*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330391 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grbob

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύο πράγματα είναι ατελείωτα. Ένα είναι το Σύμπαν.
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9730 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:21:04 πμ »
Πάντως παιδιά, σήμερα έκανα αίτηση για απόσπαση στην Πρωτοβάθμια της Περιοχής μου (αφού δεν έκατσε η μετάταξη). Δεν πιστεύω αυτή  η αίτηση να με "φρενάρει" από συμμετοχή στη Β Φάση υποχρεωτικών μετατάξεων (αν βέβαια υπάρξει)
___________________
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:41 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9731 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 10:26:04 πμ »
Πάντως παιδιά, σήμερα έκανα αίτηση για απόσπαση στην Πρωτοβάθμια της Περιοχής μου (αφού δεν έκατσε η μετάταξη). Δεν πιστεύω αυτή  η αίτηση να με "φρενάρει" από συμμετοχή στη Β Φάση υποχρεωτικών μετατάξεων (αν βέβαια υπάρξει)
___________________
Ευχαριστώ

αντίστροφα η β φάση μετατάξεων μπορεί να φρενάρει την απόσπασή σου..

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9732 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:00:28 πμ »
1700 ενστάσεις!!!!
Πάνω απο το 1/3 όσων αιτήθηκαν μετάταξης δηλαδή έκαναν ένσταση...τι σημαίνει αυτό;;;
Πλήρης αποτυχία, απαξίωση, αναξιοκρατεία...ρεζιλίκια η όλη διαδικασία.
Και τις ενστάσεις λέει θα τις δει ο υπουργός....Γιάννης κερνάει , Γιάννης πίνει.
Δηλαδή πάλι όποιον γουστάρει ο ο υπουργίσκος θα δικαιώσει...χωρίς αιτιολόγηση!!

Χα,χα,χα,χα θα τις δει ο υπουργός όλες;;; ;D
1700 αιτήσεις από 30 δευτερόλεπτα τη μια να ασχοληθεί, θέλει 850 λεπτά... 14+ ώρες ασταμάτητα... ναι,ναι θα τις δει ΟΛΕΣ (μάλλον λίγες και εκλεκτές)
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος pe20!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9733 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:12:30 πμ »
Κατηγοριες εκπαιδευτικων που κοντευουν ή εχουν ηδη τρελαθει:
1) Μεταταγμενοι που περιμεναν οργανικη και τελικα τοποθετηθηκαν τελευταιοι στου διαολου τη μανα
2)Μεταταγμενοι που περιμεναν οργανικη και δεν τοποθετηθηκαν καθολου
3)Μεταταγμενοι σε ΙΕΚ που δεν εχουν παρει ουτε ΦΕΚ
4) Ειδικοτητες Πρωτοβαθμιας που ειδαν τις θεσεις στο σπιτι τους να κλεινουν απο μεταταγμενους
5) Αναμενοντες αποσπαση
6)Αποσπασμενοι που περισσευουν και δε ξερουν που θα βρεθουν και εν τελει γιατι πηραν αποσπαση
7) Αναπληρωτες που περισσευουν και βρισκονται σε περιοχες που δε δηλωσαν ποτε (το κουτακι γιατι υπαρχει οεο;)
Αν ξεχναω κανεναν συμπληρωστε με παρακαλω!Ειμαστε ομως μια ωραια ατμοσφαιρα δεν ειμαστε;

Όλοι αυτοί άραγε απεργούν; Απεργείτε όλοι εσείς που έχετε τρελαθεί; Απεργούν όλοι αυτοί που νιώθουν εξευτελισμένοι ως εργαζόμενοι και κυρίως ως εκπαιδευτικοί; Γιατί τα ποσοστά πέφτουν.......... Κάναμε μια μέρα απεργία για το συνδικαλιστικό μας καθήκον και επιστρέφουμε δριμύτεροι στο πληκτρολόγιο. Γιατί προσωπικά ως μεταταγμένος στο ΠΥΣΠΕ του τόπου κατοικίας μου και στάση εργασίας έκανα τη Δευτέρα και σήμερα απεργώ και αύριο και όσο με καλύπτει η ΔΟΕ (γιατί το άκουσα κι αυτό - δεν μπορώ να απεργήσω, δεν με καλύπτει η ΟΛΜΕ). Γιατί παρόλο που θεωρούμαι "βολεμένος" δεν νοιώθω καθόλου έτσι. Νοιώθω ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΕΝΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:58:41 »

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9734 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:17:09 πμ »
Φίλε μου και εγω σε ΔΔΕ απεργώ μέχρι νεοτέρας (όσο με καλύπτει η ΟΛΜΕ)...αλλά δε είναι καθόλου μικρή υπόθεση και ποσοστά απεργίας 50-60% σε ένα κλάδο που απεργούσαμε εγώ και κούκος. Μην είμαστε άδικοι είναι τεράστια επιτυχία αν συνεχίσουμε με 50% έστω. Μην πέφτετε στη παγίδα των ΜΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9735 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:23:44 πμ »
Και που απεργούμε...αλλάζει τίποτα ? Μόνο κάτι μικρές τροποποιήσεις αλλάζουν, επειδή φοβούνται μήπως και ξεσηκωθούμε περισσότερο. Στην ουσία όμως όλα περνάνε...Και οι μετατάξεις με τις διαδικασίες...μυστηρίου, και οι μηδενικές αποσπάσεις ειδικοτήτων! Μια ζωή να βρισκόμαστε στην αβεβαιότητα. Στη δική μου περιοχή, όπου ευτυχώς πήρα απόσπαση, τοποθέτησαν στη ΔΙΠΕ , για την οποία ενδιαφέρομαι (φυσικά δεν πήρα μετάταξη, έκανα ένσταση και...περιμένω, χαχαχα!) τις περιοχές-φιλέτα. Μας κάλεσαν από τη ΔΙΔΕ να δηλώσουμε όσοι θέλουμε διάθεση Α/θμια, το κάναμε και περιμένουμε αποτελέσματα για τοποθέτηση σε τι κενά ? Στο μεταξύ, άραγε θα μπορούμε τότε να συμμετάσχουμε στη β' φάση μετατάξεων, εφόσον κι εάν υπάρξει ? Αν μη τι άλλο, η υπηρεσία μας διαρκεί σε...εγρήγορση! :-[ :-[ :-[ :o

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9736 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 11:54:36 πμ »
Χα,χα,χα,χα θα τις δει ο υπουργός όλες;;; ;D
1700 αιτήσεις από 30 δευτερόλεπτα τη μια να ασχοληθεί, θέλει 850 λεπτά... 14+ ώρες ασταμάτητα... ναι,ναι θα τις δει ΟΛΕΣ (μάλλον λίγες και εκλεκτές)

Ο Μπράτης λέει οτι οι υπάλληλοι του υπουργείου απεργούν σήμερα και αύριο. Μόνος του θα τις κοιτάξει ο υπουργός, θα πήξει. Μη κατέβει και αυτό στη απεργία στο τέλος :) :)

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9737 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 05:28:50 μμ »
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metatxeis-ekpaideytikkon-akomh-exetazontai-1700-enstaseis

Παιδιά τί γίνεται; Προς το παρόν απεργώ αλλά ούτε απόσπαση, ούτε μετάταξη (Ν.1824, εθελοντικές..) ούτε τίποτα... Δεν κινείται τίποτα, απελπισία... δε θα τη γλύτώσω την άνευ αποδοχών :'(
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9738 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 06:04:31 μμ »
http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/metatxeis-ekpaideytikkon-akomh-exetazontai-1700-enstaseis

Παιδιά τί γίνεται; Προς το παρόν απεργώ αλλά ούτε απόσπαση, ούτε μετάταξη (Ν.1824, εθελοντικές..) ούτε τίποτα... Δεν κινείται τίποτα, απελπισία... δε θα τη γλύτώσω την άνευ αποδοχών :'(

περίμενε ακόμα...μπορεί να υπάρξουν εξελίξεις μέχρι τέλους της άλλης εβδομάδας....μετά αποκλείεται...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9739 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 09:29:03 μμ »
Αν μέχρι Παρασκευή, το αργότερο Δευτέρα δεν βγει κάτι για β' φάση μετατάξεων...δύσκολο μετά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το τι σκέφτονται και τι έχουν δεσμευτεί να κάνουν. Υπομονή, υπομονή, υπομονή...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9740 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 10:18:57 πμ »
Κοντεύω κι εγώ να τρελαθώ..Πραγματικά όμως...

Είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ..Εγώ και άλλα δύο άτομα..Η Διεύθυνση βγάζει την Παρασκευή ανακοίνωση και καλεί όσους εκπαιδευτικούς ΠΕ05,06,07,11 και 19-20 το επιθυμούν να υποβάλλουν αίτηση απόσπασης στην Α/θμια του νομού όπου υπάρχουν πολλά κενά αποδεδειγμένα..Μια χαρά λέω..Πάω λοιπόν την Δευτέρα και υποβάλλω την αίτηση και μου λέει ο υπεύθυνος ότι οι αιτήσεις τελικά θα αποσταλούν στην Περιφέρεια η οποία και θα διαχειριστεί την όλη διαδικασία..Τέτοια εντολή τους έχει έρθει..Οκ λέω εγώ..Στο μεταξύ τσεκάρω τα sites άλλων ΔΔΕ της Περιφέρειας,δε βλέπω αντίστοιχη ανακοίνωση..Τι στο καλό;..Μόνο τις αιτήσεις της δικής μου ΔΔΕ θα διαχειριστεί η Περιφέρεια;..Αυτά όλα την Δευτέρα.. Τελοσπάντων,το αφήνω..Παίρνω τηλέφωνο σήμερα στο ΠΥΣΔΕ να ρωτήσω πότε θα ανακοινωθούν οι αποσπάσεις και μου λέει ο ίδιος υπεύθυνος ότι οι αιτήσεις δεν έχουν καν σταλεί στην περιφέρεια και ότι όλη η διαδικασία έχει παγώσει με κίνδυνο να ακυρωθεί γιατί τέτοια εντολή έχουν λάβει..Παίζει λέει μάλλον ο β' γύρος μετατάξεων από το Υπουργείο..Αλλά να μην ανησυχώ γιατί επίσης παίζει να προκύψουν κάποιες ώρες για μένα στη Β/θμια..Μάλιστα..Παίρνω τηλέφωνο στην περιφέρεια να ρωτήσω τι συμβαίνει τελικά και το αρμόδιο εκπαιδευτικό τμήμα δηλώνει παντελή άγνοια επί του θέματος,δεν γνωρίζουν τίποτα για διαδικασία αποσπάσεων για την οποία οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι,ούτε για πάγωμα,ούτε για τίποτα...

Και εγώ λοιπόν πρέπει πάλι να περιμένω να δω τι ψύχουλα θα μου πετάξουν από το ΠΥΣΔΕ που ανήκω τη στιγμή που θα μπορούσα να καλύψω άνετα με πλήρες ωράριο ένα από τα πολλά σχολεία της Α/θμιας του νομού που αυτή τη στιγμή έχουν κενό..ΕΛΕΟΣ..

Αποσυνδεδεμένος ninja

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9741 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 02:54:10 μμ »
πόσο καιρό ακόμα θα μας κοροϊδεύουν και θα παίζουν με τον πόνο μας...?
ούτε αποσπάσεις, ούτε απαντήσεις στις ενστάσεις, τί θα γίνει με αυτό το χάλι?

αλήθεια, υπάρχει κανένα τηλ. που μπορεί να μας απαντήσει για την εξέλιξη των ενστάσεων?
λέτε να κόλλησε το πράγμα λόγω ασφαλιστικών μέτρων που έγιναν από θιγόμενους ή δεν σχετίζεται?
κανένα νεότερο γενικα?

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9742 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 03:05:44 μμ »
Κανενα νεο κ εγω οπως κ πολλοι συναδελφοι απεργουμε ελπθζοντας σε θαυματα πλεον... Πρεπει να μετακινουμε καθημερινως σε αλλο νομο να γυριζω προς το παρον 3 σχολεια...κ εννοειτε λεφτα δε θα παιρνω... Προς το παρον  απεργω. Φυσικα υπαρχουν κ χειροτερα..Καλυτερα να ζητησω ανευ αποδοχων.. Αν ειχαν σκοπο να κανουν β φαση μεταταξεων ποτε θα το κανουν; η μηπως εμεις μπροστα σε μια ελπιδα εθελοτυφλουμε κ ελπιζουμε τζαπα;

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #9743 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 11:27:53 πμ »
Από Μπράτη 20/9/13 στις 10:00

Δεν υπάρχει κάτι νεότερο ούτε για προσλήψεις,ούτε για μετατάξεις,ούτε για αποσπάσεις.
Δεν έχει ορισθεί ακόμη συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ για κανένα θέμα.
Οι ενστάσεις επί των μετατάξεων είναι ακόμη στο γραφείο του Υπουργού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 163
Σύνολο: 163

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.