*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4372797 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16772 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:06:02 μμ »
φίλε μου δεν θα αμφισβητήσεις τον διορισμό μας που δώσαμε γραπτές εξετάσεις για να διοριστούμε. και πού ξέρεις ότι διοριστήκαμε μετά το 2005; έχουμε οργώσει όλη την ελλάδα φίλε μου και ακόμα στις επάλξεις.

και είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι (είμαι σίγουρη ότι δεν το καταλαβαίνεις) εάν κάτι είναι στην αρχή μαύρο δεν μπορεί να γίνει άσπρο

αναρωτήθηκες ποτέ γιατί στην εγκύκλιο των μεταθέσεων ποτέ δεν έγινε ένσταση ενώ στο τραγελαφικό των υποχρεωτικών όλοι έκαναν ενστάσεις;

Δεν αμφισβητώ κανέναν διορισμό είτε με επετηρίδα, είτε με ΑΣΕΠ, είτε με πίνακες προϋπηρεσίας. Από το  2005 όμως με τις αλλαγές που έγιναν στα ωρολόγια προγράμματα  διδασκαλίας των ξένων γλωσσών σε συνδυασμό με την πλήρη εφαρμογή του νόμου Αρσένη(1977) το 2000 στα ΓΕΛ ,στις ειδικότητες πχ των Ξ.Γ. υπήρξε μεγάλη ανατροπή και πλεονάζον προσωπικό. Αντί λοιπόν το ΥΠΑΙΘ να λάβει μέτρα για να ρυθμίσει τα προβλήματα αυτά, συνέχισε να διορίζει εκπαιδευτικούς χωρίς προγραμματισμό. Μετά ήλθε το μνημόνιο με τις ανάλογες ανατροπές και αλλαγές....και τα λοιπά είναι γνωστά.
Απορώ όμως πως σου έχουν διαφύγει όλα αυτά και προβαίνεις σε διάφορους χαρακτηρισμούς. Αυτά τα έχω επισημάνει πάλι δυο φορές σε σχόλια μου, τα οποία όμως με την παρέμβαση κάποιων καλών συναδέλφων , διαγράφηκαν σχεδόν αμέσως.
Για τα υπόλοιπα ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν για το ΥΠΟΠΑΙΘ να δώσει στην δημοσιότητα όλα τα μόρια όλων των αιτούντων και να μην σπεύδει να αθωώνει όσους υπέβαλλαν ψευδή στοιχεία ή έκαναν οποιουδήποτε είδους άλλη παρατυπία. Όχι σε φήμες και σε απόδοση συλλογικής ευθύνης. Με βάση ποιο νόμο και ποια ηθική θα ακυρωθούν μετατάξεις που δεν έχουν κανενός είδους παρατυπία;; Αν θέλουν τους βρίσκουν όλους μέσα σε μια ήμερα. Όταν μας επιστράτευσαν βρισκόμουν για μια υποχρέωση σε άλλη περιοχή και με βρήκαν  αμέσως...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 02:27:34 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16773 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:19:14 μμ »
Μπορούσε με τα μόρια που είχε να πάει σε κάποια από τις επιλογές του. Ήθελε, όμως, κάτι ακόμα καλύτερο. Και δεν ήταν ένας και δύο. Τριψήφιος ο αριθμός τους. Αντιλαμβάνεσθε πόσοι εμπλέκονται για να συμβεί αυτό και τι ευθύνες έχουν; Τυχαία νομίζετε η Διοίκηση σπεύδει δίκην δικαστή να αθωώσει όσους δήλωσαν λάθος μόρια; (έβγαλε και πόρισμα ότι δεν είχαν δόλο, πού το ξέρει;) Προφανώς για να μην ψαχτεί το θέμα προς τα εκεί. Δηλ. η Διοίκηση τα έβλεπε αυτά και απλά έβαζε διαφωνία; Εδώ μιλάμε για καραμπινάτη παρανομία που πρέπει να πάνε πολλοί μέσα. Αλλά σιγά μην γίνει αυτό...

Υ.Γ. Ποτέ δεν γράφω βάσει φημών...

Patrea δηλαδή σκέπτονται να μην αποδώσουν ευθύνες εκεί που πρέπει, αλλά εκεί που ΔΕΝ πρέπει. Με βάση ποιο νόμο και ποιο ηθικό δίκαιο; Για ποιο λόγο διέταξαν έλεγχο;; Για να αποφανθούν τι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 02:28:39 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16774 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:45:00 μμ »
Δηλαδή θα έκανες αίτηση για μία θέση που δεν υπήρχε, δεν θα έπαιρνες μετάταξη, στη συνέχεια θα έκανες ένσταση και μετά θα ικανοποιούνταν η ένστασή σου;;; Τι μπορεί να έγραφε αυτή η ένσταση και ικανοποιήθηκε; Και εντελώς τυχαία ένας μόνο σκέφτηκε να τα κάνει αυτό χωρίς να έχει καμία πληροφόρηση...

Πρώτα από όλα προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον που να το έκανε αυτό για να μπορώ να ξέρω τι έγραφε ή αν το σκέφτηκε ένας ή 100. Κάποιοι εδώ μέσα φαίνεται ότι ξέρουν μία μία τις αιτήσεις των 5.700 συναδέλφων που κατέθεσαν αιτήσεις στις υποχρεωτικές μετατάξεις. Ας υποθέσουμε ότι με ενδιέφερε προσωπικά να μεταταχθώ στην Π.Ε. Δράμας, για την οποία δεν δόθηκε κανένα κενό ΠΕ19-20 στις υποχρεωτικές μετατάξεις κι εγώ ήδη υπηρετώ στην Ξάνθη ή την Κομοτηνή. Θα έκανα αίτηση ζητώντας τη Δράμα και αν στη Διεύθυνση αρνούνταν να τη δεχθούν θα την έστελνα με δικηγόρο. Λογικά δεν θα έπαιρνα μετάταξη, αλλά θα έκανα ένσταση, στην οποία το βασικό μου επιχείρημα θα ήταν η όχι με ίδια κριτήρια κατανομή των θέσεων στη διαπιστωτική. Συγκεκριμένα ότι για κάθε ΕΑΕΠ δόθηκε και μία θέση ΠΕ19-20, όχι όμως και για το ΠΥΣΠΕ Δράμας, και θα ανέφερα συγκεκριμένα τον αριθμό των ΕΑΕΠ που λειτουργούν και υπάρχουν θέσεις ΠΕ19-20 και από σκοπιμότητα δεν συμπεριλήφθησαν στη διαπιστωτική, δίνοντας διαφορετικές δυνατότητες στις ίδιες ακριβώς καταστάσεις. Μάλιστα όχι μόνο δεν θα το κρατούσα κρυφό, αλλά θα ενημέρωνα κι άλλους συναδέλφους που μπορεί να τους ενδιέφερε η συγκεκριμένη περιοχή να καταθέσουν αίτηση για να ισχυροποιήσω τη διεκδίκηση μας.

Ορισμένοι λοιπόν επειδή κρίνουν προφανώς εξ' ιδίων τα αλλότρια, φαντάζονται ή φαντασιώνονται αποκλειστικά, μυστικές και υπόγειες διαδρομές, συνωμοσίες, ανηθικότητες κλπ, ίσως επειδή απλά σκέφτονται οι ίδιοι έτσι. Εγώ έχω μάθει να διεκδικώ αυτό που θέλω και όχι να αρκούμαι σε αυτό που μου σερβίρουν.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16775 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:47:29 μμ »
Δηλ. αν κάποιος μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει θεωρείς ότι μπορεί να είναι και νόμιμο; Πώς όμως;

Απλό μετατάσσεται κάποιος στην Καβάλα που τη δήλωσε και με τις πρώτες ενστάσεις ή τη Β διαπιστωτική αυξάνονται οι θέσεις ή εμφανίζονται θέσεις σε ένα ΠΥΣΠΕ που πριν δεν είχε θέσεις στην ειδικότητα του. Κάνει ένσταση και διεκδικεί τη μετάταξη του εκεί με το επιχείρημα ότι δεν του δόθηκε η δυνατότητα να το δηλώσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:59:09 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16776 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:48:29 μμ »
Καλά ο περαστικός προσπαθεί να μας πείσει ότι ο ήλιος κάθε πρωί ανατείλει από την δύση.

Εν έτη 2013 με τις διαθεσιμότητες θα πήγαινε κάποιος αυτοβούλως να χαρακτηριστεί υπέραριθμός. Χωρίς έξτρα πληροφόρηση.

Ποιος τα πιστεύει αυτά? Και άντε και κάποιος τόσο αθώος το έκανε. Γιατί να ικανοποιηθεί η αίτηση του? Για κενά που προέκυψαν εκ των υστέρων ίσως και κατά παραγγελία?

Καλά εσύ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν έκανες λάθος που δεν έκανες αίτηση και για να το πετύχεις αυτό προσπαθείς απλώς να κόψεις τις μετατάξεις άλλων.

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16777 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:00:01 μμ »
τελικά όντως για ορισμένους ο ήλιος ανατέλλει από τη δύση... ή μήπως δύει από την ανατολή;  :o

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16778 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:04:15 μμ »
Δηλαδή αν εγώ δεν πάρω μετάθεση, και μετά κάνω ένσταση γιατί δεν υπήρχαν κενά η διοίκηση θα μου ικανοποιήσει την ένσταση;

Βρε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16779 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:07:02 μμ »
Καλά εσύ προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν έκανες λάθος που δεν έκανες αίτηση και για να το πετύχεις αυτό προσπαθείς απλώς να κόψεις τις μετατάξεις άλλων.
Όχι αγαπητέ μου κανένα λάθος δεν έκανα. Δεν υπήρχαν κενά ή πλεονάσματα και δεν έκανα αίτηση.

Αυτά που λες για αίτηση με το ζόρι, σε ανύπαρκτα κενά και μετά δικηγόροι είναι τουλάχιστον για σενάριο σε σειρά του φωσκολου..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος idefix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16780 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:07:17 μμ »
Δηλ. αν κάποιος μετατάχθηκε σε επιλογή που δεν είχε δηλώσει θεωρείς ότι μπορεί να είναι και νόμιμο; Πώς όμως;

πάλι και σε αυτό το ερώτημά σου Patreas που πιο ξεκάθαρο δεν μπορεί να είναι, πολλοί εδώ μέσα θα σου απαντήσουν ότι ναι ήταν και θα σου παραθέσουν πολλούς λόγους... έχουν πείσει τον εαυτό τους ότι όλα ήταν δίκαια και σωστά και εκείνοι θύματα και ήρωες γιατί ρίσκαραν... στη ρουλέτα του καζίνο  ???

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16781 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:08:49 μμ »
Υπάρχει η λεγόμενη κοινή λογική που δυστυχώς εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν την γνωρίζουν. Τι να πεις...
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16782 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:21:50 μμ »
Υπάρχει η λεγόμενη κοινή λογική που δυστυχώς εδώ μέσα οι περισσότεροι δεν την γνωρίζουν. Τι να πεις...

Σου μιλάω πολύ ειλικρινά. Προέρχομαι από τον ιδιωτικό τομέα. Την πρώτη φορά που πήγα να κάνω αίτηση για μετάθεση έψαξα να βρω τα κενά. Δεν το πίστευα ότι κάναμε αίτηση στην τύχη. Ότι δεν μας ενημέρωναν που είναι τα κενά. Πραγματικά τώρα το έχω συνηθίσει και τίποτα δεν μου προκαλεί αίσθηση πια, αλλά ακόμη θυμάμαι πως ένιωσα όταν μου εξήγησαν τη διαδικασία των μεταθέσεων. Δεν υπάρχει κοινή λογική. Αυτό κατάλαβα από τα λίγα χρόνια που είμαι σε αυτό το υπουργείο. Που είναι η κοινή λογική να παίρνω μετάθεση εγώ και άλλοι 13 στο νομό μου, εδώ και 8 χρόνια να μην έχει πάρει κανείς οργανική και πολλοί να κάνουν γραμματειακή.

anikologr δεν υπάρχει κοινή λογική. Πολιτικό συμφέρον υπάρχει. Όχι μόνο στις μετατάξεις, παντού στο δημόσιο. Μακάρι να αλλάξει....

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16783 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:27:01 μμ »
Δηλαδή αν εγώ δεν πάρω μετάθεση, και μετά κάνω ένσταση γιατί δεν υπήρχαν κενά η διοίκηση θα μου ικανοποιήσει την ένσταση;

Βρε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.

Αν αυτό κατάλαβες από αυτό που έγραψα δεν ευθύνομαι εγώ. Αν ξέρεις όμως ότι υπάρχουν κενά στην Αθήνα, αλλά η υπηρεσία δεν δώσει μεταθέσεις δεν θα κάνεις αίτηση και ένσταση; δηλαδή πρέπει να είμαι μάγος για να ξέρω ότι υπάρχουν 8 κενά ΠΕ19 στη Δράμα, αφού υπάρχουν 8 ΕΑΕΠ; αν η υπηρεσία για τις δικές της σκοπιμότητες δεν τα δίνει εγώ θα το δεχτώ παθητικά; περιμέντε τότε άλλα 20 χρόνια να πάρετε μετάθεση, μετάταξη ή οτιδήποτε.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16784 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:28:30 μμ »
τελικά όντως για ορισμένους ο ήλιος ανατέλλει από τη δύση... ή μήπως δύει από την ανατολή;  :o

Θα μπορούσες να μου απαντήσεις στο σχόλιο- απάντηση του δικού σου. Και αν κάνω λάθος πες μου ποιο είναι αυτο.....γιατί μάλλον εύκολα αποδίδεις χαρακτηρισμούς και ευκολότερα κάνεις πως δεν βλέπεις διάφορα σχόλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 03:30:28 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16785 στις: Ιούνιος 03, 2015, 03:32:19 μμ »
Πολύ ευχαρίστως! Να δω πως τελικά κάποιος κατάφερε να πάρει μετάθεση σε θέση που δεν υπήρχε! Αφού κανείς άλλος δεν σκέφτηκε να τη ζητήσει θα μου πεις...

Κάνεις ένα λάθος. Η θέση υπήρχε στην πραγματικότητα, το υπουργείο για τους δικούς του λόγους δεν την ανακοίνωσε. Εσύ με την αίτηση και την ένσταση σου προσβάλλεις την ανακοίνωση του υπουργείου που για κάθε ΠΥΣΠΕ χρησιμοποίησε διαφορετικά κριτήρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161656
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 560
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.