*

Ψηφοφορία

Τι λέτε για τον Κούγια; Θα τα καταφέρουμε; (Για όλες τις κατηγορίες).

Ναι
12 (37.5%)
Όχι
20 (62.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Απορίες νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 121539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilian*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορίες νεοδιόριστων
« στις: Ιούλιος 27, 2006, 04:48:19 μμ »
1. οταν δηλωνεις μια περιοχη  που δεν εχει καποιο νηπιαγωγειο στον πινακα με τα δυσπροσιτα, υπαρχει περιπτωση να σε τοποθετησουν σε δυσπροσιτο αυτης της περιοχης?
2.με ποια κριτηρια σε τοποθετουν σε καποιο νηπιαγωγειο του νομου που εχεις δηλωσει (οταν δεν εχεις επιλεξει δυσπροσιτο)?
3.πως υπολογιζεται ενας χρονος υπηρεσιας? ενα σχολικο ετος (9 μηνες)  ή 365 μερες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:44 »

Αποσυνδεδεμένος kos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2006, 01:10:52 μμ »
1. οταν δηλωνεις μια περιοχη  που δεν εχει καποιο νηπιαγωγειο στον πινακα με τα δυσπροσιτα, υπαρχει περιπτωση να σε τοποθετησουν σε δυσπροσιτο αυτης της περιοχης?
Ναι, αν υπαρχει κενο εκει, αλλα δεν δεσμευεσαι να μεινεις διετια, εφοσον δεν εχεις δηλωσει το κουτακι "ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ" (το οποιο βεβαια φετος στην πρωτοβαθμια δεν υπαρχει).

2.με ποια κριτηρια σε τοποθετουν σε καποιο νηπιαγωγειο του νομου που εχεις δηλωσει (οταν δεν εχεις επιλεξει δυσπροσιτο)?
Οι περισσοτεροι διευθυντες κρινουν με βαση τα λεγομενα "κοινωνικα κριτηρια" (αριθμος τεκνων, θεματα υγειας, υπαρξη αυτοκινητου κτλ). Αλλοι κρινουν με βαση την καταταξη στον πινακα των διορισμων. Λαμβανονται υποψη και οι προτιμησεις των εκπαιδευτικων (π.χ. καποιος μπορει να "δικαιουται" να ειναι κοντα, αλλα να ζητησει να παει μακρυα για μορια).

3.πως υπολογιζεται ενας χρονος υπηρεσιας? ενα σχολικο ετος (9 μηνες)  ή 365 μερες?
Αν μιλαμε για μονιμο διορισμο ειναι 12 μηνες. Για αναπληρωτη οσες ημερες εργαστεις.
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος frotri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Dum spiro spero.....
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 01:05:27 μμ »
Καλημερα σας για αλλη μια φορα!

Εν οψει των εκλογων εκπαιδευτικων Β'βαθμιας για αιρετους κτλ.....εχω ενα καρο αποριες για διαφορους φορεις.....

α) Ποια η διαφορα μεταξυ ΟΛΜΕ-ΕΛΜΕ;; ???

β) Ποια επισης η διαφορα μεταξυ ΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ;; Ειναι κατι σαν Δημοτικες-Νομαρχιακες;;! ;D

γ) Εγω πρεπει  να ψηφισω στη περιοχη που βρισκεται το σχολειο που υπηρετω ή μπορω να παω και στο κεντρο της περιοχης που μενω;;

Αυτα προς το παρον.....νομιζω!! ::)

Οποιος μπορει να με διαφωτισει.....please do!!
Γιαννα


Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 03:55:59 μμ »
Γιάννα, welcome to the club ;D
Λοιπόν νεοδιόριστη είμαι κι εγώ, αλλά μπορώ να πλέον να ισχυριστώ ότι έχω "σπάσει" τον κώδικα των ακρωνύμων (σε elementary επίπεδο βέβαια μην τρελαθούμε, αλλά είναι μια κάποια αρχή)

α) Διαφορά ΟΛΜΕ-ΕΛΜΕ: ΟΛΜΕ είναι ο Οργανισμός (Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης), ΕΛΜΕ είναι η Ένωση (ditto). Η ΕΛΜΕ εκλέγεται και λειτουργεί σε Πανελλήνια κλίμακα, ενώ η ΕΛΜΕ σε τοπική. Εδώ π.χ. η ΕΛΜΕ μας λέγεται ΕΛΜΕΚΙ (ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης). Είναι κάτι αντίστοιχο του ΤΕΔΚ-ΚΕΔΚΕ αν έχεις υπόψη σου (Τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων-Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδος)

β) Με τον ίδιο τρόπο, ΠΥΣΔΕ είναι Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ΚΥΣΔΕ είναι το Κεντρικό

γ) Χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την αίσθηση πως πρέπει να ψηφίσεις στην περιφέρεια του σχολείου σου. Για τις εκλογές της ΕΛΜΕ τουλάχιστον έτσι γίνεται (είχαν λίστα με τους καθηγητές του νομού ανα Σχολείο, πλήρωνες συνδρομή 20Ε και ψήφιζες... έμαθα πριν λίγες μέρες ότι δικαιούμαστε ως καθηγητές δωρεάν είσοδο σε δημόσια μουσεία και μνημεία, θα σπεύσω να βγάλω την κάρτα)
 :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:13:44 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 03:57:22 μμ »
Ξέχασα να πω ότι υπάρχει και το ΑΠΥΣΔΕ, το οποίο δεν θυμάμαι ακριβώς τι είναι... ας μας διαφωτίσουν οι παλιότεροι...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος pf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • Από το 2006 μέχρι σήμερα είμαι ''Νέο μέλος''...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 08:24:58 μμ »
Πληρώνεις για να ψηφίσεις?????????
Αν ισχύει αυτό με ποιά λογική γίνεται?
Φαντάζομαι ότι η συμμετοχή, λόγω των 20€, θα είναι πολύ μικρή...
Today is life, tomorrow never comes...

Αποσυνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 08:49:28 μμ »
Πληρώνεις για να γίνεις μέλος της τοπικής ΕΛΜΕ και να έχεις δικαίωμα ψήφου.
after a certain age every artist works with injury

Αποσυνδεδεμένος frotri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Dum spiro spero.....
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2006, 01:31:55 πμ »
Πω-πω μπερδεμααα!!! Σ'ευχαριστω πολυ spaceoddity, ησουν αρκετα κατατοπιστικη....
Ποτε δεν ειχα ιδιαιτερη συμμετοχη στα εκλογικα δρωμενα και ετσι η παραμικρη εξηγηση για μενα ειναι διαφωτιση!

Ναι, το γνωριζω οτι πληρωνουμε για εγγραφη...2 χρονια πριν που ημουν ακομα ωρομισθια ειχα ψηφισει και καλα μπας και μας υποστηριξει και μας τους φτωχουληδες ωρ/σθιους κανενας.....τοτε ειχα δωσει 5 ή 10 ευρω....

Σ'ευχαριστω και παλι.....τωρα μου μενει ν'αποφασισω-μαντεψω ποιον να ψηφισω....δεν ξερω κανενα υποψηφιο!!!

ΥΓ.  Μια ιδεα θα ηταν παντως καποιος να διαφωτισει τους εκπαιδευτικους (κυριως εμας τους νεους) με μια λιστα απο επεξηγησεις των 'acronyms' (οπως ειπες κι εσυ!!!)

Γιάννα, welcome to the club ;D
Λοιπόν νεοδιόριστη είμαι κι εγώ, αλλά μπορώ να πλέον να ισχυριστώ ότι έχω "σπάσει" τον κώδικα των ακρωνύμων (σε elementary επίπεδο βέβαια μην τρελαθούμε, αλλά είναι μια κάποια αρχή)

α) Διαφορά ΟΛΜΕ-ΕΛΜΕ: ΟΛΜΕ είναι ο Οργανισμός (Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης), ΕΛΜΕ είναι η Ένωση (ditto). Η ΕΛΜΕ εκλέγεται και λειτουργεί σε Πανελλήνια κλίμακα, ενώ η ΕΛΜΕ σε τοπική. Εδώ π.χ. η ΕΛΜΕ μας λέγεται ΕΛΜΕΚΙ (ΕΛΜΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης). Είναι κάτι αντίστοιχο του ΤΕΔΚ-ΚΕΔΚΕ αν έχεις υπόψη σου (Τοπική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων-Κεντρική Ένωση Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδος)

β) Με τον ίδιο τρόπο, ΠΥΣΔΕ είναι Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ΚΥΣΔΕ είναι το Κεντρικό

γ) Χωρίς να είμαι σίγουρη, έχω την αίσθηση πως πρέπει να ψηφίσεις στην περιφέρεια του σχολείου σου. Για τις εκλογές της ΕΛΜΕ τουλάχιστον έτσι γίνεται (είχαν λίστα με τους καθηγητές του νομού ανα Σχολείο, πλήρωνες συνδρομή 20Ε και ψήφιζες... έμαθα πριν λίγες μέρες ότι δικαιούμαστε ως καθηγητές δωρεάν είσοδο σε δημόσια μουσεία και μνημεία, θα σπεύσω να βγάλω την κάρτα)
 :)

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2006, 08:27:53 μμ »
Για τις εκλογές στα Υπηρεσιακά Συμβούλια (ΠΥΣΔΕ, ΑΠΥΣΔΕ και ΚΥΣΔΕ)

ΔΕΝ  ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ

συνδρομή κλπ. για να ψηφίσουμε, ακριβώς επειδή οι εκλογές αφορούν στην Υπηρεσία (ανάδειξη αιρετών εκπροσώπων μας στη διοίκηση των υπηρεσιών του ΥΠΕΠΘ) και όχι στο συνδικαλιστικό μας όργανο (την ΟΛΜΕ και τις κατά τόπους Ενώσεις  της [ΕΛΜΕ]).

Αλλο το ένα και άλλο το άλλο...

 ;)

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 02:21:28 μμ »
Σωστά τα λέει ο/η xaan! Και έμαθα σήμερα τι είναι το ΑΠΥΣΔΕ: Ανώτατο ΠΥΣΔΕ, και λειτουργεί ένα σκαλοπάτι πάνω από το ΠΥΣΔΕ (π.χ. εμείς εδώ είμαστε ΠΥΣΔΕ Κεφαλονιάς-Ιθάκης, το ΑΠΥΣΔΕ είναι Περιφέρεια Ιονίων Νήσων)
Εν τω μεταξύ, είχα καλό τάιμινγκ όταν πήγα στο γραφείο περιβαλλοντικής να συζητήσω το πρόγραμμα που θα κάνουμε (θα πάμε και σε Κ.Π.Ε. :))
Τακτική εκλογών για αρχάριους (και όχι μόνο): Εντοπίζεις ένα πρόβλημα στο σχολείο σου και ζητάς δεσμεύσεις από τον υποψήφιο. Π.χ. στο δικό μου-εσπερινό-είναι οι "φωστήρες" που γράφονται στο τελευταίο τετράμηνο από πρωινά για να φάνε τις θέσεις των εργαζομένων του εσπερινού, λόγω ευνοϊκού συστήματος εξέτασης. Υπάρχει σχετική συζήτηση εδώ στο pde. Εν τω μεταξύ με το διευθυντή μου που το συζήτησα την Παρασκευή, συμφωνήσαμε ότι όταν συμπληρωθεί και η τρίτη λυκείου στις λυκειακές τάξεις σε δυο χρόνια-τώρα έχουμε μέχρι και Α2, δηλ. το δεύτερο χρόνο της πρώτης-δευτέρα τη λέμε στο εσπερινό-ΔΕΝ θα επιτρέψουμε να συμβεί αυτό, αλλά δεν είναι και στο χέρι μας αφού υπάρχει νομικό παραθυρο που βολεύει πολλούς. Θέτω το θέμα στην υποψήφια που με βρήκε στο γραφείο περιβαλλοντικής και ζήτησε την ψήφο μου, "ναι, μαζί σου, συμφωνώ απόλυτα, ότι θέλεις από μένα", είχα και μάρτυρα, ε λέω ότι αξίζει να της ρίξω τη ψήφο μου ;) Θα κάνω το ίδιο και με τον υποψήφιο του ΑΠΥΣΔΕ και νυν πρόεδρο της ΕΛΜΕ Κέρκυρας ;)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 09, 2007, 10:30:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους,
την Παρασκευή έμαθα ότι είμαι στους διοριστέους Γερμανικής Φιλολογίας, σειρά κατάταξης 178, συνολικά διορίζονται 396 άτομα. Καθώς ακόμη τελώ υπό κατάσταση σοκ, ήθελα να ρωτήσω ποιες πρέπει να είναι οι ενέργειές μου από δω και πέρα.Αρχίζω να μαζεύω το χαρτομάνι που απαιτείται ή περιμένω τους οριστικούς πίνακες και τις δηλώσεις περιοχών προτίμησης; Επίσης, κατά πάσα πιθανότητα διορίζομαι με την πρώτη "φουρνιά', επειδή όμως υπάρχει χρόνιο πρόβλημα υγείας που διαγνώστηκε πρόσφατα και μόλις έχω ξεκινήσει θεραπευτική αγωγή,το ιδανικότερο θα ήταν να μπορούσα να διοριστώ με τη δεύτερη φουρνιά, ώστε να έχει διευθετηθεί μερικώς το πρόβλημα υγείας. Πού να απευθυνθώ για να μάθω κατά πόσο θα μπορούσε να συμβεί αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήπτοε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε.   

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 09, 2007, 10:36:03 πμ »
Συγχαρητήρια για τον διορισμό σου!
1. Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/odigos13.htm
2. Έχεις δικαίωμα να διοριστείς με τη 2η φουρνιά αν επιθυμείς. Απλά δε θα παρουσιαστείς φέτος στη Δευτεροβάθμια, αλλά του χρόνου στις ημερομηνίες των αιτήσεων. Δε θα έχεις καμιά επίπτωση.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 09, 2007, 10:46:21 πμ »
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αφήνω αυτή τη χρονιά να περάσει χωρίς να κάνω καθόλου τα χαρτιά μου και του χρόνου (με το καλό) μπαίνω στη διαδικασία... διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Απορίες νεοδιόριστων
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 09, 2007, 10:48:19 πμ »
Ακριβώς.
CARPE DIEM

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.