*

Αποστολέας Θέμα: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;  (Αναγνώστηκε 9597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 08:41:51 μμ »
Καλησπερα.Μεσα στο Δεκεμβριο προσληφθηκε στην Πδσ,με 10 ωρες την εβδομαδα,γνωστος μου φιλολογος,σε σχολειο της Θεσσαλονικης.Το ονομα του ειναι στον πινακα Γ,δηλ.δεν εχει μορια ασεπ ουτε προυπηρεσιας.Πως το βλεπετε;Ανοιξε ο κλαδος μας,να παιρνουμε κι εμεις σειρα ή επαιξε βυσμα;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 08:51:00 μμ »
Η ΠΔΣ δεν έχει καμία σχέση με τους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων. Οι προσλήψεις γίνονται κατόπιν συνεννοήσεως διευθυντή δευτεροβάθμιας και διευθυντή λυκείου. Με μέσο συνήθως. Ή πολλά παρακάλια. Συχνά και τα δύο.

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 24, 2007, 11:09:54 μμ »
Κι εγω ετσι νομιζα elranna,ομως ο ιδιος ισχυριζεται οτι απλως εκανε τα χαρτια του και μια μερα χτυπησε το τηλεφωνο για να παει ν' αναλαβει υπηρεσια.Για να γινει αυτο,πρεπει να εξαντληθει ο πινακας β,ετσι δεν ειναι;
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 25, 2007, 08:35:29 πμ »
απλως εκανε τα χαρτια του και μια μερα χτυπησε το τηλεφωνο για να παει ν' αναλαβει υπηρεσια.Για να γινει αυτο,πρεπει να εξαντληθει ο πινακας β,ετσι δεν ειναι;

Οχι βεβαια! Η ΠΔΣ δεν εχει καμια σχεση με τους πινακες β και γ, δεν υπαρχει πινακας μοριων αλλά μονο οι αιτησεις περασμενες στο excel! Η μονη επισημη οδηγια απο το Υπουργειο ειναι να δινεται απολυτη προτεραιοτητα σε οσους εχουν 3 τεκνα και ανω, κατα τα υπολοιπα ο καθε διευθυντης δευτεροβαθμιας θετει τα δικα του κριτηρια. (αναλογως και ποιους καθηγητες θα ζητησει το καθε σχολειο - δες τα σχετικα θεματα με την ΠΔΣ στην ενοτητα "Ωρομισθιοι")
Π.χ. στην Καρδιτσα ενας διευθυντης εθετε ως κριτηριο οι μισες θεσεις να πηγαινουν σε ατομα χωρις προϋπηρεσια, ετσι ωστε ν'αποκτησουν κι αυτοι μορια προϋπηρεσιας. Στην Αθηνα ενας διευθυντης εδινε οδηγια να τους κατατασσουν με κοινωνικα κριτηρια (πρωτα οσους ειχαν 2 παιδια, μετα με 1, μετα τους εγγαμους, κλπ.) Αλλοι θετουν ως κριτηριο την παλαιοτητα του πτυχιου, κλπ.

Αν ο φιλος σου εκανε τα χαρτια του σε περισσοτερες απο μια διευθυνσεις εχοντας αρκετα προσοντα (επιτυχια ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακο, παλαιοτητα πτυχιου, κοινωνικα κριτηρια, κλπ), τοτε μπορει οντως να συμπληρωσε 10ωρο τυχαια. (π.χ. μια διευθυνση να του εδωσε 6 ωρες κι αλλη μια 4 ωρες) Αν ομως τα εκανε μονο σε μια διευθυνση, τοτε ειναι οντως υποπτο που συμπληρωσε 10ωρο, μιας κι η γραμμη τους ειναι να δινουν λιγοτερες ωρες σε περισσοτερα ατομα, ετσι ωστε να φαινεται οτι μειωνεται η ανεργια, αλλά και περισσοτεροι να ειναι ευχαριστημενοι. (με τα ψιχουλα που τους δινουν!) Εγω εκανα αιτηση σε παρα πολλες διευθυνσεις (κι εκτος Αθηνων!) και οι περισσοτερες απο αυτες με καλεσαν για 2-4 ωρες, οπότε συμπληρωσα το προγραμμα με ανεση, μπορεσα δηλαδη μεχρι και ν' αρνηθω καποιες προτασεις. Να σημειωσω ομως οτι πληρω πολλα απο τα κριτηρια και ο κλαδος μου εχει πολυ λιγοτερους υποψηφιους απο τους φιλολογους, που ο αριθμος τους ειναι πραγματικα πολυ μεγαλος.

Μου εκανε εντυπωση, ομως, που συναδελφοι στην ΠΔΣ οταν ακουν οτι εχω 10 ωρες καθονται και μου παραπονιουνται οτι σε εκεινους εδωσαν μονο 4 ωρες κι οταν τους ρωταω σε ποσες διευθυνσεις εκαναν αιτηση, μου απαντουν οτι εκαναν αιτηση μονο σε μια! Μα ειναι δυνατον να περιμενουν να τους δωσουν 10ωρο απο μια διευθυνση, οταν δεν εχουν μεσον? Θελει τρεξιμο σε ολες τις ακρες του νομού! (ακομη και εκτος νομού...)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2007, 08:44:54 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 25, 2007, 11:43:10 πμ »
Εμένα πάντως μεγάλε μου φαίνεται πολύ ύποπτο αυτό που έχεις 10 ώρες...Τα 10ωρα είναι συνήθως για τα "δικά μας παιδιά". Χτυπάει άσχημα πως να το κάνουμε, και ειδικά για Αθήνα που γίνεται της μουρλής. Τώρα αυτό που λες με τις πολλές διευθύνσεις το κάνει το 90% των εκπαιδευτικών, δεν είναι νέο αλλά και το 90% παίρνει κάτι άλλο και όχι 10 ώρες όπως εσύ... Ουτε μεταπτυχιακά μετράνε (και εμείς έχουμε και τίποτα δεν έγινε) ούτε η θέση στον πίνακα.  Μετράει κυρίως το βύσμα. Και κυρίως το πολιτικό βύσμα...Αυτό γιατί δεν το βάζεις στις προυποθέσεις utenar;

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2007, 05:29:48 μμ »
Εμένα πάντως μεγάλε μου φαίνεται πολύ ύποπτο αυτό που έχεις 10 ώρες...Τα 10ωρα είναι συνήθως για τα "δικά μας παιδιά". Χτυπάει άσχημα πως να το κάνουμε, και ειδικά για Αθήνα που γίνεται της μουρλής.

Υποπτο ειναι μονο αν το δινει μια Διευθυνση, οχι να εχεις 2ωρο ή 4ωρο απο 4-5 Διευθυνσεις, μιας κι η καθε Διευθυνση ειναι ανεξαρτητη απο τις αλλες. (και μαλιστα οταν πρεπει να κανεις πανω απο 300 χλμ σε καποια περιπτωση - ξερεις ποσα πληρωνω απο την τσεπη μου? Λες να καταξοδευομουν ετσι, αν ειχα βυσμα?). Στις Διευθυνσεις εχουν δωσει γραμμη να δινουν 2-4 ωρες σε οσο το δυνατον περισσοτερα ατομα για να φαινεται οτι μειωνεται η ανεργια. Αν εσενα σε ζητησουν για ενα 4ωρο απο καποιο σχολειο που εχεις αφησει το βιογραφικο σου, τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι η Διευθυνση στην οποια ανηκει αυτο το σχολειο δε θα σου δωσει αλλες ωρες! Συνεπως, πρεπει να εχεις κανει πολλες αλλες αιτησεις για να εχεις πιθανοτητες να σε καλεσουν καποιες απο τις υπολοιπες και να συμπληρωσεις 10ωρο. Και το σημαντικοτερο tip μου: να γινουν οπωσδηποτε κι αιτησεις ΕΚΤΟΣ Αθηνων (εμενα οι 6 απο τις 10 ωρες που μου προσφεραν ηταν απο τρια μερη εκτος Αθηνων! Αν περιμενα να μαζεψω 10ωρο στην Αθηνα, καλα κρασια...). Αυτο που λες, οτι το 90% των Εκπαιδευτικων κανει αιτησεις σε πολλες Διευθυνσεις, σιγουρα δεν ισχυει. Εχω μιλησει με παρα πολλους συναδελφους στην ΠΔΣ κι ουτε ενας απο αυτους δεν ειχε κανει αιτηση σε αλλη Διευθυνση εκτος απο της περιοχης τους... μονο μια νεα κοπελιτσα ειχε κανει σε 2 Διευθυνσεις. Εννοειται οτι οταν μιλαμε για "αιτησεις σε πολλες Διευθυνσεις", δεν εννοουμε τις τεσσερις "δυσκολες" Α', Β', Γ', Δ' Αθηνων... γιατι αν καποιος περιμενει να παρει εστω κι ενα διωρο απο αυτες τις τεσσερις, κατα τη γνωμη μου θα περιμενει για πολυ, μεχρι το πτυχιο του να παλιωσει και ν'αποκτησει παιδια, ωστε να προηγειται εναντι των υπολοιπων!

Τελος, το να καταφερεις να μαζεψεις 10 ωρες μ'αυτον τον τροπο θελει ΜΕΓΑΛΕΣ αντοχες γιατι εχει μεγααααλη ταλαιπωρια σε πολλα επιπεδα! Δε μου φτανει που τρεχω τωρα, θα πρεπει να τρεχω του χρονου σε τοσα διαφορετικα μερη για να μαζεψω τα χαρτια των μοριων... συν οτι τωρα που θελω ενα χαρτι για τον ΟΑΕΔ, το δικο μου ΙΚΑ μου λεει να το ζητησω απο το ΙΚΑ του εργοδοτη! (300 χλμ μακρια, λες και μου λενε να παω απο το Συνταγμα στον Πειραια!) Και βεβαιως το αγχος: να μην ξερεις αν το τμημα που σου δινουν εχει αρκετα παιδια για να κρατηθει ολη τη χρονια ή ξαφνικα θα στο κοψει η Διευθυνση! (γιατι βεβαιως τα επισφαλη τμηματα δεν τα δινουν στα δικα τους παιδια, σ'εμας τους υπολοιπους τα δινουν)

Το πολιτικο βυσμα που λες ειναι το σιγουρο μεσο, αλλά οποιος το εχει, τοτε δεν ψαχνει σ'αυτο το φορουμ τροπους να μαζεψει ωρες, τις εχει ηδη ετοιμες απο την αρχη της χρονιας απο μια μονο Διευθυνση και μαλιστα με σιγουρα τμηματα!!! Εγω απλα δινω συμβουλες απο την προσωπικη μου εμπειρια για οποιον αλλον ειναι στην ιδια μοιρα μ'εμενα. Αν ωφελησα καποιον περιγραφοντας τι εκανα εγω για να μαζεψω 10ωρο, εχει καλως. Οποιος ειναι δυσπιστος ως προς την τακτικη μου, δε χρειαζεται ν'ακολουθησει το δικο μου τροπο δρασης.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 25, 2007, 06:01:56 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 04:52:46 πμ »
Καλά μου φαίνεται ότι ή εσύ ζεις στην Σουηδία ή εμείς τρώμε κουτόχορτο. Έλεος!!! 10 ώρες έχουν μόνο όσοι έχουν πολιτικό βύσμα, τι βιογραφικά και ασυναρτησίες μου λες.

Παιδιά μην τον ακούτε η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική απο αυτήν που σας περιέγραφε, (τεκμηριωμένα!) Κάτι τέτοια άτομα πηγαίνουν δυστηχώς μπροστά σε αυτόν τον κόσμο( τον ελληνικό εννοώ)...Μέτα απο καμιά 5 χρόνια ο utenar και κάθε utenar θα είναι μόνιμος χωρίς καν να δώσει ΑΣΕΠ! και εμείς τα κορόιδα θα δίνουμε συνεχώς για να μαζέψουμε μόρια μήηηπως και διοριστούμε κάποτε...Και μετά απο 2 χρόνια τα μόρια μας θα διαιρούνται δια του 2 και του utenar θα είναι πραγματική προυπηρεσία.

Τουλάχιστόν μην παίζεις με τον πόνο μας ρε μεγάλε. Σεβάσου τον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2007, 04:59:00 πμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 09:26:31 πμ »
Βρε ασχετε, εχω ΑΣΕΠ και με πολυ καλυτερο βαθμο απο το δικο σου! Γι'αυτο και ταλαιπωρουμαι τοσο με την ΠΔΣ φετος, για να εχω σιγουρη την αναπληρωση του χρονου! >:( Εγω ο,τι ειχα να πω, το ειπα. Οποιος θελει ν'ακολουθησει καποιο απο τα tips μου για να παρει ωρες ΠΔΣ, μπορει να το κανει κι οποιος προτιμα να πιστευει οτι μονο τα πολιτικα βυσματα παιρνουν ωρες μπορει επισης να συνεχισει να το πιστευει. Δε θα κατσω εγω ν'αλλαξω το μυαλο του καθενα... μου φτανει που ετσι την πατησα τοσα χρονια και δεν εκανα ΠΔΣ! Γιατι βλεπεις ακουγα κατι τυπους σαν εσενα που φωναζαν οτι μονο με πολιτικο βυσμα μπορει καποιος να παρει ωρες, ενω εσεις ειστε αυτοι που εκμεταλλευεστε την αγνοια και την ευπιστια μας, επειδη θελετε να εχετε την αποκλειστικοτητα της ΠΔΣ και καθε αλλου τροπου αποκτησης επιπλεον μοριων!

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:17:32 μμ »
Βρε ασχετε, εχω ΑΣΕΠ και με πολυ καλυτερο βαθμο απο το δικο σου!

Μπράβο και για το βαθμό σου και για το επίπεδό σου. Με τόσο καλό βαθμό και δεν έχεις διοριστεί ακόμα?? Άτιμη κοινωνία

Παράθεση
Γι'αυτο και ταλαιπωρουμαι τοσο με την ΠΔΣ φετος, για να εχω σιγουρη την αναπληρωση του χρονου!

Έτσι έτσι σκαλοπατάκι σκαλοπατάκι, ΠΔΣ, αναπλήρωση και στο τέλος μονιμότητα

Παράθεση
Οποιος θελει ν'ακολουθησει καποιο απο τα tips μου για να παρει ωρες ΠΔΣ,

Ναι να τα ακολουθήσουμε αλλά δεν μας είπες σε ποιον βουλευτή (ή υπουργό?) να πάμε


Παλιά τα βύσματα δε μίλαγαν, τώρα όχι μόνο μιλάνε αλλά βγαίνουν και από πάνω, μιλάμε για απίστευτο θράσος,
10 ώρες ΠΔΣ!!!! άλλοι παρακαλάνε για δυο,

αλλά όχι μωρέ όλοι φαντάσματα βλέπουμε, τα παιδί έγραψε πολύ καλύτερα από όλους μας στον ΑΣΕΠ και έχει τρομερό βιογραφικό, αλήθεια γιατί δεν πας στη NASA και χαραμίζεσαι στην ΠΔΣ??
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Gatos2009

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:20:27 μμ »
Συμφωνώ jaffar! Η κατάσταση με τα βύσματα πλέον έχει ξεφύγει απο κάθε έλεγχο...

Βλέπεις λοιπόν Utenar ότι δεν σε παίρνει και πολύ. Μην παίζεις άλλο με τα νεύρα μας γιατί η υπομονή έχει και τα όρια της...

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω κάτι...Πως ξέρεις εγώ πόσο έγραψα;
Μήπως εκτός απο αυτές τις καταπληκτικές παρατηρήσεις που έχεις τρελαθεί να κάνεις σε αυτό το forum έχεις και μαντικές ικανότητες;;;   ??? Μήπως έχεις και και καμία μαγική σφαίρα στο σπίτι και ξέρεις πόσο έγραψα στον ΑΣΕΠ και το σύγκρινες με το δικό σου βαθμό. Φίλε απλά πρέπει κάποιος να σου πει ότι δε στέκεις στα λογικά σου. ???

Είναι περιττό να ασχολείται καποιος μαζί σου. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι κράτα τις αστήριχτες παρατηρήσεις για τον εαυτό σου. Βαρέθηκα να βλέπω άσχετους να αυτοβαφτίζονται σχετικοί. Φτάνει πια αυτο το σήριαλ με σένα. Αν έχεις κάτι να πεις, πες το όπου θελεις, αλλά  αυτό πρέπει να αντέχει και στην κριτική ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:34:10 μμ από Physicist »

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:27:22 μμ »
UTENAR τουλάχιστον κράτα το για τον εαυτό σου και μην το λες γιατί προκαλείς. Και λογικά θα ξέρεις πως οι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ αλλά μη διοριστέοι είναι πολλοί και όχι μόνο εσύ. Γνωρίζω πολλούς επιτυχόντες που έχουν με το ζόρι 2 ώρες ενισχυτική και παραδέχονται πως παρακάλεσαν κόσμο.
Δεν υπάρχει περίπτωση στην ΕΛΛΑΔΑ να κάνει κάποιος ενισχυτική χωρίς να παρακαλέσει αυτός ή κάποιος άλλος γι'αυτόν. Αν κάποιος διαφωνεί ας μου το πει.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:47:24 μμ »
Ψυχραιμία γιατί τα νεύρα δυσκολεύουν τη χώνεψη (τώρα θα μου πείτε οι απλήρωτοι τι να χωνέψουν αφού...) και αν η γαλοπούλα ήταν γεμιστή είναι βαριά. :P

Από όσα μας περιέγραψε ο/η utenar, νομίζω ότι σας διέφυγε κάτι σημαντικό. Πήρε ΠΔΣ σε επαρχιακές πόλεις που απέχουν εως και 300χλμ από την Αθήνα. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχει εκείνη την οικονομική επιφάνεια  και γρήγορο αυτοκίνητο, που του επιτρέπει να μετακινείται 300χλμ για να κάνει μάθημα και να πληρώνει από την τσέπη του πολύ περισσότερα από όσα θα πάρει.
Αλλά βρε utenar, μη τα λες αυτά δημόσια γιατί κάτι τέτοια ακούν και βλέπουν από το ΥΠΕΠΘ και λένε: «χρήμα έχουν οι αναπληρωτές της ΠΔΣ,  άρα ας τους αφήσουμε απλήρωτους κι εμείς,  γιατί να ξοδευόμαστε αφού αυτοί προκειμένου να μαζέψουν μόρια είναι ικανοί να πουλήσουν και το σπίτι τους."

Τελικά εκτός απο παρακάλια για να πάρει κανείς ΠΔΣ χρειάζονται και φράγκα αυτό κατάλαβα εγώ από όσα διαβάζω. :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2007, 12:50:38 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος eli eli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 02:47:29 μμ »
Γιατι ακριβως πεσαμε να τον φαμε τον utenar;Αφου το ειπε,εχει πολλα προσοντα.Ατομα με καλη σειρα σ αυτον και στον προηγουμενο ασεπ,απλως επιτυχοντες,δουλευουν αναπληρωτες απο περυσι.Τον utenar τον εχουν φαει οι δρομοι συν τα προσοντα του που δεν ξερουμε,δε μου φαινεται και τοσο τραγικο να εχει κερδισει 10 ωρες πδς αξιοκρατικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2007, 02:51:01 μμ από kanoo »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσληψη σε Π.Δ.Σ απο πινακα Γ;;;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 26, 2007, 06:03:29 μμ »
Εσεις οι δυο (jaffar και physicist) δεν αλλαζετε ποτε: οποιον δεν τον χωνευετε απο άλλα topics, προσπαθειτε να υποβαθμισετε τα λεγομενα του. Κριμα μονο σε οσους καθηγητες εδω μεσα εχουν την αγνοια που ειχα κι εγω μεχρι περισυ και πανε χαμενοι γιατι πιστευουν τα λεγομενα σας! Σιγα μη θελει ο jaffar να παιρνουν τις ωρες ΠΔΣ οι ωρομισθιοι, οταν αυτος ειναι μονιμος, κανει ΠΔΣ και παράνομα ιδιαίτερα και το βροντοφωναζει κιολας: "κανουν οτι μας πληρωνουν και κανουμε οτι δουλευουμε" διαλαλει ο "κυριος" καθηγητης που βαζει τους μαθητες του να τον πληρωνουν για να τους πει οσα δεν τους ειπε μες στην ταξη. Δε σε συμφερει να διοριζονται καθηγητες απο άλλη στοφα και ν'αλλαζει το συστημα, θελεις να μεινουν για οσο περισσοτερο γινεται ομηροι της ωρομισθιας.

Εσεις, και 3 παιδια να ειχα, παλι θα ισχυριζοσασταν οτι με πολιτικο μεσο πηρα τις ωρες, παρολο που οσοι εχουν 3 τεκνα και ανω εχουν ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ διορισμου. Στους κλαδους που υπαρχουν ελαχιστοι τριτεκνοι και οι υπολοιποι υποψηφιοι ειναι νεοτατοι αποφοιτοι, απιθανο το θεωρειτε οσοι εχουμε παιδια και παλαιοτητα πτυχιου να προηγουμαστε των υπολοιπων? Οταν εγω επαιρνα τηλεφωνο σε τοσες Διευθυνσεις να ρωτησω τα κριτηρια με τα οποια γινονται οι προσληψεις, μου ελεγαν οτι ειναι ενας συνδυασμος κριτηριων, αλλά ΟΛΕΣ ανεφεραν τα κοινωνικα κριτηρια, ενω ελαχιστες ανεφεραν την επιτυχια ΑΣΕΠ. Συνεπως, αν ειχα προπερσινο πτυχιο και ΑΣΕΠ, μαλλον δε θα με καλουσαν απο καμια Διευθυνση και θα ειχα κανει τσαμπα τοσες αιτησεις, αλλά επειδη ειχα και πολλα άλλα κριτηρια (παιδια, παλαιοτητα πτυχιου, πολυχρονη προϋπηρεσια στην εκπαιδευση) προηγουμουν για διορισμο και με καλεσαν απο πολλες Διευθυνσεις. Ασε που στις περισσοτερες ειχαν μονοψηφιο αριθμο αιτησεων της ειδικοτητας μου για ΠΔΣ!

Εγω τελειωσα μ'αυτο το topic. Δε μ'ενδιαφερει να πεισω οτι δεν ειμαι ελεφαντας ατομα σαν τον jaffar, τον οποιο δεν εχω σε καμια υποληψη. Μακαρι κι αλλοι επιτυχοντες του ΑΣΕΠ να ωφεληθουν απο οσα εγραψα για να διοριστουν μια ωρα αρχυτερα.


Το μονο που ηθελα να συμπληρωσω ειναι οτι δεν ξερω αν ολα αυτα που εγραψα ισχυουν και για τους φιλολογους, οι οποιοι ειναι παρα πολλοι ακομη και στην επαρχια. Απλά ετυχε να γραψω τις δικες μου εμπειριες σ'αυτην την ενοτητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2007, 06:15:00 μμ από utenar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159789
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.