*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4379050 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14448 στις: Μάιος 04, 2015, 10:46:07 μμ »
1) Δε θέλω να μιλήσω για τον Υπουργό. Ειλικρινά δε θέλω.
2) Στο εύχομαι, αρκεί το δίκιο σου να μη δημιουργεί αδικίες.
3) Ο Νόμος σου το έλεγε. Αλλά ας τρέξει σωστά η διαδικασία, ας ανακληθούν κάποιοι, μεταταχθούν άλλοι (που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι στη θέση των, μιλάω μόνο για υποχρεωτικές) και ας πάρετε και οργανικές μαζί με όσους πάρουν μετάταξη στις εθελούσιες.
Ουψ... εσύ είσαι σε υφιστάμενη ειδικότητα... Έχω πει την άποψή μου (που είναι η συνεξέταση Αθμιων-Βθμιων με μόρια Αθμιας πλέον) με περισσότερες επιλογές (ως 15) ΚΑΙ δυνατότητα ανάκλησης αν το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί τελικά.
Και μετά οργανικές και συνέχεια της ξενέρωτης ζωής μας με κουβέντες για μόρια, κενά, συνταξιοδοτήσεις...

Σοβαρολογεις; εγω ως ΠΕ06 περασα τα ιδια με τον πρωτοβαθμιο που εκανε τα μπανια του τον 8/2013 και κομπαζε για την οργανικη του; Εγω που με 131 στην δευτεροβαθμια δεν μπορουσα να παρω αποσπαση και οι πρωτοβαθμιοι καθε χρονο με 20-25 μοριακα παιρναν αποσπαση για το σπίτι τους; δεν μας τα λες καλα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 10:54:23 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:41 »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14449 στις: Μάιος 04, 2015, 10:53:31 μμ »
1) Δε θέλω να μιλήσω για τον Υπουργό. Ειλικρινά δε θέλω.
2) Στο εύχομαι, αρκεί το δίκιο σου να μη δημιουργεί αδικίες.
3) Ο Νόμος σου το έλεγε. Αλλά ας τρέξει σωστά η διαδικασία, ας ανακληθούν κάποιοι, μεταταχθούν άλλοι (που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι στη θέση των, μιλάω μόνο για υποχρεωτικές) και ας πάρετε και οργανικές μαζί με όσους πάρουν μετάταξη στις εθελούσιες.
Ουψ... εσύ είσαι σε υφιστάμενη ειδικότητα... Έχω πει την άποψή μου (που είναι η συνεξέταση Αθμιων-Βθμιων με μόρια Αθμιας πλέον) με περισσότερες επιλογές (ως 15) ΚΑΙ δυνατότητα ανάκλησης αν το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί τελικά.
Και μετά οργανικές και συνέχεια της ξενέρωτης ζωής μας με κουβέντες για μόρια, κενά, συνταξιοδοτήσεις...

Με το 3 θέλεις όπως και ομπράτης να μετατρέψεις τις μετατάξεις σε μεταθέσεις
Αυτό είναι κόκκινη γραμμή όπως θα λέγαν και κάποιοι άλλοι.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14450 στις: Μάιος 04, 2015, 10:54:31 μμ »
;)

Λοιπόν. Αφού συμφωνήσαμε με το ΝΟΜΙΜΟ σε κάτι (η 2η διαπιστωτική δεν είναι κόκκινη γραμμή  :P στη χαρίζω) τρέξτε όλοι για ψωμί, αύριο φούρνος δε θα μείνει όρθιος


Όσο για το καρκίνωμα πάει στη διαδικασία. Το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο πιστεύω εννοούσαν και οι αιρετοί που το είπαν. Σε αυτά που έλεγα για πληροφοριακό σύστημα, αλλά και στην κατάσταση που εξώθησαν τους εκπαιδευτικούς που αδικήθηκαν (ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗ 2η φαση) να πρέπει να γίνουν ίδιοι με τα μούτρα κάποιων (ΛΙΓΩΝ ΕΛΠΙΖΩ) για να βρουν το δίκιο τους.
Όσο για την αντιμετώπιση, εκτίμηση κάνω. Μακάρι να κάνω λάθος ή τουλάχιστον να υπάρξει διαφάνεια και να μπορεί ο καθένας να τρίψει στη μούρη του εκάστοτε δάσκαλου το δίκιο του. Κάποιοι όμως δε θα μπορούν να το κάνουν (το τρίψιμο)
  1) Διάβασε εδώ...
http://www.pde.gr/index.php?action=profile;u=41110;area=showposts;start=182
2)
Παράθεση
Να τρέξει σωστά η διαδικασία των υποχρεωτικών ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΚΕΝΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ και ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. Έπειτα να τρέξουν οι εθελούσιες στις θέσεις που προέβλεπαν τότε μόνο για όσους έκαναν αίτηση τότε (εθελούσιες).
Παράθεση
Αν δεν ξανατρέξει ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ η διαδικασία, αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ όλων των μορίων,
2) δημοσίευση μορίων και πτυχίων ανά ΔΔΕ προέλευσης,
3) ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟΣ των αιτήσεων στις ΔΔΕ, αν όντως όσοι μετατάχτηκαν έκαναν αιτήσεις *
4) αν όντως μετατάχτηκαν ΣΤΙΣ 2 επιλογές τους
5) Τρέξιμο πάλι του αλγόριθμου, με τις προτεραιότητες ΠΥΣΔΕ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
6) Ακύρωση των μετατάξεων όσων έχουν υπερβεί τα νούμερα της 1ης διαπιστωτικής πράξης (η 2η διαπιστωτική είναι ανήθικη μιας και δημοσιεύτηκε εκ των υστέρων), edit ακύρωση της μετάταξης και όσων μετατάχθηκαν από ΠΥΣΔΕ με ΜΗΔΕΝΙΚΟ πλεόνασμα (νόμους δε θέλουμε;; ή a la carte νόμους;)
7) Αργία σε όσους εκπαιδευτικούς δήλωσαν ψευδή στοιχεία
8 ) Αργία σε όσους υπαλλήλους παραποίησαν στοιχεία ή μετέταξαν σε επιλογή πέραν αυτών του εκπαιδευτικού
9) Έκδοση αποτελεσμάτων μετατάξεων τόσο των υποχρεωτικών όσο και των εθελοντικών
10) Σε περίπτωση ΤΡΑΓΙΚΩΝ υπεραριθμιών ενεργοποίηση του νόμου Διαμαντοπούλου για υποχρεωτικές αποσπάσεις των τελευταίων στα μόρια.
Τα 10 σημεία γίνονται 2 και τα δυο δέκα!!!
* Έχεις στοιχεία;;

Προσωπικές εκτιμήσεις!!! Ξεχνάς βέβαια οτι διαβάζουν χιλιάδες την σελίδα!!! Μήπως αύριο να πάω στην ΔΠΕ και να ζητήσω βεβαίωση για τον ελέγχο που έγινε στα μόρια μου και οτι ειναι σωστά και να την έχω μαζι μου και στην παραλία;; Ένοχος ένοχον ου ποιεί αγαπητέ μου!!!
ΥΓ. Επειδή μιλάς συνεχώς για διαφάνεια διάβασε τι γράφεται απόψε σε άλλες σελίδες περί αυτής και έλα μετά να μου πεις διάφορα.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:05:46 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14451 στις: Μάιος 04, 2015, 10:56:09 μμ »
Σοβαρολογεις; εγω ως ΠΕ06 περασα τα ιδια με τον πρωτοβαθμιο που εκανε τα μπανια του τον 8/2013 και κομπαζε για την οργανικη του; Εγω που με 131 στην δευτεροβαθμια δεν μπορουσα να παρω αποσπαση και οι πρωτοβαθμιοι καθε χρονο με 20-25 μοριακα περναν αποσπαση για το σπίτι τους; δεν μας τα λες καλα.
1. Δεν αποφασίζω εγώ, την άποψή μου λέω.
2. Ας είχες διοριστεί-μεταταχθεί στην Αθμια αν τους ζήλευες τόσο. Θα έβρισκες οργανικό κενό με την πάγια διαδικασία οπουδήποτε στην Ελλάδα και με 1 χρόνο υπομονή σε περίμεναν κι εσένα οι ζηλευτές οργανικές τους, οι αποσπάσεις τους και οι μεταθέσεις τους...
3. Με τόσα μόρια πρόβλημα δε θα έχεις, αφού αυτοί έχουν 20-25...

@ΝΟΜΙΜΕ
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να διαβάσω. Μη μου βάζεις link στα προσωπικά σου μηνύματα, βάλε στο κομμάτι που θέλεις. Κι άλλη φορά το έκανες αυτό. Ή αντέγραψέ το εδώ.
Ούτε τα 2->10 , 10 - > 2 καταλαβαίνω.
edit
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:00:22 μμ από rollo_tomassi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:41 »

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14452 στις: Μάιος 04, 2015, 10:56:53 μμ »
1) Δε θέλω να μιλήσω για τον Υπουργό. Ειλικρινά δε θέλω.
2) Στο εύχομαι, αρκεί το δίκιο σου να μη δημιουργεί αδικίες.
3) Ο Νόμος σου το έλεγε. Αλλά ας τρέξει σωστά η διαδικασία, ας ανακληθούν κάποιοι, μεταταχθούν άλλοι (που θα έπρεπε εξ αρχής να είναι στη θέση των, μιλάω μόνο για υποχρεωτικές) και ας πάρετε και οργανικές μαζί με όσους πάρουν μετάταξη στις εθελούσιες.
Ουψ... εσύ είσαι σε υφιστάμενη ειδικότητα... Έχω πει την άποψή μου (που είναι η συνεξέταση Αθμιων-Βθμιων με μόρια Αθμιας πλέον) με περισσότερες επιλογές (ως 15) ΚΑΙ δυνατότητα ανάκλησης αν το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί τελικά.
Και μετά οργανικές και συνέχεια της ξενέρωτης ζωής μας με κουβέντες για μόρια, κενά, συνταξιοδοτήσεις...

1) Ποιος σου είπε ότι θα συνεξεταστώ με τους Α/θμιους και για ποιο λόγο?
2) Μπας και γράφανε το όνομα τους οι καρέκλες απάνω και δεν το ξέραμε?
3) Μπας και τις φέρανε από το σπίτι τους?
4) Για ποια αιτία να άφηνα την οργανική μου στην μέση εκπαίδευση?
5) Δεν φτάνει που τόσα χρόνια παίρνανε τις αποσπάσεις στα γραφεία και ξαπλώνανε στους καναπέδες με 15 μόρια και μεις με τα 50 μέναμε και υπηρετούσαμε τις οργανικές τους στα κορφοβούνια και στα ξερονήσια?
6) Το μόνο που μπορεί να γίνει από δω και μπρος είναι να δώσουν τις οργανικές που ορίσανε στους μεταταγμένους. Όσο για τους Α/θμιους - ενοποίηση των 2 βαθμίδων και παραμονή και υπηρέτηση των οργανικών τους σαν καλά παιδιά, χωρίς πονηριές και ματσακουλιές.
7) Οι χαζοί μας τελειώσανε μέχρι εδώ το δούλεμα.
8 )Δεν ήξερα ότι το πτυχίο μου είναι σαν του δασκάλου να παίζει μόνο στην Α/θμια, όταν αποφοίτησα από το πανεπιστήμιο μου είπανε σαφέστατα ότι παίζει μπάλλα και στις 2 βαθμίδες.
8) 8) 8) Κάθε πονηρός στην καρέκλα του, η αναζήτηση νέας καρέκλας κατελειμμένη εδώ και 2 έτη θεωρείτε κλεψιά και τιμωρείτε από τον νόμο.
9) Βρε τι άλλο θα ακούσουμε !!!
10) Ρε σεις ελάτε στα συγκαλά σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:23:45 μμ από Λιοντάρι προς κάμπο Λαρίσης κατευθυνόμενος »

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14453 στις: Μάιος 04, 2015, 11:00:15 μμ »
1. Δεν αποφασίζω εγώ, την άποψή μου λέω.
2. Ας είχες διοριστεί-μεταταχθεί στην Αθμια αν τους ζήλευες τόσο. Θα έβρισκες οργανικό κενό με την πάγια διαδικασία οπουδήποτε στην Ελλάδα και με 1 χρόνο υπομονή σε περίμεναν κι εσένα οι ζηλευτές οργανικές τους, οι αποσπάσεις τους και οι μεταθέσεις τους...
3. Με τόσα μόρια πρόβλημα δε θα έχεις, αφού αυτοί έχουν 20-25...
Δεν ζηλευω κανεναν. Οταν διοριστηκα πριν καμποσα χρονια δεν μας εδωσε δυνατοτητα επιλογης. Ξερεις τιθεται ζητημα επιβιωσης και για τους μεταταγμενους, δεν παιρνουμε περισσοτερα χρηματα απο τους πρωτοβαθμιους!  :o

Δηλαδη βρισκεις δικαιο να αποσπαται καποιος με 24 μορια σπιτι του και αλλος με 131 να παραμενει νησι; αυτο ειναι το δικαιο;; και ομως συμβαινει χρονια, τωρα που γυρισε ο τροχος ομως καποιους τους ποναει πολυ ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:03:22 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14454 στις: Μάιος 04, 2015, 11:02:41 μμ »
Δεν ζηλευω κανεναν. Οταν διοριστηκα πριν καμποσα χρονια δεν μας εδωσε δυνατοτητα επιλογης. Ξερεις τιθεται ζητημα επιβιωσης και για τους μεταταγμενους, δεν παιρνουμε περισσοτερα χρηματα απο τους πρωτοβαθμιους!
Καλά δε θα μαλώσω και για τους ΠΕ06-ΠΕ11. Η δική μου προτροπή είναι η κοινή λύση. Διαφορετικά ρισκάρουν όλες οι πλευρές.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14455 στις: Μάιος 04, 2015, 11:05:46 μμ »
Καλά δε θα μαλώσω και για τους ΠΕ06-ΠΕ11. Η δική μου προτροπή είναι η κοινή λύση. Διαφορετικά ρισκάρουν όλες οι πλευρές.
Κοινη λυση τωρα; τοσα χρονια γιατι δεν ζητουσε κανενας πρωτοβαθμιος κοινη λυση; μηπως γιατι θα εχαναν το τυρακι των αποσπασεων αν γινοταν ενοποιηση; τα καλα και συμφεροντα...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14456 στις: Μάιος 04, 2015, 11:06:45 μμ »
Με το 3 θέλεις όπως και ομπράτης να μετατρέψεις τις μετατάξεις σε μεταθέσεις
Αυτό είναι κόκκινη γραμμή όπως θα λέγαν και κάποιοι άλλοι.
ster δε μιλάω για τις υφιστάμενες ειδικότητες στο 3. Μιλάω για τη διαδικασία αυτή καθ εαυτή,να τρέξει σωστά για τους νεοσυσταθέντες.
Στους υφιστάμενους είπα την άποψή μου, αλλά σε λίγο θα πάρει το αντιαεροπορικό ο λέοντας και λέω να κάνω οικονομία δυνάμεων σήμερα. Πόσα μέτωπα πια... :P

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 584
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14457 στις: Μάιος 04, 2015, 11:10:10 μμ »
watch out for that first step! It's a doooozy!


<a href="https://www.youtube.com/v/UICb8wA0YUQ" target="_blank" class="new_win">https://www.youtube.com/v/UICb8wA0YUQ</a>
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14458 στις: Μάιος 04, 2015, 11:16:37 μμ »
1. Δεν αποφασίζω εγώ, την άποψή μου λέω.
2. Ας είχες διοριστεί-μεταταχθεί στην Αθμια αν τους ζήλευες τόσο. Θα έβρισκες οργανικό κενό με την πάγια διαδικασία οπουδήποτε στην Ελλάδα και με 1 χρόνο υπομονή σε περίμεναν κι εσένα οι ζηλευτές οργανικές τους, οι αποσπάσεις τους και οι μεταθέσεις τους...
3. Με τόσα μόρια πρόβλημα δε θα έχεις, αφού αυτοί έχουν 20-25...

@ΝΟΜΙΜΕ
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να διαβάσω. Μη μου βάζεις link στα προσωπικά σου μηνύματα, βάλε στο κομμάτι που θέλεις. Κι άλλη φορά το έκανες αυτό. Ή αντέγραψέ το εδώ.
Ούτε τα 2->10 , 10 - > 2 καταλαβαίνω.
edit

εδώ σελίδα 30 και κάτω.
ίσως και πριν την 30
http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.406

και εδώ!!!!
http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.392
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:18:58 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος psyxraimia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14459 στις: Μάιος 04, 2015, 11:23:52 μμ »
1) Ποιος σου είπε ότι θα συνεξεταστώ με τους Α/θμιους και για ποιο λόγο?
2) Μπας και γράφανε το όνομα τους οι καρέκλες απάνω και δεν το ξέραμε?
3) Μπας και τις φέρανε από το σπίτι τους?

4) Για ποια αιτία να άφηνα την οργανική μου στην μέση εκπαίδευση?
5) Δεν φτάνει που τόσα χρόνια παίρνανε τις αποσπάσεις στα γραφεία και ξαπλώνανε στους καναπέδες με 15 μόρια και μεις με τα 50 μέναμε και υπηρετούσαμε τις οργανικές τους στα κορφοβούνια και στα ξερονήσια?
6) Το μόνο που μπορεί να γίνει από δω και μπρος είναι να δώσουν τις οργανικές που ορίσανε στους μεταταγμένους. Όσο για τους Α/θμιους - ενοποίηση των 2 βαθμίδων και παραμονή και υπηρέτηση των οργανικών τους σαν καλά παιδιά, χωρίς πονηριές και ματσακουλιές.
7) Οι χαζοί μας τελειώσανε μέχρι εδώ το δούλεμα.
8) 8) 8) Κάθε πονηρός στην καρέκλα του, η αναζήτηση νέας καρέκλας κατελειμμένη εδώ και 2 έτη θεωρείτε κλεψιά και τιμωρείτε από τον νόμο.
9) Βρε τι άλλο θα ακούσουμε !!!
10) Ρε σεις ελάτε στα συγκαλά σας.

@Λιοντάρι

...Ταιριάζει γάντι ... όπου κυρία δες υφιστάμενες στην Πρωτοβάθμια ..

... όπου Μαύρος ... οι Μεταταγμένοι ...@@@psyxraimia -Liontari - Die - Nomimos ;D

Προχθές απόγευμα, μέσα στο λεωφορείο, κάπου στην Αθήνα... κοντά στο Υπουργείο ...

Νεκρική σιγή αν και γεμάτο από κόσμο, μεταφέρει τους ταλαιπωρημένους από τη δουλειά Αθηναίους, αργά. Το ψιλόβροχο και τα κορναρίσματα, μάλλον χαλάνε τη διάθεση ασυνείδητα. Θέσεις πιασμένες, άνθρωποι όρθιοι, κουβέντα καμία. Η όρθια ηλικιωμένη κυρία με το πλατινέ μαλλί και το ζωγραφισμένο από ρυτίδες και μπογιά πρόσωπο, παίρνει την απόφαση να εκδηλώσει τον αγενή και ρατσιστικό μονόλογο της. Δέκτης της ακραίας συμπεριφοράς της, ένας μετανάστης (πιθανότατα από τη Νιγηρία, κρίνοντας από το βαθύ σκούρο χρώμα του) του οποίου το δεύτερο «λάθος» -το πρώτο ήταν που ήρθε στην Ελλάδα- ήταν ότι είχε θέση και καθόταν. Με ένα «κόσμιο» λοιπόν τρόπο, η πρωταγωνίστρια της ιστορίας μας, του απευθύνει το λόγο.

-Σήκω να κάτσω!
-...
-Ε, βέβαια! Αφού σας μαζέψαμε όλους εδώ, εμείς φταίμε!
-...
-Κάνεις πως δεν ακούς? Τι δουλειά έχεις εδώ? Γέμισε ο τόπος από μαύρους και Αλβανούς! Σα δε ντρέπεστε λέω 'γω!
-...

Είναι προφανές ότι η αδιαφορία που εισπράττει από τον Αφρικανό επιβάτη την εξοργίζει περισσότερο. Ο κόσμος παραμένει αδιάφορος μπροστά στη σκηνή και μόνο κάτι ψίθυροι από κάποιους που σχολιάζουν το παραλήρημα της, προδίδουν μια ανεπαίσθητη αντίδραση.

Ξαφνικά μια θέση αδειάζει ως δια μαγείας, η οποία τυχαίνει να είναι αυτή δίπλα από τον αλλοδαπό φίλο μας! Χωρίς δεύτερη σκέψη η ηλικιωμένη κυρία κάθεται ακριβώς δίπλα του και συνεχίζει ακάθεκτη να τον κοσμεί με διάφορα προσβλητικά επίθετα. Εκείνος δεν της δίνει καμιά απολύτως σημασία και την αφήνει να εκτίθεται με τον πιο απλό τρόπο.

Το γεγονός στο σημείο αυτό παίρνει μία εντελώς αναπάντεχη εξέλιξη και του προσδίδει άλλο ενδιαφέρον. Δύο ελεγκτές που ανεβαίνουν στο «ξεχωριστό» αυτό λεωφορείο θα γίνουν άθελα τους πρωταγωνιστές και αυτοί, στην περίεργη -ως προς την κατάληξη της- αυτή ιστορία.

-Τα εισιτήρια σας παρακαλώ.

Μια κλασσική φράση που γεμίζει με άγχος τους λαθρεπιβάτες και κάνει τους υπόλοιπους να βάζουν το χέρι στη τσέπη τους, ψάχνοντας το «μαγικό χαρτάκι» που θα τους γλιτώσει από το να γίνουν το επίκεντρο στα μάτια των υπολοίπων.

Οι ελεγκτές ξεκινούν τη δουλειά τους από τα δύο άκρα του οχήματος, δίνοντας χρόνο στους επιβάτες που κάθονται στη μέση να βρουν με την ησυχία τους το εισιτήριο ή να σκεφτούν μια καλή δικαιολογία (για αυτούς που δεν έχουν). Κάπου εκεί κάθονται και οι πρωταγωνιστές μας. Η ηλικιωμένη κυρία βγάζει με μιας το εισιτήριο από την άσχημη δερμάτινη τσάντα της και το κρατάει ψηλά λες και έκανε καμιά τρομερή ανακάλυψη! Χωρίς να το πολυσκεφτεί ο ακίνητος και αμίλητος -μέχρι εκείνη τη στιγμή- αλλοδαπός πρωταγωνιστής μας, βουτάει αστραπιαία το εισιτήριο της και το τρώει! Όλοι κοιτούν με έκπληξη αλλά και κρυφή ικανοποίηση. Ο επόμενος διάλογος μεταξύ του ελεγκτή και της κυρίας είναι όλα τα λεφτά.

-Το εισιτήριο σας παρακαλώ.

-Μου το'φαγε ο Μαύρος!!! (με λυγμούς)

Κάπου εδώ ο κόσμος ξεσπάει σε γέλια, ο ελεγκτής την περνάει για τρελή και το πρόστιμο πλέον έχει γραφτεί στο μπλοκάκι του...



« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2015, 11:26:17 μμ από psyxraimia »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14460 στις: Μάιος 04, 2015, 11:26:49 μμ »
εδώ σελίδα 30 και κάτω.
ίσως και πριν την 30
http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.406

και εδώ!!!!
http://www.pde.gr/index.php?topic=30232.392
Νόμιμε πάλι για τις ταυτοπροσωπίες θα πούμε;
Οι ΔΔΕ δεν είχαν υποχρέωση να ελέγξουν μόρια.
Μπορεί σε κάποιον που δεν τα ήξερε να του τα έλεγαν ή κάποιες ΔΔΕ από μόνες τους να προστάτευαν τους αιτούμενους με έλεγχο, αλλά δεν ήταν υποχρεωμένες για κάτι τέτοιο.
Και σίγουρα δεν είναι πρακτική αυτή, όταν έχεις παρουσιάσεις πληροφοριακό σύστημα εκείνη τη χρονιά (myschool) και έχεις πληροφοριακά συστήματα για το κάθε τι στο Υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #14461 στις: Μάιος 04, 2015, 11:26:59 μμ »
Καλά δε θα μαλώσω και για τους ΠΕ06-ΠΕ11. Η δική μου προτροπή είναι η κοινή λύση. Διαφορετικά ρισκάρουν όλες οι πλευρές.

Η όψιμη αντίδραση των υφιστάμενων ξεκίνησε από τη στιγμή που ανακοινώθηκε ότι θα δοθούν οι οργανικές στους μεταταγμένους ,μέχρι τότε μόνο για κάτι βύσματα, ψεύτικα μόρια,ανακοίνωση μορίων κλπ ψέλλιζαν.

Για το 3 εννοούσα το δεύτερο μισό ,rollo.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 120
Σύνολο: 121

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.