*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 5047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« στις: Δεκέμβριος 17, 2007, 07:10:15 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς τι θα γίνει μ' αυτήν την περίφημη εγκύκλιο αναπληρωτών εκκλησιαστικής εκπαίδευσης;  ???  ???

Είχαν πει ότι θα βγει από το ΥΠΕΠΘ φέτος, για να ισχύσει από τη νέα χρονιά.  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 04:39:34 μμ »
Δεν έχω ιδέα, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον. Ξέρεις τίποτα για τη διαδικασία; Περνάς από συνέντευξη κλπ; Για εμάς που είμαστε θεολόγοι, έχει καμιά σημασία ο βαθμός πτυχίου; Πάντως πρέπει τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα να ρίχνουμε μια ματιά στο site του υπουργείου.
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 07:14:15 μμ »
Αν και δεν έχω ξανακάνει χαρτιά γι' αυτήν, απ'όσο ξέρω, τα καταθέτεις κανονικά και κάποια στιγμή σε καλούν για συνέντευξη. Τώρα έχουν ακουστεί πολλά για το τι σε ρωτούν εκεί και για τη βαθμολογία που παίρνεις!

Το μόνο που ξέρω είναι ότι από τους πίνακες αυτούς, καλούν αναπληρωτές για τα Εκκλησιαστικά Σχολεία. Νομίζω ότι δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου για εμάς, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Ελπίζω να βγει σύντομα (φέτος!!)..

Αν δεις εσύ ή όποιος άλλος, κάτι σχετικό, ειδοποιήστε!

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 15, 2008, 05:20:26 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,
  όπως θα είδατε βγήκανε οι πίνακες για τους αναπληρωτές στην Εκκλησιαστική, εμένα αυτό που με σόκαρε, είναι το γεγονός ότι εξισώνεται ο Μεταπτυχιακός Τίτλος Ειδίκευσης με το "Πτυχίο" από τις Ανωτέρες, δηλαδή ΕΛΕΟΣ , ένα ολόκληρο μόριο για αυτόν τον τίτλο το θεωρώ υπερβολή. Εκκλησιαστική διοίκηση και Πολιτεία εκμαυλίζουν το ήδη βαλλόμενο αντικείμενο μας. ΑΙΣΧΟΣ!!!
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 06:52:48 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,
  όπως θα είδατε βγήκανε οι πίνακες για τους αναπληρωτές στην Εκκλησιαστική, εμένα αυτό που με σόκαρε, είναι το γεγονός ότι εξισώνεται ο Μεταπτυχιακός Τίτλος Ειδίκευσης με το "Πτυχίο" από τις Ανωτέρες, δηλαδή ΕΛΕΟΣ , ένα ολόκληρο μόριο για αυτόν τον τίτλο το θεωρώ υπερβολή. Εκκλησιαστική διοίκηση και Πολιτεία εκμαυλίζουν το ήδη βαλλόμενο αντικείμενο μας. ΑΙΣΧΟΣ!!!


Αγαπητέ μου! Δικαίως σε πρώτη φάση συνάδελφε θα σε σόκαρε ότι εξισώνεται το πτυχίο της Ανώτερης Εκκλησιαστικής Σχολής με το μεταπτυχιακό. Επειδή είμαι απόφοιτος της Αν. Εκκλ. Σχολής Αθήνας σου λέω απλά ότι η φοίτηση στην Σχολή:

α) Είναι τριετής
β) διδάσκονται βιβλία του πανεπιστημίου Αθηνών
γ) Οι περισσότεροι καθηγητές (Μεταλληνός, Σ. Παπαδόπουλος, Μάριος Μπέγζος, Πεσερλής, Βλάχος, Γαλίτης, Κωσταράς, Παπαδόπουλος ο Παλαιοδιαθηκολόγος) είναι πανεπιστημιακοί
δ) Εάν τον Σεπτέμβριο ο οποιοσδήποτε σπουδαστής μείνει πάνω από δύο μαθήματα, χάνει το έτος.
ε) Οι παρακολουθήσεις είναι υποχρεωτικές.

Θέλω να πω συνάδελφε ότι δεν είναι τόσο υποτιμημένο το πτυχίο όσο φαντάζεσαι.... Αλλά δεν εστίασες κάπου αλλού! Στις ερωτήσεις της Επιτροπής, λες και δίναμε ΑΣΕΠ. "Σικέ"μου έκανε το ματς.........Με ρώτησαν:

1) Που βρίσκεται η Νέα Μάδυτος!!!!
2) Ποιον σοπυδαίο μουσικό της βυζαντινής μουσικής έβγαλε η Προύσσα!!!
3) Ποιος ήταν και τι έγραψε ο Κοσμάς Μαϊουμά!!!
4) Τι είναι το παστοφόριο
5) 10 φορές την ερώτηση τι θα λεγα σε κάποιο παιδί που δεν πιστεύει στον Θεό (αν έχεις τον Θεό σου)
6) Τι περιέχουν τα βιβλία του γυμνασίου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λες να μην του άρεσε η φάτσα μου;;;;
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος Ναυσικά

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
    • Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΜΕ ΦΩΣ-ΒΙΤΡΩ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:38:21 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,
  όπως θα είδατε βγήκανε οι πίνακες για τους αναπληρωτές στην Εκκλησιαστική, εμένα αυτό που με σόκαρε, είναι το γεγονός ότι εξισώνεται ο Μεταπτυχιακός Τίτλος Ειδίκευσης με το "Πτυχίο" από τις Ανωτέρες, δηλαδή ΕΛΕΟΣ , ένα ολόκληρο μόριο για αυτόν τον τίτλο το θεωρώ υπερβολή. Εκκλησιαστική διοίκηση και Πολιτεία εκμαυλίζουν το ήδη βαλλόμενο αντικείμενο μας. ΑΙΣΧΟΣ!!!
Αγαπητέ μου! Δικαίως σε πρώτη φάση συνάδελφε θα σε σόκαρε ότι εξισώνεται το πτυχίο της Ανώτερης Εκκλησιαστικής Σχολής με το μεταπτυχιακό. Επειδή είμαι απόφοιτος της Αν. Εκκλ. Σχολής Αθήνας σου λέω απλά ότι η φοίτηση στην Σχολή:

Συνάδελφοι ... τι λέμε τώρα...;

Εδώ  σε  ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ, δίνουν μόνο 2 μόρια όσα και σε έναν που ήταν απλά επιτυχών στον Ασεπ...Αν κάποιος ήταν τυχερός και πέρασε τη βάση, παίρνει αυτόματα τα 2 μόρια που παίρνει και ένας ΔΙΔΑΚΤΟΡΑΣ, που έφτυσε αίμα στην κυριολεξία μέχρι να αποπερατώσει τη ΔΑΤΡΙΒΗ του και να προάγει την Επιστήμη...6 χρόνια δουλειας...

Τι να πεις μετά από αυτό; για ποια αξιοκρατία να μιλήσουμε...?

Αφού πλέον είναι ηλίου φαεινότερον η υιοθέτηση της Αξιοκρατίας τν "ΗΜΕΤΕΡΩΝ"

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ...

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος Αναπληρωτών Εκκλησιαστικής Εκπαίδευσης
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 03:44:58 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,
  όπως θα είδατε βγήκανε οι πίνακες για τους αναπληρωτές στην Εκκλησιαστική, εμένα αυτό που με σόκαρε, είναι το γεγονός ότι εξισώνεται ο Μεταπτυχιακός Τίτλος Ειδίκευσης με το "Πτυχίο" από τις Ανωτέρες, δηλαδή ΕΛΕΟΣ , ένα ολόκληρο μόριο για αυτόν τον τίτλο το θεωρώ υπερβολή. Εκκλησιαστική διοίκηση και Πολιτεία εκμαυλίζουν το ήδη βαλλόμενο αντικείμενο μας. ΑΙΣΧΟΣ!!!
Αγαπητέ μου! Δικαίως σε πρώτη φάση συνάδελφε θα σε σόκαρε ότι εξισώνεται το πτυχίο της Ανώτερης Εκκλησιαστικής Σχολής με το μεταπτυχιακό. Επειδή είμαι απόφοιτος της Αν. Εκκλ. Σχολής Αθήνας σου λέω απλά ότι η φοίτηση στην Σχολή:

Συνάδελφοι ... τι λέμε τώρα...;

Εδώ  σε  ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ, δίνουν μόνο 2 μόρια όσα και σε έναν που ήταν απλά επιτυχών στον Ασεπ...Αν κάποιος ήταν τυχερός και πέρασε τη βάση, παίρνει αυτόματα τα 2 μόρια που παίρνει και ένας ΔΙΔΑΚΤΟΡΑΣ, που έφτυσε αίμα στην κυριολεξία μέχρι να αποπερατώσει τη ΔΑΤΡΙΒΗ του και να προάγει την Επιστήμη...6 χρόνια δουλειας...

Τι να πεις μετά από αυτό; για ποια αξιοκρατία να μιλήσουμε...?

Αφού πλέον είναι ηλίου φαεινότερον η υιοθέτηση της Αξιοκρατίας τν "ΗΜΕΤΕΡΩΝ"

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ...




Συνάδελφε να σου πω. Για τα διδακτορικά έχεις δίκιο. Όμως υπάρχει η εξής νοοτροπία που έχει μια "νομιμοφάνεια". Δηλ. σου λέει: Έκανες διδακτορικό, άρα στοχεύεις σε ακαδημαϊκή καριέρα, ενώ εγώ θέλω δάσκαλο να μπει στην τάξη και να κάνει θρησκευτικά. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι η όλη διδικασία ήταν  για πολυυυ χοντρά βίσματα!
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.