*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4384769 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4606 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:34:45 μμ »
Αν ολες οι θεσεις καλυφθουν υποχρεωτικα θα επρεπε να υποχρεωθουν οι εκπαιδευτικοι να δηλωσουν ολες τις περιοχες που εχουν διαθεσιμες θεσεις στην ειδικοτητα τους με σειρα προτιμησης, ετσι ωστε να γινουν στο τελος μεταταξεις με συνδυασμο μοριων και δηλωσης προτιμησης. Ετσι οπως ειναι τωρα, αν καποιος δηλωσει 2 περιοχες και δεν παει, πως θα τον μεταταξουν υποχρεωτικα? Στην τυχη θα τους τοποθετησουν ολους στα κενα που θα υπαρχουν?

Συγνωμη αν εχει απαντηθει η παρακατω ερωτηση..
Εκανα αιτηση, μου εβγαλε στο τελος το μηνυμα "η αιτηση σας εχει καταχωρηθει " αλλα δεν ειδα καπου να εχει αριθμο πρωτοκολλου. Αν δεν κανω λαθος, δεν πρεπει να παμε στη δ/νση που ανηκουμε οργανικα για να δηλωσουμε τον αριθμο πρωτοκολλου της αιτησης μας? Η εγκυκλιος ετσι λεει. Σκεφτηκα μηπως καταθετουμε την αιτηση και παιρνουμε απο εκει πρωτοκολλο, αλλα η εγκυκλιος λεει να δηλωσουμε το πρωτοκολλο.
Μηπως δινει κανονικα αριθ. πρωτ. αλλα εγω δεν το σημειωσα?
Δοκιμασα παντως να ξαναμπω και μ' αφηνει κανονικα να κανω δηλωση απο την αρχη?
Οσοι εχετε υποβαλλει, σας δινεται η δυνατοτητα για νεα δηλωση? Μηπως η δικια μου δεν καταχωρηθηκε ποτε παρα το μηνυμα οτι εχει καταχωρηθει ?   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 03:37:36 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4607 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:34:58 μμ »
Λογικά οι τοποθετήσεις δεν θα γίνουν "με το χέρι", αλλά ηλεκτρονικά.
Με τα υπάρχοντα δεδομένα, μου φαίνεται αδύνατο να υπάρξει κάποιος αλγόριθμος που να λύνει το πρόβλημα.
Επομένως, είναι αδύνατη η επεξεργασία των αιτήσεων και αδύνατη η εξαγωγή της πληροφορίας (δηλαδή οι μετατάξεις).
Άντε καλό ξεμπέρδεμα!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4608 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:39:38 μμ »
νομίζω πως όταν εκτυπώσεις την αίτηση θα εμφανιστεί στην πρώτη σελίδα ο αριθμός πρωτοκόλλου
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Xwris_Elpida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4609 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:41:23 μμ »
@bitch Στο κομματάκι αυτό της εγκυκλίου μιλάει για θέσεις ανά περιφέρεια. Και τώρα που το ξαναδιαβάζω καταλαβαίνω ότι εννοεί να κάνουν ΟΛΟΙ αίτηση.

"Οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες συναφείς με τις θέσεις που προβλέπονται σε κάθε παράγραφο 1 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της Υπουργικής Απόφασης και σε κατηγορίες με τις θέσεις κάθε παραγράφου 2 ανά Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης της ίδιας Υπουργικής Απόφασης, καλούνται από την 14-8-2013 έως και την 23-8-2013, να υποβάλουν σχετική αίτηση προτίμησης, προκειμένου να συνταχθούν οι αξιολογικοί πίνακες βάσει των οποίων θα πραγματοποιηθούν οι υποχρεωτικές μετατάξεις."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:08:43 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4610 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:43:43 μμ »
Νομίζω πως ο αιρετός δεν ξέρει τι του γίνεται:
Άρθρο 73 παρ 1 και 2:
1. Η παρ. 4 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013 (Α' 167) αντικαθίσταται ως εξής:

«4. Οι εκπαιδευτικοί της προηγούμενης παραγράφου μετατάσσονται υποχρεωτικά με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, από την 22η Ιουλίου 2013, στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης στην οποία υπάγονται ή στην εγγύτερη αυτής, εντός της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, σε συνιστώμενες με την πράξη μετάταξης προσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού, της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση ισάριθμων κενών ή κενούμενων, εφόσον δεν υπάρχουν, οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.»

2. Στο τέλος του δευτέρου εδαφίου της παρ. 11 του άρθρου 82 του ν. 4172/2013, οι λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής ή ανώτερης κατηγορίας.» αντικαθίστανται από τις λέξεις «οργανικών θέσεων της αυτής, ανώτερης ή και κατώτερης κατηγορίας.».

Όμως η παρ 4 του Άρθρου 82 του 4172 αναφέρεται σε όσους εξαιρέθηκαν της διαθεσιμότητας. Μάλιστα διαβάζοντας την ίδια την εγκύκλιο του υπουργείου, είδα οτι παραπέμπει στα σα συγκεκριμένα άρθρα, τα οποία όμως αναφέρονται ρητά σε όσους εξαιρέθηκαν τις διαθεσιμότητας. Η τροποποίηση αφορά την προσθήκη: "ή και κατώτερης κατηγορίας". Η παράγραφος 11 αναφέρεται στις μετατάξεις και καταλαβαίνω πως η μετάταξη είναι υποχρεωτική για όσους εκδηλώσουν ενδιαφέρον (δηλαδή καταθέσουν αίτηση). Δηλαδή όποιος ρισκάρει να πάει πιο κοντά στο σπίτι του ή να πάρει μια θέση της επιλογής του, κινδυνεύει αν δεν έχει πολλά μόρια να βρεθεί και πιο μακριά. Από την άλλη σε κάποιες ειδικότητες (πχ πληροφορική) ίσως το να ρισκάρεις για να πάρεις μια οργανική θέση να αξίζει, γιατί και μετά τις μετατάξεις θα παραμείνουν 5.500 συνάδελφοι στη δευτεροβάθμια. Αριθμός πολύ μεγάλος. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4611 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:46:44 μμ »
Αυτό που με τρελαίνει ρε παιδιά είναι ότι η εγκύκλιος των μεταθέσεων είναι κάθε χρονιά ένας σκασμός σελίδες (που εξηγούν κι αυτό κι εκείνο και το άλλο....). Γι' αυτό εδώ το θέμα (που μπορεί -;- να έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα τόσο για την υπηρεσία όσο και για τον καθένα ατομικά) οι "διευκρινήσεις" είναι μερικές ήξεις αφίξεις σειρούλες....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2013, 03:49:13 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4612 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:48:45 μμ »
@dimstyl έτσι πρέπει να ναι.εξακολουθεί όμως να ισχύει φαντάζομαι ότι υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός ατόμων που μπορούν να φύγουν από μία περιφέρεια ανά ειδικότητα και αυτός αναφέρεται στους πλεονάζοντες ανά νομό.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4613 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:50:27 μμ »
νομίζω πως όταν εκτυπώσεις την αίτηση θα εμφανιστεί στην πρώτη σελίδα ο αριθμός πρωτοκόλλου

Εχεις κανει μηπως ή καπου το ακουσες? Ειμαι διακοπες και δεν ειχα εκτυπωτη, με αποτελεσμα να μην την εκτυπωσω. Ετσι κι αλλιως 2 περιοχες δηλωσα, τις θυμαμαι.
Το περιεργο ειναι πως μου ανοιγει ξανα η φορμα για νεα αιτηση.

Αποσυνδεδεμένος ait

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4614 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:52:57 μμ »
Λογικά οι τοποθετήσεις δεν θα γίνουν "με το χέρι", αλλά ηλεκτρονικά.
Με τα υπάρχοντα δεδομένα, μου φαίνεται αδύνατο να υπάρξει κάποιος αλγόριθμος που να λύνει το πρόβλημα.
Επομένως, είναι αδύνατη η επεξεργασία των αιτήσεων και αδύνατη η εξαγωγή της πληροφορίας (δηλαδή οι μετατάξεις).
Άντε καλό ξεμπέρδεμα!
Ο αλγόριθμος είναι εύκολος. Ξέρουν τα μόρια σου για κάθε προτίμηση σου (εσύ τα δηλώνεις) και θα ακολουθήσουν παρόμοια επίλυση με αυτή των Πανελλαδικών Εξετάσεων (μόρια, επιλογές, κενές θέσεις σχολών). Η μόνη διαφορά  είναι ο πρόσθετος έλεγχος ότι όταν καλυφθεί σε μια περιοχή ο αριθμός των μεταταγμένων μιας ειδικότητας (πλεονάζοντες) τότε οι υπόλοιποι δεν ελέγχονται και παραμένουν στη θέση τους

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4615 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:54:06 μμ »
@dimstyl

προφανώς και εννοεί όλους ( εφόσον το επιθυμούν ). Και σκέφτομαι τώρα εγώ :
αν μιλάμε για μερική κατάργηση κλάδου οπότε και επιβάλλεται η αξιολόγηση ΟΛΩΝ που ανήκουν στον κλάδο, μήπως η μοριοδότηση αποτελεί ταυτόχρονα και - αντικειμενική - αξιολόγηση; Και αν αυτό ισχύει, τι γίνεται με όσους "αξιολογηθούν" χαμηλά;

ωστόσο, στο προηγουμενο ερώτημά μου το σκεπτικό είναι το εξής : έστω εκπ/κός ΠΕ01 για την ειδικότητα του οποίου δεν υπάρχουν υπεραριθμίες πουθενά στο νομό ή την περιφέρειά του. Υπάρχουν όμως κενές προς μετάταξη θέση ( πχ σε ΙΕΚ) σε άλλη περιφέρεια - που ειναι κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας του. Αυτός τώρα, δεδομένου ότι δεν υπάρχει υπεραριθμία στην περιοχή που ανήκει - μπορεί ή όχι να κάνει αίτηση μετάταξης; Και αν μπορεί, καταλαβαίνει κανείς τι έχει να γίνει!!

@pe06
νομίζω το διάβασα κάπου - αν το βρω θα το αναρτήσω. Αν προσπαθήσεις να κάνεις εκτύπωση -έστω και χωρίς εκτυπωτή - και πατήσεις "προεπισκόπηση εκτύπωσης" - το πιο πιθανό είναι να μπορέσεις να το δεις απο εκεί .
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4616 στις: Αύγουστος 18, 2013, 03:59:01 μμ »
Ας το ρίξουμε λίγο στην τρελή για να ξεχάσουμε την πίκρα μας (πάντως το θέμα μπορεί να εγείρει νομικά κολλήματα). Είναι 12 Αυγούστου. Είμαι σε νόμιμη άδεια. Αποφασίζω να κάνω δεκαπενθήμερες διακοπές στην Αβάνα (νόμιμο νομίζω). Που βρήκες τα χρήματα θα μου πεις. Οκ! Δεκαπενθήμερο κάμπιγκ σε ερημικό νησί (νόμιμο κι αυτό). Γυρίζω από τις διακοπές μου (27/8) και το ελληνικό κράτος μου λέει λυπάμαι χάσατε τη μετάταξη, φεύγετε από τη Θεσσαλονίκη γιατί άλλοι έπιασαν τις θέσεις και ... για να δω .... έχουμε μια θεσούλα στη στο ΙΕΚ Λασιθίου. Λυπάμαι ........................
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ?????????????????????/
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4617 στις: Αύγουστος 18, 2013, 04:01:58 μμ »
όντως, ο αριθμος πρωτοκόλλου εμφανίζεται με την εκτύπωση της αίτησης. Αναφέρεται στις σελιδες 8-9 του manual.


@ΙΓΝΑΤΙΟΣ
στην Αβάνα ; χλιδάτο σε βλέπω !!! δεν έχει wi fi στην Αβάνα ; Δεν έχεις 4G κινητό; Πού πας βρε Καραμήτρο;  :P
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4618 στις: Αύγουστος 18, 2013, 04:02:13 μμ »
Αφου η εγκυκλιος λεει στη χειρότερη παραμένεις εκει που εισαι... β/θμια στα σχολεια της περιοχής...Αρα δεν γινεται αυτό που λες

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4619 στις: Αύγουστος 18, 2013, 04:05:31 μμ »
@ ΙΓΝΑΤΙΟΣ

ακριβώς !! Ακόμη και για τις αποσπάσεις (βλ. 1 μήνα περίπου πριν) που σε δεσμεύουν για 1 μόνο χρονιά, ένα σωρό σελίδες, παραθέσεις νόμων και λοιπών εγγράφων και ένα κατεβατό τηλέφωνα με ενημερωμένους υπαλλήλους. Και για αυτό το νέο "φρούτο" των υποχρεωτικών [sic] μετατάξεων, μόνο κείμενο μισής σελίδας και 19 σελίδες πίνακες ? Δηλαδή, ό,τι καταλαβαίνει καθένας και ο λογαριασμός θα μας σταλεί αργότερα...  όπως μας έστειλαν τα φύλλα επίταξης ...   Είναι να πιστεύει ακόμη κανείς ότι ξύπνησε η Χιονάτη (βλ. υπουργείο) ξανικά από τον λήθαργο κι επειδή δεν προλάβαινε, έριξε μια πρόχειρη "εγκύκλιο" στη δημοσιότητα μήπως και δεν αρχίσει η κατά τα άλλα  τέλεια η σχολ. χρονιά !;!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.