*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4385566 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15176 στις: Μάιος 16, 2015, 10:49:37 μμ »
Συνάδελφοι δεν μπορούμε να παραβλέπουμε και τον πόνο του γυμναστή που θα μείνει για πάντα στο Καστελόριζο. Εάν έχετε πάει χειμώνα σε ακριτικό νησί νομίζω ότι θα θυμάστε πως είναι. Και εδώ έγκειται το πρόβλημα. Όλοι δίκιο έχουμε, αλλά που να το βρούμε. Μήπως πρέπει να πηγαίνουμε όλοι για ένα χρόνο ανά μια πενταετία για να λυθεί το πρόβλημα;  :P

Με διαφορά το πιο δίκαιο σύστημα. Συμφωνώ ότι υπάρχουν συνάδελφοι στα νησιά που δεν πρόκειται να δουν ποτέ αστικό κέντρο. Και είναι κρίμα. Κάθε χρόνο ζητάνε μετάθεση γύρω στα 10.000 με 15.000 άτομα και στις δύο βαθμίδες. Είμαστε 130.000 εκπαιδευτικοί. Θα μπορούσε μία φορά στα 8-10 χρόνια να φευγουμε 13.000 κόσμος για ακριτικές περιοχές και μετά πάλι πίσω στην περιοχή των συμφερόντων μας. Εγώ θα το δεχόμουν ευχαρίστως παρόλο που έχω και παιδί. Αν ήξερα ότι στα 35 χρόνια υπηρεσίας θα έκανα 3 φορές Καστελόριζο, θα την πάλευα με την οικογένεια μου γι' αυτές τις χρονιές. Αλλά δυστυχώς, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Μετά από κάποια χρόνια το μόνο που νοιάζει τους περισσότερους είναι να τελειώνουν Παρασκευή στο τετράωρο. Είπαμε η αλληλεγγύη έχει όρια. Άσε που θα χάναν πολλές εξουσίες οι συνδικαλιστές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15177 στις: Μάιος 16, 2015, 10:50:28 μμ »

Στο τέλος θα καταργήσουν τα αναμορφωμένα δημοτικά και θα ησυχάσουμε όλοι.  :o

Αυτό είναι αλήθεια ότι στους συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ στην πρωτοβάθμια είναι η κυρίαρχη άποψη.

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15178 στις: Μάιος 16, 2015, 10:52:34 μμ »
Αφού κάποιοι μας έχουν ζαλίσει για τα άπειρα μόρια που έχουν και δεν έχουν πάρει μετάθεση στον τόπο που πήγαν με μετάταξη άτομα με ελάχιστα μόρια, τώρα που θα ανοίξουν οργανικές γιατί δεν συμφωνούν να γίνουν μεταθέσεις και να μπουν στο ίδιο καζάνι με τους μεταταγμένους αφού τους τρώνε στα μόρια? Μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα?Και ναι συμμερίζομαι τον πόνο των γυμναστών σε ακριτικό νησί αλλά δε νομίζω να διαμαρτυρήθηκαν με τον ίδιο τρόπο όταν κάποιοι από αυτούς διορίζονταν από το παράθυρο (βλέπε ολυμπιακή παιδεία).
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15179 στις: Μάιος 16, 2015, 10:56:21 μμ »
Δεν θα βρεθούν στα νησιά, γιατί πριν από λίγες μέρες οι υποχρεωτικές μεταθέσεις καταργήθηκαν!

Ετοιμάζει κινητικότητα ο Κατρούγκαλος στο χώρο της παιδείας. Φρέσκα κουλούρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:42 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15180 στις: Μάιος 16, 2015, 10:57:22 μμ »
Ο νόμος της Διαμαντοπούλου το προβλέπει αυτό.
Με έναν τετραπλασιασμό μοριοδότησης αυτής της υπηρέτησης, λύνεις όλα τα προβλήματα...
Τι πρέπει να γίνει πλέον;;;
Να ζητηθεί από τα ΠΥΣΔΕ να υπολογίσουν πόσους ΔΕ χρειάζονται (αφορά τα μεγάλα ΠΥΣΔΕ φυσικά)
Και μετά ή δίνεις κάποιες μετατάξεις εντός νομού σε πλεονάζοντες Βθμιας και μετά μετατάξεις
ή
δίνεις λιγότερες οργανικές για μετάταξη και κρατάς ώρες για τους Βθμιους

Και όσοι φοβούνται την κινητικότητα του Κατρούγκαλου, αυτή τη διαδικασία θα ονομάσει κινητικότητα προφανώς.

Όλα θα πάνε καλά...

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15181 στις: Μάιος 16, 2015, 10:59:02 μμ »
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα όσο νομίζουν ορισμένοι. Υπάρχουν και τα ασφαλιστικά μέτρα που θα φρενάρουν τις εξελίξεις. Εγώ από τη χθεσινή συνάντηση έμεινα με κάποιες απορίες:
1. Για ποιές δικαστικές αποφάσεις μιλάει το Υπουργείο και γιατί δεν τις έδειξε στον εκπρόσωπο της ΟΛΜΕ;
2. Αν υπάρχουν, που δεν υπάρχουν, για ποιο λόγο η ΟΚΠΕ με μορφή κατεπείγοντως καλεί τα μέλη της σε νέο δικαστικό αγώνα;
3. Γιατί το Υπουργείο δεν έκανε γνωστά τα μόρια και όλα τα στοιχεία όπως όφειλε για τις μετατάξεις;
4. Με ποιό σκεπτικό προτείνει το Υπουργείο να τιμωρηθούν εκπαιδευτικοί που δεν παρανόμησαν;

Μην βιάζεστε ορισμένοι να πανηγυρίσετε, οκ υπάρχει βούληση υπερ σας από το Υπουργείο αλλά μέχρι εκεί.

Αυτό είναι και το τελευταίο μου μνμ στο νήμα, στη σαρκοφαγία δε θα λάβω μέρος. Όποιοι φίλοι θέλουν να επικοινωνούν μαζί μου θα απαντώ μόνο με π.μ
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15182 στις: Μάιος 16, 2015, 10:59:51 μμ »
αν εννοεις εμενα οτι σε ζαλισα με τα απειρα μορια που εχω,ισα ισα τα 80 δεν επαρκουν, ισως εσενα σου φαινονται πολλα. το ειπα και πριν πολλες φορες ναι εγω θα ημουν ευχαριστημενη με γενναιες μεταθεσεις και να μη ξεσπιτωθουν οι μεταταγμενοι γιατι αν εμπαινα θα συνεξεταζομουν με υπολοιπους μεταταγμενους και θα προσπερναγα την πλειοψηφια τους.αλλους ομως αθμιος με 60 μορια πχ που θα εμενε εκτος ενω εντος πυσπε θα εμεναν πολλοι με 20-60 μορια δεν θα ηταν καθολου ευχαριστημενος..
εγω παλι με ασεπ μπηκα πανω που τελειωσα το μεταπτυχιακο μου (ουτε αυτο μετρησε στον ασεπ)χωρις προυπηρεσια, με ανεβασε κι ο βαθμος πτυχιου γιατι ειχα πει τον ορκο οποτε δεν ξερω για ολυμπιακες παιδειες κτλ

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15183 στις: Μάιος 16, 2015, 11:01:53 μμ »
Ο νόμος της Διαμαντοπούλου το προβλέπει αυτό.
Με έναν τετραπλασιασμό μοριοδότησης αυτής της υπηρέτησης, λύνεις όλα τα προβλήματα...
Τι πρέπει να γίνει πλέον;;;
Να ζητηθεί από τα ΠΥΣΔΕ να υπολογίσουν πόσους ΔΕ χρειάζονται (αφορά τα μεγάλα ΠΥΣΔΕ φυσικά)
Και μετά ή δίνεις κάποιες μετατάξεις εντός νομού σε πλεονάζοντες Βθμιας και μετά μετατάξεις
ή
δίνεις λιγότερες οργανικές για μετάταξη και κρατάς ώρες για τους Βθμιους

Και όσοι φοβούνται την κινητικότητα του Κατρούγκαλου, αυτή τη διαδικασία θα ονομάσει κινητικότητα προφανώς.

Όλα θα πάνε καλά...

Δε φοβόμαστε τίποτα. Την κοροϊδία δεν ανεχόμαστε. Προσωπικά  δεν πρόκειται να συμμετάσχω σε καμία διαδικασία. Ας φροντίσει να μου βρει ωράριο εντός της περιοχής μετάθεσης που ανήκω το υπουργείο. Ούτε βαθμίδα αλλάζω με διάθεση στην πρωτοβάθμια. Θα ασκήσω όσα δικαιώματα έχω να μπλοκάρω οποιαδήποτε μετακίνηση μου σε μονάδα που δεν ανήκει στο ΠΥΣΔΕ μου, ε΄τιε γεωγραφικά, είτε λόγω βαθμίδας. Αν δε βρει πρόβλημα δικό του. Ας μου στείλει αντιμνημονιακό χαρτί υποχρεωτικής μετακίνησης. Αρκετά πια!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15184 στις: Μάιος 16, 2015, 11:08:17 μμ »
Για τους Ελεγκτές Δημόσιας Διοίκησης δεν είδα να αναφέρει κανένας. Όταν θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των πορισμάτων τους να δούμε. Τρελάθηκαν με αυτά που έχουν γίνει.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15185 στις: Μάιος 16, 2015, 11:12:10 μμ »
Για τους Ελεγκτές Δημόσιας Διοίκησης δεν είδα να αναφέρει κανένας. Όταν θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των πορισμάτων τους να δούμε. Τρελάθηκαν με αυτά που έχουν γίνει.
Ακριβώς...  Όχι γιατί μερικοί νομίζουν ότι ο Κουρακης ξύπνησε μια ωραία πρωία και είπε... Ας στείλω πίσω τους μετάταχθεντες...

Υπάρχει πολύ βρώμα....
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15186 στις: Μάιος 16, 2015, 11:18:08 μμ »
Να ζητηθεί από τα ΠΥΣΔΕ να υπολογίσουν πόσους ΔΕ χρειάζονται (αφορά τα μεγάλα ΠΥΣΔΕ φυσικά)
Και μετά ή δίνεις κάποιες μετατάξεις εντός νομού σε πλεονάζοντες Βθμιας και μετά μετατάξεις
ή
δίνεις λιγότερες οργανικές για μετάταξη και κρατάς ώρες για τους Βθμιους

Και όσοι φοβούνται την κινητικότητα του Κατρούγκαλου, αυτή τη διαδικασία θα ονομάσει κινητικότητα προφανώς.

Όλα θα πάνε καλά...

Βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο!

Είμαι σίγουρη ότι στην όποια λύση θα προκρίνουν θα έχουν συνυπολογίσει τις στρατιές των διαθέσιμων της δευτεροβάθμιας.

Η αλήθεια είναι πως θα ήμουν υπέρ μιας ριζικής μεταρρύθμισης του εκπαιδευτικού συστήματος. Κι ας έχανα τα προνόμια μου. Δεν γίνεται να προχωρήσουμε γράφοντας αναλυτικά προγράμματα ανάλογα με τους διαθέσιμους του κάθε κλάδου. Νομίζω ότι όλοι το βλέπουμε αλλά δεν το παραδεχόμαστε. Ήρθε η ώρα για μεγάλες αλλαγές. Μακάρι να γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15187 στις: Μάιος 16, 2015, 11:25:17 μμ »
Ακριβώς...  Όχι γιατί μερικοί νομίζουν ότι ο Κουρακης ξύπνησε μια ωραία πρωία και είπε... Ας στείλω πίσω τους μετάταχθεντες...

Υπάρχει πολύ βρώμα....

Πιστέυεις δηλαδή ότι όλο αυτό γίνεται για την αποκατάσταση της αδικίας; Αυτό είναι το πρόσχημα για να περάσουν αυτά που θέλουν οι Α/θμιοι και να βρεθεί στον αέρα πολύς κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15188 στις: Μάιος 16, 2015, 11:29:12 μμ »
Όσοι εξαιτίας των υποχρεωτικών έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν πιο κοντά σπίτι τους γιατί κάποιοι δεν έδωσαν στην πρώτη διαπιστωτικη κενά η πλεόνασματα πως θα δικαιωθούν? Αυτοί δεν έχουν οικογένειες και ψυχή?

και ποιοι είναι αυτοί ? και που ξέρουν ότι θα ήταν πιο κοντά σε κάποιες, υποτιθέμενες μετατάξεις ή μεταθέσεις αν γινόντουσαν. Επειδή ακριβώς δεν προσδιορίζονται με υποθέσεις αυτοί που λες δεν μπορώ να πω ότι αδικούνται.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Μετατάξεων
« Απάντηση #15189 στις: Μάιος 16, 2015, 11:29:56 μμ »
οι αθμιοι προηγουνται στις μεταθεσεις της αθμιας βασει νομου.
οσο κι αν σε μπερδεψε ο αρβανιτοπουλος και νομιζεις οτι πχ στις μεταθεσεις προηγουνται οι βθμιοι του ιδιου πυσδε.
2 χρονια ηταν στον αερα οι αθμιοι(μη σου πω στα καγκελα) και θελουν να προσγειωθουν
στις νεοσυστατες παιζετε μπαλα μονοι σας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 765
Σύνολο: 776

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.