*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385276 φορές)

0 μέλη και 15 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15148 στις: Μάιος 16, 2015, 09:49:40 μμ »
απλουστατον.δεν πηρα γιατι την πηραν αλλοι αθμιοι με πιο πολλα μορια απο μενα.
οπως και αλλοι με πανω απο τα δικα μου μορια δεν πηραν (εγω εχω 80) γιατι η βαση ηταν παραπανω.
τα 80 μου ομως μορια που ουτε και φετος ξερω αν θα επαρκεσουν να την παρω ξεπερνανε την συντριπτικη πλειοψηφια των απο μεταταξη στο πυσπε μου..αν φετος δεν την επαιρνα και παιρνανε οργανικες οι 60 μεταταγμενοι τοτε θα επρεπε να περιμενω κανεναν παλιο απο προυπαρχουσες ειδικοτητες να συνταξιοδοτηθει γιατι ειχαν μπει μπροστα μου σφηνα 50 ατομα με πιο λιγα μορια για το πυσπε στο οποιο ζηταω ανελλιπως μεταθεση για 10 συναπτα ετη. συνεπως επρεπε να περιμενω αλλα 10 χρονια μη σου πω..και εγω πες παει στο καλο η οργανικη μου ειναι μια ωρα απο το σπιτι μου, δινω το μισο μισθο για βενζινες, διοδια αλλα το βραδυ γυριζω στα παιδια μου..ο αλλος που ξεμεινε στο νησι?
προσωπικα δεν ευχομαι τον ξεριζωμο των μεταταγμενων..ειλικρινα τους λυπαμαι και τους θεωρω θυματα του αρβανιτοπουλου.με γενναιες μεταθεσεις θα ημουν ευχαριστημενη.αλλοι ομως που ζουν τα δικα τους δραματα μακρια απο τα σπιτια δεν θα το δεχτουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15149 στις: Μάιος 16, 2015, 09:52:17 μμ »
Εσύ τι άλλο θα σκεφτείς να πεις;
Τώρα μιλάει άλλος για μένα (βλέπε υπουργείο)... 

Και για πρώτη φορά τα λένε δίκαια και σωστά..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος johnkyr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15150 στις: Μάιος 16, 2015, 09:52:34 μμ »
έρχεται κι ο κακρούγκαλος και πετάει το "θέμα" την κινητικότητας λέει ... στην εκπαίδευση και στην Υγεία .....

ψόφο στα λαμόγια απ όπου κι αν προέρχονται ....

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15151 στις: Μάιος 16, 2015, 09:52:45 μμ »
Τώρα σας έπιασε ο πόνος για τις ακριτικές περιοχές? Χα χα χα..

Τι άλλο θα σκεφτείτε?

Καλά εσύ, περίμενε να πάρεις μετάταξη από ακριτική περιοχή σε αστικό κέντρο μετά το μπάχαλο που θα γίνει. Μου αρέσει που συντάσσεστε  με τις θέσεις του Μπράτη που το μόνο που τον νοιάζει είναι η Α/θμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15152 στις: Μάιος 16, 2015, 09:56:39 μμ »
Καλά εσύ, περίμενε να πάρεις μετάταξη από ακριτική περιοχή σε αστικό κέντρο μετά το μπάχαλο που θα γίνει. Μου αρέσει που συντάσσεστε  με τις θέσεις του Μπράτη που το μόνο που τον νοιάζει είναι η Α/θμια.
Ποιος σου είπε ότι είμαι ακριτική περιοχή? Ποιος σου είπε ότι θα συμμετάσχω?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15153 στις: Μάιος 16, 2015, 09:57:13 μμ »
προς kinegiros
μακαρι να χωρουσανε ολοι αλλα οταν εχει ατομα με 20 μορια ειμαι σιγουρη οτι θα βρεθουν τουλαχιστον 250 ατομα με 20 μορια που κανονικα θα πρεπει να μπουν ολοι μεσα που δεν τους σηκωνει το πυσπε
προς γκιοας
επιμενετε να μην καταλαβαινετε οτι στα κενα της αθμιας προηγουνται με μεταθεση οι αθμιοι..γιαυτους θα νοιαστει ο μπρατης γιατι ειναι και το νομιμο.
στερ
δεν κανονιζω τιποτε.αυτα ο αρβι τα εκανε που αποφασιζε και διετασσε.απλα γραφω τη γνωμη μου

Αποσυνδεδεμένος skiritisa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15154 στις: Μάιος 16, 2015, 09:57:38 μμ »
Τώρα κατάλαβαν κάποιοι συνάδελφοι πως αυτό το μπάχαλο ήταν επικίνδυνο για όλους.... άρχισαν και πάλι οι απειλές από αυτούς που ζούσαν στην χαρούμενη κοιλάδα...δεν ήξερε  κανείς πως ο λασκαρονόμος μπλόκαρε όλη τη διαδικασία των μεταθέσεων αποσπάσεων και εντός και εκτός νομού (αναφέρομαι στις προϋπάρχουσες ειδικότητες).
Ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο για το πως βολεύτηκαν οι ειδικότητες των φιλολόγων και των μαθηματικών με τη διαδικασία αυτή και εισέπραξα σχόλιο που δεν θα το χαρακτηρίσω.... συνάδελφοι όλοι γνωρίζουν γιατί δε βγήκε κανείς υπεράριθμος από τις συγκεκριμένες ειδικότητες, γιατί οι ΠΕΟ5-6-7 και οι ΠΕ19-20 έπαιρναν τις β αναθέσεις (μέχρι δικαστήρια είχαν φτάσει παλιότερα στη Β/θμια) και ο κάθε σύλλογος πίεζε  ;) όπως μπορούσε.... άρα γιατί η ειρωνεία από κάποιους...δεν είναι τόσο αθώα η στάση της ΟΛΜΕ......Για τον διαδικτυακό  η άποψή μου είναι γνωστή 8).... όμως οφείλω να το ομολογήσω όμως....είναι γατόνι  πάντα ένα βήμα μπροστά  από όλους....να του δώσετε συγχαρητήρια οι μεταταγμένοι που τον αποθεώνατε από το 13 μέχρι πρόσφατα....ξέρει πολλά αυτός....πάντα ήταν εκπρόσωπος τύπου του υπουργείου....
Διαβάζουμε και σχόλια για το ότι κάποιοι ίσως θα ξαναγυρίσουν στη θέση τους και αυτό σημαίνει καταστροφή...αφού οι μισοί και παραπάνω είναι από εντός ΠΥΣΠΕ και από τους υπόλοιπους όσοι έχουν τα μόρια θα πάρουν μετάταξη.... τελικά πόσοι θα είναι οι καταστρεμμένοι; μιλάμε δηλαδή για 100 -200 άτομα και πολλά λέω!!! (αφού δεν έχουν τα μόρια ας περιμένουν λίγο)....
Ας μας πουν αυτοί που ξέρουν γιατί σε κάποιες περιοχές υπήρχαν ελλείψεις στη Β/θμια και πολλοί μεταταγμένοι συμπλήρωναν ξανά ωράριο εκεί; του χρόνου με τις συνταξιοδοτήσεις πόσους αναπληρωτές θα χρειάζονται; 
 Για το νομό που εγώ ενδιαφέρομαι 17 άτομα Α/θμιοι ζητούσαμε μετάθεση όλα αυτά τα χρόνια... αλλά οι περίπου 40 μεταταγμένοι τις ήθελαν όλες δικές τους....μέχρι πέρσι στη Β/θμια είχαν πάρει γύρω στους 10 σύνταξη και φέτος θα φύγουν άλλοι 6  σύνολο δηλαδή οι Β/θμιοι οι αδικημένοι γύρω στις 50 θέσεις και εμείς να φυλάμε σύνορα...ισόβια μετάταξη εμείς στην εθνοφρουρά ;D για την ψυχική οδύνη των μεταταγμένων....
Ακόμη περιμένουμε απάντηση για τον αριθμό των συνταξιοδοτήσεων στη Β/θμια κανείς όμως από τους λαλίστατους συναδέλφους και της ΟΛΜΕ δεν απαντά... γιατί άραγε;

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15155 στις: Μάιος 16, 2015, 09:59:55 μμ »
απλουστατον.δεν πηρα γιατι την πηραν αλλοι αθμιοι με πιο πολλα μορια απο μενα.
οπως και αλλοι με πανω απο τα δικα μου μορια δεν πηραν (εγω εχω 80) γιατι η βαση ηταν παραπανω.
τα 80 μου ομως μορια που ουτε και φετος ξερω αν θα επαρκεσουν να την παρω ξεπερνανε την συντριπτικη πλειοψηφια των απο μεταταξη στο πυσπε μου..αν φετος δεν την επαιρνα και παιρνανε οργανικες οι 60 μεταταγμενοι τοτε θα επρεπε να περιμενω κανεναν παλιο απο προυπαρχουσες ειδικοτητες να συνταξιοδοτηθει γιατι ειχαν μπει μπροστα μου σφηνα 50 ατομα με πιο λιγα μορια για το πυσπε στο οποιο ζηταω ανελλιπως μεταθεση για 10 συναπτα ετη. συνεπως επρεπε να περιμενω αλλα 10 χρονια μη σου πω..και εγω πες παει στο καλο η οργανικη μου ειναι μια ωρα απο το σπιτι μου, δινω το μισο μισθο για βενζινες, διοδια αλλα το βραδυ γυριζω στα παιδια μου..ο αλλος που ξεμεινε στο νησι?
προσωπικα δεν ευχομαι τον ξεριζωμο των μεταταγμενων..ειλικρινα τους λυπαμαι και τους θεωρω θυματα του αρβανιτοπουλου.με γενναιες μεταθεσεις θα ημουν ευχαριστημενη.αλλοι ομως που ζουν τα δικα τους δραματα μακρια απο τα σπιτια δεν θα το δεχτουν.

Δε σε καταλαβαίνω. Είχατε την ευκαιρία σας πέρυσι (παρανόμως) να πάρετε μετάθεση που παίζατε μπάλα μόνοι σας. Αν δεν την πήρατε, δεν φταίνε οι μεταταγμένοι αλλά ότι δεν κινήθηκε  η διαδικασία απόδοσης οργανικών. Δηλαδή, η λογική του Μπράτη είναι να πάρουν όλοι μετάθεση (να σηκώσει χέρι όποιος δεν πήρε) και μετά να γίνουν οι μετατάξεις. Και αν δεν πάρεις και φέτος μετάθεση; Να περιμένουν οι μετατάξεις κανά χρόνο ακόμα; Αστεία πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15156 στις: Μάιος 16, 2015, 10:00:16 μμ »
Τώρα κατάλαβαν κάποιοι συνάδελφοι πως αυτό το μπάχαλο ήταν επικίνδυνο για όλους.... άρχισαν και πάλι οι απειλές από αυτούς που ζούσαν στην χαρούμενη κοιλάδα...δεν ήξερε  κανείς πως ο λασκαρονόμος μπλόκαρε όλη τη διαδικασία των μεταθέσεων αποσπάσεων και εντός και εκτός νομού (αναφέρομαι στις προϋπάρχουσες ειδικότητες).
Ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο για το πως βολεύτηκαν οι ειδικότητες των φιλολόγων και των μαθηματικών με τη διαδικασία αυτή και εισέπραξα σχόλιο που δεν θα το χαρακτηρίσω.... συνάδελφοι όλοι γνωρίζουν γιατί δε βγήκε κανείς υπεράριθμος από τις συγκεκριμένες ειδικότητες, γιατί οι ΠΕΟ5-6-7 και οι ΠΕ19-20 έπαιρναν τις β αναθέσεις (μέχρι δικαστήρια είχαν φτάσει παλιότερα στη Β/θμια) και ο κάθε σύλλογος πίεζε  ;) όπως μπορούσε.... άρα γιατί η ειρωνεία από κάποιους...δεν είναι τόσο αθώα η στάση της ΟΛΜΕ......Για τον διαδικτυακό  η άποψή μου είναι γνωστή 8).... όμως οφείλω να το ομολογήσω όμως....είναι γατόνι  πάντα ένα βήμα μπροστά  από όλους....να του δώσετε συγχαρητήρια οι μεταταγμένοι που τον αποθεώνατε από το 13 μέχρι πρόσφατα....ξέρει πολλά αυτός....πάντα ήταν εκπρόσωπος τύπου του υπουργείου....
Διαβάζουμε και σχόλια για το ότι κάποιοι ίσως θα ξαναγυρίσουν στη θέση τους και αυτό σημαίνει καταστροφή...αφού οι μισοί και παραπάνω είναι από εντός ΠΥΣΠΕ και από τους υπόλοιπους όσοι έχουν τα μόρια θα πάρουν μετάταξη.... τελικά πόσοι θα είναι οι καταστρεμμένοι; μιλάμε δηλαδή για 100 -200 άτομα και πολλά λέω!!! (αφού δεν έχουν τα μόρια ας περιμένουν λίγο)....
Ας μας πουν αυτοί που ξέρουν γιατί σε κάποιες περιοχές υπήρχαν ελλείψεις στη Β/θμια και πολλοί μεταταγμένοι συμπλήρωναν ξανά ωράριο εκεί; του χρόνου με τις συνταξιοδοτήσεις πόσους αναπληρωτές θα χρειάζονται; 
 Για το νομό που εγώ ενδιαφέρομαι 17 άτομα Α/θμιοι ζητούσαμε μετάθεση όλα αυτά τα χρόνια... αλλά οι περίπου 40 μεταταγμένοι τις ήθελαν όλες δικές τους....μέχρι πέρσι στη Β/θμια είχαν πάρει γύρω στους 10 σύνταξη και φέτος θα φύγουν άλλοι 6  σύνολο δηλαδή οι Β/θμιοι οι αδικημένοι γύρω στις 50 θέσεις και εμείς να φυλάμε σύνορα...ισόβια μετάταξη εμείς στην εθνοφρουρά ;D για την ψυχική οδύνη των μεταταγμένων....
Ακόμη περιμένουμε απάντηση για τον αριθμό των συνταξιοδοτήσεων στη Β/θμια κανείς όμως από τους λαλίστατους συναδέλφους και της ΟΛΜΕ δεν απαντά... γιατί άραγε;
Για να δούμε θα απαντήσει κανένας τεκμηριωμένα?
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος forschung

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15157 στις: Μάιος 16, 2015, 10:00:40 μμ »
Σύμφωνα με την ενημέρωση από τον αιρετό στο ΚΥΣΔΕ Δημήτρη  Πεππέ κατά την σημερινή συνεδρίαση της άτυπης επιτροπής για τις Υποχρεωτικές μετατάξεις «μας ανακοινώθηκε ότι κατά τον έλεγχο που διενεργήθηκε από τις υπηρεσίες του Υπουργείου στις αιτήσεις για υποχρεωτική μετάταξη, ευρέθησαν 247 δηλώσεις με περισσότερα μόρια και 208 με λιγότερα»
Από τις 5800 αιτήσεις που υποβλήθηκαν οι 450 είναι «λάθος» - οι οκτώ στις εκατό. Εάν δεν ανακληθούν όλες οι υποχρεωτικές μετατάξεις από Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια και σε διοικητικές θέσεις τι άλλο μπορεί να συμβεί μετά από αυτό;;

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15158 στις: Μάιος 16, 2015, 10:01:15 μμ »
Καλά εσύ, περίμενε να πάρεις μετάταξη από ακριτική περιοχή σε αστικό κέντρο μετά το μπάχαλο που θα γίνει. Μου αρέσει που συντάσσεστε  με τις θέσεις του Μπράτη που το μόνο που τον νοιάζει είναι η Α/θμια.

Η αλήθεια είναι ότι με τη συγκεκριμένη πρόταση λύνεται το πρόβλημα της πρωτοβάθμιας. Κανένας αδικημένος και η ζωή συνεχίζεται...

Αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι στη δευτεροβάθμια θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα και γι αυτό και η ΟΛΜΕ δε συμφωνεί. Ξαφνικά θα φύγουν από τα αστικά κέντρα άνθρωποι που είναι εκεί 8-10 χρόνια και θα βρεθούν στα νησιά. Δεν είμαι σίγουρη ότι το υπουργείο θα προκρίνει τελικά τη συγκεκριμένη λύση ακριβώς όπως διατυπώθηκε.

Στο τέλος θα καταργήσουν τα αναμορφωμένα δημοτικά και θα ησυχάσουμε όλοι.  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2015, 10:05:57 μμ από Aκριβή »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15159 στις: Μάιος 16, 2015, 10:02:26 μμ »
Ποιος σου είπε ότι είμαι ακριτική περιοχή? Ποιος σου είπε ότι θα συμμετάσχω?

Όταν κάνεις λόγο για ακριτικές περιοχές και πόνο, πες μου εσύ τι να συμπεράνω.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15160 στις: Μάιος 16, 2015, 10:08:28 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι με τη συγκεκριμένη πρόταση λύνεται το πρόβλημα της πρωτοβάθμιας. Κανένας αδικημένος και η ζωή συνεχίζεται...

Αλλά η πικρή αλήθεια είναι ότι στη δευτεροβάθμια θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα και γι αυτό και η ΟΛΜΕ δε συμφωνεί. Ξαφνικά θα φύγουν από τα αστικά κέντρα άνθρωποι που είναι εκεί 8-10 χρόνια και θα βρεθούν στα νησιά. Δεν είμαι σίγουρη ότι το υπουργείο θα προκρίνει τελικά τη συγκεκριμένη λύση ακριβώς όπως διατυπώθηκε.

Στο τέλος θα καταργήσουν τα αναμορφωμένα δημοτικά και θα ησυχάσουμε όλοι.  :o

Δεν θα βρεθούν στα νησιά, γιατί πριν από λίγες μέρες οι υποχρεωτικές μεταθέσεις καταργήθηκαν!

Αποσυνδεδεμένος shva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15161 στις: Μάιος 16, 2015, 10:11:44 μμ »
Φέρτε κόσμο στις μεγάλες πόλεις......
Όλοι οι καλοί χωράνε...

Οχι βρε δεν θα πανε στα νησιά.
Θα κάθονται και θα ξύνουν τα μολύβια τους!!!!

Να χαρώ εγώ σχεδιασμό... Οι συγκεκριμένοι τύποι στο υπουργείο είναι φοβεροί...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.