*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 12051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 04:29:25 μμ »
Συνάδελφοι, help!

Έχετε ακούσει για τα γνωστά φροντιστήρια και τις σημειώσεις τους;  ???

Έχει παρακολουθήσει κανείς ή έχει αγοράσει αυτές τις περιβόητες χιλιάδων σελίδων σημειώσεις;  ???  ???
Αξίζουν;   ???
και ιδιαίτερα για κάποιον που δεν έχει χρόνο να διαβάσει;;  ???  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:06 »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2007, 06:13:12 μμ »
Αν δε βρεις χρόνο να διαβάσεις προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις επιτυχία. Το ξέρω ότι φαντάζει ακατόρθωτο, αλλά σου μιλάω εκ πείρας ότι πρέπει ακόμη και τη νύχτα μέρα να κάνεις προκειμένου να διαβάσεις. Κανένα φροντιστήριο δεν μπορεί να αναπληρώσει το πολύ-πολύ διάβασμα που χρειάζεται. Εγώ δεν ξέρω κανέναν γνωστό μου που να πέτυχε μέσω φροντιστηρίου. Όσοι πήγαν απέτυχαν. Φυσικά, δεν έφταιξε το φροντιστήριο γι' αυτό αλλά το γεγονός ότι μπορείς τον ίδιο χρόνο να τον αξιοποιήσεις στο διάβασμα

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 09:31:59 πμ »
Συμφωνω απολυτα με pariel. το φροντιστηριο ειναι " μυθος ".το προσωπικο διαβασμα ειναι που σε οδηγεί στην επιτυχια. ουτε κι εγω ξερω κανεναν που να πετυχε στο διαγωνισμο κανοντας φροντηστήριο. εγω καταφερα να ειμαι στους επιτυχοντες κανοντας  αρκετο διαβασμα ακομα και στην παραλια που πηγαινα για μπανιο επερνα μαζι μου καποιο βιβλιο.βεβαια επειδη δουλευα παραλληλα δεν ειχα και πολυ διαθεσιμο χρονο,ομως εκανα ο,τι μπορουσα και περασα τη βαση κατα 10.50 μορια. Οπωσδήποτε ηθελα παραπανω διαβασμα.αυτο ελπιζω να μου γινει μαθημα για τον επομενο ασεπ.
Αν ομως καποιος θελει να κανει φροντιστηριο γιατι ετσι αισθανεται πιο σιγουρος ας το κανει αλλα παντα να εχει κατα νου οτι το προσωπικο διαβασμα ειναι εκεινο που θα κρινει το αποτελεσμα.
καλημερα σε ολη την...κομπανια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 10:22:54 πμ »
Έδωσα για πρώτη φορά ΑΣΕΠ πέρσι. Όντας πολλά χρόνια μακριά από τα "εκπαιδευτικά" αποφάσισα να παρακολουθήσω ένα όχι κεντρικό φροντιστήριο.
Η καθηγήτρια που μας έκανε Παιδαγωγικά ήταν αστέρι. Οι σημειώσεις που η ίδια μας έδινε (και όχι το φροντιστήριο) με βοήθησαν πάρα πολύ. Μάλιστα το ένα θέμα ανάπτυξης που έπεσε στο διαγωνισμό το είχαμε δουλέψει μαζί και πήγα καλά. Επίσης πολλές από τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών ήταν μέσα στις σημειώσεις της.
Η καθηγήτρια της διδακτικής ήταν από μόνης της λίγο "αλλού".
Δούλεψα και διάβασα πάρα πολύ (χωρίς να έχω χρόνο). Δεν τα κατάφερα να περάσω. Στο δικό μου κλάδο (Νηπιαγωγός) οι βάσεις ήταν πολύ υψηλές, αν και δεν τα πήγα άσχημα βρέθηκα στις επιτυχούσες. Συμφωνώ με Μάρκο και pariel στο ότι θέλει διάβασμα, αλλά η εμπειρία από το διαγωνισμό, μού έδειξε ότι χρειάζεται και αρκετή τύχη και η πείρα στην τάξη βοηθάει (σε περιπτώσεις συναδέρφων μου βοήθησε πολύ και αυτή τη στιγμή με λίγο, ή έστω λιγότερο, διάβασμα από εμένα δουλεύουν ήδη αναπληρώτριες).
Φίλη της Θεολογίας κατάφερε να είναι στις διοριστέες με τη δεύτερη φορά που έδωσε ΑΣΕΠ (έχοντας την ίδια καθηγήτρια στα Παιδαγωγικά και διαβάζοντας μόνη της διδακτική και γνωστικό).
Για τον επόμενο διαγωνισμό δε θα παρακολουθήσω κανένα φροντιστήριο. Θεωρώ ότι έχω ήδη ότι χρειάζομαι από σημειώσεις. Το Ίντερνετ είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφορίας επίσης. Το μόνο που ελπίζω είναι να ξαναβρώ το χρόνο και τη διάθεση για το διάβασμα.
Καλή επιτυχία, ό,τι κι αν αποφασίσεις.
Καλές γιορτές και καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:06 »

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2007, 04:31:04 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας!   ;D


Αν και έχω δώσει δύο φορές (χωρίς διάβασμα) και χωρίς επιτυχία, φυσικά, το πρόβλημά μου είναι ο ελάχιστος χρόνος που έχω αλλά και το γεγονός ότι μένω στην επαρχία, οπότε δεν μπορώ να κάνω ούτε φροντιστήριο.   :'(  :'(

Γι' αυτό ρώτησα για σημειώσεις. Τις θέλω περισσότερο για να έχω κάτι σαν "πλάνο" στο ατελείωτο διάβασμα του κλάδου μου..  :-\

Όποια άλλη συμβουλή, καλοδεχούμενη..  :D

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2007, 04:57:42 μμ »
Και εγώ προβληματίστηκα πολύ για το αν θα πάω ή όχι σε φροντιστήριο (υπάρχει κι άλλη συζήτηση γι' αυτό το θέμα, όπου μπορείς να δεις διάφορες απόψεις). Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο είναι να οργανώσεις μόνος σου το διάβασμά σου, όσο είναι δυνατόν. Κι εγώ έχω περιορισμένο χρόνο, και αναρωτιέμαι πώς μπορεί κανείς να καλύψει τόση ύλη (αφού είσαι θεολόγος, καταλαβαίνεις τι εννοώ: μόνο η εκκλησιαστική ιστορία, μπορεί να χρειαστεί δυο τρεις μήνες διάβασμα). Δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση: διαβάζεις όποτε προλαβαίνεις, και όσο μπορείς περισσότερο. Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αυτό, αλλά σου γράφω τι έχω σκοπό να διαβάσω εγώ: Εισαγωγή ΚΔ, Εισαγωγή ΠΔ, Πατρολογία, Εκκλ. Ιστορία, Θρησκεύματα, Λειτουργική, Δογματική, όλα τα σχολικά βιβλία, δυο τρία παιδαγωγικά και ειδική διδακτική. Θα ξεκινήσω κάνοντας μια ανάγνωση σε όλα, και μετά θα τα ξαναδιαβάσω πιο προσεκτικά, για να συγκρατήσω όσο πιο πολλά μπορώ. Νομίζω ότι μέσα σε ένα έτος προλαβαίνω να το κάνω. Αν περισσέψει χρόνος, κάνω επανάληψη. Δεν ξέρω αν είναι πολύ φιλόδοξο το σχέδιο, αλλά σε διαφορετική περίπτωση δεν πιστεύω ότι έχουμε πολλές ελπίδες. Πάντως το φροντιστήριο το απέρριψα. Δεν ξέρω τι περισσότερο μπορεί να μου προσφέρει, σε σχέση με όσα σκοπεύω να διαβάσω. Μάλλον θα είναι σπατάλη χρόνου και χρημάτων.
Εσύ έχεις καμιά άλλη ιδέα σχετικά με το τι πρέπει να διάβάσει κανείς, και πώς πρέπει να διαβάσει; 
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος dplastour

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 23, 2007, 07:22:13 μμ »
Δεν έχω κάνει κανένα πλάνο διαβάσματος ακόμη.  :(

Την προηγούμενη φορά, που είχα χρόνο για μια ματιά, διάβασα Θρησκεύματα, όλα τα σχολικά βιβλία και λίγο Εισαγωγή στην Π.Δ. και Κ.Δ. όσον αφορά το γνωστικό.
Βασικά εμένα το γνωστικό μου φαίνεται ατελείωτο (και καταλαβαίνεις γιατί..) Τι να πρωτοδιαβάσει κανείς; Ειδικά όταν δεν έχει χρόνο..  :-\  :-\

Εγώ σκεφτόμουν και το εξής: μήπως μαζευόμασταν κι άλλοι και αγοράζαμε μαζί τις σημειώσεις, έστω για το γνωστικό. Το έκανε φίλη συνάδελος ΠΕ06 (Αγγλικής Φιλολογίας) και τη βοήθησαν.  ???

Αποσυνδεδεμένος raskolnikov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 11:05:37 πμ »
Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μαζέψουμε σημειώσεις. Αλλά ας περιμένουμε να βγει πρώτα η προκήρυξη του διαγωνισμού, και το ξανασυζητάμε. Πάντως, στα βιβλιοπωλεία υπάρχουν αρκετά καλά βιβλία, κυρίως για γενική παιδαγωγική και ειδική διδακτική. Είναι ζήτημα προσωπικής επιλογής. Ψάξε και θα βρεις μερικά που θα σου φανούν χρήσιμα. Όσο για το γνωστικό, τι περισσότερο μπορεί να σου προσφέρουν κάποιες σημειώσεις; Άλλωστε και οι φροντιστές την ίδια βιβλιογραφία δεν χρησιμοποιούν; Διαβάζουν, ας πούμε, μια εκκλησιαστική ιστορία, και φτίαχνουν περιλήψεις. Το ίδιο μπορεί να κάνει ο καθένας μας, και μάλιστα με καλύτερο τρόπο. Αν δεν έχεις χρόνο, νομίζω πως είναι προτιμότερο να κάνεις απλώς μια ανάγνωση στα βιβλία της σχολής, παρά να διαβάσεις κάποιες σημειώσεις αμφίβολης αξίας (πώς μπορείς να εμπιστευτείς έναν φροντιστή που κάθισε και έγραψε ό,τι θεώρησε ο ίδιος περισσότερο σημαντικό;). Απ' ό,τι κατάλαβα ύστερα από την παταγώδη αποτυχία μου στον προηγούμενο διαγωνισμό, αυτό που έφταιγε ήταν ότι δεν είχα διαβάσει αρκετά, όχι ότι δεν είχα σημειώσεις φροντιστηρίου. Δυστυχώς, πρέπει να αντικρίσουμε την πραγματικότητα: Αν δεν διαβάσουμε μόνοι μας, αφιερώνοντας όσο περισσότερο χρόνο μπορούμε, δεν μας σώζει κανένα φροντιστήριο.
Ποτέ δεν κατάφερα να ολοκληρώσω κάτι, αλλά αυτή τη φορά θα

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:58:23 μμ »
Παιδιά, έχω περάσει ασεπ και σας λέω ότι η διδακτική χρειάζεται συγκεκριμένη μέθοδο και ως εκ τούτου φροντιστήριο. Εγώ πήγα και για το γνωστικό και αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μας προτείνανε τη βιβλιογραφία που αναφέρουν τα βιβλία του καθηγητή του γυμνασίου. Για να μη χαθεί όμως κανείς στη βιβλιογραφία, ξεκινάει απλώς από τα βασικά και απλώς εμπλουτίζει τη βιβλιογραφία που έχει ήδη από τη σχολή, όπου κρίνει απαραίτητο.Τα περισσότερα βιβλία είναι των καθηγητών της Θεσσαλονίκης. Καλή επιτυχία σε όλους!
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος aoristos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2008, 03:50:40 πμ »
ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
Α.Σ.Ε.Π.

    * Το Σάββατο 05 Ιουλίου 2008 και ώρα 11.00-13.00, στο Αμφιθέατρο Α' της Θεολογικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης, θα γίνει δωρεάν "Φροντιστήριο" για τους πτυχιούχους Θεολόγους - υποψήφιους του επικείμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π.


    * Εισηγητής ο Επίκ. Καθηγητής των Παιδαγωγικών κ. Δημ. Λάππας, με θέμα:
       "Σχεδιάγραμμα Ομαδοσυνεργατικής Διδασκαλίας για το μάθημα των Θρησκευτικών".


    * Δηλώσεις συμμετοχής στον Πίνακα Ανακοινώσεων του κ. Λάππα, γραφ.05. Από την προσέλευση στην εκδήλωση αυτή θα εξαρτηθεί αν θα υπάρξει συνέχεια στην προσπάθεια.



Θεσσαλονίκη, 30/6/08 

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2008, 11:31:31 πμ »
Ο Λαππας ειναι πολυ καλος στη δουλεια του,εγω τον ειχα καθηγητη  στην πρακτικη του τελευταιου ετους.Ειχαμε κανει μαζι επισκεψεις σε σχολεια και μετα σχολιαζαμε την πορεια μαθηματος,μας εκανε το σχεδιαγραμμα  κι οι σημειωσεις που ειχα απο αυτον ηταν ο,τι ακριβως ζητουσε ο πρωτος ασεπ(σχεδιο μαθηματος,παιδαγωγικο προβλημα κλπ).Καλο ειναι οσοι μπορουν να παρακολουθησουν το μαθημα

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο για ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 03, 2008, 03:01:05 μμ »
Συμφωνώ με αυτά για τον Λάππα και εγώ προσωπικά πέρασα ΑΣΕΠ με βιβλία των καθηγητών μου από Θεσσαλονίκη. Απλ.ώς διαφωνώ με τη λογική αυτή. Τί σημαίνει αυτή η κίνηση?? κάποιος που δεν είναι από Θεσσαλονίκη δεν μπορεί να παρακολουθήσει τη συζήτηση. Γιατί αυτή η εύνοια μόνο σε όσους μένουν στην Θεσνίκη??? νομίζω ότι είναι αθέμιτος ανταγωνισμός σε σχέση με όλα τα παιδιά που μένουν σητν επαρχία. Αν ήθελαν να βοηθήσουν οι καθηγητές ας έκαναν κινητοποίηση για τον αριθμό θεολόγων στον ΑΣΕΠ (φέτος 66 άτομα για 2 χρόνια-33 θεολόγοι τον χρόνο). 20-3- αναπληρωτές να βρεθούνε με μπόλικη προϋπηρεσία και καλό βαθμό πτυχίου, γειά χαρά παιδιά..... και ας γράψετε 80 στη διδακτική.... μάταιος κόπος...με τέτοια νούμερα διορισμών ό,τι κινήσεις και αν γίνουν είναι για το θεαθήναι.....
(διοριστέος ΑΣΕΠ 2004)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159812
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.