*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία για θεολόγους  (Αναγνώστηκε 9829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:50:03 μμ »
Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την πληροφόρηση! Από την άλλη όμως σκέψου! Για μια ή το πολύ δύο ερωτήσεις που βάζουν συνήθως από την τέχνη αξίζει να φάμε τόσο χρόνο με πανεπιστημιακά εγχειρίδια;
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:39 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 03:13:25 μμ »
 Κι εγώ που το συζητάω με παιδιά που έχουν ξαναδώσει , μου είπαν δεν αξίζει τον κόπο, γι' αυτό και μου είπαν να εστιάσω στα σχολικά εγχειρίδια και μόνο για απορίες - συμπληρωματικά να κοιτάξω τι λένε τα επιστημονικά. Επίσης τα επιστημονικά μου είπαν να τα κοιτάξω από μόνα τους , εάν και εφόσον βρω χρόνο μετά το διάβασμα των σχολικών... γίνεται ένας χαμός, χρόνος δεν υπάρχει , πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... ούτως ή άλλως μπορούν να ρωτήσουν ό,τι μπορεί να φανταστεί ο καθένας γι' αυτό και αναγκαστικά θα πρέπει να κάνουμε επιλογή των όσων είναι να διαβάσουμε.. εμένα με ανησυχεί το σχέδιο διδασκαλίας μαθήματος, μιας και δεν έχουμε κανέναν να μας πει αν είναι σωστό ή αν θέλει διορθώσεις.. (τουλάχιστον για όσοι απο μας δεν επέλεξαν να κάνουν Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Ναυσικά

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
    • Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΕ ΦΩΣ-ΒΙΤΡΩ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:09:41 μμ »
Φαντάζεσαι να πήγαιναν Θεολόγοι στα Δημοτικά; Θα μας απορροφούσε όλους και ίσως και να μην φτάναμε.. (λέμε, τώρα!) Αλλά, σιγά μη γίνει ποτέ αυτό..

Γι' αυτό συνάδελφε είχε γίνει πρόταση από την Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων την οποία είχε επικροτήσει και ο Μακαριστός Χριστόδουλος, υποσχόμενος ότι θα την έβαζε στο τραπέζι των συζητήσεων και των διαπραγματεύσεων με το Υπουργείο Παιδείας...αλλά δυστυχώς τον πρόλαβε ο Θάνατος... ???
Και τώρα το τόσο δίκαιο αίτημά μας έμεινε Όνειρο Εαρινής Νυκτός... :(

Εδώ κοιτάνε να μας πετάξουν και από τη Δευτεροβάθμια...τι λέμε τώρα...και η Εκκλησία...σιωπά... :'(

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:35:55 μμ »
Κι εγώ που το συζητάω με παιδιά που έχουν ξαναδώσει , μου είπαν δεν αξίζει τον κόπο, γι' αυτό και μου είπαν να εστιάσω στα σχολικά εγχειρίδια και μόνο για απορίες - συμπληρωματικά να κοιτάξω τι λένε τα επιστημονικά. Επίσης τα επιστημονικά μου είπαν να τα κοιτάξω από μόνα τους , εάν και εφόσον βρω χρόνο μετά το διάβασμα των σχολικών... γίνεται ένας χαμός, χρόνος δεν υπάρχει , πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω... ούτως ή άλλως μπορούν να ρωτήσουν ό,τι μπορεί να φανταστεί ο καθένας γι' αυτό και αναγκαστικά θα πρέπει να κάνουμε επιλογή των όσων είναι να διαβάσουμε.. εμένα με ανησυχεί το σχέδιο διδασκαλίας μαθήματος, μιας και δεν έχουμε κανέναν να μας πει αν είναι σωστό ή αν θέλει διορθώσεις.. (τουλάχιστον για όσοι απο μας δεν επέλεξαν να κάνουν Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα)

Φίλε μου. Έκανα φροντιστήριο στην διδακτική. Μη πω που, πρόκειται για γνωστό όνομα. Μάπα το καρπούζι. Μας αράδιαζε ένα σωρό αμπελοφιλοσοφίες αυτή που έκανε το μάθημα. Μια φορά της είπα ότι είναι κουραστικό το 8ωρο μέσα στο Σαββατοκύριακο. Της είπα πόσα θέλει η ίδια να μου κάνει τις μισές ώρες δίνοντάς μου "πατέντες" σχεδίου. Πρακτικά πράγματα δηλ. αλλά το παιζε επιστήμονας. Στην τελική αυτά τα φροντιστήρια πουλάνε μούρη και δεν αξίζει να ξοδεύεται κάποιος. Γιατί ενώ μας έπριξε τον έρωτα με πολλά και διάφορα, στο τέλος όπως θυμάσαι μας δώσανε μια διήγηση από "Γεροντικό" και με βάση αυτή θα έπρεπε πρώτα να κατασκευάσουμε εμείς το μάθημα και εν συνεχεία να βγάλουμε σχέδιο! Δηλ. μια περίπτωση που ούτε την άγγιξαν στο εν λόγω φροντιστήριο. Αρπαχτές φίλε μου. Η καλύτερη λύση είναι όποιος έχει χρόνο να παρακολουθεί στην θεολογική σχέδιο διδασκαλίας!
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:34:39 »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 02:40:16 μμ »
Πες τα Ναυσικα!  ;)

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του μακαριστού... :'(

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον να μην μας βγάλουν εντελώς από τα σχολεία (απ' ό,τι φαίνεται, εκεί οδηγούνται τα πράγματα). :-\
Όσο για την ΠΕΘ, νομίζω ότι πιο πολύ νοιάζονται για τα ζητήματα των διορισμένων και όχι για εμάς... Δυστυχώς!!! :(

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 10:14:38 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι. Κατά την διάρκεια της αναμονμής ούτε είχα όρεξη να συζητώ για ΑΣΕΠ, για διαβάσματα κλπ....Τώρα που είμαι σε μια πιο νηφάλια κατάσταση, θα σας πω τα εξής. Ό,τι μόρια μάζαψα τα μέζαψα από ΑΣΕΠ (3 φορές) επιτυχών και μη διοριστέος, αλλά με βοήθησαν να κάνω 2 φορές ωρομίσθιος και τώρα αναπληρωτής. Το βιβλίο που με βοήθησε και θα το κάνω εικόνισμα, είναι η Εκκλησιαστική Ιστορία του Στεφανίδη (780 σελίδες περίπου) με την οποία καλύπτεις επαρκέστατα τα εξής αντικείμενα:

-Εκκλησιαστική Ιστορία

-Δογματική

-Λειτουργική

-Τέχνη

-Εκκλησιαστική γραμματολογία

Φυσικά είναι σε αρχαΐζουσα και θέλει γερά νεύρα. Όμως καλύπτεις επαρκέστατα όλα τα παραπάνω αντικείμενα που ζητούν στον ΑΣΕΠ.

-
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 03, 2009, 02:29:38 μμ »
  Συμφωνώ μαζί σου συνάδελφε, η Ιστορία Στεφανίδη, είναι καταπληκτική, και με αυτήν του Φειδά όμως κάτι κάνει κανείς πιστεύω, εγώ από εκεί διαβάζω (αν και λίγο σπάνια βέβαια)  ;D
De nihilo nihil

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.