιδευτικού προσωπικού. Υποσχέθηκε, ωστόσο, ότι θα μεταφέρει τα αιτήματά μας στον υπουργό κ. Αρβανιτόπουλο, ο οποίος χειρίζεται προσωπικά το ζήτημα των μετατάξεων.
Το Δ.Σ. της Ο.Κ.Π.Ε. επέμεινε ότι «η προχειρότητα και η σπουδή με την οποία πρόκειται να πραγματοποιηθούν οι μετατάξεις θα είναι εις βάρος των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων της Α/θμιας και αντιπρότεινε οι συγκεκριμένες θέσεις μετάταξης να παραμείνουν ως λειτουργικά κενά για τη φετινή σχολική χρονιά και να δοθούν ως οργανικά κενά κατά την ερχόμενη περίοδο μεταθέσεων, ώστε να μπορούν και οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων Α/θμιας να υποβάλουν αίτηση προτίμησης για τις συγκεκριμένες θέσεις, με την προϋπόθεση, όμως, ότι θα υπάρξει κοινή μοριοδότηση».
 Στη συνάντηση συζητήθηκε επίσης η επανεξέταση των αιτήσεων μετάθεσης των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων Α/θμιας, εφόσον τα συγκεκριμένα κενά είναι οργανικά, όπως πιθανολογεί ο υφυπουργός, και, αφού ικανοποιηθούν πρωτίστως όλες οι αιτήσεις των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων της Α/θμιας, στη συνέχεια να προχωρήσει το υπουργείο στην καταγραφή των εναπομεινάντων κενών και στην κάλυψή τους με συναδέλφους των αντίστοιχων ειδικοτήτων Β/θμιας που ενδιαφέρονται να εργαστούν στην Α/θμια.
Ακόμη συζητήθηκε η δημιουργία ενιαίου πίνακα μεταθέσεων – αποσπάσεων, με την προϋπόθεση να υπάρχει κοινή μοριοδότηση των σχολείων με αναδρομική ισχύ, αφού είναι γνωστό ότι η μοριοδότηση των εκπαιδευτικών της Β/θμιας διαφέρει από την αντίστοιχη των εκπαιδευτικών της Α/θμιας, για την επίτευξη δίκαιης και ορθολογικής ανακατανομής του εκπαιδευτικού προσωπικού.
 
Ο κ. Κεδίκογλου, σύμφωνα με ανακοίνωση της Ομοσπονδίαςς άκουσε με ιδιαίτερη προσοχή τα αιτήματα της Ομοσπονδίας, τα οποία θεώρησε ότι είναι ορθά και δίκαια.

Αποσυνδεδεμένος Ιφκίνθια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • μαύρα μάτια κάναμε
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8392 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:02:05 μμ »
@ christos_chr

++++++++

τουλάχιστον  βάζουμε σε μια σειρά τα ζητήματα-λερναία ύδρα που προκύπτουν, γιατί χάνουμε τη μπάλα όλο και περισσότερο με κάθε νέα έμπνευση και καθυστέρηση του υπουργείου. Αυτοί σίγουρα πιά το κάνουν σκόπιμα. Απλά μου διαφεύγει το γενικό πλάνο για να δώ τι θέλουν να πετύχουν συνολικά! Τουλάχιστον άθλιο...

Το μόνο καλό είναι πως αναδεικνύεται το οξύ πνεύμα πολλών συναδέλφων στις συζητήσεις εδώ παρά την ύπνωση στην οποία μας είχαν υποβάλλει (και ακόμη προσπαθούν) και κάτι φαίνεται πως αρχίζει να αλλάζει (όχι δεν εννοώ την ΟΛΜΕ...) ...... ;)

Το πολύ γενικό πλάνο είναι το μνημόνιο.
Τα άλλα επιμέρους γενικά πλάνα θα είναι προφανώς -λέω εγώ τώρα- βήματα που θα διευκολύνουν αυτήν την πολιτική.
Άρα;
Στην Ίφκινθο, αδελφές μου, στην Ίφκινθο!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8393 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:02:40 μμ »
...Και έχεις και τους άλλους να λένε ''3 μήνες διακοπές κάνετε...'

Δεν έχουν άδικο. Καλά λένε. Αν ήταν εκπαιδευτικοί τις ίδιες διακοπές θα είχαν.
Σε οποιον τα λεει αυτα εγω του 'χαριζω τους τρεις μηνες' πακετο με ολο αυτο το αγχος και την αβεβαιοτητα!!! Και ειμαι απολυτα σιγουρη οτι την επομενη χρονια θα μου πει 'ευχαριστω αλλά δεν θα παρω.'
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8394 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:03:22 μμ »
...Και έχεις και τους άλλους να λένε ''3 μήνες διακοπές κάνετε...'

Δεν έχουν άδικο. Καλά λένε. Αν ήταν εκπαιδευτικοί τις ίδιες διακοπές θα είχαν.
Σε οποιον τα λεει αυτα εγω του 'χαριζω τους τρεις μηνες' πακετο με ολο αυτο το αγχος και την αβεβαιοτητα!!! Και ειμαι απολυτα σιγουρη οτι την επομενη χρονια θα μου πει 'ευχαριστω αλλά δεν θα παρω.'

Κι εγώ αυτή την απάντηση δίνω εδώ και χρόνια!!!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος Ιφκίνθια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • μαύρα μάτια κάναμε
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8395 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:05:14 μμ »
...Και έχεις και τους άλλους να λένε ''3 μήνες διακοπές κάνετε...'

Δεν έχουν άδικο. Καλά λένε. Αν ήταν εκπαιδευτικοί τις ίδιες διακοπές θα είχαν.
Σε οποιον τα λεει αυτα εγω του 'χαριζω τους τρεις μηνες' πακετο με ολο αυτο το αγχος και την αβεβαιοτητα!!! Και ειμαι απολυτα σιγουρη οτι την επομενη χρονια θα μου πει 'ευχαριστω αλλά δεν θα παρω.'

Σε όποιον τα λέει αυτά προτίθεμαι ευχαρίστως να διδάξω τα παιδιά του Ιούνιο - Ιούλιο - Αύγουστο non stop!
Να μας τα στείλουν, ντε! Δεν είναι για μας οι διακοπές, είναι για τους μαθητές!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2013, 05:07:59 μμ από Ιφκίνθια »
Στην Ίφκινθο, αδελφές μου, στην Ίφκινθο!

Αποσυνδεδεμένος aimi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8396 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:16:50 μμ »
Λοιπόν παιδιά εγώ πήρα μόλις πριν από ένα λεπτό το τηλέφωνο που δώσατε και η κυρία απάντησε οτι η ενημέρωση που έχει είναι αργά το βράδυ ή αύριο το πρωί.

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8397 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:19:09 μμ »
Λοιπόν παιδιά εγώ πήρα μόλις πριν από ένα λεπτό το τηλέφωνο που δώσατε και η κυρία απάντησε οτι η ενημέρωση που έχει είναι αργά το βράδυ ή αύριο το πρωί.

Το ίδιο ακριβώς έλεγαν και προχτές και χτες και σήμερα και θα λένε και αύριο....
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8398 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:20:36 μμ »
Μήπως είναι ηχογραφημένο μήνυμα;;;  ;)
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος blasphemy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνώση είναι δύναμη
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #8399 στις: Αύγουστος 28, 2013, 05:21:20 μμ »
Λοιπόν παιδιά εγώ πήρα μόλις πριν από ένα λεπτό το τηλέφωνο που δώσατε και η κυρία απάντησε οτι η ενημέρωση που έχει είναι αργά το βράδυ ή αύριο το πρωί.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά
Πόσες μέρες ακόμα θα τ'ακούμε αυτό;... >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.