*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτής σε επαρχία  (Αναγνώστηκε 3281 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρωτής σε επαρχία
« στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 01:57:59 πμ »
Επιβάλλεται να έχεις κάποια μόρια για να σε καλεσουν ως αναπληρωτή σε μια οποιαδήποτε επαρχία; Ορκίστηκα πρόσφατα και δεν έχω εργαστεί, συνεπώς δεν έχω μόρια. Αν δηλώσω όλες τις περιοχές, υπάρχει περιπτωση να με καλέσουν ή πρέπει να συγκεντρώσω πρώτα κάποια μόρια;Αν ναι, πόσα είναι αυτά; (είμαι ΠΕ05)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 08:53:08 πμ »
Για να σε καλέσουν θα πρέπει να έχεις κάποια μόρια. Αλλά δεν γίνεται να έχεις μόρια πριν δουλέψεις εκτός και είσαι πολύτεκνη ή από ΑΣΕΠ και κάποιες άλλες ειδικές κατηγορίες.

Δηλώνεις όλες τις περιοχές στην δήλωση του Μαίου και περιμένεις.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 08:09:22 μμ »
Καταλαβα....... Πολύ σκούρα τα πράγματα! Μου ειχαν πει οτι αν αποφασίσεις να "ξενιτευτεις" οπουδήποτε, σε παιρνουν. Μάλιστα μια γνωστή μου το έκανε. Βέβαια είναι δασκάλα δεν ξερω εαν παίζει κάποιο ρόλο.. Πήγε ένα χρόνο σε ενα χωριό του Αγρινίου, τον επόμενο στο Μεσολόγγι, έδωσε ασεπ χωρίς προετοιμασία και διορίστηκε.Μου είπε πως το δύσκολο είναι να αποφασίσεις να πας να μείνεις μακρυά και ότι δεν το κάνουν πολλοί.

Τί με συμβουλεύετε να κάνω; Για ωρομισθια μπορουν να με πάρουν ή αναγκαστικά πρέπει να περιμένω τον επόμενο ασεπ;

 Κατατοπίστε με ,please!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 08:29:46 μμ »
ετσι οπως το λες "ξενιτευτω" ακογεται λιγο ασχημο για μας που ειμαστε απο διαφορες "ξενιτιες"..  ::)

Τωρα... στο θεμα μας...
τον Μαιο ή Ιουνιο μετα το τελος της σχολικης χρονιας, βγαινουν οι εγκυκλιοι για αναπληρωτες, ωρομισθιους σε πρωτοβαθμια, δευτεροβαθμια και Ολοημερα Δημοτικα. Αναλογα την ειδικοτητα σου (που δικαιουσαι να πας) δηλωνεις περιοχες.
Φετος πολλοι δασκαλοι ακομα και με μηδενικα μορια εγιναν αναπληρωτες γιατι πολυ απλα υπηρχαν (και ακομη υπαρχουν) πολλες ελλειψεις.
Ανολογα λοιπον..
(εγω ξερω γυμναστρια που ειναι ωρομισθια σε ολοημερα δημοτικα -12 ωρες- ειναι σε νησι με νοικι, βενζινες,εισιτηρια κτλ κτλ κα ομως το κανει για να μαζεψει μορια. Το ιδιο κ καθηγητρια αγγλικων κτλ κτλ) Θελει θυσιες.. και τρεξιμο..
do it!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:34 »

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 12:31:10 πμ »
Λυπάμαι αν ακούστηκε άσχημα αλλά δεν εννοούσα κάτι κακό για κάποια μέρη! Το είπα με την έννοια ότι θα πάω μακρυά από το σπίτι μου και μόνο. Οπως εγώ που μένω Αθήνα, θα "ξενιτευτώ" αν πάω στον Εβρο π.χ., έτσι και κάποιος από τον Εβρο θα ξενιτευτεί αν πάει Αθήνα!
Όπως και να 'χει συγγνώμη αφού παρεξηγήθηκε.

Στο θέμα μας τώρα.... Δηλ. δεν είναι τελείως απίθανο να με καλέσουν κάπου αν δηλώσω ναι σε ολα,έτσι; Το ότι είναι δύσκολο το γνωρίζω και το ότι χρειάζονται θυσίες επίσης! Ηθελα απλά να κατατοπιστώ κάπως γιατί είναι πολλά που δε γνωρίζω!!!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2007, 03:43:49 μμ »
Καταλαβα....... Πολύ σκούρα τα πράγματα! Μου ειχαν πει οτι αν αποφασίσεις να "ξενιτευτεις" οπουδήποτε, σε παιρνουν. Μάλιστα μια γνωστή μου το έκανε. Βέβαια είναι δασκάλα δεν ξερω εαν παίζει κάποιο ρόλο..

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Δυστυχώς δεν είναι τα πράγματα εξίσου εύκολα για τις υπόλοιπες ειδικότητες... Στη δική σου ειδικότητα είναι μηδαμινή η πιθανότητα, ακόμα και για ωρομισθία σε επαρχία, χωρίς μόρια ΑΣΕΠ.  :(Πάντως, δεν χάνεις και τίποτα αν κάνεις αίτηση...

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 01:41:20 πμ »
Λίγο πολύ μου λέτε ότι στη δική μου ειδικότητα, η μόνη πιθανότητα να αρχίσω να μετράω μόρια για να διοριστώ κάποια στιγμή, είναι να περάσω στον ασεπ, όοταν αυτός γίνει!!! Ούτε ωρομίσθια στην επαρχία, λοιπόν!! Ωραία........................!!!!

Ανήκω σε τριτεκνη οικογένεια. Αυτό παίζει κάποιο ρόλο στον ασεπ;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:28:31 πμ »
Ανήκω σε τριτεκνη οικογένεια. Αυτό παίζει κάποιο ρόλο στον ασεπ;

Οχι. Μιονο αν εχεις εσυ τρια παιδια προηγεισαι στον Ενιαιο Πινακα Αναπληρωτων.

Αυτη τη στιγμη δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να μαζεψεις μορια, αλλά του χρονου το καλοκαιρι μπορεις να κανεις αιτηση τοσο για ωρομισθία-αναπλήρωση οσο και για ΠΔΣ, μπας κι εχουν ελλειψη πουθενα και σε παρουν. Πολυ χλωμο, παντως, χωρις μορια απο ΑΣΕΠ. Ο δασκαλοι ειναι αλλο θεμα, γιατι υπαρχουν τοσες ελλειψεις στα δημοτικα σχολεια που τους παιρνουν αμεσως και να φανταστεις ακομη εχουν ελλειψεις!

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 10:57:01 πμ »
Επειδη ειναι δυσκολα, κσι οι πιθσνοτητες λιγες, αν οντως σε ενδιαφερει θα πρεπει να κανεις καποιες θυσιες. τον ιουνιο, να δηλωσεις και ωρομισθια και για ΠΔΣ κσι πσντου. σε ολες τις περιφερειες κσι να πας οπου σε καλεσουν. Ολοι στην αρχη ετσι κανουν: καθηγητριες αγγλικων τρεχουν σε 4 δημοτικα για 12 ωρες εβδομαδιαιως και τα λεφτα δεν φτανουν ουτε για το νοικι. (κι αυτα τα περνουν μηνες μετα).
Περσι ειχα γνωρισει μια γυμναστρια με 2 παιιδα που τα ειχε αφησει με τον αντρα της στη βορεια Ελλαδα, αυτη ηταν Ροδο ωρομισθια σε δημοτικα. (παλι 3-4 δημοτικα).
(Εγω, για 4 χρονια ετρεχα σε 4-5, μεχρι και 6 περισυ, σχολεια).
do it!

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 11:15:29 πμ »
Εννοείται ότι είμαι διατεθιμένη να κάνω θυσίες! Το ότι είναι δύσκολα, το ήξερα! Αλλά εδώ κατάλαβα ότι δεν είναι απλά δύσκολα αλλά τραγικά! Εχω σκοπό να δουλεύω όλο το χρόνο φέτος για να μαζέψω λεφτά και να πάω όπου με καλέσουν, αν με καλέσουν, για όσες ώρες με καλέσουν του χρόνου! Δεν ζήτησα κάτι έτοιμο αλλά από τα προηγούμενα μηνύματα μου δωσαν να καταλάβω ότι ούτε να ξεκινήσεις δε σου δίνεται η ευκαιρία!

Τελικά πιστεύω ότι ο ασεπ είναι η μόση "όαση" στην απέραντη έρημο!!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτής σε επαρχία
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 05:48:53 μμ »
μην απογοητεύεσαι ! έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις για τον ΑΣΕΠ και να καταφέρεις ακόμα και να διοριστείς !
Διάβασμα, διαβασμα, διαβασμα... αυτή είναι η ελπίδα για όσους δεν έχουν μόριο ούτε για δείγμα ! Ξέρεις, δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια του χρόνου για μελέτη μέχρι τελικης πτώσης για το διαγωνισμό, γι αυτό εκμετταλλεύσου το...  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159860
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.