*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4364963 φορές)

0 μέλη και 13 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9366 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:05:20 μμ »
Είστε μερικοί πάρα πολύ άδικοι με τους συναδέλφους σας,

το ποσοστό 2%-5% που γνωρίζει τις τρύπες του εκάστοτε συστήματος και τις εκμεταλεύεται δεν
αντιπροσωπεύει τους συναδέλφους σας....

θα σας το αποδείξω αμέσως...

--- δεν κάνω αίτηση μετάταξης, ΚΑΤΗΓΟΡΩ όλους τους συναδέλφους που έκαναν και θα έρθουν στην περιοχή μου να
μου πάρουν τις θέσεις, στις οποίες κατ'εποχές πήγαινα και εγώ, αλλά προτιμώ βθμια, και φοβάμαι,
αν δεν την πάρω ότι πανελλαδικά θα με στείλουν αλλού, αφού θα αυτοχαρακτηριστώ πλεονάζον!
--- κάνω αίτηση και δεν την παίρνω, ΚΑΤΗΓΟΡΩ όλους τους συναδέλφους που έκαναν, και την πήραν,
γιατί είχαν πιο πολλά μόρια, που μπορεί να είναι ψευδή, ή δήλωναν περιοχή του ΠΥΣΔΕ τους, είτε και ψευδώς,
ή την έβαλαν πρώτη επιλογή, για ένα σύστημα που εκτός από κάποιες συμβουλές, δεν μας είπε κανείς, ούτε πως
θα γίνουν, ούτε τον ρόλο εντοπιότητας, κατοικίας,1ης επιλογής, ούτε τίποτα.
--- κάνω αίτηση και παίρνω μετάταξη, τώρα μου φταίνε και ΚΑΤΗΓΟΡΩ τους λίγους που έμειναν στην διάθεση,
που τώρα φύγαμε πολλοί και θα βρουν ενδεχομένως και καμιά οργανική το καλοκαίρι και θα ήθελα και εγώ,
αλλά τώρα έφυγα γιατί φοβήθηκα, ότι θα πλεονάσω πανελλαδικά!!

και άλλα πολλά που αφορούν τον κάθε ένα από εσάς...

όποιος ανήκει σε τραβηγμένη περίπτωση, να κάνει τα πάντα νομικά για να την διεκδικήσει,

αλλά αυτό το κατηγορώ τους πάντες, για τα πάντα τους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ, κλπ πρέπει
να σταματήσει, και να καταλάβουν όλοι ότι όσο ρίσκο ήταν να μην κάνεις μετάταξη, άλλο τόσο ήταν
και να κάνεις, το ότι κάναμε κάποιοι, και κάποιοι από αυτούς πήραν κιόλας, δεν τους καθιστά,
υπόχρεους με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς!!

Σωστά George_pe19. Και εγώ αν δεν έμπαινα σ αυτό το φόρουμ ούτε που θα γνώριζα για τη νομιμότητα των εθελοντικών και την παρανομία των υποχρεωτικών μετατάξεων. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα συναδέλφους. Δεν έκανα αίτηση στις υποχρεωτικές παρά μόνο στις εθελοντικές για τις οποίες μετάνιωσα κιόλας και από την αρχή  με μίση καρδιά έκανα. Αλλά μέχρι τελευταίο λεπτό σκεφτόμουν να κάνω και στις υποχρεωτικές. Ο λόγος που δεν έκανα ήταν ότι άλλαξα γνώμη τελικά για όλες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9367 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:11:28 μμ »
Ευχαριστώ Ακριβή δεν το ήξερα, οπότε ήταν εξαιρετικά καθαρές, μακάρι να υλοποιούνταν λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9368 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:16:21 μμ »
Επίσης να ρωτήσω κάτι για τότε είναι γεγονός ότι δεν είχα ασχοληθεί...

στις εθελοντικές μετατάξεις, από βθμια σε αθμια, για ειδικότητες που υπήρχαν ήδη, και
άνοιξαν κάποιες θέσεις, αυτές ήταν προς διεκδίκηση και από τους συναδέλφους π.χ. ΠΕ11 της πρωτοβάθμιας,
ή μόνο από τους ΠΕ11 της δευτεροβάθμιας;;

και αν είναι έτσι, τότε εσείς δεν καταπατούσατε τα δικαιώματα των συναδέλφων της αθμιας που
περίμεναν μετάθεση, και δεν έβλεπαν θέσεις;;

Σημειώνω και πάλι ότι ρωτάω, γιατί δεν το έχω κοιτάξει!

Οι εθελοντικές μετατάξεις ήταν μόνο για νέους κλάδους.  Δεν υπήρχαν εθελοντικές μετατάξεις για γυμναστές ή καθηγητές αγγλικών.
Επειδή δε βγήκε εγκύκλιος για ΠΕ06 και ΠΕ11 δε σημαίνει πως δεν μπορούσαν να κάνουν αίτηση μετάταξης και αν προκύψει κενό (μετά τις μεταθέσεις) να την πάρουν!Αν δε λέγεται εθελούσια πώς λέγεται όταν θέλεις να πας και κάνεις αίτηση;
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9369 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:27:16 μμ »
είναι εντελώς άλλη διαδικασία αυτή που αναφέρεις ntroulis.

όσοι ήθελαν μετάταξη απο δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια με τον 1824 ακολουθούν άλλη διαδικασία και λαμβάνουν ατομική απάντηση σχετικά με το αν γίνει δεκτή ή όχι η αίτησή τους βάσει του αν υπάρχουν οργανικά κενά ή όχι στην ειδικότητά τους και στα συγκεκριμένα ΠΥΣΠΕ που ζήτησαν.

οι εθελοντικές του απριλίου για τους νέους κλάδους, ουδεμία σχέση με το ανωτέρω έχουν.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9370 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:33:38 μμ »
είναι εντελώς άλλη διαδικασία αυτή που αναφέρεις ntroulis.

όσοι ήθελαν μετάταξη απο δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια με τον 1824 ακολουθούν άλλη διαδικασία και λαμβάνουν ατομική απάντηση σχετικά με το αν γίνει δεκτή ή όχι η αίτησή τους βάσει του αν υπάρχουν οργανικά κενά ή όχι στην ειδικότητά τους και στα συγκεκριμένα ΠΥΣΠΕ που ζήτησαν.

οι εθελοντικές του απριλίου για τους νέους κλάδους, ουδεμία σχέση με το ανωτέρω έχουν.
Οι εθελοντικές του Απριλίου έγιναν για να συσταθούν οι κλάδοι που δεν υπήρχαν στην Α/θμια.ΠΕ06 και ΠΕ11 υπήρχαν.Και οι μετατάξεις αυτών των κλάδων θα έπρεπε να προηγηθούν των υποχρεωτικών.Εγώ δεν πήρα ποτέ απάντηση για το αν ικανοποιήθηκε ή απορρίφθηκε η αίτησή μου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι είχαν αποδεσμευτεί από το ΚΥΣΔΕ 94 άτομα της ειδικότητάς μου (πριν βγουν οι υποχρεωτικές).Το θέμα είναι ότι όλες οι αιτήσεις μετάταξης,από οποιονδήποτε κλάδο προηγούνταν των εθελοντικών;Κάνω κάποιο λάθος σ'αυτό;
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9371 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:36:24 μμ »
Ξέρω πολλούς συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων που είχαν κάνει αίτηση μετάταξης για διοιηκητικές θέσεις και κάποιες είχαν δρομολογηθεί και σταμάτησαν και άλλες δεν απαντήθηκαν καθόλου!Δεν προηγούνταν αυτές της όλης διαδικασίας;
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9372 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:42:11 μμ »
ώπα περίμενε ! τώρα κατάλαβα τι ρωτάς - νόμιζα ότι αναφερόσουν σε ΠΕ06 ΚΑΙ ΠΕ11 της β/θμιας που είχανκάνει αίτηση μετάταξης στην α/θμια- ανεξάρτητα των εθελοντικών του απριλίου - που ούτως ή άλλως δεν τους αφορουσαν - και φυσικά ανεξάρτητα των τελευταίων υοχρεωτικών... εξ ου και απάντησα " προφανώς και προηγουνταν! "

για τους υπό σύσταση κλάδους που έκαναν αίτηση μετάταξης τον απριλιο - εθελοντικές - δεν έχει ως τώρα υπάρξει κάποιο έγγραφο που να ακυρώνει την διαδικασία τους και τις αιτήσεις τους. Στην πράξη αν αυτό έγινε ειναι ΄αλλο θέμα και δεν το γνωρίζουμε σίγουρα.

το μόνο κάπως σχετικό που αναφέρει ο νόμος ειναι πως "απαγορεύεται σε υπάλληλο να αγνοήσει παλαιοτερη υποθεση για να διεκπεραιώσει νεώτερη"... απο εκει και πέρα η διαδικασία του "κατεπείγοντος" -που είχαν οι υποχρεωτικές μετατάξεις - μπορεί να ανατρέψει πάρα πολλά...

θα έλεγα να κοιτάξετε πάντως και το αρ. 91 τυ 4172 για την κινητικότητα....δινει αρκετές απαντησεις για τις υποχρεωτικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:49:49 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9373 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:44:49 μμ »
Ξέρω πολλούς συναδέλφους διαφόρων ειδικοτήτων που είχαν κάνει αίτηση μετάταξης για διοιηκητικές θέσεις και κάποιες είχαν δρομολογηθεί και σταμάτησαν και άλλες δεν απαντήθηκαν καθόλου!Δεν προηγούνταν αυτές της όλης διαδικασίας;

Θα ήταν καλό να το ξέραμε αυτό ntroulis. Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει.

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9374 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:46:21 μμ »
Απλώς θέλω να καταλήξω στο γεγονός ότι είτε κάποιος είχε κάνει αίτηση μετάταξης με τις εθελοντικές (όπως τις λέτε) είτε από μόνος του με τον 1824(σωστά;) είχε την ίδια τύχη...Δε μ'αρέσει απλά ο διαχωρισμός...Γιατί υπήρχαν και άλλοι συνάδελφοι που έκαναν αίτηση και δεν ικανοποιήθηκε λόγω υποχρεωτικών...
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9375 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:47:09 μμ »
είναι εντελώς άλλη διαδικασία αυτή που αναφέρεις ntroulis.

όσοι ήθελαν μετάταξη απο δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια με τον 1824 ακολουθούν άλλη διαδικασία και λαμβάνουν ατομική απάντηση σχετικά με το αν γίνει δεκτή ή όχι η αίτησή τους βάσει του αν υπάρχουν οργανικά κενά ή όχι στην ειδικότητά τους και στα συγκεκριμένα ΠΥΣΠΕ που ζήτησαν.

οι εθελοντικές του απριλίου για τους νέους κλάδους, ουδεμία σχέση με το ανωτέρω έχουν.
Οι εθελοντικές του Απριλίου έγιναν για να συσταθούν οι κλάδοι που δεν υπήρχαν στην Α/θμια.ΠΕ06 και ΠΕ11 υπήρχαν.Και οι μετατάξεις αυτών των κλάδων θα έπρεπε να προηγηθούν των υποχρεωτικών.Εγώ δεν πήρα ποτέ απάντηση για το αν ικανοποιήθηκε ή απορρίφθηκε η αίτησή μου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι είχαν αποδεσμευτεί από το ΚΥΣΔΕ 94 άτομα της ειδικότητάς μου (πριν βγουν οι υποχρεωτικές).Το θέμα είναι ότι όλες οι αιτήσεις μετάταξης,από οποιονδήποτε κλάδο προηγούνταν των εθελοντικών;Κάνω κάποιο λάθος σ'αυτό;

Με ποια διαδικασία είχαν κάνει αίτηση αυτά τα 94 άτομα; Για τις εθελοντικές των νέων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια;

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9376 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:47:38 μμ »
προφανώς και προηγουνταν!

Ευχαριστούμε bitch

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9377 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:47:44 μμ »
Επειδή όπως καταλαβαίνετε για πολλούς από εμάς, που δεν έχουμε ασχοληθεί με διοικητικά,
πολλά από αυτά που γράφετε ακούγονται ως ξένη γλώσσα, φανταστείτε πόσο φταίνε οι
διάφοροι συνάδελφοι που τυχαία διάλεξαν μία από τις διαδικασίες, για το μέλλον των θέσεων τους,
και των αιτήσεων τους.

Οπότε το να λέμε, ακυρώστε 3500 μετακινήσεις, εκ των οποίων οι περισσότερες ενδεχομένως
έγιναν βάσει κάποιας λογικής, δεν είναι πρέπον...

Ομολογώ ότι δεν με σύμφερε με τίποτα να γίνουν κανονικές πανελλαδικές μετατάξεις για όλους,
αλλά και μία τέτοια ξαφνική ανακατανομή τόσων χιλιάδων ανθρώπων ρε παιδιά δεν θα ήταν δίκαιη,
σκεφτείτε το.

Δηλαδή επειδή μας περίσσεψαν, βάσει ωραρίου +2, και αλλαγές προγραμμάτων στην βθμια, και συγχωνεύσεις σχολείων, όλοι εμείς τώρα θα διεκδηκούσαμε τις τοπικές θέσεις αθμιας, που καλύπταμε έτσι και αλλιώς,
πανελλαδικά με όλυυς τους συναδέλφους μας;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:50:48 μμ από george_pe19 »

Αποσυνδεδεμένος ntroulis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9378 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:49:07 μμ »
είναι εντελώς άλλη διαδικασία αυτή που αναφέρεις ntroulis.

όσοι ήθελαν μετάταξη απο δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια με τον 1824 ακολουθούν άλλη διαδικασία και λαμβάνουν ατομική απάντηση σχετικά με το αν γίνει δεκτή ή όχι η αίτησή τους βάσει του αν υπάρχουν οργανικά κενά ή όχι στην ειδικότητά τους και στα συγκεκριμένα ΠΥΣΠΕ που ζήτησαν.

οι εθελοντικές του απριλίου για τους νέους κλάδους, ουδεμία σχέση με το ανωτέρω έχουν.
Οι εθελοντικές του Απριλίου έγιναν για να συσταθούν οι κλάδοι που δεν υπήρχαν στην Α/θμια.ΠΕ06 και ΠΕ11 υπήρχαν.Και οι μετατάξεις αυτών των κλάδων θα έπρεπε να προηγηθούν των υποχρεωτικών.Εγώ δεν πήρα ποτέ απάντηση για το αν ικανοποιήθηκε ή απορρίφθηκε η αίτησή μου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι είχαν αποδεσμευτεί από το ΚΥΣΔΕ 94 άτομα της ειδικότητάς μου (πριν βγουν οι υποχρεωτικές).Το θέμα είναι ότι όλες οι αιτήσεις μετάταξης,από οποιονδήποτε κλάδο προηγούνταν των εθελοντικών;Κάνω κάποιο λάθος σ'αυτό;

Με ποια διαδικασία είχαν κάνει αίτηση αυτά τα 94 άτομα; Για τις εθελοντικές των νέων ειδικοτήτων στην Πρωτοβάθμια;
Όχι.Δεν ανήκουν σε αυτούς τους κλάδους ,τους νεοσυσταθέντες.Απλώς ήθελαν να κάνουν αίτηση μετάταξης για Α/θμια και έκαναν.
Κάθε εμπόδιο για καλό!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9379 στις: Σεπτέμβριος 01, 2013, 02:51:08 μμ »
προφανώς και προηγουνταν!

Ευχαριστούμε bitch

ώπα !! έκανα κάποιες αλλαγές στο προηγούμενο ποστ γιατί κατάλαβα λάθος την αρχική ερώτηση. Παρακαλώ κοιτάξτε το ποστ μου εκ νέου.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.