*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4375333 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14896 στις: Μάιος 16, 2015, 12:35:17 πμ »
θυμάμαι, όταν είχα κάνει αίτηση για μετάταξη με τις εθελοντικές .... δήλωνες με σειρά τα σχολεία προτίμησης.

τώρα, τι θα γίνει; θα μπορούμε να κάνουμε μια αίτηση με "34563634532" προτιμήσεις σχολείων σε όλη την Ελλάδα ;   :o

ή

θα δηλώνουμε "Αρχικά" μόνο περιοχές (το πιθανότερο) ;



το φαινόμενο πχ .... σε μεγάλα αστικά κέντρα να συμβεί το παρακάτω το έχουν σκεφτεί .. ????

1. Έστω περιοχή με πολλούς υπεράριθμους στην Δ/βαθμια , πχ Γ Αθήνας στους Π19
2. Οι αντίστοιχες θέσεις στην Α/βαθμια, καλύπτονται από εκπαιδευτικούς (επαρχίας) με πολλά μόρια που γυρίζουν Αθήνα μέσω μετατάξεων

την επόμενη χρονιά, τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς της Δ/βαθμιας τι θα τους κάνει, αφού δεν θα μπορεί να τους κάνει πλέον διάθεση
στην Α/Βάθμια

(θα τους κάνει αναγκαστική μετάθεση στην Επαρχία ??? ) :o

μήπως οι θέσεις για εθελοντικές μετατάξεις θα είναι τελικά πολλλυυυυ λίγες ?
μήπως ξανα - ανακατέψουν την τράπουλα του ωρολογίου προγράμματος και εμφανίσουν / εξαφανίσουν ώρες κατά βούληση ανά ειδικότητες;

φαντάζομαι ότι έχετε παρατηρήσει πως εντελώς τυχαία "χάνονται" ώρες φιλολόγων από την εκπαίδευση, χωρίς καμιά επιστημονική τεκμηρίωση
αφού πλέον οι φιλόλογοι δεν αρκούν να καλύψουν το πρόγραμμα. 

ζούμε, για άλλη μια φορά,  το θέατρο του παραλόγου. ....
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:51:27 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14897 στις: Μάιος 16, 2015, 12:36:43 πμ »
θυμάμαι, όταν είχα κάνει αίτηση για μετάταξη με τις εθελοντικές .... δήλωνες με σειρά τα σχολεία προτίμησης.


Περιοχές δηλώναμε, όχι σχολεία.
Είχαν βγάλει σε ΦΕΚ τις οργανικές στα σχολεία αν αυτό εννοείς

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14898 στις: Μάιος 16, 2015, 12:38:21 πμ »
Ο Μπράτης να προσέχει μη σκίσει κανένα καλσόν απο την πολύ του αγωνιστικότητα.  Και αυτός ο ξαφνικός πόνος για τις ειδικότητές είναι άκρως συγκινιτικός. :'(

Και για τους αθώους αυτές τις ημέρες διεξάγονται εκλογές για την ανάδειξη αντιπρωσόπων για το συνέδριο της ΔΟΕ.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14899 στις: Μάιος 16, 2015, 12:43:04 πμ »
το φαινόμενο πχ .... σε μεγάλα αστικά κέντρα να συμβεί το παρακάτω το έχουν σκεφτεί .. ????

1. Έστω περιοχή με πολλούς υπεράριθμους στην Δ/βαθμια , πχ Γ Αθήνας στους Π19
2. Οι αντίστοιχες θέσεις στην Α/βαθμια, καλύπτονται από εκπαιδευτικούς (επαρχίας) με πολλά μόρια που γυρίζουν Αθήνα μέσω μετατάξεων

την επόμενη χρονιά, τους υπεράριθμους εκπαιδευτικούς της Δ/βαθμιας τι θα τους κάνει, αφού δεν θα μπορεί να τους κάνει πλέον διάθεση
στην Α/Βάθμια

(θα τους κάνει αναγκαστική μετάθεση στην Επαρχία ??? ) :o


Το ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις καταργήθηκε πρόσφατα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:51:27 »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14900 στις: Μάιος 16, 2015, 12:47:52 πμ »
Εμένα πάλι εμετικό μου φαίνεται αυτό το post σου...

Για όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει αριστερά θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι οι φασιστες είναι γατάκια μπροστά τους. Μόνο όσοι το έχουμε ζήσει ξέρουμε. Η εκδίκηση τους είναι αμίλητη δεν υπακούει κανέναν νόμο λογικής , δεν υπάρχει σχεδιασμός . Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να στρέψουν κόσμο εναντίον της προηγούμενης κυβέρνησης. Με όποιο κόστος.  Για να πετύχουν αυτόν τον ανίερο σκοπό θυσιάζουν 3800+ οικογένειες. Είναι εμετικοί. Αντί να βοηθήσουν και να ικανοποιήσουν με κάποιο τροπο αυτούς που αδικήθηκαν και να τιμωρήσουν τους πονηρούς , προτιμούν να καταδικάσουν όλους. Ξέρω ότι θα πέσετε να με φάτε κάποιοι. Δεν θα μπω στην διαδικασία να απαντήσω.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14901 στις: Μάιος 16, 2015, 12:49:55 πμ »
Κι εγώ που το είχα ψάξει αυτό ξέρω.

Έχω την εντύπωση (και ας με διορθώσει κάποιος) ότι η πάγια διαδικασία μετατάξεων δεν περιλαμβάνει μόρια, αλλά στοιχεία υπαλληλικά από τον προσωπικό φάκελο και υποβάλλονται 2 φορές τον χρόνο, Μάρτιο και Οκτώβριο, π.χ. δες εδώ: http://dide.pre.sch.gr/portal/index.php/2012-01-20-00-17-39/2012-01-19-21-30-64/1135-metataxeis-dhmosiou
Άρα, για να ολοκληρωθούν μεταθέσεις-μετατάξεις μέχρι 31/8, μήπως πρέπει να ψηφιστεί κάτι "άλλο" για τις μετατάξεις, όπως η ειδική περίπτωση των εθελοντικών μετατάξεων του Μαρτίου του 2013;;;

Αποσυνδεδεμένος johnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14902 στις: Μάιος 16, 2015, 12:52:06 πμ »
@rollo_tomassi , έχεις δίκιο. Έχει περάσει τόσος καιρός. Είχαν στους πίνακες τις προς σύσταση οργανικές θέσεις στης Α'βάθμια
@moon, ναι το διάβασα, αλλά η απορία μου παραμένει, τι θα τους κάνει; (μελλοντικά κάποιο λάκκο θα έχει η φάβα)   

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14903 στις: Μάιος 16, 2015, 12:52:51 πμ »
Μην υποτιμάμε τους εαυτούς μας με αναφορές τύπου:θέλω πίσω την οργανική,θέλω εκείνα τα μόρια,εγώ δεν φταίω σε τίποτα είμαι νεοεισερχόμενος,είμαι διοικητικός κλπ.
Καμία έκπτωση.Μεταταχτήκαμε από το Υπουργείο που έκανε αυτήν την αχαρακτήριστη εισήγηση.
Ο αγώνας δεν έχει τελειώσει.Τώρα είναι μόνο η αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 01:19:52 πμ από ster »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14904 στις: Μάιος 16, 2015, 12:59:48 πμ »
Αν και σφόδρα αδικημένος από τη διαδικασία-ντροπή των "υποχρεωτικών", πιστεύω δικαιότερο θα ήταν να:
- επιστραφούν οι οργανικές σε όσους είχαν
- να δοθεί δικαίωμα μετάθεσης σε όσους δεν θα μεταταχθούν με τη νέα διαδικασία

Αλλά ταυτόχρονα, τα μόρια που θα πάρουν για αυτά τα 2 χρόνια:
- να είναι της οργανικής τους (αν είχαν)
- ή ο μέσος όρος της περιοχής από την οποία προήλθαν (αν δεν είχαν οργανική)

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα ήταν πιο κοντά στην κοινή λογική, αφού οι μεταταγμένοι δεν φέρουν ευθύνη για μια διάτρητη διαδικασία ενός υπουργού και του συναφιού του.

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14905 στις: Μάιος 16, 2015, 12:59:52 πμ »
Ο μνημονιακος νόμος , μας αρέσει ή όχι , όρισε στα πλαίσια της κινητικότητας μετάταξη 3800+ πλεονάζοντος εκπαιδευτικού προσωπικού. Με ή χωρίς αίτηση - δήλωση θα μετατάσσονταν ... Τώρα τι λέμε ? δεν έφερα εξάρες και ξαναριχνω ? δεν μου άρεσε αυτό που έγινε , όπως έγινε  , αλλα τώρα προσαρμόστηκα στην νέα κατάσταση και δεν έχω που να γυρίσω. Τόσο απλά. ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ με όλη την σημασία της λέξης. Deported το λένε στα αγγλικά. Τόσο άσχημα.


Sent from my iPad Air using Tapatalk

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14906 στις: Μάιος 16, 2015, 01:06:33 πμ »
Κι εγώ που το είχα ψάξει αυτό ξέρω.

Αντίφαση: Ο Κορδής αναφέρει: "Οι μετατάξεις αυτές θα διενεργηθούν σύμφωνα και αποκλειστικά με τα ισχύοντα κριτήρια μεταθέσεων. Θα πρόκειται δηλαδή για μετατάξεις-μεταθέσεις από την Δ/θμια στην Α/θμια."
Η ΔΟΕ αναφέρει: "Στη συνέχεια θα δοθεί η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να διεκδικήσουν τη μετάταξή τους στην Πρωτοβάθμια, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, στις θέσεις που θα απομένουν (όσον αφορά τις τρεις κοινές ειδικότητες) και στις νεοϊδρυθείσες (όσον αφορά τις υπόλοιπες πέντε ειδικότητες)."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 01:08:39 πμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14907 στις: Μάιος 16, 2015, 01:16:33 πμ »
Το πρόβλημα είναι ότι 3655 άνθρωποι επί δυο έτη ταλαιπωρήθηκαν αρχικά υπό το καθεστώς της διαθεσιμότητας και συνεχίζουν να ταλαιπωρούνται για λάθη ή παραλείψεις των ''αρμοδίων''.
Είναι σαν να δώσει τώρα μεταθέσεις στους πρωτοβάθμιους να του αφήσει δυο χρόνια στον αέρα και μετά η νέα κυβέρνηση να αποφασίσει να τους επιστρέψει στα ΠΥΣΠΕ για λάθη ή παραλείψεις της τωρινής κυβέρνησης, πράγμα που απεύχομαι.
Ούτε στην Μποτσουάνα δεν γίνονται αυτά...
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14908 στις: Μάιος 16, 2015, 01:17:59 πμ »
Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του εδώ μέσα. Όλα αυτά για μια αντίδραση στην διαδικασία των υποχρεωτικών μετατάξεων όπου οι μετατάξεις αυτές έχουν γίνει εδώ και 2 χρόνια με την παρελθούσα κυβέρνηση. Η νέα κυβέρνηση ο σωτήρας ήρθε να επανορθώσει με κίνητρο το μάζεμα των ψηφαλακίων με τις προεκλογικές υποσχέσεις που έδωσε στους φωστήρες της ΔΟΕ (άλλα ψηφαλάκια εκεί).
Και αντί να καταδικάσει τους παρανομούντες στον έλεγχο των μορίων, ρίχνει στον Καιάδα όλους τους μεταταγμένους.
Έχουν βγει φόρα παρτίδα και ευχαριστούν τον Αιρετό του fb για το δικαίωμα που τους δίνει της ετερεχρονισμένης καρέκλας. Κοιτάξτε πόσες υποσχέσεις ικανοποιήσαν απ αυτές που δώσανε και θα δούμε και δω τι θα μπορέσουν να καταφέρουν.
Εν αναμονή την συνέχεια του μαζέματος των ψηφαλακίων από την ΔΟΕ και από τους φωστήρες του Υ.Π.
Εν αναμονή των εξελίξεων και εν αναμονή της αντίδρασης των μεταταγμένων.
Ίδωμεν την συνέχεια της ιστορίας αυτής.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 01:26:15 πμ από Λιοντάρι προς κάμπο Λαρίσης κατευθυνόμενος »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #14909 στις: Μάιος 16, 2015, 01:18:40 πμ »
Ο 1824/1988 προβλέπει μετατάξεις εκπαιδευτικών σε διοικητικές θέσεις άλλων υπηρεσιών.
Περιλαμβάνει και μετατάξεις εκπαιδευτικών μεταξύ βαθμίδων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161772
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 463
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 401

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.