*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4309641 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19796 στις: Μάιος 23, 2020, 02:17:21 μμ »
Ε ενταξει αφού το λέει το teachers  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19797 στις: Μάιος 23, 2020, 05:43:41 μμ »
Αν πάρει κάποιος μετάταξη από κλάδο σε κλάδο δευτεροβάθμιας ή από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια ξέρετε αν υποχρεούται να υπηρετήσει μία τουλάχιστον χρονιά στην περιοχή μετάταξης πριν μπορέσει να ζητήσει μετάθεση σε άλλη περιοχή;
Ναι είναι υποχρεωτικό.

Αποσυνδεδεμένος dimitris3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19798 στις: Μάιος 23, 2020, 08:14:39 μμ »
Υπάρχει κάποιο χρονοδιάγραμμα για το πότε θα τρέξει και θα ολοκληρωθεί η διαδικασία και αν θα έχουμε δικαίωμα απόσπασης?

Ρωτάω γιατι οι προηγούμενες μετατάξεις ήταν να ανακοινωθούν αρχες της προηγούμενης σχολικής χρονιάς (με συνέπεια να ακυρώσω την αίτηση, καθώς θα έπρεπε να παρουσιαστώ στο νομό της νέας οργανικής χάνοντας την απόσπαση) και κατεληξαν να ανακοινωθούν μέσα Μαρτίου, με την παρουσίαση μετά το τέλος της σχολικής χρονιας!!!

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19799 στις: Μάιος 24, 2020, 10:35:36 μμ »
Εκτός από την αίτηση πρέπει εμείς να στείλουμε δικαιολογητικά; Απ' ότι κατάλαβα εγώ όλα αναζητούνται αυτεπαγγελτως. Κατάλαβα καλά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19800 στις: Μάιος 25, 2020, 10:39:13 πμ »
Θέλω να κάνω αίτηση μετάταξης απο βθμια σε αθμια στον ίδιο κλαδό αλλα εχω μπερδευτεί και εγω με το θέμα της απόσπασης - τι θα μάθουμε πρώτα αραγε; και θα υπάρξει πρόβλημα;

Επισης εαν ζητάω μεταταξη στον ιδιο κλάδο χρειαζεται να αποστείλλω πτυχίο? Εμενα η λογική μου μου λέει οχι αλλα δεν ξέρω και σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19801 στις: Μάιος 26, 2020, 02:43:13 μμ »
Εκτός από την αίτηση πρέπει εμείς να στείλουμε δικαιολογητικά; Απ' ότι κατάλαβα εγώ όλα αναζητούνται αυτεπαγγελτως. Κατάλαβα καλά;

Επειδή κι εγώ αυτό κατάλαβα μεν, είχα αμφιβολίες δε, τηλεφώνησα στο Υπουργείο. Μίλησα με μια ενοχλημένη για αδιευκρίνιστο λόγο υπάλληλο η οποία είπε ότι φυσικά πρέπει να στείλουμε το πτυχίο "όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο" και μάλιστα σχολίασε: "ποια εγκύκλιο διαβάσατε". Οπότε εγώ θα το στείλω.
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19802 στις: Μάιος 26, 2020, 03:16:43 μμ »
Εγώ σήμερα μίλησα με τη δευτεροβαθμια και μου είπαν όχι φυσικά δε χρειάζεται να μας στείλετε το πτυχίο. Θέλω να ζητήσω μεταταξη βέβαια στον ίδιο κλάδο απλά θέλω να αλλάξω βαθμίδα.

Αποσυνδεδεμένος danai1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19803 στις: Μάιος 26, 2020, 03:19:15 μμ »
Η εγκύκλιος πάντως αναφέρει τα δικαιολογητικά στις αρμοδιότητες των διευθύνσεων εκπαίδευσης. Άλλη φορά ας δίνουν πιο σαφείς οδηγίες αν δεν θέλουν να ενοχλούνται...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19804 στις: Μάιος 26, 2020, 03:21:38 μμ »
Η εγκύκλιος πάντως αναφέρει τα δικαιολογητικά στις αρμοδιότητες των διευθύνσεων εκπαίδευσης. Άλλη φορά ας δίνουν πιο σαφείς οδηγίες αν δεν θέλουν να ενοχλούνται...

Αλίμονο αν η διεύθυνση που ανήκεις οργανικά, δεν έχει το πτυχίο σου στον φάκελο σου. Το κατέθεσες όταν διορίστηκες. Ναι, όταν πρόκειται για άλλο κλάδο, λογικό είναι να μην το έχουν. Όταν πρόκειται όμως για τον ίδιο κλάδο, είναι αδιανόητο να πρέπει να τους το πας εσύ...

Αποσυνδεδεμένος evasp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19805 στις: Μάιος 26, 2020, 06:22:46 μμ »
Προβληματισμένη από αυτό "Μετατάξεις εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.) σε κενές οργανικές θέσεις άλλου κλάδου, είτε εκπαιδευτικών είτε μελών Ε.Ε.Π., για τις οποίες έχουν αποκτήσει τα ειδικά τυπικά προσόντα διορισμού, είναι επιτρεπτές, εφόσον οι ενδιαφερόμενοι έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτικής υπηρεσίας στον κλάδο που υπηρετούν." και αυτό που αναφέρεται στην εγκύκλιο για πέντε έτη από το ΦΕΚ διορισμού, ξεκίνησα τη δική μου έρευνα. Η διεύθυνση ΠΕ που ανήκω με παρέπεμψε στο Υπουργείο. Εκεί μια "γλυκομίλητη" υπάλληλος μου είπε κατηγορηματικά ότι δεν μπορώ να καταθέσω αίτηση, αφού η εγκύκλιος λέει πέντε έτη από το ΦΕΚ. Της απάντησα ότι ο νόμος στον οποίο στηρίζεται λέει άλλα...μου δήλωσε άγνοια και με παρακάλεσε να την πάρω αργότερα. Όοοολη την υπόλοιπη μέρα το τηλέφωνο ήταν κατεβασμένο :)....Απάντησε σε σας κανένας κάτι διαφορετικό; Πάντως και οι μετατάξεις του 2013 βασίστηκαν σε παρόμοιο νόμο που ανέφερε πέντε έτη εκπαιδευτικής υπηρεσίας, όπως και άλλη μια εγκύκλιος νομίζω του 2015...Η αντίστοιχη για τη Σιβιτανίδειο η φετινή, αναφέρει και πάλι για τα πέντε έτη στον κλάδο. Τελικά υπάρχει μια έλλειψη ισονομίας, γράφτηκε η εγκύκλιος στο πόδι ή μου διαφεύγει κάτι που στο Υπουργείο δεν μπορούν να μου απαντήσουν;;;;   

Αποσυνδεδεμένος dionisisz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19806 στις: Ιούνιος 01, 2020, 10:50:54 πμ »
Αν πάρει κάποιος μετάταξη από κλάδο σε κλάδο δευτεροβάθμιας ή από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια ξέρετε αν υποχρεούται να υπηρετήσει μία τουλάχιστον χρονιά στην περιοχή μετάταξης πριν μπορέσει να ζητήσει μετάθεση σε άλλη περιοχή;
Ναι είναι υποχρεωτικό.
Υπάρχει σχετική εγκύκλιος; Μπορούμε να την έχουμε;
Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2020, 10:52:33 πμ από dionisisz »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19807 στις: Ιούνιος 01, 2020, 11:55:14 πμ »
Εκπαιδευτική υπηρεσία=μόνιμη υπηρεσία



Δηλαδή νεοδιόριστος με 5 χρόνια αναπληρωτής θα κάνει αίτηση μετάταξης;

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19808 στις: Ιούνιος 01, 2020, 12:04:01 μμ »
Αν πάρει κάποιος μετάταξη από κλάδο σε κλάδο δευτεροβάθμιας ή από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια ξέρετε αν υποχρεούται να υπηρετήσει μία τουλάχιστον χρονιά στην περιοχή μετάταξης πριν μπορέσει να ζητήσει μετάθεση σε άλλη περιοχή;Υπάρχει σχετική εγκύκλιος; Μπορούμε να την έχουμε;
Ευχαριστώ.


Φτάνει να βγει το ΦΕΚ μέσα στον Σεπτέμβριο αλλιώς πας για 2 χρόνια αφού δεν θα έχεις δικαίωμα υποβολής αίτησης μετάθεσης την πρώτη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #19809 στις: Ιούνιος 01, 2020, 08:53:14 μμ »
Εκπαιδευτική υπηρεσία=μόνιμη υπηρεσία



Δηλαδή νεοδιόριστος με 5 χρόνια αναπληρωτής θα κάνει αίτηση μετάταξης;

Υπάρχει και η δικλείδα με τα 2 χρόνια από τον διορισμό. Και άλλο με τα 5 χρόνια υπηρεσίας. Στις μεταθέσεις πάντως ξαναλέω, μια χαρά λέει έτη υπηρεσίας και είναι όλα μέσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.