*

Αποστολέας Θέμα: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)  (Αναγνώστηκε 2678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα απεργήσετε αύριο?

Πιστεύω οι περισσότεροι είμαστε:
- απογοητευμένοι από τις εργασιακές σχέσεις (ωρομισθία, ιδιωτικός τομέας)
- από τις εξελίξεις στο ασφαλιστικό
- από την ακρίβεια και τους (εκάστοτε)  κρατικούς προϋπολογισμούς (χαμηλές δαπάνες στην παιδεία, ακρίβεια, μικρές αυξήσεις κτλ)
- από τον έμμεσο και πλασματικό εκβιασμό ότι όλα τα παραπάνω δεν μπορούν να διορθωθούν γιατί δεν έχουμε χρήματα... (ενώ οι κερδοφόρες επιχειρήσεις ιδιωτικοποιούνται, ενώ οι προβληματικές συνεχίζουν να κάνουν προσλήψεις, το κράτος λήστεψε και συνεχίζει να προτείνει τη ληστεία των ταμείων, η σπατάλη στις δημόσιες δαπάνες είναι ατέλειωτη και απίστευτα δαπανηρή, κάθε κυβέρνηση αλλάζει όλους τους διευθυντές και τα στελέχη με δικούς της, οι δικαστές κι οι βουλευτές νομοθετούν για τον εαυτό τους αυξήσεις απαλλαγές και υψηλές συντάξεις, οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν μεγάλες φοροαπαλλαγές και εγκληματική φοροδιαφυγή την ίδια ώρα που οι χαμηλόμισθοι έχουν αναλογικά δυσβάσταχτους φόρους και υποχρεώσεις, οι βουλευτές με 2 τετραετίες παίρνουν υψηλότερη σύνταξη από εργαζομένους 30κονταετίας και πολλά πολλά ακόμη). Η πραγματικότητα είναι ότι η κοινωνική πολιτική μπορεί να γίνει πολύ αποτελεσματικότερη με λιγότερες θυσίες από την πλευρά μας και μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ειλικρινή διάλογο από την πλευρά των κρατούντων.

Γιαυτό θα απεργήσω και :
γιατί το να χάσω 0,03 μόρια είναι πολύ μικρό να με αποτρέψει από το να δηλώσω παρών (έστω και συμβολικά για όσους πιστεύουν ότι σε αυτόν τον κόσμο δεν μπορούμε να αλλάξουμε τίποτα..) σε μια γενική διαμαρτυρία για τα παραπάνω.(Φυσικά τα χρήματα αυτών των δύο τριών ή περισσοτέρων ωρών της τετάρτης που θα χάσω δεν είναι καν προς προβληματισμό)

Εσείς θα απεργήσετε?
Ποια είναι η άποψή σας?
Οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να συμμετάσχουν στην κινητοποίηση των εργαζομένων?Μήπως είμαστε από τους πλέον θιγμένους των εξελίξεων και θα πρεπε να πρωτοστατούμε αντί να κλείνουμε τα μάτια μας σε αυτές?


Ευχαριστώ για το χώρο.
Ραντεβού την Τετάρτη το πρωί στους δρόμους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 04:23:19 μμ »
Ποτέ, ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ δεν ενδιαφέρθηκαν για τα δικαιώματα των ωρομισθίων, απόδειξη αυτών είναι ότι αν απεργήσουν χάνουν και αμοιβές  και μόρια.

Αμοιβές που έχουν να αυξηθούν από το 1996, ενώ των μονίμων έχουν διπλασιαστεί.

Οι μόνιμοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν τους ωρομίσθιους για τα δικά τους οφέλη.

Κανένας ωρομίσθιος στην απεργία της 12/12.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:40:34 μμ »
Ποτέ, ούτε η ΔΟΕ ούτε η ΟΛΜΕ δεν ενδιαφέρθηκαν για τα δικαιώματα των ωρομισθίων, απόδειξη αυτών είναι ότι αν απεργήσουν χάνουν και αμοιβές  και μόρια.

Αμοιβές που έχουν να αυξηθούν από το 1996, ενώ των μονίμων έχουν διπλασιαστεί.

Οι μόνιμοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν τους ωρομίσθιους για τα δικά τους οφέλη.

Κανένας ωρομίσθιος στην απεργία της 12/12.


πράγματι...διότι ο μεγαλύτερος ταξικός εχθρός των ωρομισθίων είναι οι μόνιμοι

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 09:27:24 πμ »
Συγγνώμη tektos αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω τη σκέψη σου στο ελάχιστο. Το ότι οι ΔΟΕ και ΟΛΜΕ μας έχουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους σημαίνει ότι για αντίδραση εμείς δεν θα συμμετέχουμε στην Γενική Απεργία για το Ασφαλιστικό και τα εργασιακά μας δικαιώματα? Για το μέλλον της παιδείας, το δικό μας και των παιδιών μας νομίζω οφείλουμε εμείς οι ωρομίσθιοι να δώσουμε το βροντερό παρόν. Να δείξουμε ότι λίγα μόρια δεν μπορούν να μας αποτρέψουν από το να αγωνιστούμε για καλύτερες εργασιακές σχέσεις, για τα δικαιώματά μας. Ότι υπάρχουμε τέλοσπάντων.

Έχουμε υποχρέωση να απεργήσουμε. Εγώ θα ενημερώσω σήμερα τον διευθυντή μου αναλόγως.Ραντεβού την Τετάρτη στους δρόμους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 11:55:16 πμ »
Για όποιον ενδιαφέρεται, η προσυγκέντρωση των σωματείων της εκπαίδευσης, ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, είναι 11π.μ. στο Μουσείο.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:37:35 μμ »
Τελικά είμαστε λίγοι οι ωρομίσθιοι που θα απεργήσουμε ; Δεν θέλετε να πείτε την άποψή σας για το θέμα; Είναι λιγότερο σημαντικό δηλαδή από τόσα άλλα θέματα που συζητάμε;...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 09:32:40 μμ »
παιδια εμενα ο διεθυντης που δουλέω ωρομισθια δεν με ρωτησα καν αν θα απεργησω ή οχι. Απλά μου ανακοινωσε την αλλαγη του προγραμματος. Επιπλεον επισημα απο που ενημερωθηκαμε εμεις οι ωρομισθιοι ότι και μεις μορουμε να απεργσουμε ? εχουμε κανεναν συλλογο και δεν το ξερω?

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 10:06:06 μμ »
catwoman συμφωνω.Και στην τελικη εμεις στα ολοημερα οταν γινεται απεργια συνηθως δεν εχουμε παιδια για να δουλεψουμε αφου εχουν φυγει απτο πρωι.Οποτε και να απεργησουμε ποιος μας παιρνει χαμπαρι;

Συνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 10:18:18 μμ »
Εγώ πάντος δε θα απεργήσω γιατί από τις ώρες που θα χάσω (4) μπορεί του χρόνου να μη γίνω ωρομίσθιος αφού θα πάρω 0.0457 λιγότερα μόρια.
Εξάλλου πότε μας σκέφτηκε εμάς κάποιος;
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 11:14:01 μμ »
Αν απεργήσω θα χάσω 6 ώρες, κάτι το οποίο είναι σημαντικό για μένα. Κυνηγάω τα μόρια πώς και πώς... Δε με παίρνει για απεργίες!

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 11:52:31 μμ »
Συμφωνώ με vag_fys,mel,catwoman και ειδικά με blue.Ποιος ο λόγος να απεργήσουμε?Ο Καθένας απεργεί για τους δικούς του λόγους και δυστυχώς δε νομίζω κανείς μέσα σε όλους αυτούς που θα απεργήσουν να κοιτάξει τους ωρομίσθιους.Αν ήταν μια απεργία μόνο για ωρομίσθιους τότε ναι γιατί όχι..Τότε τα φώτα θα έπεφταν σε μας..Τώρα ο ρόλος μας είναι πολύ μικρός σε σχέση με αυτόν των δασκάλων π.χ. Και στο κάτω κάτω της γραφής αυτοί είναι μόνιμοι και απεργούν για επιπλέον λεφτά..Και να μην κερδίσουν αυτά που ζητάνε τι είχανε τι χάσανε?Πάλι τη δουλειά τους θα την έχουν..Έμεις όμως που μπορεί για αυτό το 0,03 που θα χάσουμε του χρόνου να προηγηθεί κάποιος άλλος?Δεν ξέρω για μενα το θεωρώ βλακεία να απεργήσω και στην τελική αφού απεργεί το σχολείο μου και θα είναι κλειστό και μου είπαν ότι θα μου βάλουν τις ώρες μαλάκας είμαι να τους πω απεργώ?Για να χάσω τις 4 ώρες?Αν κάποιος το θεωρεί λογικό να το κάνει ας το κάνει..Ελευθερία έχουμε να κάνει ο καθε ένας ότι κρίνει σωστό..

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 08:07:08 πμ »
Εγω δεν πιστευω οτι μπορω ν'απεργησω γιατι ο Διευθυντης μου ειπε οτι σε αντιθεση με το πρωινο προγραμμα, το προγραμμα της προσθετης λειτουργει κανονικα και μαλιστα εχει ενημερωσει τους μαθητες οτι θα γινει!

Και να μπορουσα, ομως, ομολογω οτι δε θ'απεργουσα σημερα με αιτημα να μην αλλαξει το ασφαλιστικο συστημα. Το ασφαλιστικο ειναι ενα τεραστιο μπαχαλο, αλλα δεν πιστευω οτι η παρουσα κατασταση πρεπει να συνεχιστει (να φευγει καποιος με 20 χρονια εργασιας επειδη εχει ανηλικα παιδια, κλπ), ουτε ειμαι κατα των 35 ελαχιστων ετων εργασιας για να παρει καποιος συνταξη, ουτε ειμαι κατα της ενοποιησης των ταμειων (παρολο που τα υγιη ταμεια δε φταινε σε τιποτα να φορτωθουν τη "μαυρη τρυπα" του ΙΚΑ). Απο εκει και περα, δεν ξερω τι αλλες αλλαγες προτιθενται να γινουν στο ασφαλιστικο.

(οχι, δεν ψηφισα ΝΔ στις εκλογες!)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 09:19:06 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:23:26 πμ »
Έχετε δίκιο:
- τα λίγα μόρια μιας μέρας είναι κι αυτά χρήσιμα. (βέβαια από εκεί και πέρα κάποιοι απεργήσαμε θεωρώντας εξίσου ή περισσότερο σημαντικό να περάσουμε κάποια μηνύματα*)
- εφόσον έτσι και αλλιώς δε θα δουλέψει κάποιος (σε κάποιο ολοήμερο που απεργούν όλοι οι δάσκαλοι του πρωινού) θα ήταν βλάκας να δηλώσει ότι απεργεί. σωστό/

Από εκεί και πέρα:
- η απεργία ήταν για το ασφαλιστικό, την ακρίβεια, την ανεργία - εργασιακά (βλέπε & ωρομισθία), αλλά δεν ήταν μια απεργία ούτε των εκπαιδευτικών (δοε, ολμε) για να συγκρινόμαστε μαζί τους, ούτε τα αιτήματα υπήρχε περίπτωση να επικεντρωθούν σε εμάς. Όμως και εμείς ως εργαζόμενοι πολίτες έχουμε ακριβώς τα ίδια αιτήματα. Δηλαδή είναι κάποια αιτήματα που μας αφορούν ΟΛΟΥς -και μέσα σε αυτά είναι και η καταπολέμηση των όλο και πιο ελαστικών σχέσεων εργασίας-. Δηλαδή αφορούσε και τα δικά μας αιτήματα αν δεχτούμε ότι δεν έχει νόημα να διαδηλώνεις για την ακρίβεια, την ανεργία, το ασφαλιστικό (ή συμφωνείς με τις σχεδιασμένες(!?!) μεταρρυθμίσεις)
- είμαστε διατεθιμένοι να παλέψουμε για κατάργηση της ωρομισθίας;; για αύξηση της πενιχρής αμοιβής μας;; για πληρωμές στην ώρα τους;; για κάτι (αν υπάρχει τέτοιο κατά τη γνώμη μας.. να το συζητήσουμε) σημαντικό;
  ή πρέπει να βρεθεί κάποιος να μας πάρει από το χέρι και να μας πει ..ορίστε ο σύλλογος ωρομίσθίων εκπαιδευτικών. Αύριο έχουμε απεργία διαρκείας με αίτημα αύξηση των 7ευρώ σε 12 (για παράδειγμα..). Η αγωνία μου είναι ότι δεν συνειδητοποιούμε πως ο σύλλογος είμαστε όλοι μας και εφόσον δεν υπάρχει πρέπει να το συζητήσουμε να δούμε αν πρέπει να γίνουν κινήσεις προς αυτήν την κατεύθυνση

*όταν απεργείς (παρότι φαινομενικά είσαι ανόητος.. υπό το πρίσμα που εξετάζουμε το ζήτημα) ξαφνικά το υπουργείο (μέσω των γραφείων και διευθύνσεων) θα δει ότι (για παράδειγμα) το 60% -τυχαίο νούμερο- των ωρομισθίων απήργησε.. χωρίς συνδικαλιστικό όργανο, βεβαίως βεβαίως, και παρά το φόβο των Ιουδαίων (βλέπε μόρια..)!! Όπως και να το κάνεις είναι ένα σοκ. Σου λέει αυτοί τελικά δεν είναι τόσο πρόβατα. Μπορεί και να μην είναι όμηροι μου 100%. Μετά ανεβαίνεις και ο ίδιος ψυχολογικά και αν συνεχίσεις να δρας μπορεί και να σε φοβηθεί ο άλλος και να σου δώσει κάτι. Ή να το πω και αλλιώς:
Γιατί όλο και αυξάνονται οι ωρομίσθιοι και μειώνονται οι αναπληρωτές ή Γιατί δεν παίρνουμε αύξηση της ωριαίας αμοιβής; ή (να το εξειδικεύσω και στην ειδικότητά μου) Γιατί δεν διορίζονται Πληροφορικοι;;
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ "ΦΟΒΑΤΑΙ" - ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ -. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ!!

υγ: δεν ανήκω σε κανένα κόμμα ή παράταξη ;)

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπεργία για το Aσφαλιστικό και Ωρομίσθιοι. (Τετάρτη 12/12)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2007, 10:37:20 πμ »
αϊ εμ λούκινκ φόργουορντ ρήντινκ φρομ γιου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.