*

Αποστολέας Θέμα: ωρομισθία ΠΕ0404  (Αναγνώστηκε 3463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ωρομισθία ΠΕ0404
« στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 11:12:37 μμ »
Μηπως γνωπιζει κανεις αν εχουν καλεσει ως τωρα πρωινους ωρομισθιους? (Οχι ΠΔΣ)
Και γενικα για ολο τον κλαδο ΠΕ04..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:09 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 06:55:09 μμ »
Σε ποια περιφερεια εχεις κανει αιτηση? Νομιζω οτι εχουν πλεον καλεσει σε ολες τις περιφερειες... κυριως Φυσικους.

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2007, 08:01:23 μμ »
Στην Κρήτη έχουν καλέσει ΠΕ 04 τελευταία φορά ήταν τέλος Νοεμβρίου.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:42:54 μμ »
Ειμαι στην περιφερεια θεσσαλιας. Μιλαω για πρωινους ωρομισθιους οχι προσθετη.. εδω απο τα συγκεντρωτικα που κοιταω στο url της περιφερειας τιποτα σε καμια ειδικοτητα. ενω βλεπω παρα πολλους μονιμους να κανουν συμπληρωση ωρων. μαλλον εκει εξαφανιζονται οι ωρες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:47:09 »

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2007, 10:48:06 μμ »
herjohn πως το εμαθες αυτο?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 09:38:22 πμ »
Το εμαθε απο αλλο τοπικ του φορουμ, οπου ελεγε οτι στην Κρητη καλεσαν Χημικους.

Κοιτα, οπως ειπα ωρομισθιους ΠΕ04 εχουν καλεσει σχεδον σε ολες ή ισως κι ολες τις περιφερειες (ξερω για Φυσικους, Χημικους και Γεωλογους σε διαφορες περιφερειες), αλλά για να μαθεις συγκεκριμενα για Βιολογους πρεπει να παρεις τηλεφωνο τη Δ/βαθμια που εχεις κανει αιτηση και να ρωτησεις πού εχει φτασει η σειρα. Παντως, οπου οι ΠΕ04 ειναι υπεραριθμοι σαν κλαδος, δεν καλουν ωρομισθιους αλλης ειδικοτητας.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 10:45:02 μμ »
Παντως σημερα που μιλουσα με φιλο ο οποιος δουλευει στη δευτεροβαθμια καρδιτσας μου ειπε οτι τουλαχιστον εδω δεν εχουν καλεσει.. επισης μου ειπε οτι απο φετος εφαρμοζεται νομος που λεει οτι οι μονιμοι καθηγητες στα σχολεια υποχρεουνται να εχουν πληρες ωραριο. πραγμα που σημαινει μου ειπε οτι αν εμφανιζονται κενα πχ 4ωρο πρεπει να το παρει αυτος και ετσι δεν καλουν ωρομισθιο. σκεψου σε ενα λυκειο οτι ειναι δυσκολο ο βιολογος να συμπληρωσει ωραριο. εγω στον πινακα ωρομισθιων βιολογων στην περιφερεια θεσσαλιας ειμαι στην πρωτη δεκαδα. και με ενα συντομο ελεγχο που εκανα στους απο πανω μου πρεπει να ειμαι πρωτος στο νομο μου.. αλλα τιποτα

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 21, 2007, 04:33:15 μμ »
σκεψου σε ενα λυκειο οτι ειναι δυσκολο ο βιολογος να συμπληρωσει ωραριο. εγω στον πινακα ωρομισθιων βιολογων στην περιφερεια θεσσαλιας ειμαι στην πρωτη δεκαδα. και με ενα συντομο ελεγχο που εκανα στους απο πανω μου πρεπει να ειμαι πρωτος στο νομο μου.. αλλα τιποτα

Κι εγω, αλλά ουτε εμενα με καλεσαν.

Ο ωρομισθιος δε χρειαζεται να συμπληρωνει ωραριο σε ενα σχολειο, μπορουν καλλιστα να τον στειλουν σε διαφορετικα σχολεια. Μεχρι κι οι μονιμοι το κανουν αυτο. (Αν διοριστεις μονιμος ως βιολογος στη Μηλο, θα πρεπει να καλυπτεις το γυμνασιο και λυκειο δυο χωριων! Αν διοριστεις στη Μεσσηνια, παλι θα πηγαινεις σε δυο διαφορετικα χωρια, εκτος κι αν εισαι Καλαματα που εχει πολλα σχολεια.)

'Η μπορει να συμπληρωνει ωραριο με μαθηματα Β'αναθεσης (π.χ. 8 ωρες Βιολογια και 3 ωρες Χημεια ή Γεωγραφια), μιας και σε κανενα σχεδον ωρομισθιο ΠΕ04 δε δινουν αμιγως μαθηματα Α'αναθεσης. (π.χ. καλεσαν ωρομισθιο Γεωλογο να διδασκει Χημεια και ωρομισθιους Φυσικους και Χημικους να διδασκουν Βιολογια)

Δεν καλουν μονο βαση πραγματικων αναγκων, αλλά και βαση αν εχουν δικο τους ΠΕ04 να εξυπηρετησουν, καταλαβες? Αν ο δικος τους ειναι Φυσικος κι ειναι 3ος στον πινακα, θα τον καλεσουν μαζι με τους αποπανω του και θα του δωσουν να κανει πολλα μαθηματα Β'αναθεσης, ακομη κι αν αυτο σημαινει οτι ετσι τρωνε τη θεση απο τον 1ο απο αλλο πινακα που τα εχει ως μαθηματα Α' αναθεσης.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 22, 2008, 10:58:57 μμ »
Δεν ξερω αλλα φετος αναγκαζουν ακομα και τους αναπληρωτες να κανουν υπερωριες.. Επισης ειδα οτι φετος στο νομο μου εχουν παρει μονο ενα κανονικο ωρομισθιο (πρωινο)σε ολα τα λυκεια και για ολες τις ειδικοτητες ενω στο γειτονικο νομο εχουν παρει 60.. Αρα στο δικο μου εδωσαν ολα τα κενα στους μονιμους και στους αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 06:24:44 μμ »
ειδα οτι φετος στο νομο μου εχουν παρει μονο ενα κανονικο ωρομισθιο (πρωινο)σε ολα τα λυκεια και για ολες τις ειδικοτητες ενω στο γειτονικο νομο εχουν παρει 60.. Αρα στο δικο μου εδωσαν ολα τα κενα στους μονιμους και στους αναπληρωτες.

Και τις πιστωσεις για ωρομισθιους τι τις εκαναν?

Στην Α' Αθηνων, παντως, η ΕΛΜΕ απαιτησε απο τη Διευθυνση να μην προσλαβει ωρομισθιους γιατι δυο ωρομισθιοι δηθεν τρωνε τη θεση ενος αναπληρωτη κι η Διευθυνση τους καθησυχασε οτι δε θα το κανει, παρολο που εχει υπερεπαρκεις πιστωσεις. Δηλαδη, γινεται αυτο ακριβως που ειπες: οσοι δουλευουν με πληρες ωραριο κανουν υπερωριες για να παρουν περισσοτερα χρηματα, ενω οι ωρομισθιοι (που δεν εχουν κανενα συνδικαλιστικο οργανο) μενουν ανεργοι.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 09:59:57 μμ »
Αυτο μαλλον γινεται γιατι αν δωσει τα κενα σε ωρομισθιους θα πρεπει επιπλεον να πληρωνει και ενσημο περα απο την αμοιβη.. ενω δινοντας το κενο ως υπερωρια σε μονιμο το γλιτωνει. απλα θα του δωσει μονο την εργασια.. επισης με αυτο τον τροπο αναγκαζει ολο τον κοσμο να τρεχει στα πολιτικα γραφεια αφου ο μονος τροπος να παρεις μορια ειναι η ΠΔΣ. Σα να μας λενε να μη δινουμε ασεπ πανε τζαμπα εκεινα τα μορια. Εχεις ακουσει να εχουν παρει πουθενα κανενα ωρομισθιο πρωινο ΠΕ04. Πως μπορουμε να μαθουμε

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 10:05:44 μμ »
στην Κρήτη έχουν καλέσει αρκετούς ωρομίσθιους, χημικούς και φυσικούς, για πρωινό μάθημα σε γυμνάσια και λύκεια.

Αποσυνδεδεμένος bio2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ωρομισθία ΠΕ0404
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 10:12:58 μμ »
Για κανα βιολογο πηρε το αυτι σου τιποτα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161498
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.