*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλιογραφία για θεολόγους  (Αναγνώστηκε 9828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βιβλιογραφία για θεολόγους
« στις: Νοέμβριος 30, 2007, 12:47:15 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα. Βρίσκομαι στη φάση αναζήτησης βιβλιογραφίας για τον επόμενο διαγωνισμό. Υποψιάζεστε περίπου την ύλη; Άραγε θα είναι η ίδια με την προηγούμενη; Έχετε να προτείνετε κάτι; 
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 07:03:30 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφε.

Αν και έχω δώσει ΑΣΕΠ 2 φορές, δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. Απ' τις προηγούμενες φορές, η ύλη δεν διαφέρει ουσιαστικά. Είναι τόσο μεγάλη, όμως, που τι να πρωτοδιαβάσει κανείς...  ???  ???

Επειδή προσωπικά δεν είχα πολύ χρόνο ν' αφιερώσω, με βοήθησαν και τα σχολικά εγχειρίδια όλων των τάξεων.  ;)

Για νεότερα, θα τα ξαναπούμε! :)

Καλό κουράγιο και καλή μας επιτυχία!!  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 07:27:32 μμ »
Εγώ έχω ξεκινήσει με μια Εισαγωγή στην ΚΔ. Αλλά, αν υπολογίσεις ότι ο διαγωνισμός θα γίνει περίπου σε ένα χρόνο, η ύλη δεν βγαίνει με τίποτα. Εκκλησιαστική Ιστορία και Πατρολογία, μόνο, αρκούν για ένα τρίμηνο τουλάχιστον. Αν προσθέσω Ιστορία Θρησκευμάτων, Παλαιά Διαθήκη κλπ., ούτε σε δύο χρόνια δεν τελειώνω. Εύχομαι να είχα την άνεση να μη δουλεύω για κανένα χρόνο. Μόνο έτσι θα προλάβαινα. Ξέρεις αν υπάρχουν βιβλία καθηγητή για τις τάξεις του Λυκείου;
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 03:21:42 μμ »
Δυστυχώς, δεν ξέρω αν υπάρχουν βιβλία καθηγητή.

Αλλά, γιατί να μην υπάρχουν; Επειδή είμαι στην Π.Ε.Θ. (Πανελλήνια Ένωση Θεολόγων) θα ρωτήσω τους διορισμένους και αν όντως υπάρχουν και μου τα δώσουν, θα σε ενημερώσω.

Τουλάχιστον, εσύ έχεις ξεκινήσει να διαβάζεις. Εγώ επειδή δουλεύω, δεν προλαβαίνω. Τι να πω, ο Θεός είναι μεγάλος και μπορεί να μας λυπηθεί κι εμάς τους Θεολόγους.

Φαντάζεσαι να πήγαιναν Θεολόγοι στα Δημοτικά; Θα μας απορροφούσε όλους και ίσως και να μην φτάναμε.. (λέμε, τώρα!) Αλλά, σιγά μη γίνει ποτέ αυτό..
Εσύ έχεις δουλέψει ποτέ σε σχολείο; (ιδιωτικό, δημόσιο;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 04:23:26 μμ »
Όχι, δεν έχω δουλέψει ποτέ ως καθηγητής. Τελείωσα τη σχολή το 1990, έμεινα αδιόριστος (παράξενο, ε;) για ένα δυο χρόνια και μετά, αφού είχα βρει άλλη δουλειά, δεν ξαναασχολήθηκα. Τώρα όμως αποφάσισα να ασχοληθώ με το ΑΣΕΠ, και έχω σκοπό να προχωρήσω δυναμικά. Αν είναι να αποτύχω, θα έχω πέσει ηρωικά... Σε ρώτησα για βιβλία καθηγητή επειδή υποψιάζομαι ότι θα είναι πολύ χρήσιμα στην ειδική διδακτική. Πάντως, για το γυμνάσιο υπάρχουν. Αν έχεις επαφή με διορισμένους, ρώτησέ τους πού μπορεί να βρει κανείς τα αντίστοιχα του λυκείου (αν υπάρχουν). Στην Αθήνα τέλειωσες;
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 04:43:02 μμ »
βιβλια καθηγητη υπαρχουν και για το λυκειο κι εχουν κι ενδεικτικες ασκησεις.Αυτα βρισκονται κανονικα στα σχολεια,δεν επιτρεπεται ο καθηγητης να τα παιρνει μαζι του αλλα αρκετοι το κανουν κι οταν αργοτερα τα ζητησουν αλλοι συναδελφοι απλα δεν υπαρχουν.Ριξτε μια ματια εδω:http://www.dide.ach.sch.gr/thriskeftika/news/news.htm.Ειναι μια σελιδα απο τον συμβουλο της δυτικης ελλαδας που ειναι πολυ ενημερωμενη.Κι εδω η σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου,δυστυχως οχι τοσο καλη:http://www.pi-schools.gr/

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 07:09:56 μμ »
Στην Αθήνα τελείωσα κι εγώ το 2004. Ούτε εγώ έχω διδάξει ποτέ, αλλά το παλεύω (αιτήσεις στη Σιβιτανίδειο κ.λπ.) αλλά τίποτα... :'(  :'(
Η σελίδα της Δυτ. Ελλάδας δεν μου ανοίγει συνάδελφε resident. Υπάρχει άλλος τρόπος να τα δούμε;  ???
Όταν έχω νεότερα από τους διορισμένους για τα βιβλία των καθηγητών, θα ενημερώσω.  ;)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 08:04:33 μμ »
αν δεν ανοιγει η σελιδα ετσι οπως τη μετεφερα,γραψτε στο google το ονομα Xρηστος Ζηκος(ειναι το ονομα του συμβουλου στην περιοχη) και ειναι το πρωτο αποτελεσμα που βγαζει.Πραγματικα η σελιδα εχει πολυ υλικο κι αξιζει να τη δειτε.Για τα βιβλια καθηγητη τα πραγματα ειναι ετσι οπως εγραψα πιο πανω(εχω διοριστει με τον πρωτο ασεπ)

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 10:42:47 μμ »
Σε βοήθησαν αυτά τα βιβλία;
Είχες διαβάσει πολύ; ???

Πώς θ'αντέξουμε;;; :'(

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2007, 11:11:23 μμ »
τα βιβλια καθηγητη τα βρηκα αφου διοριστηκα και μετα.Αναφερουν σκοπο του μαθηματος,εχουν καποια ενδεικτικα σχεδια μαθηματος και ασκησεις για σχετικα υψηλο επιπεδο μαθητων.Νομιζω καλο ειναι να τα βρει καποιος και να ριξει μια ματια,θα παρει ιδεες για υποθετικες ασκησεις και δραστηριοτητες.Σχετικα με το διορισμο,ημουν τυχερη.τελειωσα το 1997 στη Θεσ/νικη κι ο πρωτος ασεπ εγινε τον ιουνιο του 1998.Δεν διαβασα γιατι τα ειχα ολα πολυ προσφατα.Στη σχολη καναμε πολλα παιδαγωγικα μαθηματα και στο τελευταιο ετος ειχαμε υποχρεωτικο εργαστηριο παιδαγωγικης με επισκεψεις σε σχολεια(ολοι μαζι οι φοιτητες αλλα και μονος του ο καθενας) και μετα συζητηση στην ταξη.Αυτα, με τις σημειωσεις του καθηγητη Λαππα βοηθησαν πολυ στα παιδαγωγικα,κυριως στην ειδικη διδακτικη.Μας ζητησαν τοτε ο,τι ειχαμε κανει με τον καθηγητη:τριμερες σχεδιο μαθηματος,χρηση εποπτικων μεσων,ομαδικη δουλεια στην ταξη κτλ

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:47:10 μμ »
 Οι απόφοιτοι της Θεσσαλονίκης έχουν μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας στον Ασεπ. Σας λέει τίποτα αυτό; Οι άνθρωποι προσεγγίζουν τα πράγματα με πιο προοδευτική ματιά, γνωρίζουν διδακτική του μαθήματος και γενικότερα βρίσκονται πιο κοντά στο πνεύμα των εξετάσεων. Η σχολή της Αθήνας είναι πιο συντηρητική και πραγματικά φοβάται την πρόοδο. 'Οσον αφορά την ύλη, εκτός από τις γενικές γνώσεις που σίγουρα είναι απαραίτητες, χρειάζεται και πολύ καλή μελέτη των σχολικών εγχειριδίων. Μπαίνουν πολλά θέματα που αναφέρονται στα σχολικά βιβλία αυτούσια. Κατά τα άλλα κουράγιο χρειάζεται, γιατί έχουμε πραγματικά πολλή ύλη, αλλά νομίζω ότι βοηθάει και το φροντιστήριο, ειδικά για όσους δεν έχουν ιδέα από διδακτική και παιδαγωγικά. Πάντως, τι να λέμε, όταν διδάσκει κανείς και αρχίζει να ασχολείται επαγγελματικά με το αντικείμενο νιώθει μια δικαίωση για τις σπουδές που έχει κάνει. Βέβαια, η εκπαίδευση έχει δυσκολίες, αλλά περάστε με το καλό εσείς και τα ξαναλέμε!
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους - NEO
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 01, 2008, 02:48:15 μμ »
  Γεια σας παιδιά!
    Η Σχολή της Αθήνας, όντως - και κατά την γνώμη μου είναι πολύ συντηρητική και ως η αρχαιότερη θα έπρεπε να έχει πρωτοστατήσει στον αγώνα για την εξασφάλιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων θεολογίας.
    Διδασκόμαστε Αρχαιολογία, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία και ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχουμε κανένα επαγγελματικό δικαίωμα μετά σε κανένα παρεμφερές αντικείμενο στη συνέχεια ούτε με μεταπτυχιακό, μας κόβουν και από τις πιο απλές προκηρύξεις. Θα πρέπει να αντιδράσουμε και πρωτίστως στα δικά μας συλλογικά όργανα (π.χ. Π.Ε.Θ.)
    Για την βιβλιογραφία τώρα , έχω μια προτεινόμενη και ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ
    --Εκκλ. Ιστορία : Βλ. Φειδά Α' και Β' τόμος
    --Καινή Διαθήκη : Καραβιδόπουλου (εισαγωγή και το κατα μάρκον)
    --Π. Διαθήκη : Στ. Καλαντζάκη (Εισαγωγή)
    --Δόγματική : Χρήστου Ανδρούτσου (δογματική της Ο.Κ.Ε.)
    --Για την Λατρεία , δεν έχω βρει ακόμη κάτι αντιπροσωπευτικό
    --Θρησκειολογία : Ward Mc Afeee (τα 5 μεγάλα ζωντανά θρησκεύματα)
    --Όσο για τα Παιδαγωγικά υπάρχουν διάφορες απόψεις που εγώ προσωπικά δεν ξέρω τι να ακολουθήσω καθώς οι απόψεις διιστανται...
                           Καλή δύναμη σε όλους να μας έχει ο Θεός καλά
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 12:15:15 πμ »
Λατρεία. Καλύπτει το βιβλίο της Α' Λυκείου. Από χριστιανική τέχνη τι διαβάζετε;
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιογραφία για θεολόγους
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 12:01:36 μμ »
  Εγώ είμαι λίγο άσχετος από Τέχνη, ωστόσο λέω να ρίξω (συμπληρωματικά ως προς το σχολικό εγχειρίδιο μόνο) το βίβλιο που είχα στο πανεπιστήμιο του Charles Delvoye και είναι πολύ καλό, μιας και πιάνει (ιστορικό-χρονικά) από την πρώιμη Βυζαντινή περίοδο έως και το Ύστερο Βυζάντιο. Μου έχουν πει επίσης για τις εικόνες (φορητές) ότι είναι καλό και το βιβλίο του Νίκου Γκιολέ : "Παλαιοχριστιανική τέχνη - μνημειακή ζωγραφική" αλλά δεν θυμάμαι καν πως ήταν αυτό το βιβλίο... μου φαίνεται πάντως πολύ πιο ειδικό και ενδεχομένως πιο ακατάλληλο από το πρώτο, για διάβασμα στον ΑΣΕΠ
De nihilo nihil

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159842
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.