*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330082 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γατόπαρδος

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 643
  • Εκεί που ήσουν ήμουνα και εκει που είμαι θα έρθεις
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11018 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 11:18:07 πμ »
Πολύ πιθανόν επόμενη φάση μετατάξεων (γιατί υπάρχουν κενά) να γίνει για το επόμενο σχολικό έτος...
Το προβλημα ομως ειναι,οτι αν η επομενη φαση υποχρεωτικων μεταταξεων,γινει για του χρονου,ειναι ακομα χειροτερα.Διοτι μαλλον θα πανε με το ΦΕΚ των κενων που ηδη εχει βγει και σε αυτα,δεν εχουν βγαλει τα πραγματικα κενα και ΟΛΑ τα κενα.Εχουν παει με την Α φαση των υποχρεωτικων μεταταξεων ως επι το πλειστων.Εχουν δωσει κενα στην Α/θμια,αναλογα με την δοτικοτητα του οικειου ΠΥΣΔΕ τους.Και αυτο ειναι 100/100 τσεκαρισμενο.Δεν ξερω αν εγινε σε ολες τις περιπτωσεις ομως εγινε.Και θα σου δωσω το δικο μου παραδειγμα.
Το ΠΥΣΔΕ που ειμαι τωρα,θεωρητικα εχει εναν πλεοναζον στην ειδικοτητα μου.Γιατι με τις πρωτες μεταταξεις ειχε 2 πλεοναζοντες και εφυγε μονο ενας.Το ΠΥΣΔΕ μου λοιπον εδωσε δοτικοτητα,μπορω στη β φαση να κανω αιτηση στις υποχρεωτικες .Ομως ο νομος που θελω να παω,ΔΕΝ εδωσε κενο.Και ξερεις ποσα εχει;Θα στο θεσω αλλιως.ΕΝΑς ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ της ειδικοτητας μου,που ΔΕΝ προυπηρχε στην α/θμια,πηγε με τις υποχρεωτικες στην α/θμια.Το ΠΥΣΠΕ λοιπον ειναι στην κυριολεξια αδειο απο την ειδικοτητα μου,και εχει 16 σχολεια ΕΑΕΠ(μονο τα ΕΑΕΠ σου εβαλα).Εναν εχει,και στα υπολοιπα σχολεια πηρε αναπληρωτες παρακαλω.Δεν εδωσε κενο,διοτι πλεον ΔΕΝ εχει πλεοναζοντες.(θεωρητικα παντα,συμφωνα με την α φαση υποχρεωτικων) στην α φαση εφυγαν ολοι οσοι ειχαν κανει αιτηση μεταταξης.Ο ενας προφανως δηλωσε το οικειο ΠΥΣΠΕ,και ειναι αυτος που πηγε,οι αλλοι δυο προφανως πηγαν σε αλλα ΠΥΣΠΕ,Ετσι ,δεν δινει πλεοναζοντες αυτος ο νομος.
Το αποτελεσμα ειναι οτι ο νομος αυτος εχει εναν μονο της ειδικοτητας μου,δηλαδη ειναι αδειος,και ΔΕΝ δινει κενο,αρα εγω δεν μπορω στην αιτηση μου μεταταξης στην β φαση να τον δηλωσω.
Τοσο καλα και τοσο ωραια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11019 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 04:06:46 μμ »
Γατόπαρδε, λογικά, εάν γίνει β' φάση μετατάξεων, θα βγει νέα διαπιστωτική πράξη με καινούργια κενά και πλεονάζοντες. Η τελευταία διαπιστωτική πράξη περιελάμβανε και τις ενστάσεις που δικαιώθηκαν, θα αφαιρεθούν αυτές και ίσως σε κάποιες περιοχές και ειδικότητες δώσουν τα πραγματικά κενά. Αυτό εξαρτάται βέβαια από τα "κέφια" της ομάδας του Υπουργού τη δεδομένη στιγμή. Αυτο που με προβληματίζει εμένα είναι τι θα γίνει με τις νέες ενστάσεις που ακούγεται ότι θα δικαιωθούν, οπότε κάποια κενά θα δοθούν εκεί, αλλά και με τις αιτήσεις μετάθεσης. Εάν οι μεταταγμένοι έχουν δικαίωμα αίτησης μετάθεσης, τότε τα κενά στις μεγάλες πόλεις θα κλείσουν. Όλα παίζονται. Κανείς δεν ξέρει τι θα αποφασίσουν να κάνουν. Πιστεύω ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11020 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 04:35:41 μμ »
τα Χριστουγεννα ποιας χρονιας?

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11021 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 04:38:16 μμ »
τα Χριστουγεννα ποιας χρονιας?

Ελπίζω του 2013! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:43:56 »

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11022 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 05:21:26 μμ »
Πως είναι δυνατόν να πουν σε καποιους ανθρώπους που υπηρετησαν την χρονια τους κανονικά, να μην κανουν αιτηση μεταθεσης. Τι ειναι αυτα που λετε στον κοσμο. Υπαρχουν οικογενειαρχες άνθρωποι μακρια απο τα παιδια τους που περιμενουν να κανουν αιτηση. Πως θα πει το υπουργειο να μην κανουν αιτηση μεταθεσης. Η πρωτη φαση των μεταταξεων ολοκληρωθηκε στις 30/08 και οι περισσοτεροι ήταν στις νεες θεσεις τους στις 2/09. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, ουτε για αστειο δεν πρεπει να λεγονται απο μορφωμενους ανθρωπους. Δεν υπαρχει κανενας νομος ουτε αναφορα για κατι τετοιο. Δηλαδη θα πρεπει να υπηρετησουν 2 χρονια για να κανουν αιτηση?? Σοβαροτητα κυριοι...

Στην διαδικασια αυτη των μεταταξεων οι συναδελφοι που εκαναν αιτηση στις εθελοντικες ειναι φανερα αδικημενοι το ίδιο και οι συναδελφοι της πρωτοβαθμιας που περιμεναν χρονια μεταθεση.  Βλεπουμε οτι η διαδικασια της β φασης μεταταξεων εδω και 50 περιπου μερες καθυστερει, γιατι? Εκτος συγκλονιστικού απροοπτου, αν γίνει, θα γίνει αργότερα αφου γίνουν οι μεταθεσεις και αποκατασταθει κατα καποιο τροπο η αδικια των μεταταξεων.  Αυτη την πληροφορηση εχω εγω. Φυσικά τιποτα δεν ειναι σιγουρο γιατι ολα αλλαζουν πολυ ευκολα. Αυτα τα λίγα για τώρα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11023 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 05:29:31 μμ »
Πως είναι δυνατόν να πουν σε καποιους ανθρώπους που υπηρετησαν την χρονια τους κανονικά, να μην κανουν αιτηση μεταθεσης. Τι ειναι αυτα που λετε στον κοσμο. Υπαρχουν οικογενειαρχες άνθρωποι μακρια απο τα παιδια τους που περιμενουν να κανουν αιτηση. Πως θα πει το υπουργειο να μην κανουν αιτηση μεταθεσης. Η πρωτη φαση των μεταταξεων ολοκληρωθηκε στις 30/08 και οι περισσοτεροι ήταν στις νεες θεσεις τους στις 2/09. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα, ουτε για αστειο δεν πρεπει να λεγονται απο μορφωμενους ανθρωπους. Δεν υπαρχει κανενας νομος ουτε αναφορα για κατι τετοιο. Δηλαδη θα πρεπει να υπηρετησουν 2 χρονια για να κανουν αιτηση?? Σοβαροτητα κυριοι...

Εγώ δεν είπα να μην κάνουν αίτηση μετάθεσης οι μεταταγμένοι, αλλά εάν δικαιωθούν κι άλλες ενστάσεις, πρώτα θα πρέπει να ανακοινωθούν αυτές και μετά να γίνουν οι αιτήσεις μετάθεσης. Επίσης, εάν το Υπουργείο έχει πρόθεση να αποκαταστήσει τις αδικίες που προέκυψαν από τις μετατάξεις, αυτό θα πρέπει να γίνει πριν ανακοινωθεί η εγκύκλιος μεταθέσεων.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11024 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 05:47:47 μμ »
Εγώ δεν είπα να μην κάνουν αίτηση μετάθεσης οι μεταταγμένοι, αλλά εάν δικαιωθούν κι άλλες ενστάσεις, πρώτα θα πρέπει να ανακοινωθούν αυτές και μετά να γίνουν οι αιτήσεις μετάθεσης. Επίσης, εάν το Υπουργείο έχει πρόθεση να αποκαταστήσει τις αδικίες που προέκυψαν από τις μετατάξεις, αυτό θα πρέπει να γίνει πριν ανακοινωθεί η εγκύκλιος μεταθέσεων.

Σε αυτο έχεις δικιο. Φυσικά και πρεπει να ανακοινωθούν οι ενστασεις πρωτα και μετα να γινουν οι μεταθεσεις. Αλλά το να λεμε "αν έχουν δικαιωμα αίτησης οι μεταταταγμενοι" παραπέμπει στο "μεταλλαγμένοι", δηλαδη πως γίνεται να μην έχουν δικαιωμα αίτησης εαν υπηρετησαν κανονικα και δεν πηραν αποσπαση!! Τελος παντων, οπως σου είπα και πριν εγιναν αδικιες πολλες. Με λιγα λογια εγινε ο χαμος και με τις εθελοντικες και με τους συναδελφους της πρωτοβαθμιας.

Οι μεταθεσεις μπορουν να αμβλυνουν τις αντιδρασεις οσο αναφορα τους συναδελφους της πρωτοβαθμιας εαν δώσουν παραπανω θεσεις σύμφωνα και με τα κενα που υπαρχουν και σύμφωνα και με την νέα Διαπιστωτικη πράξη του Οκτωβρίου. Αυτο το γνωρίζουν στο Υπουργειο και για αυτο εχει παγωσει η β φαση μεταταξεων. Για τις εθελοντικες οσο και να φωναζουν οι συναδελφοι έχουν δικιο. Εκει δεν ξερω τι μπορεί να γινει. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2013, 05:50:02 μμ από melo »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11025 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 05:56:24 μμ »
Έγραψα "αν έχουν δικαίωμα αίτησης οι μεταταταγμενοι", γιατί με τόσα που έχουν γίνει, πρέπει να δούμε την εγκύκλιο πρώτα για να είμαστε σίγουροι. Μάλιστα η εγκύκλιος έπρεπε να ανακοινωθεί 1/11. Για ποιο λόγο καθυστερεί;
Το ότι έχουν γίνει αδικίες είναι πάντως το μόνο σίγουρο. Ήδη κάποιοι έχουν προσφύγει στη δικαιοσύνη και όταν μετά από δύο χρόνια εκδικαστούν οι υποθέσεις και δικαιωθούν, τότε να δούμε τι θα γίνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2013, 05:59:48 μμ από teacher_ »

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11026 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 05:05:53 μμ »
Εμαθε κανεις τιποτα καινουριο?? Γιατι σημερα λεει υπογραφει ο υπουργος εγκυκλιο μεταθεσεων, προσληψεις ειδικοτητων ΠΕ κ γενικως υπογραφει...

Ενστασεις θα υπογραψει ή στο καλαθι των αχρηστων???

Αποσυνδεδεμένος petzi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11027 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 06:36:31 μμ »
τιποτα ακόμη .... η αντίστροφη μέτρηση των jumbo για τα Χριστούγεννα άρχισε  και εμείς ακόμη στο περίμενε ...

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11028 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 09:08:57 μμ »
Λέτε να μπορούμε να ζητήσουμε από τον Αη- Βασίλη μια μεταταξούλα για τα Χριστούγεννα? Δε στοιχίζει τίποτα άλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11029 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 08:51:34 πμ »
Εμαθε κανεις τιποτα καινουριο?? Γιατι σημερα λεει υπογραφει ο υπουργος εγκυκλιο μεταθεσεων, προσληψεις ειδικοτητων ΠΕ κ γενικως υπογραφει...

Ενστασεις θα υπογραψει ή στο καλαθι των αχρηστων???
Από το στόμα σου και στου ...υπουργού το αυτί! Δεν έμαθα τίποτα. Λόγω γενικότερης κατήφειας και στενοχώριας, αρνούμαι να πάρω τ/φ στο τμήμα μετατάξεων ή στο γραφείο του υπουργού για να ρωτήσω, αλλά μήπως κανείς άλλος το ...τόλμησε ? Αυτό το "γράψιμο" είναι απίστευτο! Α, μωρέ το βρήκα, μάλλον έχει πέσει πολλή δουλειά λόγω των...πανεπιστημίων! Χαχαχα!

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11030 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 03:25:30 μμ »
Ωραίοι είναι αυτοί στο Υπουργείο! Αντί να εξετάσουν τις ενστάσεις πρώτα, κάνουν πρόσληψη αναπληρωτών, σύμφωνα με πληροφορίες του Μπράτη!!! Εκτός κι αν έχουν προαποφασίσει πόσες ενστάσεις θα κάνουν δεκτές και για τις υπόλοιπες θέσεις παίρνουν αναπληρωτές.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%B506%CF%80%CE%B508%CF%80%CE%B511%CF%80%CE%B519-20%CF%80%CE%B532-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B1%CE%B5%CF%80
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2013, 03:33:39 μμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος PAMELA27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #11031 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 04:12:40 μμ »
Απο fb Μπρατη:

Θα βγουν οι ειδικότητες σήμερα,αλλά θα καθυστερήσουν.Ακόμη υπολογίζουν τα κενά.Αυτό έμαθα πριν λίγο...
 · πριν από 11 λεπτά

Ποια κενα υπολογιζουν?

Κ εκεινη η περιβοητη νεα διαπιστωτικη πραξη που κ καλα ειχε νεα κενα για μεταταξη... τι ηταν... Αφου δεν ειχαν ικανοποιηθει ολα με τις ενστασεις... Κ εβγαλε καινουρια (που εγω προσωπικα τα ζητησα στη ενσταση μου)

Κ εκεινη η περοβοητη β μεταταξη που καθυστερουσε τα παντα??

Τι να πω? Κ εγω οντως δεν τολμω να παρω τηλ πια... κουραστηκα... βαρεθηκα... σιχαθηκα!!!

Αλλα παρολα αυτα συνεχιζω να ελπιζω... Ματαια ισως...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.