*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4367644 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6384 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:05:50 μμ »
Αν ένα ΠΥΣΔΕ έχει από τη διαπιστωτική πράξη π.χ. 10 πλεονάζοντες, κάνουν αίτηση μετάταξης 30 συνάδελφοι και ικανοποιηθεί η αίτηση για 10 από αυτούς, τότε ισχύει ότι οι υπόλοιποι 20 δεν κινδυνεύουν από υποχρεωτική μετάταξη, αφού έφυγαν τόσοι όσος ο αριθμός πλεοναζόντων;
Υποθέτω πως όχι...
Καλύπτουν κενά της περιφέρειας και μετά πανελλαδικά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6385 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:06:08 μμ »
 
Παράθεση
  "...Τι θα γίνουν οι αιτήσεις εθελούσιας μετάταξης που εκκρεμούν με βάση την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. 38784/Δ1/20-03-2013;

Απάντηση: Δεν έχει ακόμη διευκρινιστεί. Πιθανότατα να ενσωματωθούν με τις παρούσες, ακόμη δε γνωρίζουμε.
...."
Δηλαδή κάποιος που έκανε άιτηση στις εθελοντικες και οχι στις υποχρεωτικες θα ενσωματωθεί και εξεταστει η αίτηση του, συμφωνα ομως με πιο καθεστως, των εθελοντικων ή των υποχρεωτικων? Δηλαδη εγω που δηλωσα μονο μια περιοχη στις εθελοντικες και δεν θα δηλωσω στις υποχρεωτικες θα με βαλουν και μενα στον σκατοπινακα των υποχρεωτικων και θα με μετακινησουν απο το νησακι μου με τα φρεσκα του ψαράκια σε καμιά Γκατζολία ή ακόμα χειρότερα στην αγρια δύση του Αγρινίου?
Αυτο δεν μπορει να το κανει.Ειναι εντελως αλλο το νομικο πλαισιο των εθελοντικων,και εντελως αλλο των υποχρεωτικων.Επισης των εθελοντικων,ειχε αλλα κριτηρια.Δηλαδη τα μορια της χρονιας,των δυσμενων συνθηκων και των οικογενειακων λογων.ΔΕΝ ειχε τα μορια μεταπτυχιακου και διδακτορικου,που στις υποχρεωτικες πλεον υπαρχουν.
Μπλεξιμο των δυο διαδικασιων με αυτην την εννοια δεν μπορει να γινει,εκτος και αν πια δενε χει μεινει τιποτε λογικο σε αυτη τη χωρα.
Προσπαθω και εγω να καταλαβω την εννοαι της συγχωνευσης.
Το συμπερασμα μου ειναι οτι χρησιμοποιησε αυτην την  λεξη,ακριβως για να κανει αυτο που κανει ηδη.Να ειναι ασαφης και να μην καταλαβουμε τιποτα.
Αυτο που συμφωνα με την λογικη μπορει να γινει ειναι αυτο που εχω γραψει σε προηγουμενα μου ποστ.Βγαζει πρωτα τις υποχρεωτικες(σας το ειπα εγω..ειμαι καχυποπτη..προτιμουν να εχουν περισσοτερους στις υποχρεωτικες παρα στις εθελοντικες),και μετα τις εθελοντικες,εχοντας βγει απο τη λιστα,οσοι επιασαν τις υποχρεωτικες.Θυμαστε που σκοτωνομουν απο την αρχη να μαθω επισημα αν εχουν ακυρωθει οι εθελοντικες;Θυμαστε που ελεγα οτι αν δενε χουν ακυρωθει,φοβαμαι οτι με την δευτερη αιτηση μου,ΑΝ κανω,θα ακυρωνω την πρωτη;
Τα ελεγα εγω,αλλα δεν με ακουγε κανενας.
Παρολα αυτα,ολα και παλι εικασιες ειναι.
Παρακαλω και ευχομαι να βγουν οι εθελοντικες,μακαρι να βγουν πρωτες,για να μην ικανοποιηθουν τα βυσματα,οπως υπαρχουν υποννοιες απο καποιους και να γλυτωσουν αυτοι που εχουν κανει αιτηση και στις 2 εγκυκλιους.

Αν και εγω ως καχυποπτη,εγραψα σημερα οτι πιστευω πως πρωτα θα βγουν οι υποχρεωτικες,ομως δεν το εγραψα με την υποψια των βυσματων,δεν το ειχα σκεφτει αυτο,αλλα με το οτι θελουν οπωσδηποτε τον περισσοτερο κοσμο στις υποχρεωτικες και οχι στις εθελοντικες.

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6386 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:11:20 μμ »
Τελικά όσοι μεταταχθούν σε ποιές θέσεις θα πάνε;
Σε αυτές που συστήθηκαν για τις εθελοντικές;
Θα ανακοινωθούν νέες και σε άλλα δημοτικά;
Η σύγκριση για τις θέσεις θα γίνει πάλι μεταξύ των μεταταγέντων βάση μορίων ή θα παίξουν και παλιοί που θέλουν βελτίωση;
Επίσης η πρώτη αυτή φουρνιά, λογικά θα έχει πλεονέκτημα έναντι νέων θέσεων που θα δημιουργούνται στην Α/θμια, γιατί θα πρέπει πρώτα να γινονται βελτιώσεις - μεταθέσεις και μετά νέες μετατάξεις. Ή αντίθετα μπορεί οι πρώτοι να κολλήσουν στη θέση που θα τοποθετηθούν ενώ νέες θέσεις στην Αθμια θα καλύπτωνται με υποχρεωτικές μετατάξεις από τους πλεονάζοντες... :-\

Αποσυνδεδεμένος sgav

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6387 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:14:13 μμ »
Το καλό μας υπουργείο με τις διευκρινίσεις του με έβγαλε από το δίλημμα και τελικά την έκανα... 1274Χ (θα προτιμούσα πανελλαδικά καθότι μάλλον είμαι από τις λίγες περιπτώσεις που θέλω να φύγω από το αστικό κέντρο για κάποιο ωραίο Ελληνικό νησάκι)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:56:21 »

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6388 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:15:45 μμ »
Τελικά υπάρχει κάποιος άλλος συνάδελφος που να πήγε για την ταυτοπροσωπία;

Γιατί ένας που έγραψε είπε ότι αυτός δεν πήρε καμία βεβαίωση ότι παρέδωσε την αίτηση του!

Έχει κανένας άλλος αντίστοιχη εμπειρία;

Γιατί κάναμε τις αιτήσεις μας με την γυναίκα μου, και αύριο θα πάω στην πιο κοντινή Βθμια,
η οποία δεν είναι αυτή που ανήκουμε, και θα ήθελα μία βεβαίωση-υπογραφή-σφραγίδα, κάτι
που να δείχνει ότι έκανα την ταυτοπροσωπία...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6389 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:16:05 μμ »
Πίστεψε με θα χαρούν να σε εξυπηρετήσουν στο υπουργείο. Μην σου πω αν πάρεις μετάταξη στο αστικό κέντρο και μετά βάλεις αγγελία για αμοιβαία μετάθεση θα φτιάξεις λίστα επιλογής,  μεγαλύτερη και από αυτή της διαθεσιμότητας

Αποσυνδεδεμένος antonis pe11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ...9.. και η βάρκα...10!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6390 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:20:08 μμ »
Εχει κάποιος συνάδελφος σημερινή ενημέρωση αν θα γίνουν οι μετατάξεις του Ν.4057 για ΔΙΔΕ και αν θα πραγματοποιηθούν όλες οι αιτήσεις???
...από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια..και μου πετάς έναν κεφτέ..ωραία τα σουτζουκάκια...!!!

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6391 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:23:57 μμ »
Εχει κάποιος συνάδελφος σημερινή ενημέρωση αν θα γίνουν οι μετατάξεις του Ν.4057 για ΔΙΔΕ και αν θα πραγματοποιηθούν όλες οι αιτήσεις???
Αν εννοεις τις μεταταξεις για διοικητικο προσωπικο,σε λαος θεμα εισαι.Υπαρχει αναλογο στο σαιτ. :)

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6392 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:24:33 μμ »
Τελικά όσοι μεταταχθούν σε ποιές θέσεις θα πάνε;
Σε αυτές που συστήθηκαν για τις εθελοντικές;
Θα ανακοινωθούν νέες και σε άλλα δημοτικά;
Η σύγκριση για τις θέσεις θα γίνει πάλι μεταξύ των μεταταγέντων βάση μορίων ή θα παίξουν και παλιοί που θέλουν βελτίωση;
Επίσης η πρώτη αυτή φουρνιά, λογικά θα έχει πλεονέκτημα έναντι νέων θέσεων που θα δημιουργούνται στην Α/θμια, γιατί θα πρέπει πρώτα να γινονται βελτιώσεις - μεταθέσεις και μετά νέες μετατάξεις. Ή αντίθετα μπορεί οι πρώτοι να κολλήσουν στη θέση που θα τοποθετηθούν ενώ νέες θέσεις στην Αθμια θα καλύπτωνται με υποχρεωτικές μετατάξεις από τους πλεονάζοντες... :-\
To απάντησες..
οι πρώτοι να κολλήσουν στη θέση που θα τοποθετηθούν ενώ νέες θέσεις στην Αθμια θα καλύπτωνται με υποχρεωτικές μετατάξεις από τους πλεονάζοντες... :-\

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6393 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:25:44 μμ »
Παιδιά δε κατάλαβα αυτό που λένε ότι θα καλυφθούν εντός περιφέρειας,δηλ. έστω ότι μια Διεύθυνση δίνει 50 πλεονάσματα, η άλλη 30 και η τρίτη 20 και συνολικά η περιφέρεια που ανήκουν οι προηγούμενες 100 αλλά οι 40 εντός της περιφέρειας επιλέγουν την πρώτη,20 τη δεύτερη και 40 την τρίτη. Τι γίνεται με τους  τελευταίους που ανέφερα, τους μετατάσσει στην παρούσα φάση υποχρεωτικά χωρίσ να το έχουν δηλώσει στην πρώτη και τη δεύτερη ή δίνει τις θέσεις στην επικράτεια?
Άλλο ερώτημα αυτοί που  δε θα κάνουν αίτηση τι γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος antonis pe11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
  • ...9.. και η βάρκα...10!
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6394 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:29:42 μμ »
Εχει κάποιος συνάδελφος σημερινή ενημέρωση αν θα γίνουν οι μετατάξεις του Ν.4057 για ΔΙΔΕ και αν θα πραγματοποιηθούν όλες οι αιτήσεις???
Αν εννοεις τις μεταταξεις για διοικητικο προσωπικο,σε λαος θεμα εισαι.Υπαρχει αναλογο στο σαιτ. :)
στο σωστό είμαι γιατί αν πάρει ένας συνάδελφος αυτήν  την μετάταξη εγώ δεν θα χρειαστεί να κάνω αίτηση για μετάταξη στην πρωτοβαθμια...
...από την πόρτα σου περνώ και τηγανίζεις ψάρια..και μου πετάς έναν κεφτέ..ωραία τα σουτζουκάκια...!!!

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6395 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:30:10 μμ »
Αν ένα ΠΥΣΔΕ έχει από τη διαπιστωτική πράξη π.χ. 10 πλεονάζοντες, κάνουν αίτηση μετάταξης 30 συνάδελφοι και ικανοποιηθεί η αίτηση για 10 από αυτούς, τότε ισχύει ότι οι υπόλοιποι 20 δεν κινδυνεύουν από υποχρεωτική μετάταξη, αφού έφυγαν τόσοι όσος ο αριθμός πλεοναζόντων;
Υποθέτω πως όχι...
Καλύπτουν κενά της περιφέρειας και μετά πανελλαδικά....
Μα, δεν μπορεί να καλύψουν κενά περιφέρειας ή πανελλαδικά, αφού συμπληρώθηκε ο μέγιστος αριθμός συναδέλφων που μπορούν να φύγουν!

Αποσυνδεδεμένος kris_81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6396 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:34:21 μμ »
Αν ένα ΠΥΣΔΕ έχει από τη διαπιστωτική πράξη π.χ. 10 πλεονάζοντες, κάνουν αίτηση μετάταξης 30 συνάδελφοι και ικανοποιηθεί η αίτηση για 10 από αυτούς, τότε ισχύει ότι οι υπόλοιποι 20 δεν κινδυνεύουν από υποχρεωτική μετάταξη, αφού έφυγαν τόσοι όσος ο αριθμός πλεοναζόντων;
Υποθέτω πως όχι...
Καλύπτουν κενά της περιφέρειας και μετά πανελλαδικά....
Μα, δεν μπορεί να καλύψουν κενά περιφέρειας ή πανελλαδικά, αφού συμπληρώθηκε ο μέγιστος αριθμός συναδέλφων που μπορούν να φύγουν!
μα έχεις αυτοχαρακτηριστεί πλεονάζον προσωπικό...
Εγώ θα κάνω μια άλλη ερώτηση...
Προσέξτε τη συλλογιστική μου..
Συνάδελφος με πολλά μόρια, δηλώνει 2 επιλογές εκτός περιφέρειας..
π.χ. από Ρόδο ανατολικη και δυτική θεσ/κη
Κάποιος με λιγότερα μόρια δηλώνει πυσπε δωδεκανήσων..
Νομίζω, άσχετα με τις προτιμήσεις του, μπαίνει αυτός με τα πολλά μόρια στο πύσπε δωδεκανήσου...? Δηλαδή προηγείται..?

Αποσυνδεδεμένος vkvl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #6397 στις: Αύγουστος 22, 2013, 06:39:20 μμ »
Αν ένα ΠΥΣΔΕ έχει από τη διαπιστωτική πράξη π.χ. 10 πλεονάζοντες, κάνουν αίτηση μετάταξης 30 συνάδελφοι και ικανοποιηθεί η αίτηση για 10 από αυτούς, τότε ισχύει ότι οι υπόλοιποι 20 δεν κινδυνεύουν από υποχρεωτική μετάταξη, αφού έφυγαν τόσοι όσος ο αριθμός πλεοναζόντων;

Προφανέστετα. Δεν μπορεί να διώξει παραπάνω από όσους έχει βγάλει πλεονάζοντες γιατί κάποιες δύσκολες περιοχές (Δωδεκάνησα π.χ.) μπορεί να "στεγνώσουν" τελείως....

Δηλαδή όσοι έχουμε από τα λιγότερα μόρια στην περιοχή μας και έχουν δώσει λίγους πλεονάζοντες, παρόλο που μπορούμε να πιάνουμε μετάταξη δεν θα την πάρουμε επειδή θα χουν φύγει άλλοι! Αυτό είναι αδικία!
Και στην περίπτωση που οι άλλοι μετακινηθούν σε άλλους νομούς, εκτός τις περιοχής μας, μετά θα μείνουν κενα στην πρωτοβάθμια της περιοχής μας που δεν θα μπορούμε να τα διεκδικήσουμε! Και θα μείνουμε εγκλωβισμένοι στη Δ/θμια χωρίς οργανική -γιατί οι πλεονάζοντες είναι πολύ περισσότεροι από αυτούς που έχουν δώσει- και χωρίς τη τύχη για μια καλύτερη τοποθέτηση (ειδικά για περιοχες όπως κυκλ / δωδεκ που το να πας στην Π/θμια σημαίνει ότι μπορεί να πετύχεις ένα μεγαλύτερο νησί).  :-[

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.