*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4370373 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9422 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:20:35 πμ »
Kαλή σχολική χρονιά σε όλους!
  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:44 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9423 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:22:12 πμ »
Συνάδελφοι, απορία
έστω ότι είχε 5 πλεόνασματα σε ένα πυσδε και 2 κενά στο αντίστοιχο πυσπε.
εφυγαν 4 εκπαιδευτικοι απο το ΠΥΣΔΕ για διάφορα μέρη και στο αντιστοιχο πυσπε καλύφθηκε 1 κενό μόνο.

ο 5ος πλεονάζων δηλαδή εγώ, δεν πήρα μετάταξη αν και έμειναν κενά εκεί που ζητούσα.

Φταίει το γεγονός ότι δεν καλύφθηκαν οι 2 θέσεις ΠΥΣΠΕ?
Αν ναι, το βρίσκω άδικο, καθώς έπρεπε να μετακινηθούμε 5! Τι σημασία έχει το πού! Δεν θέλαμε να μείνουμε στο ΠΥΣΠΕ μακριά από το σπίτι μας!!!

Είναι αληθινή περίπτωση η απλά υποθετική;  Μπορείς να αναφέρεις το ΠΥΣΔΕ;

Θεωρητικά δεν μπορεί να γίνει αυτό, αφού πρώτα καλύπτονται οι θέσεις εντός του ΠΥΣΔΕ και εφόσον περισσέψουν θέσεις ή άτομα, τραβάς ή διώχνεις αντίστοιχα.

τι εννοείς?ότι αν δεν καλυφθουν οι θέσεις προς μετάταξη του ΠΥΣΠΕ δεν φεύγουν άτομα από το ΠΠΥΣΔΕ?γιατί στον δικό μου νομό δεν κάλυφθηκαν οι θέσεις προς μετάξη αλλά φύγαν πόσα άτομα!
και πως επιλέχθηκαν αυτοί που έφυγαν και εγώ δεν πήρα?μοιάζει να επιλέχτηκαν αυτοί με τα λιγότερα μόρια.από κάτω προς τα πάνω δούλεψε ο αλγόριθμος?ικανοποιούνταν οι αιτήσεις αυτών που είχαν τα λιγότερα μόρια και όχι αυτών με τα περισσότερα που ζήτησαν μετέταξη και ήταν λογικό αυτό?

Καλή (σχολική) χρονιά σε όλους!
Άλλο να μην καλυθφούν επειδή δεν υπάρχουν αιτήσεις και άλλο να υπάρχουν.
Λογικά (με το χαρακτήρα που πήρε η ιστορία) θα έπρεπε να ικανοποιούνται οι θέσεις εντός του νομού (εφόσον υπάρχουν αιτήσεις), και εφόσον υπήρχε ακόμη πλεόνασμα σε άτομα θα μπορούσε να τους στέλνει σε άλλους νομούς.
Φυσικά υπάρχει η πιθανότητα ο αλγόριθμος να έλεγξε τις 2 επιλογές (με φθίνουσα σειρά μορίων), οπότε να συμπληρώθηκε ο αριθμός των ατόμων που είχε να δώσει το ΠΥΣΔΕ πριν φτάσει σε αυτούς που είχαν δηλώσει κάτι στην οικία περιοχή.
Ένας πιθανός αλγόριθμος θα ήταν ο παρακάτω, αλλά με αυτά που διαβάζω, μάλλον δεν είναι σωστός.
ΦΑΣΗ Α.
---------
α) Παίρνω τον 1ο στα μόρια
β) Ελέγχω την 1η επιλογή του. Αν είναι εντός του οικίου ΠΥΣΔΕ (είτε ΠΥΣΠΕ, είτε Δνση, είτε ΙΕΚ) και υπάρχει κενή θέση, τον τοποθετώ εκεί και αφαιρώ μια θέση ανάλογα. Αν είναι εκτός, περιμένει...
γ) Έλεγχος αν υπάρχουν άλλες διαθέσιμες θέσεις. Αν ΝΑΙ πήγαινε στο βήμα δ), διαφορετικά τέλος ΦΑΣΗΣ Α.
δ) Παίρνω τον επόμενο στα μόρια
ε) Πήγαινε στο βήμα β.

Επανάληψη της ΦΑΣΗΣ Α για τη 2η επιλογή

ΦΑΣΗ Β.
α) Παίρνω τον 1ο στα μόρια (αυτών που απέμειναν από τη ΦΑΣΗ Α)
β) Ελέγχω την 1η επιλογή του. Αν είναι εντός της οικίας Περιφέρειας (είτε ΠΥΣΠΕ, είτε Δνση, είτε ΙΕΚ) και υπάρχει κενή θέση, τον τοποθετώ εκεί και αφαιρώ μια θέση ανάλογα. Αν είναι εκτός, περιμένει...
γ) Έλεγχος αν υπάρχουν άλλες διαθέσιμες θέσεις. Αν ΝΑΙ πήγαινε στο βήμα δ), διαφορετικά τέλος ΦΑΣΗΣ Β.
δ) Παίρνω τον επόμενο στα μόρια
ε) Πήγαινε στο βήμα β.

Επανάληψη της ΦΑΣΗΣ Β για τη 2η επιλογή

ΦΑΣΗ Γ.
α) Παίρνω τον 1ο στα μόρια (αυτών που απέμειναν)
β) Ελέγχω την 1η επιλογή του. Αν υπάρχει κενή θέση, τον τοποθετώ εκεί και αφαιρώ μια θέση ανάλογα.
γ) Έλεγχος αν υπάρχουν άλλες διαθέσιμες θέσεις. Αν ΝΑΙ πήγαινε στο βήμα δ), διαφορετικά τέλος ΦΑΣΗΣ Γ.
δ) Παίρνω τον επόμενο στα μόρια
ε) Πήγαινε στο βήμα β.

Επανάληψη της ΦΑΣΗΣ Γ για τη 2η επιλογή
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:24:39 πμ από christos_chr »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9424 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:32:21 πμ »
Εκείνο που επίσης δεν μπορούμε να γνωρίζουμε είναι αν οι "ανωμαλίες" προέκυψαν από λάθη στη σχεδίαση του αλγόριθμου ή από "λάθη" στα δεδομένα (στις αιτήσεις δηλαδή). ;)

Αποσυνδεδεμένος indygo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9425 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:29:24 πμ »

Μετατάξεις: Με ποια κριτήρια έγιναν;

http://pasykaga.gr/index.php/gr/epikairotita/531-metatatkseis-me-poia-kritiria-eginan.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:44 »

Αποσυνδεδεμένος elenhb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9426 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:57:14 πμ »
καλημέρα συνάδελφοι και καλή μας χρονιά!
όσοι πήραμε μετάταξη τελικά παρουσιαζόμαστε 5/9???? και  ελπίζουμε ως τότε να έχει βγει υπουργική απόφαση?εγώ έχω άδεια εξετάσεων την οποία πήρα μετά την ανακοίνωση των μετατάξεων αλλά από τη δευτεροβάθμια γιατί δεν είναι επίσημο το δελτίο τύπου(μου είπαν!)και με τις δικές μας αιτήσεις απόσπασης τι θα γίνει?(σημειώνω θέλω απόσπαση για λόγους σπουδών).μιλησα με υπουργείο και μου είπε δεν ξέρουν ακόμη τίποτα...απλά  ώς τις 5/9 λογικά κάτι θα βγει μου είπαν!

πρέπει και να συγκεντρωθώ να διαβάσω τώρα!!!

Αποσυνδεδεμένος random_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9427 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 10:30:54 πμ »
christos_chr έχω μια σοβαρή υποψία ότι ο αλγόριθμος αυτός δεν θα δουλέψει (θα εξηγήσω πιο κατω γιατί) ....
επίσης στον σύνδεσμο του indygo μου φαίνεται πολυ χοντρη πατάτα το "Είναι ξεκάθαρο ότι εξαρτάται, σε απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου βαθμό, η τύχη του καθενός από το τι δηλώνουν οι άλλοι και με ποια σειρά." .... είναι προφανές ότι η τύχη του καθενός εξαρτάται από το τι έχουν δηλώσει οι άλλοι κι αυτό δεν είναι καθόλου απαράδεκτο, το ίδιο δεν ισχύει και στις μεταθέσεις?....

και παμε τώρα στα των αλγορίθμων. Η διαδικασία αποτελείται από 2 φάσεις.

1η φαση. ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.
χωρίς πίνακες κατάταξης δεν γίνεται τίποτα. εαν γίνει θα οδηγήσει σίγουρα σε λάθη. (για να απαντήσω και στον christos_chr) κάποιοι με τα ίδια μόρια έχουν διαφορετική σειρά κατάξης σε μια επιλογή τους ανάλογα με το εαν η διεύθυνση απο την οποία έρχονται είναι στον ίδιο νομό ή στην ίδια περιφέρεια (κι αυτό ισχύει και για διαφορά μορίων).
για παράδειγμα
Έχουμε 3 αιτήσεις για την Π/θμια Ηλείας
1. από Δ/θμια Ηλείας με 20 μόρια
2. από Δ/θμια Αχαιας με 30 μόρια
3. από Δ/θμια Έβρου με 150 μόρια

η σειρά κατάταξης είναι ακριβώς αυτή κι όχι με κάποια άλλη σειρά ......
Και για να καλύψω και την πατάτα της πασυκαγα είναι προφανές ότι εαν αυτός της 2ης αίτησεις από Αχαια δεν είχε επιλέξει Ηλεία θα ήταν ευνοημένος ο τρίτος απο Έβρο ...... 

2η φάση. Επιλογή. ανάξιο σχολιασμού ο αλγόριθμος από την στιγμή που έχετε πίνακες κατάταξης και ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει επαλήθευση για την σωστή επιλογή ......

togaidouritougeitona

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9428 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:49:18 μμ »
Τι θα γίνει με τις θέσεις που δεν καλύφθηκαν; Εχει καμία πληροφόρηση κανένας;..Εννοείται αν δεν ακυρωθει η διαδικασία μετα τις ενστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9429 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:54:55 μμ »
Τι θα γίνει με τις θέσεις που δεν καλύφθηκαν; Εχει καμία πληροφόρηση κανένας;..Εννοείται αν δεν ακυρωθει η διαδικασία μετα τις ενστάσεις.
Θα πάρει αναπληρωτές;  Θα μείνουν άδειες για ένα διάστημα, ίσως και για όλη τη χρονιά; (αναλόγως ειδικότητας)
Θα βολέψουν δικά τους παιδιά; (αν είναι σε περιοχές μεγάλης ζήτησης) ???
  

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9430 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 02:57:09 μμ »
Είπαμε οτι ο τρόπος με τον οποίο λειτούργησε ο αλγόριθμος είναι άγνωστος. Εμείς απλά ψάχνουμε να βρούμε το πως και το γιατί. Σήμερα μάλιστα έμαθα για μια περίπτωση όπου κάποιος ζήτησε να πάει σε ΙΕΚ άλλου ΠΥΣΔΕ και Περιφέρειας και ενώ στο ΠΥΣΔΕ που ανήκει ΔΕΝ συμπληρώθηκε ο αριθμός των ατόμων που θα μπορούσε να μετατάξει η ειδικότητά του, αλλά ούτε στο ΙΕΚ που ζητούσε συμπληρώθηκαν τα άτομα που ζητούσαν, αυτός τελικά ΔΕΝ πήρε μετάταξη!

Αποσυνδεδεμένος treislaloun

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9431 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:13:49 μμ »
Καλησπέρα και καλή σχολική χρονιά σε όλους. Διαβάζω μέρες τώρα τις διάφορες εξηγήσεις για τις μετατάξεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που συμβαίνει σε εμένα.
Έχω δηλώσει 1η επιλογή Πυσπε Κορινθίας και 2η επιλογή ΙΕΚ Κορινθίας. Υποθέτουμε ότι έλαβαν υπόψη την εντοπιότητα και την μόνιμη κατοικία που είναι στον ίδιο νομό. Ανήκα στην Δ/βαθμια Μεσσηνίας δηλ. στην ίδια Περιφέρεια.
Βγαίνουν οι τοποθετήσεις και βρίσκομαι στην 2η επιλογή μου δηλ. στο ΙΕΚ. Βλέποντας τις μετατάξεις στην Π/βαθμια και μετά από πολύ ψάξιμο βρίσκω 6 συναδέλφους να έχουν καλύψει τις αντίστοιχες θέσεις στην Κορινθία ενώ οι 5 από αυτούς  προέρχοναι από διαφορετικές περιφέρειες, ο 1 από την ίδια περιφέρεια με εμένα και όλοι αυτοί έχουν πολύ λιγότερα μόρια από εμένα. Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν με φτάνουν ούτε με διδακτορικά και μεταπτυχιακά, και το ξέρω γιατί με κάποιους από αυτούς γνωριζόμαστε. Έχει κάποιος κάποια ιδέα που να εξηγεί το παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος random_pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9432 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:19:30 μμ »
Χωρίς πίνακες κατάταξης είναι προφανές ότι δεν βγαίνει άκρη. Κι απ'οτι φαίνεται αυτό κατάφεραν να κάνουν, επιλογή χωρίς πίνακες κατάταξης. Τα πάντα αρχίζουν και τελειώνουν στους πίνακες κατάταξης και για λόγους διαφάνειας αλλά και για λόγους ορθότητας ....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:23:07 μμ από random_pe19 »

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9433 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 03:56:37 μμ »
Γιατί τα πολλά ερωτηματικά αγαπητέ gaidouritougeitona αφού δεν γνωρίζεις, γιατί συμφωνείς με τον ΠΕ112000; θίγοντας ανθρώπους που δεν συμμετείχαν σε όλα αυτά; Γιατί λέει ανακρίβειες; Πότε διορίστηκε κάποιος Φ.Α. με οργανική να κάνει ολυμπιακή παιδεία (project ήταν απλά απόχτησαν προϋπηρεσία τα παιδιά της σελήνης-ΚΟΥΡΚΟΥΛΑ- και αυτοί δεν πήγαιναν Πρωτοβάθμια, αν ήθελαν μπορούσαν γιατί πάντα προηγούνταν αλλά δεν ήθελαν, τώρα όμως που έκλεισαν τα αθλητικά τμήματα ΤΑΔ στα γυμνάσια  πάντα δίπλα στο σπίτι τους ΒΟΛΕΜΈΝΟΙ κακώς βέβαια  έκλεισαν, ανακάλυψαν την Πρωτοβάθμια και τους πήραν νύχτα τις θέσεις)! Στην Αττική  ΔΙΟΡΊΣΤΗΚΑΝ το 2010 πάνω από 300 στην Δ.Ε. τώρα αυτοί μετατατάχτηκαν  και οι Πρωτοβάθμιοι που τόσα χρόνια περίμεναν στα ερημονήσια γιατί δεν υπήρχαν θέσεις  τίποτα τώρα ούτε απόσπαση! ΓΙΑΤΙ συμφωνείς το θεωρείς δίκαιο; Γιατί δεν μας ανακοινώνουν τις φετινές συνταξιοδοτήσεις που γίνονται μόνο στη Δ.Ε. Να σου πώ εγώ λοιπόν, τώρα που έπαψαν να βολεύονται καθάρισαν για αυτούς όπως πάντα οι ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΙΖΟΙ από την Κορώνη και από τον Πειραιά... ξέρει ο ΠΕ11... τον είπαν κάποιοι.... και τους βόλεψε 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9434 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 04:12:57 μμ »
 Αυτά τα βολέματα πότε θα σταματήσουν; Μήπως πρέπει να τους τραβήξει ο Τόμσεν το αυτί;
  

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9435 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 04:29:24 μμ »
παιδιά help!
γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τις μετατάξεις ανά κλάδο κ νομό?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161498
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.