*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4364484 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6272 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:54:40 μμ »
Πριν μια εβδομάδα είχαμε αναδιανομή οργανικών θέσεων με κριτήριο τα μόρια προϋπηρεσίας. Τώρα έχουμε αναδιανομή με κριτήριο το παράγοντα τοπικό ΠΥΣΔΕ + μόρια προϋπηρεσίας. Τώρα θίγονται άλλοι εκπαιδευτικοί σε σχέση με πριν. Και όλο αυτό το μπάχαλο γιατί οι εκάστοτε ηγεσίες του Υπουργείου Παιδείας είχαν αποφασίσει να κάνουν ψηφοθηρική πολιτική από το 2001 και μετά, διορίζοντας με 3 - 4 διαφορετικές ρυθμίσεις και  δημιουργώντας στρεβλώσεις στη διαχείριση του προσωπικού.

Κοίτα, σε αυτά που γράφεις δεν έχεις και άδικο.
Αλλά δεν σου φαίνεται παράξενο κάποιοι αιρετοί (ΟΛΜΕ ή ΠΥΣΔΕ δεν θυμαμαι τώρα), από τον Απρίλιο ή Μάιο (πάλι δεν θυμάμαι) να έχουν δώσει τον υπερπάντων αγώνα για να γίνουν οι μετατάξεις "τοπικά" Και εντελώς τυχαία οι τωρινές φαίνονται να προηγούνται στο να διεκπεραιωθούν από τις παλιές που αγνοείται η τύχη τους. Εμένα τώρα μου φταίει μόνο ο Υπουργός ή και ο συγκεκριμένος; Η για να το πάω αλλιώς...αν είναι της ΕΛΜΕ θα έρθει αρχες Σεπτέμβρη να μου πει για ενότητα και  για αγώνες;....Ακούω ρε παιδιά έχω άδικο άμα του πω όπως τόσο καιρό με έχετε γραμμένο σας έχω και εγώ γραμμενους. Καλύτερα απολυμένος παρά μια ζωή Μ....ς και πουλημένος.

ΥΓ. Υπόψη αίτηση δεν έκανα γιατί δεν ανήκω στους συγκεκριμένους κλάδους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει άτομα που αγωνιούν για το δίκαιο. Και το δίκαιο είναι να ξεκαθαρίζεις τους κανόνες του παιχνιδιού εξαρχής και όχι την προηγούμενη μέρα από την λήξη. Αυτό είναι αλητεία. Και στην αλητεία έχουν μερίδιο ευθύνης πόλλοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 03:56:22 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6273 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:55:05 μμ »
Νομίζω ότι αποφεύγει τεχνηέντως να πει ότι ο εκπαιδευτικός Δεν Πρόκειται να μεταταγεί σε περιοχές εκτός από αυτές που έβαλε.
Λέει απλώς ότι θα ληφθούν υπόψη οι προτιμήσεις του.

Ieremia, από που προκύπτει αυτό που λες?

Αφού σύμφωνα με το σημείο 2 του δελτίου τύπου, αν δεν πάρει μετάταξη στις 2 επιλογές του, παραμένει ως είχε

"2. Εάν κάποιος αιτηθεί και τελικά δεν μεταταχθεί στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ή σε Διοικητική θέση χάνει την οργανική του θέση ή τη θέση του ως υπεράριθμου ή στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ της Διεύθυνσης Δ.Ε που υπηρετεί;

Απάντηση: ΟΧΙ, παραμένει στο προηγούμενο υπηρεσιακό καθεστώς. Η υποβολή αίτησης προτίμησης δεν έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια της υπηρεσιακής θέσης, εάν δεν μεταταχθεί."


τώρα τι άλλο σκοπό έχουν, τι άλλο θα σκεφτούν να κάνουν μετά το τέλος αυτής της διαδικασίας, για τους υπολοιπους
κανείς δεν ξέρει...


Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6274 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:55:20 μμ »
Εγώ πιστέυω ότι είχαν μοιράσει και τις θέσεις στα σχολεία πριν καν αρχίσει η διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6275 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:55:49 μμ »
Οι αιρετοί λένε κατηγορηματικά  ότι οι προηγούμενες αιτήσεις μετάταξης έχουν ακυρωθεί. Μην ελπίζετε λοιπόν γιατί από ό,τι φαίνεται πάει και αυτό.

@ Ιγνάτιος

όλοι έχουμε αυτήν την απορία...και με αυτήν θα μείνουμε όπως και με το τι αν θα ακολουθήσουν και υποχρεωτικές από την ίδια λίστα!

 ;D ;D ;D ;D ;D   οι αιρετοι μεχρι τώρα μιλούσαν για 2 ωρες πληροφορικη στο γυμνασιο
Τιποτα δεν ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ αν δεν γινει ανακοινωση . ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ δεν εγινε ποτέ  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6276 στις: Αύγουστος 22, 2013, 03:59:03 μμ »
 Προσωπικά νομίζω οτι το κυριότερο λάθος που έκανε το υπουργείο, ήταν που δεν ανακοίνωσε από την αρχή αυτές τις διευκρινίσεις, ωστε να είναι ξεκάθαρο το τοπίο για όσους αιτούνται μετάταξη!
  

Αποσυνδεδεμένος sympe40

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6277 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:00:05 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει.
Θα βγούν όλα μαζί τα αποτελέσματα ή θα βγούν πρώτα τα εντός, μετά της περιφέρειας και μετά από όλη την Ελλάδα;

Επειδή έχω κάνει αίτηση από άλλο ΠΥΣΔΕ.
Καίγομαι να μάθω γιατί άν δεν πάρω μετάταξη πρέπει να επιστρέψω στο ΠΥΣΔΕ που ανήκω (είμαι στο ΠΥΣΔΕ Κοζάνης και θέλω να έρθω Αθήνα) και επειδή υπάρχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα θα ήθελα να ξέρω αν τουλάχιστον το μάθω πριν να πάω στην Κοζάνη 2 Σεπτεμβρίου.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6278 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:00:13 μμ »
Σήμερα πήγα στο Γραφείο του Περειφεριακού Διευθυντή (δεν μπορώ να σας πω σε ποιον). Τον ρώτησα τι ακριβώς γίνεται με τις μετατάξεις τις υποχρεωτικές στα Δημοτικά (ΠΕ19 είμαι). Μου είπε ότι δεν ξέρει καν για ποιο λόγο καθυστερούν τόσο πολύ. Παρουσία μου πήρε τηλ στο υπουργείο και μίλησε με κόσμο και κοσμάκι.
Ύστερα από 1 ώρα, μου είπε ότι οι μετατάξεις θα γίνουν τοπικά ΚΑΙ ΑΝ υπάρξουν κάποια κενά (....που δεν υπάρχει περίπτωση) τότε θα δηλώσουμε περιοχές. Σε ερώτηση μου γιατί να συμβεί αυτό, μου είπε ότι το υπουργείο ΔΕΝ προλαβαίνει να τις κάνει διαφορετικά συν το γεγονός ότι έτσι θέλουν οι περισσότεροι καθηγητές να γίνουν. Δηλαδή, δεν πα να έχεις ένα σωρό μόρια, από εδώ και πέρα θα σε στείλουν σε ένα δημοτικό χωρίς να μπορείς ποτε να πας στην πόλη σου..........
Θαυμάσια, είπα, τι καλά! (....και είχα ελπίδες ότι θα πάω επιτέλους στην πόλη μου). Υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν έτσι μόνο αν γίνει κάτι απρόοπτο. Δηλαδή, να πιέσουμε ΕΜΕΙΣ σε αυτή την κατεύθυνση (αυτό μου είπε). Πάει αυτό.......

Θα γίνουν αποσπάσεις? (τον ρωτάω). Απάντηση: Ελάχιστες, λογικά μόνο για ειδικές κατηγορίες (π.χ. πολύτεκνους) και μετά τις 25 Αυγούστου σίγουρα, το πιθανότερο είναι Σεπτέμβριο.


Κάποιος παραπάνω είπε ότι ξέραμε πράγματα και δεν τα λέγαμε.
Εγώ τουλάχιστον το είπα από την αρχή αν και δεν είχα υποχρέωση να το κάνω.

Επίσης, θέλω να δω αυτοί που έκαναν ήδη αιτήσεις μόνο σε άλλη Περιφέρεια και άλλο Νομό, ύστερα από τα σημερινά τι θα λένε; Γιατί βιάστηκαν; Άντε τώρα να πάρετε τις αιτήσεις πίσω.

Συν το γεγονός ότι και αυτοί που έκαναν αίτηση τοπικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ.
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος ΙΓΝΑΤΙΟΣ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Άντρας
  • “Be yourself; everyone else is already taken.”
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6279 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:01:14 μμ »
Λίγο πιο ψύχραιμα συμπεράσματα:
Είπα από το πρωί ότι αφού δέχεται την ΟΛΜΕ ο υπουργός αποκλείεται να μη δώσει διευκρινήσεις (δικαιώνομαι).
Τώρα πρέπει να καταλήξουμε ότι μετά από αυτές τις "διευκρινίσεις" ο αριθμός αιτήσεων θα αυξηθεί ή θα σταματήσουν εδώ.... Η άποψή μου είναι ότι θα αυξηθούν.... Δεν λέει ρητά ότι είναι προαιρετικές γιατί θέλει όσο γίνεται περισσότερες αιτήσεις...

Νιώθετε ότι είναι έτσι...?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 04:02:51 μμ από ΙΓΝΑΤΙΟΣ »
“Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.”

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6280 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:01:29 μμ »
Πριν μια εβδομάδα είχαμε αναδιανομή οργανικών θέσεων με κριτήριο τα μόρια προϋπηρεσίας. Τώρα έχουμε αναδιανομή με κριτήριο το παράγοντα τοπικό ΠΥΣΔΕ + μόρια προϋπηρεσίας. Τώρα θίγονται άλλοι εκπαιδευτικοί σε σχέση με πριν. Και όλο αυτό το μπάχαλο γιατί οι εκάστοτε ηγεσίες του Υπουργείου Παιδείας είχαν αποφασίσει να κάνουν ψηφοθηρική πολιτική από το 2001 και μετά, διορίζοντας με 3 - 4 διαφορετικές ρυθμίσεις και  δημιουργώντας στρεβλώσεις στη διαχείριση του προσωπικού.

Κοίτα, σε αυτά που γράφεις δεν έχεις και άδικο.
Αλλά δεν σου φαίνεται παράξενο κάποιοι αιρετοί (ΟΛΜΕ ή ΠΥΣΔΕ δεν θυμαμαι τώρα), από τον Απρίλιο ή Μάιο (πάλι δεν θυμάμαι) να έχουν δώσει τον υπερπάντων αγώνα για να γίνουν οι μετατάξεις "τοπικά" Και εντελώς τυχαία οι τωρινές φαίνονται να προηγούνται στο να διεκπεραιωθούν από τις παλιές που αγνοείται η τύχη τους. Εμένα τώρα μου φταίει μόνο ο Υπουργός ή και ο συγκεκριμένος; Η για να το πάω αλλιώς...αν είναι της ΕΛΜΕ θα έρθει αρχες Σεπτέμβρη να μου πει για ενότητα και  για αγώνες;....Ακούω ρε παιδιά έχω άδικο άμα του πω όπως τόσο καιρό με έχετε γραμμένο σας έχω και εγώ γραμμενους. Καλύτερα απολυμένος παρά μια ζωή Μ....ς και πουλημένος.

ΥΓ. Υπόψη αίτηση δεν έκανα γιατί δεν ανήκω στους συγκεκριμένους κλάδους. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω γνωρίσει άτομα που αγωνιούν για το δίκαιο. Και το δίκαιο είναι να ξεκαθαρίζεις τους κανόνες του παιχνιδιού εξαρχής και όχι την προηγούμενη μέρα από την λήξη. Αυτό είναι αλητεία. Και στην αλητεία έχουν μερίδιο ευθύνης πόλλοι.
Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς οι ευθύνες της ΟΛΜΕ και των αιρετών ΠΥΣΔΕ/ΠΕ δεν περιορίζονται μόνο σε αυτό το θέμα. Για μένα σχετίζονται σε μεγάλο βαθμό με αυτό που έγραψα για το μπάχαλο των διορισμών. Κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να το ανοίξουμε σε άλλο topic.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6281 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:01:36 μμ »
Eάν κανείς μέσα στην περιφέρεια δεν δηλώσει π.χ. τα 3 ΙΕΚ που έχει...
Δεν θα πάρουν κανέναν εκεί??
Εάν όπως λέτε όλοι, εάν δεν πιάσει τις επιλογές του, επιστρέφει στη θέση του..???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2013, 04:03:51 μμ από kris_81 »

Αποσυνδεδεμένος Kostakis1978

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6282 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:02:15 μμ »
Ρε παιδιά όσοι υποστηρίζετε ότι είναι δίκαιο αυτό που έκαναν, για σκεφτείτε λίγο. Σε κάποιους που είναι ήδη στο σπίτι τους, τους δίνει το δικαίωμα να βολευτούν ακόμη καλύτερα, ενώ σε κάποιους που είναι 500 και 1000χλμ μακριά από το σπίτι τους, δεν τους δίνει καν το δικαίωμα, όχι να πάνε στο σπίτι τους, αλλά ούτε 100χλμ πιο κοντά.

Αποσυνδεδεμένος christina_g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6283 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:05:43 μμ »
Λίγο πιο ψύχραιμα συμπεράσματα:
Είπα από το πρωί ότι αφού δέχεται την ΟΛΜΕ ο υπουργός αποκλείεται να μη δώσει διευκρινήσεις (δικαιώνομαι).
Τώρα πρέπει να καταλήξουμε ότι μετά από αυτές τις "διευκρινίσεις" ο αριθμός αιτήσεων θα αυξηθεί ή θα σταματήσουν εδώ.... Η άποψή μου είναι ότι θα αυξηθούν.... Δεν λέει ρητά ότι είναι προαιρετικές γιατί θέλει όσο γίνεται περισσότερες αιτήσεις...

Νιώθετε ότι είναι έτσι...?

το νιώθω κι εγώ!

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6284 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:06:25 μμ »
Τι θα γίνει με τις 900+....;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος klay-mobil

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω το καλοκαίρι στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6285 στις: Αύγουστος 22, 2013, 04:07:00 μμ »
Είναι μεγάλη αδικία. Κάποιοι περιμένουν 10 χρόνια αν ανοίξει κάποια θέση στα δημοτικά για να πάνε πιο κοντά στο σπίτι τους και τώρα τους φτύνει στα μούτρα. Αυτοί που είναι βολεμένοι στις μεγάλες πόλεις θα πάρουνε τώρα και ένα ωραίο δημοτικό κοντά στο σπίτι τους να πηγαίνουν και με τα πόδια. Τους υπόλοιπους ας τους φάει το μαύρο σκοτάδι.
Ετσι πάνε αυτά,οι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ τώρα δικαιώνονται....Μπράβο,τα καταφέρατε 1 χαρά πάλι!!Στο Ελλάντα που είμαστε έτσι δούλευαν κ' έτσι θα δουλεύουν τα πάντα δυστυχώς,μη τυχόν θίξουμε τα ''παιδιά'' μας,τα καμάρια τα ντόπια μας...
ΥΓ:βλέπω τεράστια χαρά από κάποιους που οι ευσεβείς πόθοι τους δικαιώθηκαν(γιατί αυτό ήταν μόνο,ούτε πληροφόρηση,ούτε εκτίμηση ούτε τίποτα),ξέρουν αυτοί ποιοί είναι...
Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να γίνουν αποσπάσεις...Μήπως να γίνουν και αυτές ΤΟΠΙΚΑ?Θα σας βόλευε πολύ,έτσι??

εμεις ολοι οι αδικημενοι δεν μπορουμε να κανουμε κατι νομικα??? περνεις τον αλλον με 30 μορια κ εγω εχω 150.
τι θα προτιμηθουν κ αηδιες... Νομοι δεν υπαρχουν σε αυτη τη χωρα?? Βαση ποιου νομου ρε φιλε θα προτιμηθει. Αφου εχει λιγοτερα μορια.

O Μπράτης ποιους εκπροσωπεί;Μόνος τους δασκάλους;Το θέμα αυτής της τεράστιας αδικίας δεν αναφέρεται πουθενά!

Για στείλτε  κανένα mail γιατί μέχρι να οργανωθείτε το κακό θα έχει γίνει.
Τι έγινε με τη γνωμοδότηση του ΝΣΚ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.