*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4357544 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9296 στις: Αύγουστος 31, 2013, 05:53:54 μμ »
Μαρία έτσι όπως τα λες έχεις δίκιο....

σε αυτή την χώρα δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω απίθανα αυτά που έγραψες,

όπως πήραν μετάταξη σε φορείς, αυτοί που βρέθηκαν να έχουν απόσπαση τότε σε αυτούς,
(εντάξει κάποιοι ήταν μακροχρόνια εκεί, αλλά κάποιοι μπορεί μόλις να είχαν πάει),
έτσι και τώρα μετάταξη αυτοί που έτυχε να υπηρετούν φέτος,

Υ.Γ α και υπόψη εγώ δεν είπα ότι δεν έβαλαν άλλη ΔΔΕ οργανικής, μπορεί να το έκαναν,
πρέπει να δούμε τις αιτήσεις τους, και αν το έκαναν να διωχθούν!!

Υ.Γ.2 αλλά αν ισχύουν αυτά που γράφεις γιατί να το κάνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:22 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9297 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:03:14 μμ »
Αγαπητοί Συνάδελφοι επειδή εγώ το ξεκίνησα αυτό με την Β Αθήνας σήμερα,

και δεν διαφωνώ με την Μαρία2013 με τα σχόλια  της για τα παιχνίδια που παίζουν και
με αυτά που έλεγε η ανακοίνωση, έχω τις εξής 2 παρατηρήσεις:

1) και να υπηρετείς στην Κ.Υ., δεν σου επιτρέπεται με καμία δύναμη να σημειώσεις δίπλα,
από μία επιλογή που γράφει ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΘΕΣΗΣ, την
ΔΔΕ κοντά στην υπηρεσία που υπηρετείς. Αποτελεί ΨΕΥΔΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ!!

2) αν είχαν τέτοια ενημέρωση τα βύσματα του υπουργείου, και θα έπαιζε κάποιο ρόλο,
το που υπηρετείς, πως θα το σημειώσουν στην αίτηση τους, αφού δεν υπάρχει πεδίο ΔΔΕ που υπηρετείς;
Άρα πρέπει να ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΟΥΝ και να το σημειώσουν στην ΔΔΕ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ, άρα ΠΑΡΑΝΟΜΟ
ΨΕΥΔΗ ΔΗΛΩΣΗ ΔΙΩΚΕΣΑΙ ΠΟΙΝΙΚΑ.

3) Δηλαδή με την τυχαιότητα του ποιοι πήραν φέτος απόσπαση για κάποιο φορέα, θα είναι
αυτοί που θα πάρουν μετάταξη. ΟΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ!


George_pe19,
Απολυτως σεβαστες οι σκεψεις σου.
Δεχομαι ως αδιαμφισβητητο δεδομενο πλεον οτι κανεις αποσπασμενος στην ΚΥ δεν εβαλε διευθυνση οργανικης την Β Αθηνας. Και οι 5.750 αιτουντες εβαλαν την πραγματικη διευθυνση οργανικης τους χωρις καμια αμφιβολια. Παμε παρακατω τωρα, αφου ξεκαθαριστηκε το θεμα της οργανικης.

Εγω  εχω οργανικη στο Ν. Ηρακλειου και υπηρετω με αποσπαση στην ΚΥ του Υπουργειου ως τις 31/8, αρα υπηρετω στην Β Αθηνας. Εχω 10 μορια.
Η  Αννα εχει οργανικη στο νομο Ηρακλειου, υπηρετει στο Ηρακλειο κι εχει 500 μορια.
Ο Κωστας  εχει οργανικη στο νομο Ηρακλειου, υπηρετει σε σχολειο στη Β Αθηνας κι εχει 500 μορια.
Ο Γιωργος εχει οργανικη στη Β Αθηνας και ειναι αποσπασμενος σε γραφειο Β/θμιας στην Πιερια.
1000 συναδελφοι υπηρετουν στις οργανικες τους οπουδηποτε στην Ελλαδα, εκτος της Β Αθηνας, κι εχουν 500 μορια εκαστος.
Ολοι οι παραπανω βαζουμε πρωτη επιλογη την Β Αθηνας.

Απο το Ηρακλειο πλεοναζει μονο ενας. Ποιος θα φυγει;;;

Εγω με τα 10 μορια βεβαια! Ολοι σας εχετε 500 μορια κι εγω μονο 10 αλλα εγω υπηρετω στην διευθυνση που θελω να μεταταγω κατα την ημερομηνια εκδοσης της εγκυκλιου! Αυτο ελεγε η διευκρινιση!
Η Αννα υπηρετει στο Ηρακλειο, ασχετως μοριων, της τρωω τη θεση της Β Αθηνας.
Ο Κωστας, υπηρετει μεν στην Β Αθηνας αλλα η αποσπαση του εληξε τον Ιουνιο και το καλοκαιρι ανηκει στη δ/νση Ηρακλειου.
Ο Γιωργος, εχει οργανικη στην Β Αθηνας αλλα υπηρετει στην Πιερια, του τρωω τη θεση.
Αρα φευγω εγω με τα 10 μορια απο το Ηρακλειο και εννοειται οτι προηγουμαι και των 1000 αλλων συναδελφων ανα την Ελλαδα που δεν υπηρετουν στην πολυποθητη Β Αθηνας.

Οσο για το ερωτημα 3, αν δηλαδη καποιος θα παρει μεταταξη κατα προτεραιοτητα σε μια θεση επειδη φετος τυχαια υπηρετουσε σε αυτη με αποσπαση κατα τη διαρκεια εκδοσης της εγκυκλιου , θα σου απαντησω : βεβαιως ναι !
Αποδειξη για αυτο το γεγονος οτι αναμενεται να υπογραφει η μεταταξη οσων εκαναν αιτηση συμφωνα με τον νομο 4057/2012, συμφωνα με την οποια τυχαια υπηρετουσαν ως αποσπασμενοι (απο 11/2011 ως 5/2012) στον φορεα που αιτηθηκαν μεταταξη . Συμφωνα με αυτο τον νομο οσοι ηταν αποσπασμενοι στην ΚΥ θα μεταταχθουν σε αυτή, στις διευθυνσεις εκπαιδευσης θα μεταταχθουν σε αυτες, στα ΙΕΚ, στα ΓΑΚ, στα ΤΕΙ/ΑΕΙ κλπ. Ετσι απλα! Επειδη τυχαια ηταν αποσπασμενοι το σχολικο ετος 2011-2012 κι τους δοθηκε το δικαιωμα να κανουν αιτηση... Τι κι αν εσυ ησουν αποσπασμενος για 20 χρονια, απο το 1990 ως το 2010 ΣΤΗΝ ΚΥ; Λυπαμαι, δεν δικαιουσαι αιτηση μεταταξης συμφωνα με τον νομο 4057/2012, δικαιουνται μονο αυτοι που ηταν κατα τα σχολικο ετος 2011-2012 τυχαια...

Λογικο ακουγεται αυτο που λες αλλα δεν μου απαντησες στην ερωτηση που σου εκανα. Εστω οτι ισχυουν αυτα, γιατι μενουν κενες θεσεις ενω υπαρχουν ακομη αιτησεις;
Αυτο για το κατα προσεγγιση που αναφερθηκε πριν αφορα το β πινακα (φορεις) και οχι τις θεσεις εκπαιδευτικων πρωτπβαθμιας

Αποσυνδεδεμένος vlemma

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κυνηγος-τροφοσυλλεκτης
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9298 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:04:35 μμ »
 η ωρα  κοντευει...
να ειναι
6 και 6  μ.μ.

και σε λιγο ...

η...

666...

 :o
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 06:07:00 μμ από vlemma »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9299 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:05:33 μμ »
Προλαβα; Δικαιουμαι μεταθεση οπου θελω;

Y.Γ.
Ενημερωτικό Σημείωμα με απαντήσεις σε ερωτήματα για τις Μετατάξεις Εκπαιδευτικών

 Όσοι υπηρετούν σε συγκεκριμένη Διεύθυνση προηγούνται κατά τη μετάταξη, εφόσον έχουν ζητήσει μετάταξη εντός της ίδιας Διεύθυνσης σε σχέση με άλλους που υπηρετούν σε άλλη Διεύθυνση;

Απάντηση: ΝΑΙ γιατί η πολιτική βούληση είναι οι μετατάξεις να έχουν το μικρότερο κόστος για τον μετατασσόμενο καθηγητή. Άρα, πρώτα θα ικανοποιηθούν, όσοι προτιμούν μετάταξη εντός Διεύθυνσης που υπηρετούν, εφόσον φυσικά τα κενά της ειδικότητας/κλάδου τους είναι ισάριθμα των πλεονασμάτων στην οικεία τους Διεύθυνση, έπονται όσοι αιτηθούν μετάταξης εντός της οικείας Περιφέρειας, εφόσον υπάρχουν κενά και ακολουθούν όσοι αιτηθούν μετάταξης εκτός αυτής.

Ειναι ξεκαθαρο. Οσοι υπηρετουσαν στο Υπουργειο ή σε φορεα που η αποσπαση ληγει 31/8 προηγουνταν εναντι των αλλων που δεν υπηρετουσαν στη Δ/νση Β' Αθηνας ή ειχε ληξει η αποσπαση τους 30/6.
Ομως το ερωτημα παραμενει...
"...έπονται όσοι αιτηθούν μετάταξης εντός της οικείας Περιφέρειας, εφόσον υπάρχουν κενά και ακολουθούν όσοι αιτηθούν μετάταξης εκτός αυτής"
Αυτο γιατι δεν τηρηθηκε παντου ? 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 06:14:57 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:07:22 »

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9300 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:09:47 μμ »
Σε λίγο αποκλειστική πληροφορία για το δημιουργό  του αλγόριθμου των μετατάξεων...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 06:12:46 μμ από anasteli »

Αποσυνδεδεμένος Mouton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9301 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:13:47 μμ »
:) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 06:16:25 μμ από pe20_aneparkis »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9302 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:16:54 μμ »
George_pe19,
σε μορφη διαλογου απαντησα σε οσα γραφεις κι οχι προσωπικα για να σε αμφισβητησω. Συγγνωμη αν φανηκε ετσι.  Βασιστηκα στα λεγομενα σου για να τεκμηριωσω το σκεπτικο μου καθως σημερα εφθασα σε αυτες τις σκεψεις, κι εγω μεχρι το πρωι ταυτιζομουν σχεδον απολυτα με οσα λες. Και παλι συγγνωμη για το υφος μου, αν δεν ηταν πρεπον. Παιρνω δυναμη απο εδω, διαβαζοντας τις αγωνιες ολων μας και μοιραζομενη τις δικες μου και δεν θα τολμουσα συνειδητα να προσβαλλω κανεναν.

pe06,
που να ξερω; Στο μυαλο τους ειμαι; Μπορει να σχεδιαζουν δευτερο γυρο υποχρεωτικων μεταταξεων, μπορει να κρατησαν τις θεσεις για να προχωρησουν τις εθελοντικες που εχουν στον παγο τοσο καιρο, μπορει τιποτα απο ολα αυτα γιατι ετσι θελουν...


Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9303 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:19:49 μμ »
Μπορει να σχεδιαζουν δευτερο γυρο υποχρεωτικων μεταταξεων

Αυτό νομιζω θα γίνει γιατί έχουν μείνει πολλές θέσεις που δεν καλύφθηκαν

Αποσυνδεδεμένος george_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9304 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:20:56 μμ »
Μαρία δεν έλαβα κάτι ως προσβλητικό σε καμία περίπτωση,
απλά συζητάμε.

Και εγώ θέλω να μάθω τι έγινε σε αυτή την περιοχή γιατί με έχει εκνευρίσει
αυτό που ισχυρίζονται διάφοροι θιγόμενοι συνάδελφοι οι οποίοι το έχουν ψάξει!!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9305 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:26:08 μμ »

pe06,
που να ξερω; Στο μυαλο τους ειμαι; Μπορει να σχεδιαζουν δευτερο γυρο υποχρεωτικων μεταταξεων, μπορει να κρατησαν τις θεσεις για να προχωρησουν τις εθελοντικες που εχουν στον παγο τοσο καιρο, μπορει τιποτα απο ολα αυτα γιατι ετσι θελουν...

Φυσικα και δεν μπορεις να ξερεις. Απλα την αποψη σου ηθελα.
Παντως ολοι οι παραπανω λογοι δεν στεκονται και απο αποψη λογικης και απο τη νομικη πλευρα. Εφοσον υπαρχει εγκυκλιος με τα κενα προς πληρωση και οι αιτησεις υπερβαινουν τα κενα, δεν μπορει κανενας απο το Υπουργειο να πει... "τα κρατησαμε για μετα" ή "δε θελαμε". Αυτο ειναι αυθαιρετο. Υποτιθεται οτι εφαρμοζεται οτι λεει η Υπουεργικη αποφαση. Δεν ειδα καπου να λεει "θα  κρατησουμε για μετα" ή "ο Υπουργος δινει οσες θεσεις γουσταρει"

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9306 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:38:00 μμ »
Τι έγινε η  666 σελίδα μηπως πάμε στην 667 κατευθείαν???

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9307 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:42:36 μμ »
Για να δούμε...666....Το πέτυχα???

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9308 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:44:37 μμ »


Ε ναι εγώ τον σκέφτηκα το αλγόριθμο. Γι αυτό μου έστειλε ο Άρβι τους πίνακες το βράδυ που περιμένατε όλοι τα αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 07:00:56 μμ από anasteli »

Αποσυνδεδεμένος ken

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9309 στις: Αύγουστος 31, 2013, 06:58:41 μμ »
Έχει ρωτήσει κανείς δικηγόρο ή νομικό; Πώς στηρίζει κάποιος μια ένσταση όταν δεν υπάρχει ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2013, 07:01:08 μμ από ken »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 836
Σύνολο: 849

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.