*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4322389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickykas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13174 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 04:36:30 μμ »
Φυσικά και συνέβαινε αυτό που περιγράφει η moon στις μεταθέσεις. Και φυσικά κανένας δεν μιλούσε γιατί ως κλάδος σκεφτόμαστε μόνο το τώρα και για το μέλλον "δεν βαριέσαι"... Το αποτέλεσμα αυτής της πρακτικής των μεταθέσεων ήταν να δημιουργηθεί ολόκληρη στρατιά από καθηγητές στη "διάθεση ΠΥΣΔΕ" καθώς μετάτέθηκαν άτομα με ελάχιστα μόρια στις πόλεις χωρίς να υπάρχουν οργανικές. Επίσης όσοι ήταν άτυχοι και διορίστηκαν τα τελευταία χρόνια δεν πρόκειται να δουν μετάθεση σε αστικό κέντρο ούτε με 200 μόρια...

Απ'την άλλη το να ισχυριζόμαστε (δεν αναφέρομαι σε σένα moon, γενικά μιλάω) ότι αφού "στα πάντα επικρατούσε μπάχαλο,  γιατί όχι και στις μετατάξεις;" δεν είναι επιχείρημα.

Ήθελα να 'ξέρα  πότε θα βάλουμε μυαλό ως κλάδος και θα απαιτήσουμε διαφάνεια και αξιοκρατία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13175 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 05:05:06 μμ »
Αφιερωμένο σε αυτούς που λένε οτι το κράτος έχει συνέχεια... Έχω αποκλειστικές πληροφορίες ότιη τελευταία εγκύκλιος θα ανακληθεί όπως ανακλήθηκε κ η εγκύκλιος για τις συγχωνεύσεις 8)

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13176 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 05:18:11 μμ »
Εσένα teacher_ το θέμα σου είναι μόνο να ακυρωθεί η τελευταία εγκύκλιος που καλεί τους τελευταίους μεταταγμένους να κάνουν αίτηση οριστικής τοποθέτησης; Με τους προηγούμενους που έκαναν κανονικά αίτηση τον Νοέμβριο είσαι ΟΚ;

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13177 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 05:34:12 μμ »
Αφιερωμένο σε αυτούς που λένε οτι το κράτος έχει συνέχεια... Έχω αποκλειστικές πληροφορίες ότιη τελευταία εγκύκλιος θα ανακληθεί όπως ανακλήθηκε κ η εγκύκλιος για τις συγχωνεύσεις 8)
Μην λες τέτοια και πάθει τίποτα ο Giatros
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13178 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 05:35:54 μμ »
Εγώ είμαι αντίθετος με όλη τη διαδικασία των υποχρεωτικών. Απλά αν ανακληθεί η τελευταία εγκύκλιος θα είναι ένα δείγμα ότι η νέα ηγεσία θα ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα των μετατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13179 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 06:51:47 μμ »
Εγώ είμαι αντίθετος με όλη τη διαδικασία των υποχρεωτικών. Απλά αν ανακληθεί η τελευταία εγκύκλιος θα είναι ένα δείγμα ότι η νέα ηγεσία θα ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα των μετατάξεων.
Μακάρι αλλά δεν το βλέπω να συμβαίνει..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13180 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 07:40:58 μμ »
Κι όμως την διαδικασία την γνωρίζω κι έχω κάνει πολλές ώρες παλιότερα ως αποσπασμένη συντάσσοντας τον πίνακα κενών/πλεονασμάτων. Οπότε μην θεωρείς ότι τα ξέρεις όλα.
χαίρομαι λοιπόν που εν τέλει συμφωνήσαμε επί της διαδιασίας

Κάτι μας είπες τώρα...
Επιθετικός γίνεσαι εσυ με το ύφος σου.
Συνάδελφε, ο γραπτός λόγος ενίοτε δεν μπορεί να δείξει τις αποχρώσεις της έκφρασής μας, οπότε διαβάζοντας και το δικό σου σχόλιο, θεώρησα ότι ειρωνεύεσαι. Μπορεί να το είπες αλλιώς κρίνοντας και από τη συνέχεια, αλλά όπως γράφεις εσύ και (μάλλον) δεν το εννοείς, να αποδέχεσαι και το ότι ο άλλος μπορεί να γράφει με ύφος διαφορετικό από αυτόν που διαβάζεις (αντιλαμβάνεσαι) εσύ.
Δεικτικός είμαι, επιθετικός όχι. Ειρωνικότατος όμως είμαι με κάποιους μετεωρίτες που είναι σε διατεταγμένη αποστολή. Εσύ δεν είσαι από αυτούς (μέχρι στιγμής). Ίσως να σε στεναχωρούν αυτά που γράφω, ίσως τα συμφέροντά σου (με την καλή έννοια, όχι ειρωνικά) να μη συμβαδίζουν με αυτό που προσπαθώ να καταδείξω, αλλά δεν είσαι εσύ σε διατεταγμένη αποστολή. Όπως ούτε μάλλον και ο giatros τον οποίο παρεξήγησα και παρασυρμένος από άλλον, ειρωνεύτηκα και σε άλλο νήμα. Του ζητάω συγγνώμη, όσο κι αν επίσης είμαστε σε "αντίθετη όχθη" στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αναλογίζομαι ότι ήταν μια τεράστια ευκαιρία για κάποιους (πχ το να είσαι πανελλαδικά 4η από το τέλος (σε 900 άτομα) σε μόρια το 2013 (27 και κάτι ψιλά) και να παίρνεις μετάταξη Β Αθήνας είναι λαχείο) και είναι σαν να σου κλέβουν το κερδισμένο τζόκερ από τα χέρια, εμείς όμως πιστεύουμε ότι κάποιοι έπαιξαν τζόκερ γνωρίζοντας τα 4 από τα 5 νούμερα, ενώ κάποιοι κανένα (παράδειγμα δίνω).
Όπως έγραψα και χτες έχουμε μαζέψει πάρα πολλά στοιχεία. Το άσχημο είναι ότι δεν προκρίθηκε μια κοινά συμφέρουσα λύση για συγκεκριμένους λόγους που εμπλέκουν μια συγκεκριμένη ειδικότητα, ενώ οι άλλες 2 αδιαφόρησαν προκλητικά (προσχηματικά ζήτησαν την αρωγή μας και οδεύουν το θέμα σε κουκούλωμα). Και είναι κρίμα που δεν προκρίθηκε αυτή η λύση γιατί θα έχουμε εν τέλει σύγκρουση.
Και σε μια σύγκρουση πολλά μπορούν να συμβούν. Η διαφορά μας είναι ότι εμείς δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2015, 07:44:16 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13181 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 08:13:25 μμ »
Γιατι δεν λεμε τους λογους κ την ειδικοτητα;;;;( γιατι τα ιδια βλεπουμε κ στις μεταθεσεις καθε χρονο, βλεπε Πιερια,Μεσσηνια και καποιοι κερδιζουν τζοκερ κ οι υπολοιποι να μην πω τι παιρνουν!)

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13182 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 08:38:56 μμ »
Εγώ πάντως  μπορώ να πω ότι οι αδικίες είναι διαχρονικές. Στους ΠΕ19 διόριζε κάθε καρυδιάς καρύδι (ακόμα και γεωπόνους και ό,τι φανταστεί κανείς) και όταν πρόσφατα ξαναέθεσα το θέμα της μετάταξης τους στο βασικό πτυχίο η απάντηση ήταν να πάρουν και δεύτερη ειδικότητα στο βασικό τους πτυχίο. Δηλαδή με ένα πτυχίο δύο ειδικότητες. Γι’ αυτό δεν λέχθηκε τίποτα. Όσον αφορά για τα νούμερα μόνο ευκαταφρόνητα δεν είναι μιας και μιλάμε για περίπου 3000 άτομα σε σύνολο 7000 πληροφορικών και στις δυο βαθμίδες. Τι να πει κανείς!!!

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13183 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 09:03:15 μμ »
http://xenesglosses.eu/2015/02/thesi-tis-p-e-k-a-d-e-gia-tis-metataxeis-ekpaideutikon/

Και η επιστημονική ένωση των εκπαιδευτικών Αγγλικής (ΠΕΚΑΔΕ) ζητά την κοινοποίηση των πινάκων των εκπαιδευτικών που αιτήθηκαν μετάταξης τον Αύγουστο του 2013.

Μίλησε και η Ένωση εκπαιδευτικών Αγγλικής... Και τι μας λέει λοιπόν η Ένωση εκπαιδευτικών Αγγλικής; Ότι το Υπουργείο δεν πρέπει να προχωρήσει σε επανεξέταση και ακύρωση των μετατάξεων, επειδή ένας αριθμός εκπαιδευτικών μετέφεραν τις οικογένειες τους σε νέο τόπο κατοικίας... Μάλιστα... Δεν μας λέει όμως γι' αυτούς που μετέφεραν τις οικογένειες τους στην Α΄και Β΄Θεσσαλονίκης, σε πλέον περιζήτητες περιοχές, χωρίς καν να έχουν προκηρυχθεί οι θέσεις!!! Γι' αυτό το σκάνδαλο δεν έχει να μας πει κάτι;
Αλλά τι άλλο να πούμε, βγάζουμε τα συμπεράσματά μας και από τη σύνταξη, το ύφος και την επιχειρηματολογία του κειμένου που έχουν συντάξει...

Λυπάμαι μόνο που κάποιοι Σύλλογοι, ενώ είχαν ξεκινήσει δυναμικά και πρωτοστατούσαν στο θέμα της επανεξέτασης όλης της διαδικασίας των υποχρεωτικών μετατάξεων, τώρα παρασύρονται από άλλους Συλλόγους που εξυπηρετούν τα δικά τους συμφέροντα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13184 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 09:35:28 μμ »
Αφιερωμένο σε αυτούς που λένε οτι το κράτος έχει συνέχεια... Έχω αποκλειστικές πληροφορίες ότιη τελευταία εγκύκλιος θα ανακληθεί όπως ανακλήθηκε κ η εγκύκλιος για τις συγχωνεύσεις 8)
Καλά, δεν ντρέπεστε λιγάκι ? Στην εγκύκλιο αυτή περιλαμβάνονται συνάδελφοι που δικαιώθηκαν μετά από ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ εναντίον πολλών που είχαν πολύ λιγότερα μόρια, συνάδελφοι που δεν παίρνουν τη θέση κανενός και οι οποίοι δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν, ούτε από δημοσιοποίηση μορίων ούτε από επανέλεγχο φακέλων.
Ε, όχι, λοιπόν, να μην ακυρωθεί.
Δηλαδή, ένα χρόνο πριν, που βγήκαν τόσα και τόσα ΦΕΚ με ανθρώπους προϋπαρχουσών και νεοεισερχομένων ειδικοτήτων στην α/θμια με ελάχιστα μόρια, δεν βγήκε κανένας να πει "να ανακληθεί η εγκύκλιος αίτησής τους για προσωρινή τοποθέτηση". Τώρα, που πολλοί συνάδελφοι είδαν τον εαυτό τους να δικαιώνεται βάσει τεκμηριωμένων ενστάσεων, βγαίνουν κάποιοι σε ρόλο "εισαγγελέα" ? ...Ας λογικευτούμε επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13185 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 09:43:22 μμ »
elenam, έτσι κι αλλιώς και να μην ανακληθεί η εγκυκλιος και να κάνουν τις αιτήσεις οι πρόσφατα μεταταγμένοι, είσαι σίγουρη ότι τελικά θα συσταθούν και θα δοθούν οργανικές; Εκείνος ο πίνακας με τις οργανικές που ανακοίνωσε ο Λοβέρδος ήταν κατά τη γνώμη μου ένα προεκλογικό πυροτέχνημα. Εγώ για να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω καν ότι θα ανακοινωθούν τα μόρια των μεταταγμένων. Το πιο πιθανό είναι η βάση δεδομένων με τα στοιχεία όσων έχουν κάνει αίτηση να έχει κάνει φτερά μαζί με τον αλησμόνητο Σύμβουλο του Αρβανιτόπουλου. Το προσεχές διάστημα θα μάθουμε τι θα γίνει τελικά...

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13186 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 10:04:42 μμ »
teacher, δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρούμε τα μόρια ολονών. Εγώ, τα βρήκα ψάχνοντας στο ίντερνετ και στις διδε προέλευσης κι έτσι στοιχειοθέτησα τις πολλαπλές...ενστάσεις μου. Βέβαια, έχεις δίκιο, θα μου πεις , το κατά πόσο ο άλλος είχε ή όχι μεταπτυχιακό ή διδακτορικό ή ...100 παιδιά στις 23/08/2013, μάλλον δεν θα μπορώ να το βρω. Σ'αυτό συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #13187 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 10:09:35 μμ »
elenam, εσύ είσαι από τις περιπτώσεις που έπρεπε να δικαιωθείς. Ξέρω όμως πολλές περιπτώσεις που αποδεδειγμένα κατέλαβαν θέσεις που δεν δικαιούνταν. Και με τις τελευταίες μετατάξεις. Τέλοσπάντων... Έτσι κι αλλιώς ότι και να λέμε εδώ, άλλοι αποφασίζουν τι θα γίνει τελικά. Τουλάχιστον ότι είναι να γίνει, να γίνει σύντομα και να δοθεί ένα τέλος σ' αυτήν την ιστορία, γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.