*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 353783 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #294 στις: Αύγουστος 01, 2008, 07:19:17 μμ »
Πάλι μπέρδεμα για άλλη μια φορά.. Και συγγνώμη, αλλά μου δημιουργείται μια απορία - αν όλοι παρακολουθήσουμε π.χ όλα τα στάδια επιμόρφωσης,όπου απαλλασσόμαστε από την παρουσία μας στο σχολείο, ποιος θα μείνει να διδάξει;;; Αναφέρομαι φυσικά σε μικρά μέρη..
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:06 »

Αποσυνδεδεμένος Seat_Ibiza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #295 στις: Αύγουστος 01, 2008, 07:39:23 μμ »
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΑ ΠΕΚ ΣΤΗ Β ΑΘΗΝΑΣ?


http://2pek.att.sch.gr/

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #296 στις: Αύγουστος 01, 2008, 07:58:23 μμ »
Νομίζω είναι ένας απο τους λόγους που αποφάσισε να γίνουν πριν την έναρξη των μαθημάτων δηλ στις 25/8

Αποσυνδεδεμένος galadriel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Σκεπτική ως προς την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #297 στις: Αύγουστος 01, 2008, 08:14:16 μμ »
Ναι, αλλά αν δεις το χρονοδιάγραμμα Β και Γ φάσης, τραβάει μέχρι Νοέμβριο, και όχι Σαββατοκύριακα.. Πανικός;
Words, words, words..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:59:06 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #298 στις: Αύγουστος 02, 2008, 02:15:51 πμ »
ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΚ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ? ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΝΤΩΣ 25/08 ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ?
Μπες στο alfavita και θα δεις την ανακοίνωση που έβγαλε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σχετικά με τα σεμινάρια!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #299 στις: Αύγουστος 02, 2008, 03:04:18 πμ »
ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΕΚ?ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ? ΑΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΝΤΩΣ 25/08 ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ?


http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank8731m.php
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος demis_n

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #300 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:06:55 πμ »
Να σας κάνω μια ερώτηση: Σε ποια Πεκ πηγαίνουμε; Εγω δηλαδή που είμαι Σκύρο θα πάω σε ΠΕΚ Εύβοιας; Υπάρχουν; Πού μπορώ να τα βρω; Νομίζω ότι διάβασα κάπου ότι μπορούμε να πάμε και στον τόπο κατοικίας μας! Ισχύει;Αλλά πάλι το πρόγραμμα για τους νεοδιοριστους είναι από 25/8-29/8 και από 1/9-5/9! Τότε όμως δεν πρέπει να παρουσιαστούμε στο σχολείο μας! Έχω ακούσει ότι όσο γρηγορότερα πας τόσο καλύτερο και για τις πληρωμές αργότερα! Αν γνωρίζει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του!  ??? ::)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #301 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:15:13 πμ »
αυτο που ξερω ειναι οτι παιζει ρολο στη μισθοσια το ποτε θα πας

Αποσυνδεδεμένος evage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #302 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:25:41 πμ »
Στις 25/8 θα ξεκινήσουν τα ΠΕΚ νεοδιορίστων και στις 5 των αναπληρωτών. Αν υπάρχει ικανός αριθμός επιμορφούμενων περίπου 20 τότε γίνονται και στο νησί διορισμού. Αλλιώς οι επιμορφούμενοι πρέπει να μεταβούν στο πλησιέστερο μέρος που λειτουργούν ΠΕΚ και το οποίο ορίζεται από την έδρα του ΠΕΚ που έχει την ευθύνη για το νομό.

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #303 στις: Αύγουστος 02, 2008, 05:12:13 μμ »
Ήμουν σε άδεια ανατροφής και έτσι ως πρωτοδιόριστη δεν παρακολούθησα τα πεκ.Φέτος ανήκω στο ΔΙΔΕ Πειραιά.Τους το είπα αμέσως μόλις παρουσιάστηκα.Με σημείωσαν κάπου πρόχειρα και μου είπαν να κάνω και κανένα τηλ στη δευτεροβάθμια αρχές Αυγούστου.Μετά μου είπαν από το πεκ οτι πρέπει από το περιφεριακό γραφείο που ανήκει το σχολείο που τοποθετηθηκα να με δηλώσουν.Πήγα αυτοπροσώπως όμως η υπεύθυνη για τα πέκ θα επιστρέψει μετά τις 21.Έχω χάσει πάσα ιδέα.Καλύτερα να κάναμε μόνοι μας αίτηση κατευθεία στο πεκ όπως γίνεται στην Αθήνα για αυτούς που χρωστούν τα πεκ.Φοβάμε μη χάσω την επιμόρφωση.

Εμένα μου είπαν στα Πεκ ότι θα σταλούν τα ονόματά μας από τα γραφεία που ανήκουμε.Αλλά αν δεν έχουν σταλεί μέχρι τις 25, πρέπει να πάμε εκεί στις 8.30, ούτως ή άλλως..
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #304 στις: Αύγουστος 02, 2008, 10:56:38 μμ »
Εγώ προσωπικά που δεν είμαι έμπειρη θα ήθελα να είχα μια επαφή με την τάξη χωρίς να είμαι εγώ αυτή που θα παραδίδω,... για την εμπειρία και να συζητήσω τις απορίες μου με τους εκπαιδευτές. Και ενώ στην διδακτική έγραψα στον ασεπ πάρα πολύ καλά,, θα ήθελα να συζητήσω με κάποιους τι γίνεται στην πράξη για τον κλάδο μου...Πιστεύω ότι ένας από μας να ωφεληθεί, αφού είμαστε εκπαιδευτικοί και θα επηρεάσουμε πολλά παιδιά με τη στάση μας και τις γνώσεις μας, το ΠΕΚ πέτυχε το σκοπό του. Οι υπόλοιποι που είναι πιο έμπειροι θα βοηθήσουν με την παρουσία τους στο ΠΕΚ εμάς τους άπειρους απλά και μόνο με τη συσαναστροφή τους μαζί μας. Όσο για το φάγωμα...τι να πω... :(

koth εάν δεν έχεις καθόλου προϋπηρεσία (όπως ήμουν εγώ), θα σου έλεγα να πας στην β φάση. Τα θετικά είναι ότι είναι πρωινές ώρες και παίρνεις απαλλαγή από το σχολείο (το οποίο εφόσον είναι η πρώτη χρονιά σου θα σου πέσει βαρύ θες δεν θες). Έχεις την ευκαιρία να γνωρίσεις άλλους συναδέλφους εξίσου "φρέσκους", διαφορετικούς από αυτούς της α φάσης. Εάν ο σύμβουλος που θα είναι μαζί σας είναι καλός, θα κάνετε και καλές συζητήσεις (που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα, μετά την παρακολούθηση του μαθήματος στην τάξη). Και το πιο "θετικό" που αποκόμησα εγώ από την β φάση ήταν η συνειδητοποίηση ότι και το μάθημα όλων των άλλων (ακόμη και των επιμορφωτών) είναι τόσο "χάλια" όσο και το δικό μου*. Αυτό με βοήθησε να ξεπεράσω κάποιο από το άγχος μου.


* Με εξαίρεση μία συνάδελφο επιμορφώτρια της οποίας το μάθημα παρακολουθήσαμε σε α γυμνασίου πειραματικού και ήταν πραγματικά χάρμα οφθαλμών. Στην τάξη πανικός από σηκωμένα χέρια και τα παιδιά να πετάγονται, αλλά όλος ο πανικός προσανατολισμένος στην περιέργεια σχετικά με αυτά που μαθαίνουμε στο μάθημα, όχι στο πως θα γίνει το μάθημα μπάχαλο.


ΣΥΜΒΟΥΛΗ: φρόντισε να τσεκάρεις εάν ο τόπος διεξαγωγής της β φάσης είναι κοντά στον τόπο που θα μείνεις. Η β φάση επειδή έχει λιγότερα άτομα συνήθως γίνεται στις πρωτεύουσες. Εάν είσαι μακριά θα σου είναι δύσκολο να μετακινήσαι κάθε μέρα για να σαι εκεί στις 8:30 και να ψάχνεις και που είναι το σχολείο που πρέπει να πας (διαφορετικό κάθε μέρα).

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 03, 2008, 12:17:19 πμ »
Έχω την ίδια απορία με την galadriel....ισχύει όντως αυτό για την απουσία μας από το σχολείο τις ημέρες της επιμόρφωσης???  Εκείνες τις ημέρες, ποιός θα βρίσκεται στην τάξη?? ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2008, 12:22:12 πμ από amalli »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 03, 2008, 12:23:21 πμ »
Μην ανησυχείτε. Κάτι θα γίνει στις τάξεις σας.

Πέρυσι είχαμε 5 εβδομάδες απεργία και τώρα που μιλάμε για κάποιες ώρες επιμόρφωσης.

Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 03, 2008, 12:30:59 πμ »
giotamike επειδη βλεπω οτι εισαι ενημερωμενος,θα ηθελα να ρωτησω αν για τον τοπο και χρονο διεξαγωγης των ΠΕΚ θα ενημερωθουμε απο την Δευτεροβαθμια που θα παρουσιαστουμε ή απο καπου αλλου?? :-[
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160990
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.