*

Αποστολέας Θέμα: Απεργία Τετάρτη, 12/12  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απεργία Τετάρτη, 12/12
« στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:52:35 πμ »
Συνάδελφοι, την Τετάρτη 12/12 είναι η μεγάλη πανεργατική απεργία ενάντια στις αντιασφαλιστικές ρυθμίσεις. Μετά από ενημέρωση από την ΟΛΜΕ και τη ΔΟΕ μάθαμε πως σε κάποια σχολεία οι διευθυντές ψευδώς ενημερώνουν τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς ότι σε περίπτωση που απεργήσουν θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα μόριά τους. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αφού η σύμβαση του αναπληρωτή, άρα και τα μόρια που παίρνει δεν είναι με την ώρα, αλά μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ως εκ τούτου δικαιώμα στην απεργία έχουν όλοι οι συνάδελφοι, αναπληρωτές και μόνιμοι, με κάλυψη από την ΟΛΜΕ και τη ΔΟΕ. Σε περίπτωση που κάποιος έχει πρόβλημα στο σχολείο που εργάζεται ας επικοινωνήσει με την ΟΛΜΕ και τη ΔΟΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:54:44 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:19 »

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 10:33:26 πμ »
με τους ωρομίσθιους τι γίνεται?νομίζω ότι τα χάνουν όλα ή κάνω λάθος?
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 12:03:20 μμ »
Οι ωρομίσθιοι έχουν δικαίωμα να απεργήσουν, αλλά ακριβώς επειδή η σύμβασή τους είναι βάσει ώρας, χάνουν και το μισθό και φυσικά, αυτό επηρεάζει και τα μόρια. Επειδή, όμως, δε γνωρίζω ακριβώς πώς μπορούν να υπολογιστούν οι ώρες της ημέρας, καλό είναι να επικοινωνήσετε με την ΟΛΜΕ

Αποσυνδεδεμένος Panos25m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Άντρας
  • O- E- O
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 02:28:47 μμ »
Eχω την εντυπωση πως οι ωρομισθιοι των ολοημερων δημοτικων δεν εχουν δικαιωμα να απεργησουν..  :(  >:(
do it!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:19 »

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 03:17:29 μμ »
 Αν ξέρει κάποιος κάτι έγκυρο για τους ωρομίσθιους ας το ανακοινώσει. Έχουμε δικαίωμα να απεργήσουμε ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 04:16:31 μμ »
Το ότι οι ωρομίσθιοι χάνουν τα μόρια τους και ότι αμείβονται με αμοιβές του 1996, ενώ αυτών ο μισθός έχει διπλασιασθεί, αποδεικνύει ότι οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να απεργήσουν.

35 χρόνια και η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν έχουν κάνει τίποτα.

Μόνο αυξήσεις για τους μόνιμους ξέρουν να ζητάνε.


Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 06:38:49 μμ »
Αν και η πηγή μου δεν είναι η εγκυρότερη του κόσμου, νομικά, οι ωρομίσθιοι δεν έχουν δικαίωμα απεργίας, με βάση τη σύμβαση που έχουν υπογράψει.

Τώρα, τι σόι σύμβαση είναι αυτή που δεν δίνει το δικαίωμα απεργίας, όταν η απεργία είναι ΓΕΝΙΚΗ, δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει να το ψάξουμε λίγο περισσότερο, και αν όντως δεν έχουμε δικαίωμα απεργίας, να το διεκδικήσουμε! Αααααχ, έτσι, να μην διδάσκουμε μόνο εργατικό κίνημα το 19ο αιώνα, αλλά να έχουμε το ίδιο εργασιακό καθεστως....

Το ότι οι ωρομίσθιοι χάνουν τα μόρια τους και ότι αμείβονται με αμοιβές του 1996, ενώ αυτών ο μισθός έχει διπλασιασθεί, αποδεικνύει ότι οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να απεργήσουν.

35 χρόνια και η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν έχουν κάνει τίποτα.

Μόνο αυξήσεις για τους μόνιμους ξέρουν να ζητάνε.



Καταπληκτική λογική. Αν είναι έτσι, να οργανωθούμε χωριστά οι ωρομίσθιοι, χωριστά οι αναπληρωτές και χωριστά οι ΠΔΣίτες. Η ΓΕΝΙΚΗ -το τονίζω- απεργία δεν αφορά μόνο τη ΔΟΕ και την ΟΛΜΕ, αλλά όλους μας. Αν εσύ θεωρείς ότι τους ωρομίσθιους δεν τους αφορά το ασφαλιστικό, δικαίωμα σου.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 07:17:58 μμ »
Το ότι οι ωρομίσθιοι χάνουν τα μόρια τους και ότι αμείβονται με αμοιβές του 1996, ενώ αυτών ο μισθός έχει διπλασιασθεί, αποδεικνύει ότι οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να απεργήσουν.

35 χρόνια και η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν έχουν κάνει τίποτα.

Μόνο αυξήσεις για τους μόνιμους ξέρουν να ζητάνε.



Ζητάνε αυξήσεις για τους ωρομίσθιους .........

Αλλά .............

Παράπονα απο την ΟΛΜΕ έχουμε όλοι πάντως , όμως αν δεν απεργήσουμε , δεν λύνεται τίποτα !!!!

Η δύναμη που έχουμε για να διεκδικήσουμε είναι η απεργία !! Αυτη η φωνή μας έχει μείνει .......... αντε και το φόρουμ :P

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:41:08 μμ »
Το ότι οι ωρομίσθιοι χάνουν τα μόρια τους και ότι αμείβονται με αμοιβές του 1996, ενώ αυτών ο μισθός έχει διπλασιασθεί, αποδεικνύει ότι οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να απεργήσουν.

35 χρόνια και η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ δεν έχουν κάνει τίποτα.

Μόνο αυξήσεις για τους μόνιμους ξέρουν να ζητάνε.



πράγματι...διότι ο μεγαλύτερος ταξικός εχθρός των ωρομισθίων είναι οι μόνιμοι

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:11:50 μμ »
δηλαδή βρε παιδιά εγώ που είμαι ωρομίσθια σε ένα σχολείο 2 ώρες από το σπίτι μου ν απάω στο σχολείο ή όχι? πρέπει ν αμιλήσω με τον διευθυντή?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:17:19 μμ »
Πρέπει να ξεκαθαρίσει αυτό το ζήτημα νομικά. Αν οι ωρομίσθιοι δεν έχουν δικαίωμα απεργίας και δεν πας, μπορεί να σου πουν κανένα κουλό, τύπου "αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία". Χοντρό, θα μου πεις, αλλά σ'αυτή τη χώρα ποτέ δεν ξέρεις. Και δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρη αν γνωρίζουν οι διευθυντές, ή καν οι δευτεροβάθμιες. Για το ζήτημα αυτό μάλλον θα πρέπει να απευθυνθούμε στην ΟΛΜΕ, που είναι το συνδικαλιστικό όργανο που θα πρέπει να μας καλύπτει- αν μας καλύπτει τελικά.

Εκτός και αν αποφασίσουμε όλοι να απεργήσουμε, έχουμε δεν έχουμε δικαίωμα. Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πάντως...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:24:50 μμ »
δηλαδή γιατί δεν έχω ενημερωθεί: η απεργία είναι γενική- απεργούν όλοι ή κάποιοι καθηγητες μόνο?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:47:39 μμ »
Η γενική απεργία είναι μια απεργιακή κινητοποίηση από σύσσωμη την εργατική δύναμη μιας πόλης, περιοχής ή χώρας.

Παραδοσιακός ορισμός, αλλά νομίζω ότι μας καλύπτει προσωρινά. Την απεργία της Τετάρτης έχουν καλέσει ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ, όπερ σημαίνει την απεργία έχουν καλέσει όλοι οι κλάδοι εργαζομένων της χώρας.

Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι υποχρεωμένος να απεργήσει. Όποιος θέλει, γίνεται απεργοσπάστης.

Το ζήτημα που έχει προκύψει με τους ωρομίσθιους είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν η σύμβαση δίνει το δικαίωμα απεργίας. Δεν είναι ζήτημα "καθηγητών", είναι ζήτημα εργασιακών σχέσεων. Κοινώς, είμαστε που είμαστε οι χαμάληδες της υπόθεσης, παίζει και να μην έχουμε καν το δικαίωμα να διαμαρτυρηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΕΡΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΗ,12/12
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 10:23:22 μμ »
σε εμάς είχε έρθει κάποιος από ΕΛΜΕ κι όταν του είπα πως εμείς χάνουμε κι ώρες κι ένσημα και μόρια μου απάντησε με κάποια δυσαρέσκεια "ε δε γίνεται δουλειά έτσι" συμφωνώ κι επαυξάνω πως οι αγώνες είναι ιεροί κι απαραίτητοι αλλά εμάς πως και ποιος μας διασφαλίζει απαντηση δεν πήρα.θα μου πεις τώρα ποιος ασχολείτε με μας? μάλλον μόνο εμείς τα λέμε μεταξύ μας και μοιραζόμαστε τα απίστευτα που συμβαίνουν ενίοτε...
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 624
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.