*

Αποστολέας Θέμα: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)  (Αναγνώστηκε 2679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 11:10:46 μμ »
asimos_alex ok συμφωνώ σε κάποια πράγματα που είπες..Πρέπει κάτι να κάτι να κάνουμε εμείς οι ωρομίσθιοι..Και για τα 7 ευρά που παίρνουμε (ενώ παλιότερα έπερναν 12 απ'ότι έχω ακούσει) και για το γεγονός ότι μας ξορίζουν από τις πόλεις μας για να μαζέψουμε 4 μόρια κατά μέσο όρο σε κάθε έτος..Άσε το ότι δε μας πληρώνουν στην ώρα μας..Δηλαδή και τις βενζίνες-εισητήρια μας πως θα τα πληρώσουμε?ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ..Εμένα προσωπικά τις βενζίνες μου τις πληρώνει ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ!Κάνω 150χλμ 3 φορές τη βδομάδα με αποτέλεσμα να μου φεύγει όλη η μέρα και να μην μποροώ να βρω και άλλη δουλιεά παράλληλα..Η ΞΕΦΤΥΛΑ σε όλο της το μεγαλείο..Γι΄αυτό και δε δήλωσα ότι απεργώ εφόσον μου μπήκαν οι ώρες κ δεν πήγα στο σχολείο..Να σου πω εγώ γιατί δεν παίρνουν πλέον άλλους ΠΕ19-20?Γιατί πρώτον με τον τελευταίο ΑΣΕΠ κάλυψαν όλα τα κενά,δεύτερον πριν τον τελευταίο ΑΣΕΠ διόριζαν κάθε ΠΕ διάφορο του 19-20 με απλά σεμινάρια..Τώρα δηλαδή στις θέσεις που θα έπρεπε να είναι ένας από μας να διδάσκει Πληροφορική είναι κάποιος Φυσικός,Μαθηματικός κ.τ.λ. χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις..Ας πάμε λοιπόν και εμείς να κάνουμε σεμινάρια στα ολοκληρώματα και ας μας διορίσουν ως Μαθηματικούς μετά..Και το τρίτο ξέρεις που δε μας διορίζουν (έστω να βγάλουν έναν ΑΣΕΠ και για μας βρε αδερφέ-πέρυσι βγήκε εμείς που ήμασταν?)Αφού κάνουν τη δουλειά τους και με τους ωρομίσθιους γιατί να πάρουν μόνιμους?Γιατί να μας δίνουν 1200ευρώ το μήνα αφού και με τα 300 κάνουν την ίδια δουλειά?Λοιπόν ναι πρέπει να ξεσηκωθούμε ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ..ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΜΩΣ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΤΕ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ??ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΠΕΡΓΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΒΛΑΚΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΔΕΝ ΑΠΕΡΓΟΥΣΕ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 09:30:52 πμ »
πριν τον τελευταίο ΑΣΕΠ διόριζαν κάθε ΠΕ διάφορο του 19-20 με απλά σεμινάρια..Τώρα δηλαδή στις θέσεις που θα έπρεπε να είναι ένας από μας να διδάσκει Πληροφορική είναι κάποιος Φυσικός,Μαθηματικός κ.τ.λ. χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις.

Εχω την εντυπωση οτι δεν τους διορισαν σαν ΠΕ19-20, αλλά απλα αναγνωρισαν για το διορισμο τα μορια που πηραν διδασκοντας πληροφορικη και τωρα διδασκουν το αντικειμενο τους. Κανω λαθος? (το λεω γιατι ξερω θεολογο που διοριστηκε ετσι... μη μου πειτε οτι τωρα δε διδασκει θρησκευτικα αλλά πληροφορικη! :o )

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 02:51:00 μμ »
μάλλον κάνεις λάθος utenar. είναι μερικές χιλιάδες (τυχαίο το νούμερο αν κάποιος γνωρίζει ας μας πει..) διορισμένοι ως πληροφορικοί με όλων των ειδών τα πτυχία. Αυτό δεν έχει συμβεί σε καμία άλλη ειδικότητα

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 03:16:57 μμ »
solero συμφωνούμε. αν θέλεις ξαναδιάβασε λίγο αυτά που έλεγα πριν. δε λέμε κάτι διαφορετικό. απλά η άποψή μου είναι ότι απεργώντας ακόμη και για το ασφαλιστικό δείχνουμε ότι υπάρχουμε, αλλά αυτό δεν είναι το πιο σημαντικό

Το θέμα είναι πραγματικά αν θέλουμε να παλέψουμε για αυτά που λέμε ή όχι. αν ναι πρέπει να το πράξουμε σύντομα και χρειάζεται χρόνος και κόπος. Δεν πρόκειται να μας χαρίσει κάποιος κάτι
δες επίσης και αυτά που έγραψα στο θέμα "Ωρομίσθιοι σε κατάσταση ομηρίας"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.