*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4386427 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1694 στις: Ιούλιος 09, 2013, 04:23:40 μμ »
Μη δίνετε σημασία στα λεγόμενα του κάθε πικραμένου εδώ στο forum. Μόνο σε ανθρώπους που μπορούν να σας δώσουν πραγματική πληροφόρηση. Φιλικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:14 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1695 στις: Ιούλιος 09, 2013, 04:35:48 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:09:46 μμ από glory3 »

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1696 στις: Ιούλιος 09, 2013, 04:37:31 μμ »
Νομίζω ότι τα χρονικά περιθώρια είναι πολύ στενά για να προηγηθούν οι μετατάξεις των διαθεσιμοτήτων...Μάλλον θα προηγηθούν οι διαθεσιμότητες...

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1697 στις: Ιούλιος 09, 2013, 05:24:51 μμ »
τι καταλαβα εγω σημερα: ελπιζω παιδια μου να κανω λαθος.Απλα στηριζομαι σε αυτο που εγραψα για τα πειραματικα πιο κατω. Η λογικη του εγγραφου που ηρθε εμενα αυτο μου δειχνει.
μετακινησεις δε θα γινουν εως οτου βγουν οι προς διαθεσιμοτητα. Μετα σε καποιο διαστημα κ αφου εχουν παει σπιτια τους θα προταθει σε αυτους που μπορουν (ειδικοτητες) να πανε α/βθμια, στα πως τα λενε τωρα; πιλοτικα, διευρυμενα τελοσπαντων .Να τρεχουν  σε δεκα σχολεια για να καλυψουν ωραριο. Γιατι δεν ειναι ωραριο η μιαμιση ωρα για τοσες ειδικοτητες, ετσι; Οποιος εχει τα κοτσια ας περασει λοιπον να ψιλοκαλυψει τη διευρυνση , αυτοι ειναι οι οροι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:14 »

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1698 στις: Ιούλιος 09, 2013, 05:42:40 μμ »
τι καταλαβα εγω σημερα: ελπιζω παιδια μου να κανω λαθος.Απλα στηριζομαι σε αυτο που εγραψα για τα πειραματικα πιο κατω. Η λογικη του εγγραφου που ηρθε εμενα αυτο μου δειχνει.
μετακινησεις δε θα γινουν εως οτου βγουν οι προς διαθεσιμοτητα. Μετα σε καποιο διαστημα κ αφου εχουν παει σπιτια τους θα προταθει σε αυτους που μπορουν (ειδικοτητες) να πανε α/βθμια, στα πως τα λενε τωρα; πιλοτικα, διευρυμενα τελοσπαντων .Να τρεχουν  σε δεκα σχολεια για να καλυψουν ωραριο. Γιατι δεν ειναι ωραριο η μιαμιση ωρα για τοσες ειδικοτητες, ετσι; Οποιος εχει τα κοτσια ας περασει λοιπον να ψιλοκαλυψει τη διευρυνση , αυτοι ειναι οι οροι.

Εννοείς σε αυτούς που θα έχουν βγει σε διαθεσιμότητα?

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1699 στις: Ιούλιος 09, 2013, 06:02:27 μμ »
Παράλογο?Γιατί?Μα οι μετατάξεις αυτές δεν είναι μόνο για τους υπεράριθμους.Αφορά και άλλο πολύ λαό...Οι οποίοι πρέπει και αυτοί να ξέρουν πού θα τοποθετηθούν ,αν δεν πάρουν μετάταξη.Αλλά και σε περίπτωση που πάρουν,θα πρέπει οι διευθύνσεις να δώσουν αλλού την οργανική που κατείχαν.Πρέπει επομένως οι μετατάξεις να βγουν,για να μπορέσουν μετά να ρυθμιστούν και οι υπεραριθμίες.

Οι μετατάξεις πλέον είναι παράνομες αν γίνουν καθώς έχει παρέλθει το νόμιμο χρ.διάστημα εντός του οποίου θα έπρεπε να πραγματοποιηθούν..

Τώρα επείγουν οι διαθεσιμότητες (31/7 το πρώτο  deadline!)  και την επόμενη περιόδο των μετατάξεων καλά να μαστε θα ειδοποιηθούμε να ξανακάνουμε αίτηση...όσοι θα έχουμε επιζήσει στην εκπαίδευση...
Τινι τροπω ειναι παρανομες συναδελφε?οριζεται χρονος ολοκληρωσης της διαδικασιας απο καπου?Μηπως προκειται για προσωπικη εντυπωση? Οι κινδυνολογιες παντως δε βοηθουν κανεναν, ειδικα τετοιες ωρες...

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1700 στις: Ιούλιος 09, 2013, 06:07:20 μμ »
ναι ετσι καταλαβαινω, υπαρχει βεβαια κ η διακριση αναμεσα σε εκεινες τις ειδικοτητες που υπηρχαν ηδη σαν μονιμοι στη α/θμια (αν δεν κανω λαθος αυτους δεν τους ζητησε στην προκηρυξη τοτε.) Υποψιαζομαι οτι τους αλλους  ηδη τους εχει εξασφαλισει.Θυμησε μου ποιους ειχε ζητησει τοτε;γαλλικων/πληροφορικης και γερμανικων;
χμ, νομιζω το μυστηριο λυνεται σιγα σιγα

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1701 στις: Ιούλιος 09, 2013, 06:47:28 μμ »
τωρα με βάση το non paper των υποχρεωτικων μεταταξεων στην Α/θμια των υπεράριθμων....λέτε αυτή η εγκύκλιος να καραργηθεί;

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1702 στις: Ιούλιος 09, 2013, 07:31:45 μμ »
Λογικά θα καταργηθεί. Νομίζω ότι απλά έχει ξεπεραστεί από τις ραγδαίες εξελίξεις. Προβλέπω να βγαίνει καμιά άλλη, αλλά επειδή θα είναι υποχρεωτικές οι μετατάξεις δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει δυνατότητα σε κάποιον μη υπεράριθμο να μετακινηθεί. Αλλά πάλι εικασίες κάνω, με αυτούς δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1703 στις: Ιούλιος 09, 2013, 07:46:02 μμ »
Ο Υπουργός είχε πεί

εθελοντικές μεταθέσεις - έγιναν
εθελοντικές μετατάξεις - θα γίνουν (άποψη μου άμεσα)
υποχρεωτικές μεταθέσεις
και υποχρεωτικές μετατάξεις (σε διοικητικές θέσεις και στην αβθμια).

για τα δύο τελευταία τα σενάρια ποικίλουν.

Καλή μετάταξη στους πρώτους (και δικαιωματικά).

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1704 στις: Ιούλιος 09, 2013, 07:59:21 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2013, 10:07:06 μμ από glory3 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1705 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:12:14 μμ »
Θέλω να δω ωράρια σχολείων (αβθμια και δβθμιας).
Θέλω να δω χρονοδιαγράμματα μετατάξεων και κυρίως των διοικητικών που θεωρώ ότι θα προηγηθούν (δεν μιλάω για την παρούσα φάση).
Με λίγα λόγια έχει διαφορά αν γίνουν μέχρι τον Σεπτέμβρη ή τελικά οι υποχρεωτικές μεταθέσεις ήταν όντων για 15/6 αλλά του 2014.
Είναι ακόμα πολλά που πρέπει να δούμε οπότε μην κάνουμε σενάρια.
Θεωρώ πάντως ότι ότι γίνεται εθελοντικά έχει μικρότερο πολιτικό κόστος σε προεκλογική χρονιά από αυτό που γίνεται υποχρεωτικά...

Αποσυνδεδεμένος Garcia4

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1706 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:33:48 μμ »
Παράλογο?Γιατί?Μα οι μετατάξεις αυτές δεν είναι μόνο για τους υπεράριθμους.Αφορά και άλλο πολύ λαό...Οι οποίοι πρέπει και αυτοί να ξέρουν πού θα τοποθετηθούν ,αν δεν πάρουν μετάταξη.Αλλά και σε περίπτωση που πάρουν,θα πρέπει οι διευθύνσεις να δώσουν αλλού την οργανική που κατείχαν.Πρέπει επομένως οι μετατάξεις να βγουν,για να μπορέσουν μετά να ρυθμιστούν και οι υπεραριθμίες.

Οι μετατάξεις πλέον είναι παράνομες αν γίνουν καθώς έχει παρέλθει το νόμιμο χρ.διάστημα εντός του οποίου θα έπρεπε να πραγματοποιηθούν..

Τώρα επείγουν οι διαθεσιμότητες (31/7 το πρώτο  deadline!)  και την επόμενη περιόδο των μετατάξεων καλά να μαστε θα ειδοποιηθούμε να ξανακάνουμε αίτηση...όσοι θα έχουμε επιζήσει στην εκπαίδευση...
Τινι τροπω ειναι παρανομες συναδελφε?οριζεται χρονος ολοκληρωσης της διαδικασιας απο καπου?Μηπως προκειται για προσωπικη εντυπωση? Οι κινδυνολογιες παντως δε βοηθουν κανεναν, ειδικα τετοιες ωρες...

Ναι ορίζεται χρόνος ολοκλήρωσης της διαδικασίας (προφανώς)..αν και να μην οριζόταν η εγκύκλιος πλέον είναι "ξεπερασμένη" από τα γεγονότα...και το non paper

Αποσυνδεδεμένος eidolonen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Καρότο και μαστίγιο
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #1707 στις: Ιούλιος 09, 2013, 08:34:14 μμ »
Θεωρειτε λοιπον ως πλεον πιθανο σεναριο την ακυρωση των 900 μεταταξεων? Ειναι βεβαια ιδιαιτερα μπερδεμενα τα σεναρια του non paper του υπουργειου γιατι αναφερει 4900 τοσες οργανικες θεσεις στην α βαθμια, πραγμα ανακριβες διοτι συσταση εχει γινει μονο στις 900....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 674
Σύνολο: 691

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.