*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4358339 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9338 στις: Αύγουστος 31, 2013, 11:57:18 μμ »
Αν θες διαβασε τα σχολια στο ακολουθο:
http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD

Γραφει καποιος με το ψευδωνυμο allo ena thima και εγειρει προβληματισμους νομιζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 06:40:07 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9339 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:39:30 πμ »
Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι δυστυχως...οτι δηλωσες αυτο περασε στο συστημα και ετσι βγηκαν οι υποχρεωτικες.Και ειναι ξεκαθαρο αυτο.ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.Τι λεμε τωρα;Αυτο φαινεται απο χιλιομετρα.Κια οι κυριοι αυτοι..εδωσαν αμεσως τα ονοματα,επειδη ετσι ειχε υποσχεθει ο Αρβι στον Σαμαρα.ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ στο υπουργειο παιδειας.
Το πιο αθωο..απλα σκασιλα τους που εγιναν αδικιες,το πιο ενοχο...μαγειρεματα και βυσματα.Διαλεξτε και παρτε.Δεν ξερω πιο ισχυει.Το πιο πιθανο και τα δυο.
Ενα ειναι σιγουρο.
Ολο αυτο καταπατα ασυστολα τα συνταγματικα δικαιωματα των πολιτων και τους νομους του κρατους.
ΥΓ.Μα αν ειναι δυνατον να πιστεουυν καποιοι οτι ελεγχθηκαν τα μορια κια ολα τα υπολοιπα.Ρε παιδια οκ..ακομα και η αιτηση στο ηλεκτρονικο συστημα ελεγε οτι αυτο αποτελει υπευθυνη δηλωση.ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΕΓΞΑΝ.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9340 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:05:03 πμ »
Δεν μπορώ να δεχτώ οι προσβάλλονται μερικοι εδώ μέσα για τις συζητήσεις περί βυσμάτων. Φυσικά και τα βύσματα ΔΕΝ είναι 3500 στους 6500! Δεν είσαι βύσμα αν είσαι ο 1 στους 2.

Το οτι η διαδικασία όμως έγινε τοσο διαβλητή και τα αποτελέσματα βγήκαν με έλλειψεις πληροφορίας (ΠΥΣΔΕ προέλευσης και μόρια) δείχνει οτι κάποιοι βολέυτηκαν. Και η διαδικασία κάποιους βόλευε! Η άποψη οτι απλά δεν τους ένοιαζε και βιάζονταν να πάνε για μπάνιο εμένα δεν με κερδίζει. Η εγκληματική αμέλεια δηλαδή. Τα βύσματα λοιπόν βολεύτηκαν από αυτή την διαδικασία. Και ήταν σίγουρα μέσα στους 3500. Και σίγουρα δεν κάθονται να ξεροσταλιάζουν σε αυτό το forum με το F5 ένα καλοκαίρι. Άρα μην το παίρνετε προσωπικά. Τα βύσματα δεν είναι εδώ. Φυσικά η εν λόγω διαδικασία βοήθησε και αρκετούς μη βυσματούχους να πάνε στον τόπο συμφερόντων τους. Κατά πάσα πιθανότητα τους πιο ταλαιπωρημένους από μας, ανθρώπους που έχουν High score σε μόρια ή έχουν έναν στρατό από παιδιά ή απλά ήδη βρίσκονταν στον τόπο συμφερόντων τους (+αρκετά μόρια) οπότε δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα για την τελευταία κατηγορία.

Σκεφτείτε το απλούστερο. Εγώ -ο μέσος εκπαιδευτικός- που χαλάω ένα F5 ανά καλοκαίρι, κάθομαι μπροστά στην αίτηση μετάταξής μου και βρίσκομαι μπροστά σε ένα δίλημμα: Να βάλω τα πραγματικά μου μόρια, ή να βάλω 259;;; Αν το ανακαλύψει κανείς θα πω οτι πάτησα κατά λάθος το 2 και είχα 59 μόνο! Αν δεν το πάρει χαμπάρι κανείς θα πάρω μετάταξη σιγουράκι!...
Τι κάνω; Φυσικά βάζω 59 και σκάω γιατί όταν θα βγει η λίστα μεταταχθέντων θα το βρεί κάποιος συνάδελφος και την...ξέρετε τώρα.

Το οτι η λίστα των αποτελεσμάτων θα έβγαινε χωρίς κανέναν έλεγχο, χωρίς καμία πληροφορία για τα μόρια ή το ΠΥΣΔΕ προέλευσης θα μπορούσε να το ξέρει κάποιος μόνο εκ των έσω. Και με τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι τώρα (δηλαδή καμία) πιστεύω οτι υπάρχουν άτομα που πήραν μετάταξη ΕΤΣΙ και ήξεραν μάλιστα οτι δεν θα τους πιάσουν.

Λυπάμαι για το σενάριο καταστροφής. Φυσικά δεν πιστεύω οτι έτσι πήραν όλοι μετάταξη, αλλά έστω και για έναν να είναι αλήθεια πρέπει να υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί και αυτή την στιγμή ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Φυσικά αυτό είναι ένα απλό σενάριο εξαπάτησης. Τα άλλα τα ξέρετε (πχ. Ο κωστάκης θα πάει εκεί και ο γιωργάκης εκεί και δεν δινουμε σημασία οτι έχουν 5 μόρια είναι ανήψια του υπουργού).

Δεν είναι πικρία που δεν πήρα μετάταξη. Ούτε πιστεύω οτι θα έπαιρνα την στιγμή που προτεραιότητα έχουν αυτοί που έβαλαν στην 1η επιλογή την περιοχή που υπηρετούν. Αλλά αυτό το πράγμα που έγινε εδώ και μερικές μέρες είναι η μεγαλύτερη εξαπάτηση της εκπαιδευτικής κοινότητας όσον αφορά της μετακινήσεις προσωπικού από τότε που έχει συσταθεί το Ελληνικό κράτος.

Δεν είναι πικρία. Οργή είναι!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:07:40 πμ από escozul »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9341 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 01:49:46 πμ »
Ετσι ακριβως.Ομως,επειδη δεν μπορω να μην το λεω..και θα το λεω συνεχεια.Οι μεγαλοι χαμενοι δεν ειναι αυτοι που ελαβαν μερος στις υποχρεωτικες μεταταξεις.Δεν ειχατε κατι..σας ηρθε ξαφνικα σαν ΕΥΚΑΙΡΙΑ.......ναιιιιιιιιιιιιιι ,να τα λεμε τα πραγματα με το ονομα τους.Σαν ευκαιρια για να παρετε μεταθεση .ΞΑΦΝΙΚΑ.Και ξερατε οτι λαβενατε μερος σε μια διατρητη διαδικασια.
Σε μια διαδικασια που ηταν εις βαρος αυτων που απο τον απριλιο ξεροσταλιαζαν εδω..με την ποιο νομιμη εγκυκλιο που βγηκε ποτε,με μια εγκυκλιο ΔΙΑΜΑΝΤΙ ΟΠΩς ΕΧΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ,ΣΑΣΦΕΣΤΑΤΗ και ηταν η δημιουργια νεων κλαδων στην α/θμια.ΠΩς ΣΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΛΕΞΑΝ με τις υποχρεωτικες και πως την ακυρωσαν,οχι επισημα γιατι δενε χει ακυρωθει,αλλα απλα για να ικανοποιηθουν τα νουμερα της τροικας και οι υποσχεσεις του Αρβι στον Σαμαρα..και ποδοπατηθηκαν ανθρωποι για αυτο.Αυτοι των εθελοντικων,που καν δεν ειχαν το θαρρος να τους ενημερωσουν οτι δεν θα πραγματοιποιησουν τις εθελοντικες για να βγαλουν τα  νουμερα,ετσι ωστε να μπορουν και αυτοι..να συμετεχουν στις υποιχρεωτικες,παροτι περα για περα αδικο και αυτο.Οπως και επισης οι ειδικοτητες που προυπηρχαν στη ν α/θμια..που καταπατηθηκαν ασυστολα,τοσα χρονια να ζητουν μεταθεση σε εναν νομο,και να ερχεται το υπουργειο και να δινει κενα σε μεταταχθεντες της β/θμιας εκει που οι ιδιοι ειχαν φαει ακυρο για μεταθεση.
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ..ΠΟΥ ΤΡΩΓΟΣΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ,ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΑ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ!
Σταματηστε να κλαιγεστε εσεις που συμμετειχατε σε ολο αυτο,γιατι πρωτα απο ολα ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΑΤΕ ΕΣΕΙς ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΛΛΩΝ..και το ξερατε οτι τα καταπαταε.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 12:41:36 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:42:35 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9342 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:09:23 πμ »
θεωρώ ότι όντως συνέβη αυτό που περιέγραψε η maria2013 και το είχα επισημάνει εμμέσως και στο:
http://www.pde.gr/index.php?topic=4286.msg707306#msg707306

Το γεγονός ότι μπορούσες να δηλώσεις μόνο σου Διεύθυνση στο συγκεκριμένο πεδίο (ένα στοιχείο γνωστό για όλους τους εκπαιδευτικούς και καταχωρισμένο στα πληροφοριακά συστήματα του Υπουργείου) αφήνει ΣΙΓΟΥΡΑ περιθώριο λάθους και "λάθους" (το δεύτερο για όσους είχαν την κατάλληλη πληροφόρηση).

Ας προσεχθεί λίγο και η λεκτική απόκλιση στα ακόλουθα:

http://pelop.pde.sch.gr/perif/index.php?option=com_k2&view=item&task=download&id=1172_671af0c4b796bb4e3d253bdaefa20448

1) Το πεδίο τιτλοφορείται: Δ/νση Β/θμιας Οργανικής Θέσης

2) Οι οδηγίες λένε: "Στη λίστα «Υπηρεσιακά Στοιχεία», ο Εκπαιδευτικός μπορεί να δει την Ειδικότητά του και πρέπει να δηλώσει την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας στην οποία είναι τοποθετημένος, τον Δήμο στον οποίο και έχει εντοπιότητα, καθώς και το Δήμο της μόνιμης κατοικίας του." (Σ.Σ. Με αυτό με τους Δήμους έχω ακόμα κάποιες απορίες...)

3) http://www.minedu.gov.gr/grafeio-typoy-kai-dimosion-sxeseon-main/deltia-typoy-main/9983-22-08-13-dt-es-metatakseis.html
Όσοι υπηρετούν σε συγκεκριμένη Διεύθυνση προηγούνται κατά τη μετάταξη, εφόσον έχουν ζητήσει μετάταξη εντός της ίδιας Διεύθυνσης σε σχέση με άλλους που υπηρετούν σε άλλη Διεύθυνση;
Απάντηση: ΝΑΙ γιατί η πολιτική βούληση είναι οι μετατάξεις να έχουν το μικρότερο κόστος για τον μετατασσόμενο καθηγητή. Άρα, πρώτα θα ικανοποιηθούν, όσοι προτιμούν μετάταξη εντός Διεύθυνσης που υπηρετούν, εφόσον φυσικά τα κενά της ειδικότητας/κλάδου τους είναι ισάριθμα των πλεονασμάτων στην οικεία τους Διεύθυνση, έπονται όσοι αιτηθούν μετάταξης εντός της οικείας Περιφέρειας, εφόσον υπάρχουν κενά και ακολουθούν όσοι αιτηθούν μετάταξης εκτός αυτής.

Αν δημοσιευτούν μόρια και Διεύθυνση που δήλωσε ο καθένας στο σύστημα, τότε οι έχοντες την κατάλληλη πληροφόρηση που έπραξαν πονηρά και πήραν κατ' αυτόν τον τρόπο μετάταξη πρέπει να τεθούν σε αργία (πέρα από το ποινικό μέρος). Όμως, πιστεύει κάποιος ότι θα συμβεί κάτι τέτοιο σε αυτούς που είχαν αυτή την πληροφόρηση;

Η βιασύνη για δημοσίευση των μετατάξεων σε ΦΕΚ και η άμεση υλοποίησή τους στο survey (όπως επισημάνθηκε από άλλους χρήστες πρωτύτερα) δείχνουν ότι προσπαθούν να κλείσουν το θέμα όπως-όπως.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9343 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:26:36 πμ »
Παρτε το χαμπαρι.Κανενας δεν θα δικαιωθει απο τις υποχρεωτικες μεταταξεις..διοτι ειναι τοσο διατρητη ολη αυτη η διαδικασια που δεν μπορει κανενας να την προσβαλλει.Ο υπουργος δυναται να τα κανει ΟΛΑ!
Εκτος του οτι μπηκατε ολοι σε λιστα πλεοναζοντων.Ας ΠΡΟΣΕΧΑΤΕ.Οταν συμμετεχετε σε τετοιες διαδικασιες..πρεπει να εχετε υποψην σας και τις συνεπειες.Μην παραπονιεστε.ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ..θα λαβετε τα αναλογα.Και κλαιγεστε τωρα για την παρανομια του πραγματος;Μα απο την αρχην φαινοταν αυτο.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9344 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:37:02 πμ »
Μπράβο γατόπαρδε,πέστα γιατί όλοι μιλούν για συναδελφικότητα...πόσο νόμιμο και ηθικό είναι να περιμένω 7 χρόνια να πάρω μετάθεση από τα δωδεκάνησα να έχω υπηρετήσει την οργανική μου στο ξερονήσι όπως όλοι της Π.Ε. ασεπ τρομάρα μου(τότε που οι συνάδελφοι μου  της Δ.Ε. έβγαιναν υπεράριθμοι για τις ανάγκες της υπηρεσίας! και υπηρετούσαν σπίτι τους)  και τώρα να παίρνουν τη θέσεις αυτοί που διορίστηκαν μόλις πριν από 3 χρόνια στη Δ.Ε. ΚΑΙ είναι υπεράριθμοι...και προηγούνται και λόγω εντοπιότητας, οι ξένοι έβαλαν πρώτη επιλογή το τόπο τους και αποκλείστηκαν.Εγώ ούτε απόσπαση.Περιμένω με τη βαλίτσα έτοιμη να δω που θα καταλήξω σε ποιό νησί και αύριο  πάω για αιμοδοτική άδεια τη μόνη που μπόρεσα να πάρω.

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9345 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:13:14 πμ »
Θέλω να πιστευω οτι η ΟΛΜΕ θα προσφύγει στα δικαστήρια με αιτημα την ακυρωση των υποχρεωτικών μεταταξεων, οπως έκανε και με τις διαθεσιμότητες. Απλά για να γινει αυτο πρέπει να φγει πρωτα το ΦΕΚ. Αν τώρα οι δικαστες βρουν ενα νομικίστικο επιχειρημα για να νομιμοποιήσουν αυτη την πρωτοφανη διαδικασία, τότε θα πρεπει να το παρουμε απόφαση οτι θα έιμαστε ευτυχισμενοι πολίτες μιας ευρωπαϊκης μπανανίας.
Σε άλλες εποχές ολες οι ΔΔΕ θα ήταν υπο καταληψη τώρα εως οτου δοθούν εξηγήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:18:41 πμ από indygo »

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9346 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:18:06 πμ »
Διαβάζω πολύ καιρό σχεδόν όλες τις σελίδες αυτου του θέματος καθώς και κάποια αλλά και θα θελα και εγώ να εκφράσω την άποψη μου σχετικά με το θέμα των εθελοντικών και υποχρεωτικών μετατάξεων. Δεν θέλω ούτε να επιτεθω σε κανέναν ούτε να προσβαλώ ούτε και να με προσβάλουν. Δεν μου ταιριάζει και ούτε θέλω να την επιβαλλω. Η παρακάτω σκέψη βέβαια μπορεί απλά να είναι μια εκδοχή που ίσως και να συμβαίνει ίσως και όχι.Απλά όπως όλοι προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη σε όλο αυτό το μπ---λο έτσι σκέφτομαι και εγώ διάφορα και φυσικά δέχομαι και άλλες απόψεις αλλά και μπορεί να κάνω και λάθος. Είναι ΑΠΛΆ ΜΙΑ ΆΠΟΨΗ.

Εχω κάνει αίτηση για τις εθελοντικές(και αυτή με μίση καρδιά) και όχι για τις υποχρεωτικές. Πιστεύω ότι το υπουργείο από την αρχή δεν ήξερε τι ήθελε να κάνει και το να κάνει εθελοντικές μετατάξεις σε πανελλαδικό επίπεδο βάση μορίων κτλ που οι περισσότεροι τις βλέπαμε σαν ευκαιρία μετάθεσης και με του κόσμου τις θέσεις σε Αττικη και μεγάλες πόλεις,θα είχε σαν αποτέλεσμα να αδειάσουν τα νησιά και γενικότερα η επαρχία από εκπαιδευτικούς και να χρειάζεται και περισσότερους αναπληρωτές και γενικότερα να υπάρξουν τεράστια κείνα. Δεν το είχαν σκεφτεί καλά;...Δεν ξέρω....Έπρεπε μάλλον να τις ονομασούν διαφορετικά γιατί αυτό δεν πετύχαινε το σκοπό που θέλανε μάλλον. Θα μου πείτε: μπορούσε μετά να κάνει υποχρεωτικές και να πάρει από τις μεγαλουπόλεις τον κόσμο και να τους στείλει αυτούς στα νησιά. Για πολλούς λόγους δεν το θεωρώ κι αυτό σωστό (δεν θα το πιάσω τώρα κατά περίπτωση πχ βυσματα αποσπασμενα με μόρια οργανικής όπως ήταν παλιά, αλλά γενικά) αλλά να μην το ανοίξω κι αυτό τώρα. Γενικώς στο υπουργείο δεν ξέρουν τι τους γίνεται και όλα φάνηκαν ως κινήσεις πρόχειρες και βεβιασμένες που γιαυτόν τον λόγο μπαζουν από παντού.

Με εκτίμηση στους συναδέλφους του forum


Αποσυνδεδεμένος magg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9347 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:23:12 πμ »
προσοχή σ αυτό το σημείο..

Επομένως, απομένουν 1.100 ακόμη που αυτή τη φορά θα είναι υποχρεωτικές και χωρίς να λαμβάνουν υπόψη τους τις προτιμήσεις των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9348 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:23:56 πμ »
Aπό ότι φαίνεται, θα έχουμε συνέχεια σε μάκρος..
  

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9349 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:24:59 πμ »
Και φυσικα εννοείται πως σπάζουν οι υποχρεωτικές και για λόγους νομιμότητας και αδιαφάνειας . Από πολλές απόψεις δηλαδή. Το υπουργείο άλλο ήθελε να κάνει από τη αρχή(εθελοντικές αλλά με όρους υποχρεωτικών;;...ξέρω γω,τι να πω!) Κοινώς έχουν μπλέξει τα μπούτια τους!!!

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9350 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:26:14 πμ »
Μπαζουν ήθελα να γράψω

Αποσυνδεδεμένος raston

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9351 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 10:57:59 πμ »
Μετά από επικοινωνία μου με το ΠΥΣΠΕ Ανατολικής Αττικής ειπώθηκε ότι είναι πρόθεσή τους να τοποθετήσουν κατά προτεραιότητα όσους είναι ήδη στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ και μετά τους μεταταχθέντες. Κάτι τέτοιο, σύμφωνα με το νόμο που παραθέτω στο τέλος επιτρέπεται μόνο για τους υπεράριθμους. Οι συνάδελφοι όμως που είναι ήδη στη διάθεση δεν είναι υπεράριθμοι γιατί δεν έχουν οργανική και επομένως πρέπει να τοποθετηθούν μαζί με τους μεταταχθέντες βάση μορίων. Τι γίνεται στις άλλες διευθύνσεις?




ΠΔ 100/97
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΠΔ 50/96
Μεταθέσεις και τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών της δημόσιας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160971
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 32
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.