*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)  (Αναγνώστηκε 16029 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:16:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους σας! Μια ερώτηση θά ήθελα να σας κάνω. Διδάσκω επιτάφιο στην τρίτη λυκείου. Το μάθημα είναι γενικής παιδείας. Ξέρει κανείς τι ακριβώς βάζουμε σ' ένα πρόχειρο διαγώνισμα? Μόνο μετάφραση και ερμηνευτικές ή μήπως και γραμματική?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2011, 09:36:09 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:10:52 μμ »
marita, μπαίνει μετάφραση, ερωτήσεις ερμηνευτικές, ετυμολογικές, να βρουν παράγωγες ή σύνθετες από λέξεις του κειμενου στη νεοελληνική, ή τους δίνεις λέξεις στη νέα ελληνική και τους ζητάς να βρουν με ποια αρχαία είναι ετυμολογικά συγγενής και αν θες και ερώτηση από εισαγωγή. Συνήθως βάζουν και παράλληλο κείμενο, από αυτά που είναι για μετάφραση και ζητείται σύγκριση. Διδάσκεις σε σχολείο ή κάνεις ιδιαίτερα; Γραμματική και συντακτικό δε βάζουμε.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 11:02:52 μμ »
ευχαριστώ πολύ boemissa! Είμαι αναπληρώτρια. Το ωραίο είναι πως όσους μόνιμους ρώτησα κανείς δεν ήξερε να μου απαντήσει με σιγουριά. Ευτυχώς που υπάρχει κι αυτό το site. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ με βοήθησε και σε άλλες απορίες που είχα. Εσυ boemissa είσαι διορισμένη, αναπληρώτρια, ωρομίσθια? Παρεμπιπτοντως, μια που σε βρίσκω ενημερωμένη, ξέρεις πόσες εκθέσεις πρέπει να μπουν στην πρώτη λυκείου ως το τέλος της χρονιάς? Μέχρι στιγμής έβαλα μία, ξέρεις μαζί με περίληψη, ερωτήσεις ερμηνευτικές και τέτοια. Στο πρόγραμμα αναφέρει πως στο τέλος κάθε κεφαλαίου πρέπει να μπαίνει ένα κριτήριο αξιολόγησης που να περιλαμβάνει και έκθεση. ομως τα κεφάλαια στην πρώτη λυκείου είναι μόνο τέσσερα. Τι, μόνο τέσσερις εκθέσεις θα μπουν? Μπορώ να βάζω και ενδιάμεσα στα κεφάλαια, αν θέλω?

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 02:22:50 πμ »
Βασικά το σωστό είναι οι εκθέσεις να γράφονται αφού έχει ολοκληρωθεί κάποιος θεματικός κύκλος. Τότε μόνο (υποτίθεται) οι μαθητές είναι έτοιμοι να αναπαράγουν τις πληροφορίες που πήραν κατα τη διδασκαλία. Στο μεταξύ μπορείς για να τους έχεις συνεχώς σε τριβή με το αντικείμενο να τους αναθέτεις συγγραφή κάποιου θέματος σε  1-2 παραγράφους, σχετικές πάντα με το θέμα. Δες τα θέματα του ΚΕΕ, είναι πολύ καλά. Μπορείς επίσης να τους κάνεις εξάσκηση σε διάφορα ήδη παραγραφοποίησης, π.χ σύγκριση-αντίθεση, διαίρεση, κλπ.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:15:48 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 06:39:32 μμ »
marita, σου απάντησε και η συνάδελφος morgan,εγώ πάντως πιστεύω πως ειδικά στο Λύκειο τα πράγματα πρέπει να είναι πιο ελεύθερα και να μην ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες του υπουργείου. Έχω διδάξει την έκφραση-έκθεση της Α΄λυκείου στα ιδιαίτερά μου και θυμάμαι πως έγραφαν στο σχολείο 4 εκθέσεις. Θα συμφωνήσω με τη morgan ότι μπορείς να τους αναθέτεις άλλες εργασίες, ακόμη και κριτήρια αξιολόγησης στο σπίτι, καθώς ο χρόνος στο σχολείο δεν αρκεί. Θέματα Εκθέσεων: Αρχικά Γλώσσα, γλωσσομάθεια, διάλογος, αναλφαβητισμός,χάσμα γενεών, μόδα, οικογένεια, τρίτη ηλικία, γέλιο (το τελευταίο, μάλιστα ήταν και θέμα σε απολυτήριες εξετάσεις).Υπάρχει και ένα καλό βοήθημα με κριτήρια αξιολόγησης. Αν θες κάτι περισσότερο στείλε προσωπικό μήνυμα. Είμαι και εγώ αναπληρώτρια, πρώτη χρονιά, αλλά έχω ασχοληθεί χρόνια με ιδιαίτερα με Γυμνάσιο και Λύκειο. Καλή δύναμη στο έργο σου.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 07:17:56 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια! να είστε καλά για τις πληροφορίες. Boemissa, πώς να σου στείλω προσωπικό μήνυμα? δε γνωρίζω τη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 07:34:51 μμ »
Κάνεις κλικ πάνω στο ψευδώνυμό μου και στο κάτω μέρος θα σου βγάλει την επιλογή "προσωπικό μήνυμα σε αυτό το μέλος" Γράφεις ό,τι θέλεις και πατάς αποστολή.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος tziva

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 01:06:51 μμ »
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ Ο ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΛΗ ΤΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ?? ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ  ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2008, 01:10:53 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 01:11:38 μμ »
 tziva καλωσήρθες στο PDE.
Θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία. Tα πεζά διαβάζονται ευκολότερα. 

Ευχαριστώ πολύ   

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 02:47:43 μμ »
ο επιτάφιος είναι σήμερα γενικής παιδείας μάθημα στην γ΄λυκείου ενώ παλιότερα ηταν στα μαθήματα της θεωρητικής κατεύθυνσης. όσο για την εξεταστέα ύλη  δες το παρακάτω λινκ για την περσινη. αλλιώς όπου να΄ναι ανακοινώνεται και η φετινή.

http://www.ischool.gr/downloads/YLH-Imerisio2008.htm

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 05:35:50 μμ »
Όποιος συνάδελφος έχει διδάξει στη Γ΄Λυκείου τον Επιτάφιο Περικλή μπορεί να μου δώσει κάποιες πληροφορίες σχετικά με την ύλη που διδάσκουμε (ενότητες, τύποι ερωτήσεων-ασκήσεων). Νομίζω πως πέρα από τη μετάφραση και τα ομόρριζα λέξεων δεν εξετάζονται οι μαθητές σε γραμματική και συντακτικό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2010, 11:58:43 πμ από Lenazagor »
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 05:42:05 μμ »
Σωστά. Στις εξετάσεις μπαίνουν εισαγωγή, μετάφραση, ερμηνευτικές και λεξιλογικές. Τις ενότητες μπορείς να τις δεις στις Οδηγίες για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο λύκειο: http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od5_9_9_40809.php.
Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο, στείλε μου pm. Το έχω διδάξει 3 φορές το μάθημα και θέλει πολύ γερά νεύρα, καθώς δεν σου δίνει κανείς σημασία. Καλό κουράγιο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 05:55:01 μμ »
Ευχαριστώ πολύ elranna για τις πληροφορίες. Προσωπικά μου αρέσει πολύ το βιβλίο και ας το έχω διαβάσει για τον Ασεπ. Λέω να δοκιμάσω και εγώ τα νεύρα μου στη Γ΄Λυκείου. Ως πρωτάρα έχω προς το παρόν καλή διάθεση. Αν χρειαστώ κάτι θα σου στείλω pm. Ευχαριστώ πάντως για την καλή σου διάθεση.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Γ' Λυκείου (Επιτάφιος)
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 15, 2009, 06:03:06 μμ »
Ξέχασα να σου πω. Δεν χρησιμοποίησα καθόλου τη μετάφραση του Βλάχου και τους έδινα δική μου. Οι περισσότεροι βέβαια την έχασαν και είχα βαρεθεί να τους τη βγάζω και να την ξαναβγάζω, αλλά ούτως ή άλλως οι περισσότεροι είχαν χάσει και τα βιβλία τους, οπότε ήταν περίπου το ίδιο. Από την άλλη, δεν θα ξεχάσω ποτέ το μάθημα αμέσως μετά την δολοφονία του Γρηγορόπουλου, όταν μπήκαμε στο 37 και ανοίξαμε μια τρομερή συζήτηση περί δημοκρατίας, ελευθερίας και καχυποψίας στην καθημερινή μας ζωή. Είναι καταπληκτικό κείμενο και είναι κρίμα που το έχουν αχρηστέψει κάνοντας το ένα μονόωρο γενικής παιδείας. Και όσο κι αν με ταλαιπώρησε και τις τρεις φορές που το έκανα από άποψη πειθαρχίας, αν μου το ξαναδώσουν, θα το ξαναδιδάξω με μεγάλη μου ευχαρίστηση.  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161407
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 542
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.