*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 121531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #574 στις: Απρίλιος 30, 2019, 10:35:41 μμ »
Οι διαθέσιμες οργανικές αφορούν και τους έχοντες οργανική που ζητάνε βελτίωση, αυτούς που δεν έχουν, (αυτούς στη διάθεσή και τους νεοδιοριστους).Δίνονται βάσει μορίων. Αν υπάρχει διαθέσιμη οργανική που δεν την θέλει κανείς, δίνεται υποχρεωτικά σε αυτόν που δεν εχει οργανική και εχει τα λιγότερα μόρια. Διαβάστε τη νομοθεσία της εκπαίδευσης, είναι απαραίτητο να γνωρίζετε τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σας και χρήσιμο για να μην γίνεστε ερμαια του κάθε συνδικαλιστή που πουλάει εκδουλευσεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #575 στις: Ιούνιος 02, 2019, 05:25:50 μμ »
Τι άδειες δικαιούμαστε όσοι επιτυχόντες διοριστήκαμε τώρα, εφόσον εχουμε μονιμοποιηθεί και δεν είμαστε σε φάση δοκίμου;
Δικαιούμαστε τις 10 μέρες κανονικής άδειας με αποδοχές;
Όποιος έχει κάνει χρήση αυτής της άδειας ας μου στείλει έστω ένα πμ.

Να γλιτώσουμε βρε παιδιά μια, δυο βδομάδες ξενοδοχεία!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #576 στις: Ιούνιος 02, 2019, 05:46:46 μμ »
Οι 10 ημέρες αφορούν το ημερολογιακό έτος, όχι το σχολικό. Αν τις πάρεις όλες τώρα, μέχρι τις 31/12/2019 δεν έχεις δικαίωμα για άλλες. Επίσης δεν είναι υποχρεωμένος ο διευθυντής να σου εγκρίνει τόσες μέρες κανονικής άδειας μαζεμένες. Είναι καθαρά στη διακριτική του ευχερεια

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #577 στις: Ιούνιος 02, 2019, 05:54:02 μμ »
Οι 10 ημέρες αφορούν το ημερολογιακό έτος, όχι το σχολικό. Αν τις πάρεις όλες τώρα, μέχρι τις 31/12/2019 δεν έχεις δικαίωμα για άλλες. Επίσης δεν είναι υποχρεωμένος ο διευθυντής να σου εγκρίνει τόσες μέρες κανονικής άδειας μαζεμένες. Είναι καθαρά στη διακριτική του ευχερεια

Ναι το ξέρω ότι δεν θα έχω άλλες μέρες, αλλά θα ήθελα να γλιτώσω τις δύο τελευταίες εβδομάδες του Ιουνίου που οι τιμές στα δωμάτια εκτοξεύονται.
Θα δουλεύουμε ἐνα χρονο για να βγάλουμε τα έξοδα ενός μήνα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #578 στις: Ιούνιος 03, 2019, 01:05:30 πμ »
Δε νομίζω ότι δικαιούσαι 10 μέρες, εφόσον αυτές αντιστοιχούν στους 10 μήνες που διδάσκουμε στο ημερολογιακό έτος.
Θεωρώ ότι έχεις 5 μέρες, που αντιστοιχούν στους μήνες Ιούνιο, Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2019.
Άρα αν θέλουν να σου δώσουν αυτές τις 5 μέρες, θα γλιτώσεις μια εβδομάδα ξενοδοχείο.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #579 στις: Ιούνιος 03, 2019, 06:58:17 πμ »
Ευχαριστώ όλους!  :'(

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #580 στις: Ιούνιος 06, 2019, 04:19:28 μμ »
Καλησπέρα οι νεοδιόριστοι του 2008 μπορούμε να κάνουμε αίτηση για απόσπαση εντός πυσδε χωρίς να χρωστάμε οργανική ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #581 στις: Ιούνιος 08, 2019, 07:22:09 μμ »
Ευχαριστώ όλους!  :'(

Μήπως να να προτείναμε να παρειχαμε υπηρεσίες σε κάποιο σχολείο της επιλογής μας ώστε ούτε εμείς να απουσιαζουμε με διαφόρων ειδών άδειες, αλλά να εξυπηρετήσουμε και κάποια σχολεία...

Ε, καλά το ξέρω ότι θα με κραξετε... :P

Αποσυνδεδεμένος dterzidou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #582 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 11:03:27 μμ »
Πρώτη φορά μπαίνω σε φόρουμ επομένως δεν γνωρίζω ακριβώς πως λειτουργεί..έχω και εγώ τις δικές μου απορίες και θα ήθελα βοήθεια..πρώτη απορία..πως κάνω τη δήλωση περιουσιακής κατάστασης καθώς δεν έχω ιδέα πως να την αναζητήσω..είναι το πόθεν εσχες. η κάτι άλλο.
Δεύτερη απορία είμαι άγαμη με 2 παιδιά ξέρει κανείς τι μόρια παίρνω στην τοποθέτηση γιατί έκαναν λάθος και μου έβαλαν 0. Αυτό που ξέρω είναι σίγουρα 8 για τα 2 παιδιά μαζί και μου είπαν ότι παίρνω και για την επιμέλεια αλλά δεν ξέρω πως να το ψάξω..ευχαριστω και περιμένω στο ακουστικό μου κάποιον να με διαφωτίσει..

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 01:13:12 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Δύο ερωτήσεις εκ μέρους συναδέλφου ΠΕ70ΕΑΕ, νεοδιόριστου στην Ειδική Αγωγή (3ΕΑ/2019).
Γνωρίζει ότι φέτος θα τοποθετηθούν προσωρινά ακόμα και σε λειτουργικά κενά. Ενημερώθηκε ότι οργανική θέση θα λάβει με την εγκύκλιο των μεταθέσεων του 2020-2021.
1) Η συνολική του προϋπηρεσία (ως αναπληρωτή και νεοδιόριστου με ΦΕΚ 19.08.2020) θα μετρήσει μέχρι την ημέρα που θα εκδοθεί η εγκύκλιος; Ή θα λάβει προκαταβολικά και τα μόρια της προσωρινής του θέσης μέχρι 31.08.2021?
2) Τα συνολικά του χρόνια προϋπηρεσίας ως αναπληρωτής είναι 11. Από αυτά, τα 2 άνηκαν στην κατηγορία Ζ, το 1 ήταν κατηγορίας Η και το ένα ακόμα κατηγορίας Θ, όλα προ της αναμοριοδότησης των σχολικών μονάδων του '18.
Επομένως για αυτά τα σχολεία, η προσμέτρηση θα γίνει ως εξής?
Ζ (7 μήνες προϋπηρεσία): 7/12 των 7 μορίων ήτοι 4,083 x 2 (για τα 2 σχολεία) = 8,086 μόρια
Η (8 μήνες προϋπηρεσίας): 8/12 των 8 μορίων ήτοι 5,333 μόρια
Θ (7 μήνες): 7/12 των 9 μορίων ήτοι 5,25 μόρια

Θα εκτιμούσα τον κόπο οποιουδήποτε συναδέλφου. Καλό σας βράδυ!

Συνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 08:08:03 πμ »
Αν διαβάσει την εγκύκλιο μεταθέσεων θα πάρει τις απαντήσεις και στις δύο ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 04:09:24 μμ »
Αν διαβάσει την εγκύκλιο μεταθέσεων θα πάρει τις απαντήσεις και στις δύο ερωτήσεις.

Μάλιστα. Προφανώς και θα λυθούν οι απορίες με την εγκύκλιο για το 2020-2021 αλλά τις διατύπωσε στο forum σε topic "Απορίες νεοδιόριστων" για να αποκτήσει μια πρότερη γνώση. Άλλωστε αυτός είναι και ο σκοπός ενός εκπαιδευτικού forum (μαζί με ανταλλαγή απόψεων κ.ο.κ.).
Φαντάζομαι ότι σε αντίστοιχο νήμα με θέμα την πρόσκληση των αναπληρωτών για το 2020-2021 ή τον ν.4589, η απάντησή σου θα ήταν "διάβασε τον νόμο ή την εγκύκλιο".
Σε αυτόν τον κυκεώνα εκπαιδευτικής νομοθεσίας, τροπολογιών, ΚΥΑ, διευκρινιστικών εγκυκλίων κ.ο.κ., το να βρεθεί ένας συνάδελφος και να δώσει μια απάντηση (που θα του στερήσει 10'-15' τουλάχιστον) εκτιμάται δεόντως τη σημερινή εποχή.
Τέλος πάντων, θα του μεταβιβάσω την απάντησή σου.

Συνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 10:33:17 πμ »
Το κακό είναι ότι πολλοί βασίζονται στην απάντηση ενός αγνώστου σε κάποιο φόρουμ. Ακόμα και να υπάρξει απάντηση εδώ, καλό είναι να το ψάξει μόνος του. Αυτό λέμε και στα παιδιά στο σχολείο: μάθε να μαθαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:27:40 πμ »
@ simple

Καλό είναι να τα διαβάσει όταν βγει η εγκύκλιος αλλά όπως τα θυμάμαι έχουν ως εξής,
1) στην αίτηση μετάθεσης που καταθέτεις ηλεκτρονικά πλέον όποτε βγει η εγκύκλιος (παλιά έβγαινε εντός Νοεμβρίου), προσμετρώνται τα μόρια μέχρι τις 31.8, δηλαδή το τέλος της σχολικής χρονιάς,
Υπολόγισε ότι αφού είναι λειτουργικά τοποθετημένος στην Α/θμια στις 22.6 επιστρέφει στη Διάθεση του ΠΥΣΠΕ, που σημαίνει ότι από 22.6 μέχρι 31.8 παίρνει τα μόρια της πλησιέστερης στη διεύθυνση που ανήκει σχολικής μονάδας, ήτοι συνήθως 1 μονάδα, δηλαδή δύο δωδέκατα επί ένα, (πλέον των δεκαπέντε ημερών λογίζεται μήνας-δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι)
2) ο υπολογισμός είναι σωστός με εξαίρεση τη χρονιά που έπαιρνε Ζ , δεν γίνεται διπλασιασμός επειδή ήταν σε δύο σχολεία. Αν ήταν σε δύο σχολεία με διαφορετικά μόρια π.χ. το ένα Α και το άλλο Β θα έπαιρνε: μήνες δια δώδεκα επί τα μόρια του σχολείου επί τις μέρες που πήγαινε δια πέντε συν το ίδιο για το άλλο σχολείο (Α*8/12*3/5 + Β*8/12*2/5), τώρα που αν κατάλαβα καλά είχαν και τα δύο Ζ απλά παίρνει Ζ*8/12,
Αν μία μέρα πηγαίνεις σε δύο σχολεία με διαφορετικά μόρια νομίζω ότι είχε στην εγκύκλιο ένα μαθηματικό τύπο υπολογισμού με βάση τις ώρες αλλά δεν τον θυμάμαι και είχες κατά κάποιο τρόπο την επιλογή να υπολογίσεις τα μόρια είτε με μέρες είτε με ώρες και έβγαιναν σχεδόν το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις, τώρα που γίνονται αυτόματα δεν νομίζω να έχει θέμα
Δε θα μου έκανε εντύπωση αν του έδιναν τελικά τα καινούρια μόρια, σε περιπτώσεις που ευνοούμαστε απλά δε μιλάμε και σε περιπτώσεις που αδικούμαστε κάνουμε ένσταση. Αυτά και καλή τύχη!
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.