*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης  (Αναγνώστηκε 290910 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #630 στις: Αύγουστος 26, 2012, 11:46:05 πμ »
Καλημέρα,
καλό θα είναι, αν όχι απαραίτητο, να υπενθυμίσεις στο πρώτο μάθημα αφηγηματικές τεχνικές, αφηγηματικούς τρόπους, κτλ. Μια απλή αναφορά με παραδείγματα είναι αρκετή, καθώς θα κατανοηθούν αργότερα πλήρως με επισημάνσεις σε κάθε έργο. Θα είναι προτιμότερο να μην αναφέρεις απλά τα σχήματα λόγου μόνη σου, αλλά να τα βρίσκουν τα παιδιά.
Πολύ σημαντικά είναι τα σχόλια του βιβλίου για κάθε έργο, οι εισαγωγές και τα σχόλια στο πίσω μέρος του βιβλίου.
Όσο για τις ερωτήσεις, ψάξε παλαιότερα θέματα πανελληνίων (το 5ο θέμα είναι πάντα παράλληλο κείμενο, για το οποίο απαιτείται προετοιμασία στην τάξη).
Να ξέρεις ότι το μάθημα είναι πολύ απαιτητικό και πολλά παιδιά δυσκολέυονται στην κατανόηση του τρόπου που πρέπει να διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #631 στις: Αύγουστος 26, 2012, 01:56:14 μμ »
Εγώ τα εξηγώ όλα καθώς τα βλέπουμε μέσα στα κείμενα. Εξάλλου στα κείμενα τις εξεταστέας ύλης δεν εντοπίζουμε όλες τις αφηγηματικές τεχνικές αλλά συγκεκριμένες. Παρόλα αυτά αν θες κάνε μια μικρή εισαγωγή στο πρώτο μάθημα.

Τα κείμενα τα αναλύουμε στίχο προς στίχο λέξη προς λέξη. Επιμένουμε τόσο σε εξωτερικά χαρακτηριστικά όσο και σε ιδέες. Σαφώς πρέπει να προσέξεις όσα επισήμανε και η Ειρήνη, δλδ εισαγωγή (όπου υπάρχει), σχόλια-υποσημειώσεις και τα κείμενα που βρίσκονται στις πίσω σελίδες.

Ενδεικτικά, όσον αφορά στις ασκήσεις, η πρώτη ερώτηση είναι σχετικά απλή, να εντοπίσουν κάτι μέσα από το κείμενο ή να αναφέρουν κάποια χαρακτηριστικά του συγγραφέα ή του ρεύματος στο οποίο ανήκει κ.τ.λ. Η δεύτερη ερώτηση απαιτεί κριτική σκέψη και συνήθως αναφέρεται σε σχολιασμό κειμένου. Η τρίτη είναι συνήθως επαλήθευση ή διάψευση της γνώμης ενός ερευνητή πάνω σε συγκεκριμένο σημείο του κειμένου. Η τέταρτη είναι ένα απόσπασμα για το οποίο ζητείται πλήρης σχολιασμός (τα πάντα όλα, από εξωτερικά χαρακτηριστικά έως λεπτομέρειες) και η πέμπτη είναι το παράλληλο κείμενο, που πρέπει να τους μάθεις πώς να το διάβάζουν, πως να το ερμηνεύουν, που να εστιάζουν.
Δεν σημαίνει ότι οι ερωτήσεις τίθενται πάντοτε σε αυτό το μοτίβο, απλώς αυτό είναι το σύνηθες. Καλό είναι να δεις θέματα παλαιότερων ετών για να προσανατολιστείς. 

Εγώ προσωπικά κάνω το μάθημα σε διαδραστικό πίνακα. Το κείμενο βρίκσεται πάντοτε μπροστά τους, τα βασικά σημεία είναι γύρω από κείμενο. Εκεί "πατάω" και κάνω τον λεπτομερή σχολιασμό. Πάντοτε βάζω ασκήσεις για το σπίτι, γιατί τα περισσότερα παιδιά δεν ξέρουν να γράφουν. Παράλληλα κείμενα βλέπουμε 1-2 το πολύ μόλις τελειώνει το κάθε κείμενο μαζί με τις ερωτήσεις από ΚΕΕ και τα περισσότερα παράλληλα κείμενα τα βλέπουμε όταν κάνουμε επανάληψη σε κάθε κείμενο μετά τον Μάρτιο.
Α! Σε κάθε κείμενο που τελειώνει βάζω τρίωρο διαγώνισμα και πάντα εξετάζω σε κάθε μάθημα (π.χ. σχολίασέ μου αυτή την παράγραφο ή  από τι είναι επηρρεασμένος ο Σολωμός στο παρόν απόσπασμα;)

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #632 στις: Αύγουστος 29, 2012, 12:54:50 πμ »
Θα ήθελα να ξαναζητήσω τη βοήθεια σας σχετικα μετην επιλογή ενος καλού βοηθήματος και επίσης να ρωτήσω πόση ώρα θα ηταν καλό να διαρκεί το μάθημα ( ιδιαίτερο ) . Εγώ σκέφτομαι μιαμιση. Αρκεί;Και σε αυτη την μιαμιση ώρα πόση ύλη πρέπει να βγεί ;Στον Κρητικό για παράδειγμα . Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #633 στις: Αύγουστος 31, 2012, 10:03:31 μμ »
Εγώ θα σου σύστηνα Goutemberg είναι τρεις τόμοι αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζουν. Αλλά και πάλι πρέπει να τους δουελέψεις με κριτικό πνεύμα, έχω και αρκετά παραπανίσια. Προσοχή πολύ σε ό,τι λέει το βιβλίο, στις υποσημειώσεις και πίσω. Προσοχή σε ερωτήσεις ΚΕΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:24 »

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #634 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 12:18:15 πμ »
Gutenberg ε; Αυτες τις εκδόσεις τις έχω ξεχάσει. Στο βιβλιοπωλείο που πήγα είχε μόνο τις γνωστες εκδόσεις και έτσι πήρα Μεταίχμιο , το οποίο μου  είπαν ότι φευγει πολύ. Και με μια γρήγορη ματιά που το έριξα και συγκριτικά με όσα είχα στα χέρια μου εκείνη τη στιγμή μου φάνηκε ενδιαφέρον. Ευχαριστώ πάντως και δε θα παραλείψω να το κοιτάξω ( ένα δεύτερο βοήθημα πάντα χρειάζεται ) .Όσον αφορά την ώρα , μιαμιση καλά δεν είναι ;

Αποσυνδεδεμένος eirini_84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #635 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 08:54:13 πμ »
Από τις "εμπορικές" εκδόσεις είναι ένα ικανοποιητικό βοήθημα. Από κει και πέρα καλό θα είναι να διαβάσεις το βιβλίο του καθηγητή (κυκλοφορεί και στο διαδίκτυο) κι άλλα βοηθήματα.
Όσον αφορά την ώρα, σε ιδιαίτερο μιάμιση ώρα είναι αρκετή. Πάντα βέβαια εξαρτάται κι από το γνωστικό υπόβαθρο και την αντιληπτική ικανότητα του μαθητή...και δεδομένου ότι τις εργασίες τις διορθώνεις στο σπίτι σου.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #636 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:19:51 μμ »
Ωχ ναι! Το βιβλίο του καθηγητή! Πώς το ξέχασα!! Πάρα πολύ σημαντικό!

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #637 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 04:50:15 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος diamantisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #638 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:03:15 πμ »
Γεια χαρά σε όλους,

Θα διδάξω λογοτεχνια γ λυκείου κατευθυνσης πρώτη φορά και θα ήθελα να με πληροφορήσετε πόσες διδακτικές ώρες (1 ώρα=1 διδακτική ώρα)αφιερώνετε σε κάθε ένα από τα διδασκόμενα κείμενα; θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ενδεικτικό προγραμματισμό;και τέλος αν θεωρείται ότι θα πρέπει να αποστηθίζουν αφού τα έχουν κατανοήσει;

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #639 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 02:52:36 μμ »
Δες το βιβλίο του καθηγητή που υπάρχει στο digital school. Τα γράφει αναλυτικά.

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #640 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:18:07 μμ »
Γεια χαρά σε όλους,

Θα διδάξω λογοτεχνια γ λυκείου κατευθυνσης πρώτη φορά και θα ήθελα να με πληροφορήσετε πόσες διδακτικές ώρες (1 ώρα=1 διδακτική ώρα)αφιερώνετε σε κάθε ένα από τα διδασκόμενα κείμενα; θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ενδεικτικό προγραμματισμό;και τέλος αν θεωρείται ότι θα πρέπει να αποστηθίζουν αφού τα έχουν κατανοήσει;

Εγώ προσωπικά αφιερώνω ένα δίωρο (αλλά με 40λεπτη διδακτική ώρα) στα εισαγωγικά, 5 δίωρα στον Κρητικό, 6 δίωρα στο Βιζυηνό (στην αρχή εισαγωγικά για τις τεχνικές γραφής του, λαογραφικά στοιχεία, κτλ), 5 δίωρα στον Παπαδιαμάντη (πάλι μαζί με τα εισαγωγικά), από ένα δίωρο στα μικρά ποιήματα και τρία δίωρα στον Ιωάννου (Προσφυγικοί και Κεμάλ). Σύμφωνα με αυτό το σχέδιο, αν έχεις ξεκινήσει τέλη Αυγούστου τελειώνεις αρχές Μαρτίου. Μετά από ένα δίωρο επανάληψη το κάθε κείμενο και στο τέλος αναγκαία είναι μια συνολική επανάληψη. Αυτό το σχέδιο ακολουθώ εγώ. Ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:22:20 μμ από Flow »
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος Flow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #641 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 12:30:31 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου... ;)

1)Στις αφηγηματικές τεχνικές ανήκουν: αφηγητής, εστίαση, οπτική γωνία, αφηγηματικός χρόνος. Σωστά ή κάνω λάθος;
Αν τους ζητήσουν δηλαδή να γράψουν τρεις αφηγηματικές τεχνικές διαλέγουν τρία από τα παραπάνω;

2)Οι αφηγηματικοί τρόποι (περιγραφή, διάλογος, αφήγηση, κλπ) ανήκουν κι αυτοί στις αφηγηματικές τεχνικές;
Δηλαδή, μπορούν να γράψουν πχ. "ομοδιηγητικός, εσωτερική εστίαση και διάλογος";

3)Επίσης, καλό δεν είναι να επιλέγουν τρεις διαφορετικές τεχνικές; Να μη γράφουν δύο αφηγηματικούς τρόπους για παράδειγμα.
"Όπου κι αν με πήγαν οι θεωρίες μου, βρήκα ότι ένας ποιητής ήδη έχει πάει εκεί"
Ζίγκμουντ Φρόυντ

Αποσυνδεδεμένος diamantisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #642 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:03:26 μμ »
Γιατί όχι!! ;)

Δεν κάνεις λάθος στις αφηγηματικές τεχνικές ανήκουν αυτά τα οποία ανέφερες:α)ο αφηγητής β) το είδος της αφήγησης δηλαδή οι αφηγηματικοί τρόποι γ) η οπτική γωνία δ) η εστίαση ε) ο χρόνος αφήγησης στ) ο ρυθμός αφήγησης.
Επομένως όταν θα ζητήσουν τις αφηγηματικές τεχνικές θα πρέπει να αναλύσουν τα παραπάνω και όχι να γράψουν μόνο αφηγηματικούς τρόπους

***Μπορούμε να επικοινωνούμε μέσω e- mail.. αν θες diamantisia@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος AlfaYota

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Carpe Diem!!!!
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης
« Απάντηση #643 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:03:46 πμ »
Θα ΄θελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον Κρητικο .
Σε μια ερώτηση που ζητάει τις γραμματολογικές επιρροές του Σολωμού πρέπει να αναφερθούμε και στα γνωρίσματα της Επτανησιακής σχολής?
Ευχαριστώ!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.