*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4326653 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12502 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 10:45:21 πμ »
Βλέποντας ότι άνοιξαν πάλι περιοχές στις οποίες είναι ήδη αποσπασμένοι πολλοί νέο-μεταταγμένοι με νέο-οργανικές σε όμορους νομούς, οσφραίνομαι ένα νέο-καινούργιο κύμα ενστάσεων στη δευτεροβάθμια. Και να μη παραβλέπουμε την παντελή έλλειψη προθεσμιών στις ενστάσεις, την εξέτασή τους, την κοινοποίηση των αποτελεσμάτων που πραγματικά με αξιοθαύμαστο τρόπο τείνει ν α κάνει τη διαδικασία αέναη.
Επίσης θα είχε ενδιαφέρον αν π.χ. ο εμπνευστής της τυχαίνει να είναι υπέρμαχος της αξιολόγησης να βλέπαμε τις άμεσες και έμμεσες δημοσιονομικές της συνέπειες και πως αυτές αντανακλώνται στην επαγγελματική του σταδιοδρομία (αλλά που να βρεις κάποιον να κάνει μεταπτυχιακό στη δημόσια διοίκηση στις μέρες μας ).
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12503 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 12:34:03 μμ »
Για οργανικές: Στη Θεσ/νίκη μετατάχηκαν περίπου 30 ΠΕ11 (ειδικότητα που γνωρίζω).  Ωραία. Εσείς που φωνάζετε, έχετε δει τον αριθμό των αποσπάσεων κάθε χρόνο των ΠΕ11 Α'θμια Α και Β Θεσσαλονίκης; Συνολικά πάνω από 150! Κάθε χρόνο, πλήρους ωραρίου. Φέτος δε, πήρανε και 8 αναπληρωτές ΠΕ11 πλήρους ωραρίου. Α και Β Θεσ/νίκης. Δεν μπορούν να κάνουν 100 μεταθέσεις να έρθει ο κόσμος σπιτάκι του; Κι ας είναι στη διάθεση ου ΠΥΣΠΕ θα σας χάλαγε ή θέλετε οργανική; Και θα περίσσευαν και 50 ακόμα θέσεις. Οι μετατάξεις σας πείραξαν; Αλλά πως θα είμαστε όμηροι;
Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχετε χάσει την ουσία. Και δυστυχώς από την πείρα μου, θα πω και κάτι σκληρό. Οι περισσότεροι, όχι όλοι φυσικά, από αυτούς που φωνάζουν, είναι αυτοί που κάθε χρόνο βολεύονται με έναν από τους τρόπους που αφήνει το σύστημα.........
Ως αδιόριστη, όταν ακόμη περίμενα διορισμό (που μου έκοψε η κρίση το 2010 και κυριολεκτικά έφτασα στην πηγή χωρίς να πιω νερό), όταν έκανα σχέδια, σκόπευα το μέρος διορισμού μου να το κάνω πατρίδα μου. Και δεν καταλαβαίνω τους μόνιμους που, ενώ πηγαίνουν σε μέρος επιλογής τους, ζητάνε συνέχεια μεταθέσεις κλπ και βλέπω να απαιτούν να πηγαίνουν οι αναπληρωτές σε μακρινά μέρη. Δε θα είχα καμιά αντίρρηση να πήγαινα αναπληρώτρια και στη Γαύδο, αρκεί αυτό το μέρος να ήταν σταθερό, να με έπαιρναν δηλαδή στο ίδιο κάθε χρόνο. Τα έξοδα της μετακόμισης/μετακίνησης δεν μπορούν να καλυφθούν με το μισθό του αναπληρωτή που δεν πληρώνεται κιόλας το καλοκαίρι. Αλλά αυτό φαίνεται παράλογο, ε; Έτσι, όλα να πάνε στους μόνιμους που είναι και διπλοθεσίτες και τριπλοθεσίτες...να τους έχουμε και στα μέρη τους και οι αδιόριστοι να πάνε να κουρευτούν.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος enkm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12504 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 05:44:29 μμ »
Το 2010 με το 1997 ή 2000 έχει μεγάλη (χρονική) απόσταση: έτσι οι περισσότεροι γνωρίζαμε ότι μετά από κάποια χρόνια θα ερχόμασταν περισσότερο κοντά στο σπίτι μας, γιατί διορισμοί γινόταν ΜΟΝΟ στη νότια Ελλάδα και τα κενά βορειότερα καλύπτονταν με τις μεταθέσεις. Ήταν μια σταθερή διαδικασία. Τα τελευταία 5 χρόνια μεταθέσεις δεν γίνονται, με δικαιολογία την μη ύπαρξη κενών, τα οποία (ως θαύμα) βρέθηκαν για τόσους και τόσους μεταταγμένους.
Καλή Χρονιά και γερό στομάχι (!!!!)
Ως αδιόριστη, όταν ακόμη περίμενα διορισμό (που μου έκοψε η κρίση το 2010 και κυριολεκτικά έφτασα στην πηγή χωρίς να πιω νερό), όταν έκανα σχέδια, σκόπευα το μέρος διορισμού μου να το κάνω πατρίδα μου. Και δεν καταλαβαίνω τους μόνιμους που, ενώ πηγαίνουν σε μέρος επιλογής τους, ζητάνε συνέχεια μεταθέσεις κλπ και βλέπω να απαιτούν να πηγαίνουν οι αναπληρωτές σε μακρινά μέρη. Δε θα είχα καμιά αντίρρηση να πήγαινα αναπληρώτρια και στη Γαύδο, αρκεί αυτό το μέρος να ήταν σταθερό, να με έπαιρναν δηλαδή στο ίδιο κάθε χρόνο. Τα έξοδα της μετακόμισης/μετακίνησης δεν μπορούν να καλυφθούν με το μισθό του αναπληρωτή που δεν πληρώνεται κιόλας το καλοκαίρι. Αλλά αυτό φαίνεται παράλογο, ε; Έτσι, όλα να πάνε στους μόνιμους που είναι και διπλοθεσίτες και τριπλοθεσίτες...να τους έχουμε και στα μέρη τους και οι αδιόριστοι να πάνε να κουρευτούν.

Αποσυνδεδεμένος gkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12505 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 06:08:11 μμ »
......... Τα έξοδα της μετακόμισης/μετακίνησης δεν μπορούν να καλυφθούν με το μισθό του αναπληρωτή που δεν πληρώνεται κιόλας το καλοκαίρι. Αλλά αυτό φαίνεται παράλογο, ε; Έτσι, όλα να πάνε στους μόνιμους που είναι και διπλοθεσίτες και τριπλοθεσίτες...να τους έχουμε και στα μέρη τους και οι αδιόριστοι να πάνε να κουρευτούν.

Έχετε πλήρη άγνοια της εργασιακής και μισθολογικής πραγματικότητας που βιώνουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί.... κυρίως αυτοί που έχουν 10 - 12 χρόνια υπηρεσίας.
Εύχομαι να μονιμοποιηθείτε..........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:15 »

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12506 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 08:16:22 μμ »
Αυτοι που εχουν ένα χρονο υπηρεσίας,μονιμοι,τι να πουν για το μισθο-χαρτζιλικι;

Αποσυνδεδεμένος kn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12507 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:31:28 πμ »
 Παλι τα ιδια!!!!
Τι κανουμε τωρα,ξανακανουμε ενσταση;
Υπαρχει περιπτωση να βγαλει και αλλη φαση;
Τι γραφατε στην ενσταση σας εσεις που δικαιωθηκατε;
Απογοητευτηκα...... :(

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12508 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 08:41:05 πμ »
Έχετε πλήρη άγνοια της εργασιακής και μισθολογικής πραγματικότητας που βιώνουν οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί.... κυρίως αυτοί που έχουν 10 - 12 χρόνια υπηρεσίας.
Εύχομαι να μονιμοποιηθείτε..........
ναι πληρωνουν περισσοτερο ενοικιο επειδη ειναι μονιμοι..θες να βαλουμε κατω τα εκκαθαριστικα ενος μονιμου με 12 χρονια κ ενος αναπληρωτη; μη λεμε οτι θελουμε φιλε..
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος gkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12509 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 10:23:29 πμ »
ναι πληρωνουν περισσοτερο ενοικιο επειδη ειναι μονιμοι..θες να βαλουμε κατω τα εκκαθαριστικα ενος μονιμου με 12 χρονια κ ενος αναπληρωτη; μη λεμε οτι θελουμε φιλε..

Δε λέμε καθόλου ότι θέλουμε φίλε. Το πληρωτέο, αυτό που μένει στο χέρι κάθε μήνα δηλαδή, ενός αναπληρωτή που δουλεύει 1η χρονιά, είναι 5 ευρώ πάνω κάτω ίδιο με ενός μόνιμου με προϋπηρεσία 10 - 12 ετών. Απλά τα μικτά ενός μόνιμου είναι περισσότερα, οπότε φαίνεται φουσκωμένο το εκκαθαριστικό, αλλά μετά τις κρατήσεις που είναι πολύ περισσότερες από των αναπληρωτών, στο χέρι κάθε μήνα, μένει το ίδιο. Από εκεί και πέρα, νεοδιοριζόμενοι μόνιμοι και μέχρι 8 - 10 χρόνια, παίρνουν στο χέρι κάθε μήνα, λιγότερα από αναπληρωτή. Ρώτα να μάθεις....

Σε παραπέμπω στο http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/misthodosia_chouliaras_01012014_b.xls
εκεί για παράδειγμα αν βάλεις κλιμάκιο Ε0, δηλαδή 3-5 χρόνια προϋπηρεσία  σε έναν μόνιμο και σε έναν αναπληρωτή, με όλα τα άλλα ίδια, στο Ν.Μ, δηλαδή Νέο Μισθολόγιο, που είναι όλοι, θα δείς πληρωτέο τον μήνα: Αναπληρωτής 948,48 και Μόνιμος 861,19.
Για ψάξτο λίγο.......

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2014, 10:48:21 πμ από gkapas »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12510 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 10:39:05 πμ »
Δε λέμε καθόλου ότι θέλουμε φίλε. Το πληρωτέο, αυτό που μένει στο χέρι κάθε μήνα δηλαδή, ενός αναπληρωτή που δουλεύει 1η χρονιά, είναι 5 ευρώ πάνω κάτω ίδιο με ενός μόνιμου με προϋπηρεσία 10 - 12 ετών. Απλά τα μικτά ενός μόνιμου είναι περισσότερα, οπότε φαίνεται φουσκωμένο το εκκαθαριστικό, αλλά μετά τις κρατήσεις που είναι πολύ περισσότερες από των αναπληρωτών, στο χέρι κάθε μήνα, μένει το ίδιο. Από εκεί και πέρα, νεοδιοριζόμενοι μόνιμοι και μέχρι 8 - 10 χρόνια, παίρνουν στο χέρι κάθε μήνα, λιγότερα από αναπληρωτή. Ρώτα να μάθεις....

Είναι ακριβώς έτσι! Με 10 χρόνια προυπηρεσίας (βαθμός Ε2) παίρνω τα ίδια με αναπληρωτή με 1 χρόνο προυπηρεσίας. Χωρίς επιδόματα άλλα (παιδιών κλπ.). Συνεπώς, έτσι όπως έγινε οι μόνιμοι παίρνουν λιγότερα το μήνα από έναν αναπληρωτή. Η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ πληρώνομαι 12 μήνες ενώ ο αναπληρωτής από 7-9 μήνες ανάλογα πότε θα τον καλέσουν. Και φυσικά επειδή έχουμε κολλήσει όλοι στους βαθμούς ο μισθός θα μείνει καθηλωμένος και όλο το 2015, καλά κρασιά δηλαδή.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12511 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 11:13:30 πμ »
Επειδή όμως το θέμα του τόπικ είναι άλλο από τη μισθοδοσία έχω να πω ότι από τον Αύγουστο του 2013 πολύ μελάνι χύθηκε και εδώ και αλλού για τις μετατάξεις. Εγώ αυτό που βλέπω από το μικρόκοσμό μου είναι ότι κανείς δεν είναι ευχαριστημένος. Ούτε αυτοί που είναι σε 4-5 ίσως κάποιοι και σε παραπάνω δημοτικά, ούτε αυτοί που παρέμειναν σα μαλάκες σε μια οργανική ή σε μία θέση τέλος πάντων ξεχασμένοι από το Θεό. Είδα ότι αρκετοί έκαναν και ανάκληση της απόσπασης και επέστρεψαν στην δευτεροβάθμια γιατί με τις ηλικίες του δημοτικού δεν τα έβγαζαν πέρα.
Η μόνη αλήθεια που εγώ βλέπω να ισχύει ήταν η έννοια της μετακίνησης από τη μία περιοχή στην άλλη. Επομένως, κέρδισαν την μετακίνηση-μετάθεση στην επιθυμητή περιοχή και ας μην κάνουν όλοι το μάθημα στη βαθμίδα που θα ήθελαν απόλυτα.
Τώρα βλέπω ότι διεκδικούν οι μεταταγμένοι και οργανική θέση. Φυσικό επόμενο ήταν να γίνει και αυτό. Για μένα δεν φταίνε οι συνάδελφοι (οι άνθρωποι δηλαδή) που συμμετείχαν σε μια ανεγκέφαλη εγκύκλιο. Καθένας προσπαθεί να βολευτεί όπως μπορεί. Κανείς δεν μου φταίει που με 25 μόρια είναι στην πόλη που προσπαθώ να πάω 10 χρόνια τώρα με 6πλάσια μόρια. Άλλος φταίει! Κι αν δεν μπορείτε ορισμένοι να το δείτε είναι κρίμα...
Ας βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει να δούμε και να ερμηνεύσουμε τα τεκταινόμενα. Ως να αλλάξει η κατάσταση και να γίνει αξιοκρατική (που προσωπικά το εύχομαι αλλά πιστεύω ότι δεν θα γίνει ποτέ) ας μην τα βάζουμε με συναδέλφους. Η ανθρώπινη φύση είναι δυστυχώς αδηφάγα και δεν σταματάει να ζητάει παραπάνω πάντα!
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12512 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 11:54:13 πμ »
Είναι ακριβώς έτσι! Με 10 χρόνια προυπηρεσίας (βαθμός Ε2) παίρνω τα ίδια με αναπληρωτή με 1 χρόνο προυπηρεσίας. Χωρίς επιδόματα άλλα (παιδιών κλπ.). Συνεπώς, έτσι όπως έγινε οι μόνιμοι παίρνουν λιγότερα το μήνα από έναν αναπληρωτή. Η διαφορά έγκειται στο ότι εγώ πληρώνομαι 12 μήνες ενώ ο αναπληρωτής από 7-9 μήνες ανάλογα πότε θα τον καλέσουν. Και φυσικά επειδή έχουμε κολλήσει όλοι στους βαθμούς ο μισθός θα μείνει καθηλωμένος και όλο το 2015, καλά κρασιά δηλαδή.
Η διαφορά είναι ότι ο μόνιμος έχει μια βάση. Ο αναπληρωτής που θα τον στείλουν μια χρονιά εδώ και μια χρονιά σε άλλη περιοχή δεν έχει βάση και γι'αυτό τα έξοδα αυξάνονται. Ενημερωτικά το να κάνεις μετακόμιση από πόλη σε νησί κάνει 700+ ευρώ μόνο το πήγαινε. Συν βέβαια τα έξοδα ενοικίασης σπιτιού. Εκτός αν ο αναπληρωτής δεχτεί να μένει σε ξενοδοχεία, χωρίς σπίτι στην ουσία. Συγγνώμη αλλά είναι απαράδεκτο να έχει κάποιος την απαίτηση να πάνε στα μακρινά μέρη αναπληρωτές
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12513 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 12:36:38 μμ »
Η διαφορά είναι ότι ο μόνιμος έχει μια βάση. Ο αναπληρωτής που θα τον στείλουν μια χρονιά εδώ και μια χρονιά σε άλλη περιοχή δεν έχει βάση και γι'αυτό τα έξοδα αυξάνονται. Ενημερωτικά το να κάνεις μετακόμιση από πόλη σε νησί κάνει 700+ ευρώ μόνο το πήγαινε. Συν βέβαια τα έξοδα ενοικίασης σπιτιού. Εκτός αν ο αναπληρωτής δεχτεί να μένει σε ξενοδοχεία, χωρίς σπίτι στην ουσία. Συγγνώμη αλλά είναι απαράδεκτο να έχει κάποιος την απαίτηση να πάνε στα μακρινά μέρη αναπληρωτές
Απαράδεκτη είναι γενικά η κατάσταση στην εκπαίδευση τα τελευταία χρόνια. Σ.....τά είναι για όλους-αναπληρωτές-ωρομίσθιους-μόνιμους. Όσο οι δαπάνες είναι στο ναδίρ τα προβλήματα και η εξαθλίωση είναι στο ζενίθ. Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ των ποτών αναπληρώτρια στις τωρινές συνθήκες, εδώ δεν πήγα στις καλές παλιές εποχές. Το θεωρώ προσωπική επιλογή εξαθλίωσης. Θα άλλαζα δουλειά, κατεύθυνση, χώρα. Θα μετανάστευα αν είχα τα προσόντα και τα κότσια. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που δέχονται τα ψίχουλα που μοιράζουν καλά να πάθουμε όλοι μας.
Οι κάπως καλές συνθήκες που υπήρχαν σε όσους επέλεγαν τον εκπ/κό κλάδο έχουν τελειώσει προ πολλού δυστυχώς. Απορώ τι περιμένουν οι νέοι έως 30 ετών που επιλέγουν να δουλεύουν αναπληρωτές στη χώρα αυτή και με τι προσδοκία. Την μονιμότητα των 500 ευρώ το μήνα;
Αν ήμουν 30 θα έκανα στροφή 1000 μοιρών. Δεν γίνεται να έχεις μόνο μία επιλογή στη ζωή-εκπαίδευση με όρους δουλείας ή τίποτα! (προσωπική γνώμη εκφράζω και λυπάμαι αν στεναχωρώ όσους έχουν επενδύσει χρόνια σπουδών με κατεύθυνση τη μονιμότητα στην εκπ/ση. Προτιμώ να είμαι ρεαλίστρια παρά χαζο-αισιόδοξη)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12514 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:09:45 μμ »
Απαράδεκτη είναι γενικά η κατάσταση στην εκπαίδευση τα τελευταία χρόνια. Σ.....τά είναι για όλους-αναπληρωτές-ωρομίσθιους-μόνιμους. Όσο οι δαπάνες είναι στο ναδίρ τα προβλήματα και η εξαθλίωση είναι στο ζενίθ. Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ των ποτών αναπληρώτρια στις τωρινές συνθήκες, εδώ δεν πήγα στις καλές παλιές εποχές. Το θεωρώ προσωπική επιλογή εξαθλίωσης. Θα άλλαζα δουλειά, κατεύθυνση, χώρα. Θα μετανάστευα αν είχα τα προσόντα και τα κότσια. Όσο υπάρχουν άνθρωποι που δέχονται τα ψίχουλα που μοιράζουν καλά να πάθουμε όλοι μας.
Οι κάπως καλές συνθήκες που υπήρχαν σε όσους επέλεγαν τον εκπ/κό κλάδο έχουν τελειώσει προ πολλού δυστυχώς. Απορώ τι περιμένουν οι νέοι έως 30 ετών που επιλέγουν να δουλεύουν αναπληρωτές στη χώρα αυτή και με τι προσδοκία. Την μονιμότητα των 500 ευρώ το μήνα;
Αν ήμουν 30 θα έκανα στροφή 1000 μοιρών. Δεν γίνεται να έχεις μόνο μία επιλογή στη ζωή-εκπαίδευση με όρους δουλείας ή τίποτα! (προσωπική γνώμη εκφράζω και λυπάμαι αν στεναχωρώ όσους έχουν επενδύσει χρόνια σπουδών με κατεύθυνση τη μονιμότητα στην εκπ/ση. Προτιμώ να είμαι ρεαλίστρια παρά χαζο-αισιόδοξη)
Δεν είναι τόσο απλά όσο τα νομίζεις. Κι αυτό γιατί καταρχήν οι ηλικίες δε σταματούν στα 30. Επίσης γιατί το να μεταναστεύσεις δεν είναι κάτι εύκολο. Το λέω γιατί το έχω ψάξει, μιλώ λοιπόν έχοντας γνώση και, πίστεψέ με, δεν αρκούν τα προσόντα. Υπάρχουν λοιπόν κι οι ηλικίες όπως η δική μου (40+) που κυριολεκτικά φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό (όσοι θα διοριζόμασταν το 2010-2011 και τότε ακριβώς είδαμε να διορίζονται πχ 5 άτομα αντί 150). Και στα 40 μας βρισκόμαστε αντιμέτωποι με:
1. απαξίωση επαγγέλματος και αναγκαστική αλλαγή
2. μ'αυτές τις συνθήκες τις ανεργίας να πρέπει να συναγωνιστούμε στην ουσία ως ανειδίκευτοι άλλους νεότερους που όμως έχουν προϋπηρεσία (ενημερωτικά έστειλα και για να πλένω πιάτα κι είχαν όριο τα 35 έτη...)
3. ιδιωτικός τομέας κλειστός
4. μόνιμοι διπλοθεσίτες και βάλε να μας παίρνουν και τις μικρές συμβάσεις οι οποίες για εμάς θα σήμαιναν ακόμη και το ελάχιστο του να έχουμε ασφάλιση (ναι, έχω χάσει τέτοια σύμβαση και στη θέση μου προσελήφθη μια μόνιμη η οποία κλαιγόταν πως ο 30χρονος γιος της είναι άνεργος-εμ πώς να μην είναι κυρά μου, άνεργος, όταν και τις ολιγόωρες συμβάσεις τις παίρνετε εσείς;) (που υπόψην, αν εγώ θα έβγαζα 1500, αυτή θα έβγαζε 700 λόγω του ότι είναι μόνιμη)
5. μια ελπίδα είχαμε να μας πάρουν αναπληρωτές και πάει κι αυτή γιατί είτε παίρνουν μόνο μακριά και κάποιοι δεν έχουμε ούτε τα λεφτά για το αεροδρόμιο και επιπλέον έχουμε μόνιμους που διεκδικούν αποσπάσεις/μετατάξεις-πλάγιο οδό μετάθεσης
6. ενημερωτικά για τη μετανάστευση, έξω δε νοικιάζεις αν δεν έχεις βεβαίωση από τη δουλειά σου/πανεπιστήμιο )αν σπουδάζεις) ώστε να σου δώσουν άδεια παραμονής. Εν ολίγοις, για να πας έξω χωρίς να έχεις βρει δουλειά από εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρειάζεσαι ένα μπάτζετ το λιγότερο 5000
7. εσύ που τα έχεις ζήσει όλα αυτά να έχεις από πάνω σου στα 40+ σου μόνιμους να σου λένε ή να κάνεις αλλαγή επαγγέλματος (λες και δεν μπορούσες να το σκεφτείς εσύ) ή να μεταναστεύσεις και να κάθεσαι να εξηγείς τα αυτονόητα και πολύ μακρινά για εκείνον γιατί, άμα δε ζεις το δράμα, μόνο γνώμη χωρίς αντίκρυσμα μπορείς να έχεις.

Κλείνω με μια ακόμη αδικία στους ξενόγλωσσους. Οι περίφημες οργανικές της αθμιας που όλοι περιμένουμε αρχικά θα δίνονταν κατά 75% σε αδιόριστους και το υπόλοιπο σε μόνιμους με ανώτερο όρια τα 15 έτη προϋπηρεσίας για παιδαγωγικούς λόγους. Τώρα όλο αυτό βλέπω έγινε άφαντο και βλέπουμε τους μόνιμους να παίρνουν μετατάξεις/μετακινήσεις/δεν ξέρω πώς να τα πω μέσα στις πόλεις-στην ουσία παίρνουν μεταθέσεις στον τόπο κατοικίας τους. Μάταια όλοι οι ωρομίσθιοι τρέχαμε απλήρωτοι εν μέσω ΑΣΕΠ/δεύτερης δουλειάς, φάγαμε άπειρες ώρες οδήγησης, μάταια ελπίσαμε. Ξαφνικά ξεχαστήκαμε και τώρα βλέπουμε ως άνεργοι 40άρηδες τους άλλους να διδάσκουν στις πόλεις τους κι εμάς να μας λένε τα σικ "ε δε γίνεται όλοι να είμαστε εκπαιδευτικοί/άλλαξε επάγγελμα/μετανάστευσε". Και να τους βλέπουμε να παίρνουν κι επιπλέον θέσεις σε διάφορες δομές (όσοι έχουν διδάξει σε δομές του παλιού ιδεκε ξέρουν)
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gkapas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #12515 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:54:42 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά όσο τα νομίζεις.

Τίποτα δεν είναι απλό και ο καθένας από τη δική του πλευρά μπορεί να μιλάει ώρες.  Δες όμως κι αυτή την περίπτωση. Σαρανταπεντάρα μάνα 3 παιδιών από Θεσσαλονίκη, με 12 χρόνια υπηρεσίας εκ των οποίων τα 5 ως αναπληρώτρια στα νησιά, δεν αποσπάται και πρέπει να πάρει 1; 2; και τα 3 παιδιά; στη Ρόδο, να νοικιάσει εκέι, με τον άντρα στη Θεσσαλονίκη. Η ίδια βλέπει 27άρη αναπληρωτή, ελέυθερο κι ωραίο, να προσλαμβάνεται στη Θεσ/νίκη. Δεν είναι η μοναδική περίπτωση, υπάρχουν εκατοντάδες διαλυμένες οικογένειες με τον ίδιο τρόπο με 1, 2 και 3 παιδιά. Εσύ από την πλευρά σου τα βλέπεις κάπως. Πρέπει κανείς να τα βλέπει από πολλές πλευρες. Φυσικά συμπέρασμα δεν βγαίνει, διότι η κατάσταση εόναι χαοτική και όπως είπα και παραπάνω, καλούμαστε όλοι να επιβιώσουμε στο υπάρχον σύστημα.
Θα διαφωνήσω μόνο κάθετα με την γενίκευση, ένας μόνιμος διπλοθεσίτης - μου πήρε την δουλειά = όλοι το ίδιο. Σε επιστήμονες δεν ταιριάζει τέτοιου είδους σκέψη αλλά μια πιο ολόπλευρη ματιά...
Καλή χρονιά σε όλους και καλά κουράγια.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.