*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #420 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:09:49 μμ »
Να ισχύει άραγε το ίδιο και τη β/θμια;  :o
Σημειωτέον ότι αν η ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο γίνει μετά τα ΠΕΚ (όπως είπαν από τη Β/θμια Κυκλάδων), μπορεί να μη δικαιούμαστε επιστροφή χρημάτων (ούτε μετά από 2 χρόνια), γιατί έδρα θεωρείται όχι ο τόπος διαμονής, αλλά ο τόπος υπηρεσίας. Μέχρι τις 5/9 όμως δε θα υπηρετούμε ακόμα σε σχολείο, οπότε έδρα μάλλον θα θεωρηθεί η έδρα της δ/νσης, δηλ. η Σύρος. Άρα δε θα είμαστε εκτός έδρας...

Δεν ξέρω εάν ισχύει και για τη Βάθμια και δεν έχω καθήσει να κοιτάξω για τα χρήματα... Αλλά τί να τα κάνω τα χρήματά του μετά από 2 χρόνια, από τη στιγμή που δε θα έχω σπίτι και θα είμαι η καπιταλίστρια και η πάμπλουτη που μένει σε ξενοδοχείο;; Και αντί να καθήσω να ετοιμάζομαι για την τάξη μου θα τρέχω να ψάχνω σπίτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:32 »

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #421 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:13:54 μμ »
Εμείς που διοριστήκαμε Δωδεκάνησα τα ΠΕΚ θα γίνουν στη Ρόδο?
Κάτι λέχθηκε (εδώ μέσα το διάβασα ,δε θυμάμαι πού) ότι υπάρχει περίπτωση να γίνουν και στην Κώ?

Κανείς για Δωδεκάνησα??? :-\
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #422 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:14:46 μμ »
Προσπαθήστε να κάνετε τα ΠΕΚ κοντά στον τόπο διαμονής σας, αν αυτό βολεύει. Παρακαλέστε! Το επιχείρημα των χρημάτων είναι αρκετά καλό. Πέρσι με τα πολλά παρακάλια μου το επέτρεψαν. Αν δεν πρέπει να είστε στο σχολείο και εφόσον τα ΠΕΚ δεν γίνονται στην περιοχή του διορισμού σας ακριβώς, γιατί να μην είστε σπίτια σας και να μην ξοδεύεστε αδίκως; Το θέμα είναι να έχετε το χαρτί ότι τα παρακολουθήσατε, ανεξάρτητα από το πού. Κρίμα είναι τόσα χρήματα αδίκως. Επίσης μη βασίζεστε στην αποζημείωση: συνάδελφοι διορισμένοι 2 χρόνια και ακόμα να πάρουν τα χρήματα.

Μωρέ το θέμα είναι ότι δεν είμαστε σε στεριά. Αν πχ μας πάρουν Κουφονήσια ή Σαντορίνη που είναι μακρυά από Σύρο, πώς να του παρακαλέσουμε να τα κάνουν κοντά στον τόπο διαμονής μας;

(κοίτα να δεις που είχα βάλει Κυκλάδες πρώτη επιλογή και μου το βγάζουν ξινότατο τώρα..)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2008, 02:19:24 μμ από sabrina »

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #423 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:18:05 μμ »
Εννοώ τον τόπο που μένετε τώρα. Κυρίως για όσους μένουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:48:32 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #424 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:23:29 μμ »

όταν πρωτοδιορίστηκα μια συνάδελφος και φίλη τοποθετημένη στην Αργολίδα έκανε τα ΠΕΚ στην Κορινθία που υπηρετούσα εγώ, γιατί μπορούσα να τη φιλοξενήσω και έτσι δεν χρειαζόταν να πληρώσει.

Διευκρινήστε μόνο πού θα κάνετε αναφορά ανάληψης υπηρεσίας και πότε, ώστε να μην έχετε άλλα τρεχάματα μετά, γιατί όλοι οι εκπαιδευτικοί 1η Σεπτεμβρίου που παρουσιαζόμαστε στα σχολεία είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλουμε αυτή την αναφορά, ώστε να ενημερώσουμε ότι "είμαστε στη θέση μας"
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #425 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:23:39 μμ »
Εννοώ τον τόπο που μένετε τώρα. Κυρίως για όσους μένουν Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.


Άμα ήμασταν Αθήνα θα'μασταν μια χαρά...! Προσωπικά έρχομαι από Γιάννενα...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #426 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:25:26 μμ »
Να ισχύει άραγε το ίδιο και τη β/θμια;  :o
Σημειωτέον ότι αν η ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο γίνει μετά τα ΠΕΚ (όπως είπαν από τη Β/θμια Κυκλάδων), μπορεί να μη δικαιούμαστε επιστροφή χρημάτων (ούτε μετά από 2 χρόνια), γιατί έδρα θεωρείται όχι ο τόπος διαμονής, αλλά ο τόπος υπηρεσίας. Μέχρι τις 5/9 όμως δε θα υπηρετούμε ακόμα σε σχολείο, οπότε έδρα μάλλον θα θεωρηθεί η έδρα της δ/νσης, δηλ. η Σύρος. Άρα δε θα είμαστε εκτός έδρας...

Δεν ξέρω εάν ισχύει και για τη Βάθμια και δεν έχω καθήσει να κοιτάξω για τα χρήματα... Αλλά τί να τα κάνω τα χρήματά του μετά από 2 χρόνια, από τη στιγμή που δε θα έχω σπίτι και θα είμαι η καπιταλίστρια και η πάμπλουτη που μένει σε ξενοδοχείο;; Και αντί να καθήσω να ετοιμάζομαι για την τάξη μου θα τρέχω να ψάχνω σπίτι;

Έτσι ακριβώς είναι. Αλλά σκέψου από πάνω να μη δικαιούμαστε ούτε τυπικά αποζημίωση.

Μωρέ το θέμα είναι ότι δεν είμαστε σε στεριά. Αν πχ μας πάρουν Κουφονήσια ή Σαντορίνη που είναι μακρυά από Σύρο, πώς να του παρακαλέσουμε να τα κάνουν κοντά στον τόπο διαμονής μας;

Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, γιατί δε θα έχουμε τοποθετηθεί ακόμα σε σχολείο.

Προσπαθήστε να κάνετε τα ΠΕΚ κοντά στον τόπο διαμονής σας, αν αυτό βολεύει. Παρακαλέστε! Το επιχείρημα των χρημάτων είναι αρκετά καλό. Πέρσι με τα πολλά παρακάλια μου το επέτρεψαν. Αν δεν πρέπει να είστε στο σχολείο, εφόσον τα ΠΕΚ δεν γίνονται στην περιοχή του διορισμού σας ακριβώς, γιατί να μην είστε σπίτια σας και να μην ξοδεύεστε αδίκως; Το θέμα είναι να έχετε το χαρτί ότι τα παρακολουθήσατε, ανεξάρτητα από το πού. Κρίμα είναι τόσα χρήματα αδίκως (επί της ουσίας  -αλλά καλύτερα να μην πιάσω αυτό το θεματάκι του γιατί να γίνονται τα ΠΕΚ...). Επίσης μη βασίζεστε στην αποζημίωση: συνάδελφοι διορισμένοι 2 χρόνια και ακόμα να πάρουν τα χρήματα.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε γι' αυτό; Να κάνουμε αίτηση στα ΠΕΚ της περιοχής μας ή στη Β/θμια της περιοχής διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος sabrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #427 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:27:50 μμ »
Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, γιατί δε θα έχουμε τοποθετηθεί ακόμα σε σχολείο.
Από την Α'βαθμια μου είπαν ότι τοποθετούμαστε 27/8

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #428 στις: Αύγουστος 07, 2008, 02:30:24 μμ »
Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό, γιατί δε θα έχουμε τοποθετηθεί ακόμα σε σχολείο.
Από την Α'βαθμια μου είπαν ότι τοποθετούμαστε 27/8

Α, εντάξει, εγώ αναφερόμουν στη β/θμια (εκεί είπαν ότι αναλαμβάνουμε υπηρεσία μετά τα ΠΕΚ).

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #429 στις: Αύγουστος 07, 2008, 03:48:53 μμ »

Παρουσιαζόμαστε 22-23, ξεκινάμε σεμινάρια 25, μαθαίνουμε 27 σε ποιο νησι θα είμαστε και 1 Σεπτέμβρη θα πρέπει να είμαστε και στο σχολείο.

ΣΠΙΤΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ; ...
Έχω πελαγώσει..Δε ξέρω τί να κάνω.. Ακυρώνω τις διακοπές μου και περιμένω; ???  :'(

Οι ημερομηνίες μου ακούγονται σωστές αν κρίνω από τη δική μου περίπτωση (1-5/9 ορκιζόμασταν και στις 7 ξέραμε το σχολείο) με τη διαφορά ότι δεν είχαμε να παρακολουθήσουμε την επιμόρφωση των ΠΕΚ αλλά πραγματοποιόντουσαν τα σεμινάρια για τα νέα βιβλία.
Γενικά μιλώντας, μην αγχώνεσαι από τους υπαλλήλους ή τους παλιότερους στις Κυκλάδες. Λόγω κακών προηγουμένων οι υπεύθυνοι (είτε μιλάμε για τους προϊστάμενους και το γραφείο είτε για τους διευθυντές) έχουν την τάση να δίνουν τελεσίγραφα ιδίως με τις ημερομηνίες άφιξης στο νησί.
Η α' φάση των  ΠΕΚ είναι υποχρεωτική και δεν υπάρχει περίπτωση να είσαι 1η Σεπτεμβρίου και στο σχολείο σου και στην Ερμούπολη, ανάληψη υπηρεσίας μπορείς να κάνεις στέλνοντας απλά και ένα φαξ στο γραφείο που θα υπάγεσαι, κάνεις και ένα τηλέφωνο στον διευθυντή/ρια σου και θα είσαι εντάξει.

Το σπίτι είναι ένα σοβαρό θέμα, που εξαρτάται κυρίως από τις απαιτήσεις σου. Θα βρεις ποικιλία τιμών και σπιτιών, το δύσκολο είναι να βρεις σπίτι με κεντρική θέρμανση καθώς τα περισσότερα είναι ενοικιαζόμενα δωμάτια με air condition. Υπάρχουν και ωραία ενοικιαζόμενα που μοιάζουν πιο πολύ με σπίτι παρά με ξενοδοχείο αλλά θέλει λίγο ψάξιμο και σωστές διαπραγματεύσεις ειδικά όσον αφορά λογαριασμούς ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ. Καλό θα ήταν να το ψάξεις όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί όπως καταλαβαίνεις τα καλά σπίτι φεύγουν και γρήγορα. Στείλε κάποιον άλλο,που εμπιστεύεσαι να κάνει αυτή τη δουλειά για σένα όσο θα είσαι στην Ερμούπολη.

Τέλος, αν δεν είναι το οικονομικό, πρόβλημα (μην ξεχνάς τα πρώτα χρήματα θα τα πάρεις μετά από ένα δίμηνο περίπου), δεν χρειάζεται να ακυρώσεις τις διακοπές σου. Τις ημερομηνίες τις ξέρεις, δεν πρόκειται να αλλάξουν.


https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος greco

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #430 στις: Αύγουστος 07, 2008, 04:09:29 μμ »
Μίλησα με τα ΠΕΚ Θεσσαλονίκης. ΔΕΝ δέχονται να κάνεις εκεί την επιμόρφωση αλλά στην Διεύθυνση που ανήκεις. Λένε αν δεν μπορείς, κάνε αίτηση εξαίρεσης και κάνε την επιμόρφωση του χρόνου!
 :-\

Αποσυνδεδεμένος 02maria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #431 στις: Αύγουστος 07, 2008, 04:47:09 μμ »
Επικοινώνησα με τα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν πως την επόμενη βδομάδα θα ξέρουν αν η επιμόρφωση θα γίνει Πειραιά ή Σύρο (για τους νεοδιόριστους φιλολόγους των Κυκλάδων).

Αποσυνδεδεμένος AFEFS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #432 στις: Αύγουστος 07, 2008, 07:09:30 μμ »
Παράθεση
Διευκρινήστε μόνο πού θα κάνετε αναφορά ανάληψης υπηρεσίας και πότε, ώστε να μην έχετε άλλα τρεχάματα μετά, γιατί όλοι οι εκπαιδευτικοί 1η Σεπτεμβρίου που παρουσιαζόμαστε στα σχολεία είμαστε υποχρεωμένοι να υποβάλουμε αυτή την αναφορά, ώστε να ενημερώσουμε ότι "είμαστε στη θέση μας"

μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι' αυτή την αναφορά;

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #433 στις: Αύγουστος 07, 2008, 07:38:59 μμ »
Για όσους είναι ΚΥΚΛΑΔΕΣ τα σεμινάρια θα γίνουν Ερμούπολη. Μου το είπαν από την Πρωτοβάθμια τώρα.

Παρουσιαζόμαστε 22-23, ξεκινάμε σεμινάρια 25, μαθαίνουμε 27 σε ποιο νησι θα είμαστε και 1 Σεπτέμβρη θα πρέπει να είμαστε και στο σχολείο.

ΣΠΙΤΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ; Πότε θα κάνουμε μετακόμιση εμείς που ερχόμαστε από περιοχές απόστασης 7 ωρών από Αττική;

Έχω πελαγώσει..Δε ξέρω τί να κάνω.. Ακυρώνω τις διακοπές μου και περιμένω; ???  :'(
Το ίδιο ισχύει και για τη Δευτεροβάθμια?(Μήπως έβγαλες πιστοποιητικό υγείας από το νοσοκομείο Σύρου?Ξέρεις τι εξετάσεις χρειάζονται?)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.