*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την παραχώρηση ωρών ΠΔΣ σε μόνιμους και αναπληρωτές καθηγητές;

Ναι
15 (37.5%)
Όχι
25 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 39

Η ψηφοφορία έληξε: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:44:07 μμ

Αποστολέας Θέμα: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές  (Αναγνώστηκε 14873 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 07:07:02 μμ »
Να κλεισουν τα παραθυρα, φυσικα, αλλά και παλι βρισκω αντιπαιδαγωγικο να παιρνει ο καθηγητης του πρωινου προγραμματος την ΠΔΣ. Άρα, αν δεν την παιρνουν ουτε εκεινοι, ουτε οι ωρομισθιοι, ποιοι θα την παιρνουν? Οπως ειπα παραπανω, μια προταση ειναι να παρουν μονιμο προσωπικο για την ΠΔΣ.

Γιατι θεωρεις οτι φοβαμαι τις εξετασεις? Αν διοριζονταν ολοι μεσω ΑΣΕΠ κι οχι μονο οι μισοι, τοτε θα ειχα κι εγω ελπιδες διορισμου. Επισης, αν η προϋπηρεσια μου σε δημοσια σχολεια του εξωτερικου μετρουσε οπως η προϋπηρεσια ολων αυτων που μπαινουν απο τα παραθυρα τοσα χρονια, θα ειχα πανω απο 30 μορια και παλι θα ειχα διοριστει. Τελος, αν με καλουσαν στο πρωινο προγραμμα (μιας κι ειχα 3η θεση στον πινακα απο τα μορια του ΑΣΕΠ κι οι δυο πρωτοι ειχαν φυγει αναπληρωτες), του χρονου θα ειχα σιγουρη αναπληρωση. Τωρα, ομως, τι εχω? Ενα τιποτα και μπολικο καθολου. Αν θελω ακομη να διοριστω κι οχι απλά να περιμενω τον επομενο ΑΣΕΠ με την απορια ποσους θα παρουν κι αν θα ειμαι μεσα στους διοριστεους, τι πρεπει να κανω? Η απλη λογικη λεει να δω ποια αλλα κριτηρια προσμετρωνται... κι ειδα οτι μετραει κι η ΠΔΣ, οπότε εκανα αιτησεις σε 11 δευτεροβαθμιες... και με καλεσαν απο τις 7 απο αυτες! (ασχετο αν μου εδωσαν κατι τμηματα... αμαν!) Εσενα τι σου λεει αυτο? Ειχα μεσον σε τοσες δευτεροβαθμιες ή μηπως οντως ειχαν λογο να με βαλουν αναμεσα σε οσους καλεσαν χωρις βυσμα?

Αρα, μη βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα, οτι θα ηθελα ενα μεγαλο παραθυρο για να χωρεσω κι εγω. Δεν ειμαι απο τα παιδια του κομματος, αρα δε θα χωρουσα απο ενα τετοιο παραθυρο. Αξιοκρατια ζητω. Δεν πιστευω ομως οτι μονο ο ΑΣΕΠ ειναι κριτηριο αξιοκρατιας (καλυτερο απο τα άλλα που υπαρχουν τωρα, βεβαια...).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:42:01 »

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ώρες Π.Δ.Σ. σε μόνιμους και αναπληρωτές
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 09:02:49 μμ »
Αξιοκρατια ζητω. Δεν πιστευω ομως οτι μονο ο ΑΣΕΠ ειναι κριτηριο αξιοκρατιας (καλυτερο απο τα άλλα που υπαρχουν τωρα, βεβαια...).

Αν και το έβαλες σε μια μικρή παρένθεση στο τέλος , είναι ενα σημαντικό επιχείρημα υπερ του ΑΣΕΠ !!

Την αξιοκρατία θα έπρεπε να ζητάτε !! Διορισμούς με κριτήρια που να μπορούν να θεωρηθούν αντικειμενικά !!

Ειδικά ΕΣΥ που συμφωνα με τα λεγόμενα σου θα είχες διοριστεί αν η προυπηρεσία δεν ήταν προσόν διορισμού !!!

Αν τώρα η αγανάκτηση μου σε πήρε μπάλα άδικα , ζητώ συγνώμη .......... Ισως να μην απευθυνόμουν σε εσένα, αλλα σε μια άλλη ομάδα ωρομισθίων ........
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 09:07:42 μμ από k_k »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161390
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.05 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.