*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4330140 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16968 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:02:19 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω εκπαιδευτικούς να χαίρονται που το ΣΤΕ έκρινε νόμιμη την κινητικότητα-διαθεσιμότητα .
τελικά όντως σε χαλεπούς και δύσκολους καιρούς όπου το ατομικό συμφέρον είναι το ζητούμενο για πολλούς, ελπίζω να μην συναντηθούμε για να αποφασίσουμε να αγωνιστούμε υπερασπιζόμενοι δήθεν την κοινωνική συνοχή.
θα ξέρω ότι πολλοί από εσάς που χαίρεστε με την απόφαση του ΣΤΕ, δεν γνωρίζετε τίποτα πέρα από το προσωπικό σας συμφέρον.
αν παρόλα αυτά στο μέλλον βρεθείτε σε μία δύσκολη θέση όπου θα υποστείτε συνέπειες κινητικότητας (πραγματικής όμως ) ή διαθεσιμότητας, εμείς οι υπόλοιποι θα σας στηρίξουμε θα παλέψουμε για σας παλεύοντας στην ουσία για όλη την κοινωνία.
θα απορήσετε βέβαια πως είναι δυνατόν κάποιοι άλλοι να υπερασπίζονται εσάς θα πάθετε πολιτισμικό σοκ αλλά συμβαίνουν και αυτά .
τέλος καιρός σιγά σιγά να μάθετε και την λέξη αλληλεγγύη. θα σας χρειαστεί στο μέλλον...... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:53 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16969 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:03:49 μμ »
Το τι θα επιλέξει να κάνει το υπουργείο μετά την ΞΕ-ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ αυτό είναι άλλο θέμα.

Αν πχ θα ακυρώσει εντελώς τις μετατάξεις και θα διαθέτει στην Α'βαθμια από Ββάθμια και αποσπάσεις,

Αν θα εκτελέσει τη διαδικασία από την αρχή με νέες αιτήσεις και σημερινά μόρια,(δε το βλέπω σαν πιθανό)

Αν θα επανεκτελέσει την διαδικασία με αιτήσεις του 2013 (κάτι που σας πληροφορώ το έχει κάνει πειραματικά και σχεδόν το 1/3 των μετατάξεων πρέπει να αλλάξουν ή να ανακληθούν). Και φυσικά σε αυτό το σενάριο θα προηγηθούν μεταθέσεις κοινών ειδικοτήτων και μετά ελάχιστες μετατάξεις.

Το τι θέλω εγώ δεν αφορά κανένα. Το τι θα κάνει ΝΟΜΙΜΑ το υπουργείο είναι που μας αφορά όλους.

Αυτό το τελευταίο θα το μάθουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας σύμφωνα με ΜΠΡΑΤΗ

Εγώ εκτιμώ ( σε αυτό βοηθάνε και κάποιες πληροφορίες που έχω, αλλά όχι 100% αξιόπιστες) ότι η τρίτη επιλογή θα γίνει. Σε αυτή την περίπτωση αν ξαναγυρίσω στη δευτεροβάθμια θα είμαι πολύ ικανοποιημένος, αφού θα ξέρω πως όποιος με αντικατέστησε το έκανε, γιατί το δικαιούταν.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16970 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:06:29 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω εκπαιδευτικούς να χαίρονται που το ΣΤΕ έκρινε νόμιμη την κινητικότητα-διαθεσιμότητα .
τελικά όντως σε χαλεπούς και δύσκολους καιρούς όπου το ατομικό συμφέρον είναι το ζητούμενο για πολλούς, ελπίζω να μην συναντηθούμε για να αποφασίσουμε να αγωνιστούμε υπερασπιζόμενοι δήθεν την κοινωνική συνοχή.
θα ξέρω ότι πολλοί από εσάς που χαίρεστε με την απόφαση του ΣΤΕ, δεν γνωρίζετε τίποτα πέρα από το προσωπικό σας συμφέρον.
αν παρόλα αυτά στο μέλλον βρεθείτε σε μία δύσκολη θέση όπου θα υποστείτε συνέπειες κινητικότητας (πραγματικής όμως ) ή διαθεσιμότητας, εμείς οι υπόλοιποι θα σας στηρίξουμε θα παλέψουμε για σας παλεύοντας στην ουσία για όλη την κοινωνία.
θα απορήσετε βέβαια πως είναι δυνατόν κάποιοι άλλοι να υπερασπίζονται εσάς θα πάθετε πολιτισμικό σοκ αλλά συμβαίνουν και αυτά .
τέλος καιρός σιγά σιγά να μάθετε και την λέξη αλληλεγγύη. θα σας χρειαστεί στο μέλλον......

Μεστό και γεμάτο ουσία το μήνυμα σου! ΜΠΡΑΒΟ.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16971 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:07:08 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω εκπαιδευτικούς να χαίρονται που το ΣΤΕ έκρινε νόμιμη την κινητικότητα-διαθεσιμότητα .
τελικά όντως σε χαλεπούς και δύσκολους καιρούς όπου το ατομικό συμφέρον είναι το ζητούμενο για πολλούς, ελπίζω να μην συναντηθούμε για να αποφασίσουμε να αγωνιστούμε υπερασπιζόμενοι δήθεν την κοινωνική συνοχή.
θα ξέρω ότι πολλοί από εσάς που χαίρεστε με την απόφαση του ΣΤΕ, δεν γνωρίζετε τίποτα πέρα από το προσωπικό σας συμφέρον.
αν παρόλα αυτά στο μέλλον βρεθείτε σε μία δύσκολη θέση όπου θα υποστείτε συνέπειες κινητικότητας (πραγματικής όμως ) ή διαθεσιμότητας, εμείς οι υπόλοιποι θα σας στηρίξουμε θα παλέψουμε για σας παλεύοντας στην ουσία για όλη την κοινωνία.
θα απορήσετε βέβαια πως είναι δυνατόν κάποιοι άλλοι να υπερασπίζονται εσάς θα πάθετε πολιτισμικό σοκ αλλά συμβαίνουν και αυτά .
τέλος καιρός σιγά σιγά να μάθετε και την λέξη αλληλεγγύη. θα σας χρειαστεί στο μέλλον......

Κάνεις λογικά άλματα. Αυτοί που υποτίθεται αγωνίζονται για την αλληλεγγύη, δεν αγωνίζονται για να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Υπάρχουν συνάδελφοι που μέσα στον κακό χαμό είχανε μια ευνοϊκή υπηρεσιακή μεταβολή, πρέπει λόγω εμπάθειας και ζηλοφθονίας να επιδιώκουμε την ακύρωση της; ένας νόμος πρέπει να προνοεί για όλους. Αν κάποιοι θίγονται από την κινητικότητα θα πρέπει να δικαιωθούν. Αν πχ κάποιος που στα πλαίσια της κινητικότητας βρέθηκε σε μια υπηρεσία, στην οποία επιθυμεί να παραμείνει, επειδή έμαθε το αντικείμενο και μετέφερε και την οικογένεια του, πρέπει να τον ισοπεδώσουμε και αυτόν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:53 »

Αποσυνδεδεμένος anikologr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 449
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τα αυτοκίνητα...
    • Προφίλ
    • https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16972 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:15:32 μμ »
Όταν ένας νόμος δεν εφαρμόζεται σωστά, δεν ακυρώνεται ο νόμος, αλλά εκτελείται ξανά όπως πρέπει ο νόμος. Η δική σου η κουτοπονηριά όμως, είναι πως επειδή δεν εφαρμόστηκε σωστά ο νόμος πρέπει να ακυρωθεί, γιατί εσύ δεν έκανες αίτηση και προσπαθείς να τρυπώσεις όχι από το παράθυρο, αλλά από την καμινάδα του τζακιού. Εγώ είμαι ο πρώτος που θα χαρεί αν μου πει το υπουργείο ότι κακώς πήρα μετάταξη και στη θέση μου έπρεπε να μεταταταγεί ο τάδε συνάδελφος, που είχε κάνει αίτηση και είχε δηλώσει την ίδια περιοχή με μένα. Αλλά τέτοιες κουτοπονηριές δεν δέχομαι. Αν πχ στα αποτελέσματα των πανελλαδικών γίνει λάθος και κάποιος που πρέπει να περάσει ΤΕΙ ιχθυοκαλλιεργειών, περάσει στην Ιατρική, επανεκδίδονται τα αποτελέσματα και δεν ξαναδίνουν τα παιδιά πανελλαδικές, ούτε περιμένουμε να δώσει και η επόμενη φουρνιά μαθητών.
Κουτόπονηρός δεν είμαι ούτε υπήρξα ποτέ. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που χωρίς να με γνωρίζεις λες τέτοια.

Βέβαια είσαι τυχερόςπου κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία που σου προσφέρει το πληκτρολόγιο..
Στοιχεία Εκπαιδευκών αντιτιθέμενων - θιγόμενων από τις υποχρεωτικές μετατάξεις

https://docs.google.com/forms/d/1ujwDvvYzRfhjfnvjxJfqLXnHigfiqJZl3tVxaeLOsPM/edit#

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16973 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:15:53 μμ »
Πρώτη φορά βλέπω εκπαιδευτικούς να χαίρονται που το ΣΤΕ έκρινε νόμιμη την κινητικότητα-διαθεσιμότητα .
τελικά όντως σε χαλεπούς και δύσκολους καιρούς όπου το ατομικό συμφέρον είναι το ζητούμενο για πολλούς, ελπίζω να μην συναντηθούμε για να αποφασίσουμε να αγωνιστούμε υπερασπιζόμενοι δήθεν την κοινωνική συνοχή.
θα ξέρω ότι πολλοί από εσάς που χαίρεστε με την απόφαση του ΣΤΕ, δεν γνωρίζετε τίποτα πέρα από το προσωπικό σας συμφέρον.
αν παρόλα αυτά στο μέλλον βρεθείτε σε μία δύσκολη θέση όπου θα υποστείτε συνέπειες κινητικότητας (πραγματικής όμως ) ή διαθεσιμότητας, εμείς οι υπόλοιποι θα σας στηρίξουμε θα παλέψουμε για σας παλεύοντας στην ουσία για όλη την κοινωνία.
θα απορήσετε βέβαια πως είναι δυνατόν κάποιοι άλλοι να υπερασπίζονται εσάς θα πάθετε πολιτισμικό σοκ αλλά συμβαίνουν και αυτά .
τέλος καιρός σιγά σιγά να μάθετε και την λέξη αλληλεγγύη. θα σας χρειαστεί στο μέλλον......
Να υποθέσω ότι είσαι μπροστά στον καθρέφτη σου και τα λες αυτά. Αλλιώς αυτό το "μεστό και γεμάτο ουσία μήνυμα σου" δεν έχει καμία λογική

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16974 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:21:26 μμ »
ποτέ δεν υποστήριξα ότι πρέπει 3500 εργαζόμενοι να τιμωρηθούν και γίνουν μπαλάκι της εκάστοτε εξουσίας.
θα μπορούσα να έχω συμμετάσχει και εγώ στις μετατάξεις αν είχα άλλη ειδικότητα και αν το επιθυμούσα για διάφορους λόγους.
αν έπαιρνα μετάταξη και καταλάβαινα ότι η όλη διαδικασία ήταν λίγο ή πολύ διάτρητη το λιγότερο που θα ζητούσα θα ήταν να επαναληφθεί με τον νόμιμο τρόπο.
δεν θα προσπαθούσα να αιτιολογήσω το παράνομο της διαδικασία βαφτίζοντας την μια χαρά νόμιμη .θα προσπαθούσα να είμαι ειλικρινής με τον ευατό μου αλλά και με την υπόλοιπη κοινωνία.
με όλα αυτά που λέγονται στο τέλος θα αναφωνήσουμε όλοι μαζί ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.
μέχρι τώρα κατηγορούσαμε κόμματα εξουσίες και πολιτικές πρακτικές που βασίζονταν στην λαμογιά στην βρωμιά.
ας μην ακολουθούμε και μεις τις ίδιες πρακτικές.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΣΟΙ ΠΗΡΑΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.
Γιατί όμως δεν ζητείται δημοσιοποίηση μοριών μαζί με επανάληψη της διαδικασίας με διαφανή τρόπο;
Όσο ΑΔΙΚΟ είναι να γίνονται μπαλάκι 3500 άτομα άλλο τόσο ΑΔΙΚΟ είναι κάποιες άλλες χιλιάδες που συμμετείχαν στην διαδικασία των μετατάξεων να νιώθουν βάσιμα και με επιχειρήματα ότι ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ.
Είναι ακριβώς το ίδιο

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16975 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:26:01 μμ »
Να υποθέσω ότι είσαι μπροστά στον καθρέφτη σου και τα λες αυτά. Αλλιώς αυτό το "μεστό και γεμάτο ουσία μήνυμα σου" δεν έχει καμία λογική

Μα αυτή ακριβώς (τουλάχιστον για μένα) είναι η ουσία. έχει αποδειχθεί άπειρες φορές ότι όποιος τυχαίνει να ευνοηθεί από μία διαδικασία μπάχαλο (βλέπε Ελληνικό Κράτος), μελλοντικά μία άλλη διαδικασία μπάχαλο θα τον αδικήσει.
Οπότε μην πασπαλίζετε το μπάχαλο με νομιμότητα και ηθική γιατί το ίδιο μπάχαλο αδυσώπητα θα σας πλακώσει στο μέλλον.
Αλληλεγγύη λέγω αλληλεγγύη παντού......

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16976 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:32:06 μμ »
Ας ξανατρέξει το σύστημα από την αρχή με διαφάνεια και αξιοπρέπεια.
Κανένας ρεβανσισμός και καμία εμφυλιοπολεμική διάθεση.
Καθαρά και ξάστερα.....παρουσία υπαλλήλων του Υπουργείου παρουσία ΔΟΕ ΟΛΜΕ ΑΙΡΕΤΩΝ και όποιου άλλου ενδιαφερόμενου.
Τόσο απλά

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16977 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:35:49 μμ »
ποτέ δεν υποστήριξα ότι πρέπει 3500 εργαζόμενοι να τιμωρηθούν και γίνουν μπαλάκι της εκάστοτε εξουσίας.
θα μπορούσα να έχω συμμετάσχει και εγώ στις μετατάξεις αν είχα άλλη ειδικότητα και αν το επιθυμούσα για διάφορους λόγους.
αν έπαιρνα μετάταξη και καταλάβαινα ότι η όλη διαδικασία ήταν λίγο ή πολύ διάτρητη το λιγότερο που θα ζητούσα θα ήταν να επαναληφθεί με τον νόμιμο τρόπο.
δεν θα προσπαθούσα να αιτιολογήσω το παράνομο της διαδικασία βαφτίζοντας την μια χαρά νόμιμη .θα προσπαθούσα να είμαι ειλικρινής με τον ευατό μου αλλά και με την υπόλοιπη κοινωνία.
με όλα αυτά που λέγονται στο τέλος θα αναφωνήσουμε όλοι μαζί ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.
μέχρι τώρα κατηγορούσαμε κόμματα εξουσίες και πολιτικές πρακτικές που βασίζονταν στην λαμογιά στην βρωμιά.
ας μην ακολουθούμε και μεις τις ίδιες πρακτικές.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΣΟΙ ΠΗΡΑΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.
Γιατί όμως δεν ζητείται δημοσιοποίηση μοριών μαζί με επανάληψη της διαδικασίας με διαφανή τρόπο;
Όσο ΑΔΙΚΟ είναι να γίνονται μπαλάκι 3500 άτομα άλλο τόσο ΑΔΙΚΟ είναι κάποιες άλλες χιλιάδες που συμμετείχαν στην διαδικασία των μετατάξεων να νιώθουν βάσιμα και με επιχειρήματα ότι ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ.
Είναι ακριβώς το ίδιο

Όχι μόνο δεν είσαι άμεσα ενδιαφερόμενος, όχι μόνο προβαίνεις σε διάφορους χαρακτηρισμούς, αλλά δεν έχεις αντιληφθεί ότι όλοι ζητούν δημοσίευση όλων των αιτήσεων και το ΥΠΟΠΑΙΘ δεν το κάνει. Αντιθέτως ισχυρίζεται ότι δεν είχαν δόλο όσοι υπέβαλλαν λανθασμένες αιτήσεις.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16978 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:38:37 μμ »
Μα αυτή ακριβώς (τουλάχιστον για μένα) είναι η ουσία. έχει αποδειχθεί άπειρες φορές ότι όποιος τυχαίνει να ευνοηθεί από μία διαδικασία μπάχαλο (βλέπε Ελληνικό Κράτος), μελλοντικά μία άλλη διαδικασία μπάχαλο θα τον αδικήσει.
Οπότε μην πασπαλίζετε το μπάχαλο με νομιμότητα και ηθική γιατί το ίδιο μπάχαλο αδυσώπητα θα σας πλακώσει στο μέλλον.
Αλληλεγγύη λέγω αλληλεγγύη παντού......
Μισό λεπτό γιατί εσύ μας μπέρδεψες!
- Δεν έκανες αίτηση καν λες.
- Αν όμως έκανες θα ζητούσες να ξαναγίνουν για να μη πάρεις ίσως μετάταξη.
- Κάποιες άλλες χιλιάδες που συμμετείχαν στην διαδικασία των μετατάξεων νιώθουν βάσιμα και με επιχειρήματα ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ
Παίρνεις το μέρος των Βθμιων εθελοντικών ως συνάδελφος Βθμιος; Μήπως ο άνθρωπος συμφερόντων σου είναι κάποιος από αυτούς;
Γιατί μιλάς για αλληλεγγύη αλλά μονόπλευρα.
Δεν δείχνεις να το πιστεύεις στ'αλήθεια αλλά ότι κοιτάς το συμφέρον σου όπως κατηγορείς και τους μεταταγμένους.
Και μεις βέβαια δε σε πιστεύουμε εννοείται. Θα δεχτείς και συγχαρητήρια τώρα για τον πομπώδες αλληλέγγυο λόγο σου

Αποσυνδεδεμένος gkgian

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Η ζωή είναι ωραία
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16979 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:42:17 μμ »
Ας ξανατρέξει το σύστημα από την αρχή με διαφάνεια και αξιοπρέπεια.
Κανένας ρεβανσισμός και καμία εμφυλιοπολεμική διάθεση.
Καθαρά και ξάστερα.....παρουσία υπαλλήλων του Υπουργείου παρουσία ΔΟΕ ΟΛΜΕ ΑΙΡΕΤΩΝ και όποιου άλλου ενδιαφερόμενου.
Τόσο απλά
Αφού δεν έκανες αίτηση βρε γιατί σε νοιάζει τόοοοσο πολύ να ξανατρέξει η διαδικασία;
Γιατί δε δείχνεις αλληλεγγύη στους μεταταγμένους;
Φίλε μου ....μασάει η κατσίκα ταραμά;

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16980 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:42:29 μμ »
Μα εμένα δεν με νοιάζει το υπουργείο. το υπουργείο είναι εξουσία και θα πει ότι θέλει προκειμένου να την βγάλει αναίμακτα.
εμείς οι υπόλοιποι είναι το θέμα τι κάνουμε και τι ζητάμε

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #16981 στις: Ιούνιος 08, 2015, 07:44:16 μμ »
ποτέ δεν υποστήριξα ότι πρέπει 3500 εργαζόμενοι να τιμωρηθούν και γίνουν μπαλάκι της εκάστοτε εξουσίας.
θα μπορούσα να έχω συμμετάσχει και εγώ στις μετατάξεις αν είχα άλλη ειδικότητα και αν το επιθυμούσα για διάφορους λόγους.
αν έπαιρνα μετάταξη και καταλάβαινα ότι η όλη διαδικασία ήταν λίγο ή πολύ διάτρητη το λιγότερο που θα ζητούσα θα ήταν να επαναληφθεί με τον νόμιμο τρόπο.
δεν θα προσπαθούσα να αιτιολογήσω το παράνομο της διαδικασία βαφτίζοντας την μια χαρά νόμιμη .θα προσπαθούσα να είμαι ειλικρινής με τον ευατό μου αλλά και με την υπόλοιπη κοινωνία.
με όλα αυτά που λέγονται στο τέλος θα αναφωνήσουμε όλοι μαζί ΖΗΤΩ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ.
μέχρι τώρα κατηγορούσαμε κόμματα εξουσίες και πολιτικές πρακτικές που βασίζονταν στην λαμογιά στην βρωμιά.
ας μην ακολουθούμε και μεις τις ίδιες πρακτικές.
ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΟΣΟΙ ΠΗΡΑΝ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.
Γιατί όμως δεν ζητείται δημοσιοποίηση μοριών μαζί με επανάληψη της διαδικασίας με διαφανή τρόπο;
Όσο ΑΔΙΚΟ είναι να γίνονται μπαλάκι 3500 άτομα άλλο τόσο ΑΔΙΚΟ είναι κάποιες άλλες χιλιάδες που συμμετείχαν στην διαδικασία των μετατάξεων να νιώθουν βάσιμα και με επιχειρήματα ότι ΑΔΙΚΗΘΗΚΑΝ.
Είναι ακριβώς το ίδιο

Μα είμαστε οι πρώτοι που ζητάμε δημοσιοποίηση των μορίων. Είμαι ο πρώτος που λέει αν έπρεπε να πάρει άλλος μετάταξη στη θέση μου ας την πάρει. Ο νόμος των υποχρεωτικών μετατάξεων δεν ήταν παράνομος. Αν δεν τηρήθηκε ο νόμος κατά την εκτέλεση τους και είναι τόσο μεγάλη η διαφορά από την ορθή εκτέλεση, ας επανεκτελεστεί ορθά. Άλλο αυτό και άλλο η τυφλή ακύρωση συλλήβδην όλων των μετατάξεων. πχ στο θέμα της διαθεσιμότητας έδωσε το δικαίωμα σε όσους επιθυμούν να παραμείνουν στην υπηρεσία που τοποθετήθηκαν. Εδώ γιατί να μην δώσει το ίδιο δικαίωμα σε όσους το επιθυμούν. Δεν το λέω για μένα που έτσι κι αλλιώς δεν θα αλλάξει τίποτα στη ζωή μου, αλλά για χιλιάδες συναδέλφων που θα τιναχτεί στον αέρα η οικογενειακή τους ζωή. Δεν έχεις καταλάβει μάλλον ότι οι συνάδελφοι που κυρίως γκρινιάζουν είναι όσοι ΔΕΝ συμμετείχαν στη διαδικασία και το μετάνιωσαν. Δεν περιλαμβάνω τους συναδέλφους που ήδη ανήκαν στην πρωτοβάθμια, γιατί θεωρώ ότι έχουν δίκιο να νιώθουν αδικημένοι, ωστόσο η υιοθέτηση των προτάσεων των ΠΥΣΠΕ θα τους έδινε τις μεταθέσεις, χωρίς να χρειαστεί να ακυρωθούν μετατάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2015, 07:47:03 μμ από perastikos_kav »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.