*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 351154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #994 στις: Αύγουστος 30, 2009, 02:40:53 μμ »
Μόνο σήμερα είχε πολύ ενδιαφέρον που κάναμε καθαρά πρακτικά πράγματα με επιμορφωτές δασκάλους της πράξης και μου λύθηκαν καθημερινές απορίες.
Επίσης ενδιαφέρον έχουν και οι υποδειγματικές διδασκαλίες όπου βλέπεις στην πράξη έμπειρους καθηγητές να κάνουν μάθημα. Αυτό στην επόμενη φάση ΠΕΚ.

Δυστυχώς έχω πάνω από οκτώ μήνες προϋπηρεσία και δεν θα τα περάσω. Θα ήθελα να τα κάνω και θα ήμουν διατεθειμένη να κρύψω την προϋπηρεσία μου αν ήξερα που έχω τοποθετηθεί. Αλλιώς είναι μεγάλη ταλαιπωρία γιατί στην Αθήνα οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η κίνηση χαοτική.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #995 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:21:01 μμ »
θα ήμουν διατεθειμένη να κρύψω την προϋπηρεσία μου αν ήξερα που έχω τοποθετηθεί
Δε νομίζω ότι μπορείς να κρύψεις την προϋπηρεσία σου. Ακόμη και αν από το ΠΕΚ δεν το καταλάβουν, θα σε πάρουν είδηση στο σχολείο και δεν θα μπορείς να λείψεις τα πρωινά που γίνονται τα ΠΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #996 στις: Αύγουστος 30, 2009, 08:13:05 μμ »
Αν είναι δυνατόν δηλαδή, να θέλει ο εκπαιδευτικός να επιμορφωθεί και να μην του το επιτρέπουν επειδή έχει προϋπηρεσία!!!! Μόνο σε μένα ακούγεται παράλογο αυτό  ???
Άλλο δηλ. να μην είσαι υποχρεωμένος να παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ κι άλλο να σου το απαγορεύουν!

Πάντως Ελένη, από μια ματιά που έριξα στην εγκύκλιο με τις άδειες των εκπαιδευτικών υπάρχουν κι ένα σωρό εκπαιδευτικές άδειες... μήπως, λέω εγώ τώρα, θα μπορούσες να ζητήσεις μια τέτοια άδεια για να παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ? Αρνούμαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει τρόπος να τα παρακολουθήσεις ενώ το θέλεις  >:(

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #997 στις: Αύγουστος 30, 2009, 10:43:33 μμ »
Βασικά από το ΠΕΚ μας ζήτησαν να φέρουμε βεβαίωση προυπηρεσίας για να απαλλαχθούμε από τις άλλες φάσεις. Η προθεσμία λήγει την Πέμπτη. Αν έχουν βγει οι τοποθετήσεις μας μέχρι τότε, θα ρωτήσω το ΠΕΚ αν γίνεται. Αλλά δεν το βλέπω να γίνεται, οπότε θα ζήτησω από κάποιον που θα παρακολουθήσει να φέρει σημειώσεις. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παιδιά, να είστε καλά! :)
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #998 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 04:53:21 μμ »
 Επειδή την προηγούμενη χρονιά δεν με είχαν καλέσει κατά την α' φάση, δεν έχω παρακολουθήσει τα ΠΕΚ και θα ήθελα κάποιος να με διαφωτίσει περί τίνος διααδικασίας πρόκειται. Σας ευχαριστώ. :)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #999 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:55:42 μμ »
Κάποιοι ανυπόφοροι και βαρετοί άνθρωποι της εκπαίδευσης μιλούν ασταμάτητα για πράγματα ανούσια ή για πράγματα που είναι χρήσιμα, αλλά αυτοί με τη φλυαρία τους τα κάνουν να φαίνονται βαρετά...  :-\  :-X
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος SP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1000 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 05:43:17 μμ »
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος δεν παει στα πεκ τι γινεται; υπαρχουν κυρωσεις;

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1001 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:12:46 μμ »
Παίρνονται απουσίες κανονικά . Δικαιούσαι να απουσιάσεις μόνο μια μέρα. Υποτίθεται ότι απαλλάσσεσαι από τα καθήκοντα του σχολείου που τοποθετήθηκες ,για να τα παρακολουθήσεις.

(Τώρα βέβαια, εγώ που δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη ,δεν ξέρω τίγίνεται. Βλέπετε το ΠΥΣΔΕ της περιοχής μου δε λέει να συνεδριάσει . Από χθες που παρουσιάστηκα , δεν έχω τοποθετηθεί ακόμη σε σχολείο και δεν προβλέπεται μάλλον ούτε αυριο. Μάλιστα μου είπαν να μην ανησυχώ και ότι η τοποθέτηση ίσως γίνει μετά τα ΠΕΚ !!!)

Αποσυνδεδεμένος SP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1002 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 06:38:40 μμ »
ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΩ ΣΤΑ ΠΕΚ ΕΠΕΙΔ Η ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΥΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΟΤΙ ΚΟΛΥΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ΄;ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΑ ΑΠ Ο ΑΣΕΠ Β ΦΟΥΡΝΙΑΣ ΑΡΑ ΤΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ;

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1003 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 07:28:43 μμ »
Εγώ θα πρότεινα να πας να ξεμπερδεύεις. Δεν ξέρω τί γίνεται αν δεν πάει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος almali

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μάθε παιδί μου γράμματα! - ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1004 στις: Σεπτέμβριος 17, 2009, 05:19:41 μμ »
έχουμε καμία ενημέρωση για το πότε θα γίνει η επόμενη φάση? θα γίνεται απόγευμα μετά το σχολείο?

Αποσυνδεδεμένος Eleni_Val

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1005 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:47:27 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Διορίστηκα το 2007 στους Φούρνους (Δ' Σάμου) και ως πρωτοδιόριστη παρακολούθησα, εγώ και άλλοι 2-3 συνάδελφοι, τα ΠΕΚ, τα οποία έγιναν στον Εύδηλο Ικαρίας. Πριν κανένα μήνα διαπίστωσα ότι τα χρήματα που έπρεπε να πάρω ως αποζημίωση από τις 2 φάσεις των ΠΕΚ (οδοιπορικά, διαμονή και ημερήσια έξοδα, δηλαδή σύνολο γύρω στα 700-800 €) δε μου είχαν καταβληθεί. Επικοινώνησα και με άλλους συναδέλφους, που υπηρέτησαν ως νεοδιόριστοι στους Φούρνους τόσο το 2006-2007, όσο και το 2007-2008 (γύρω στα 7-8 άτομα) και, αφού έλεγξαν τους λογαριασμούς τους, μου είπαν ότι κανείς, πλην ενός, δεν είχε λάβει τα χρήματα που δικαιούταν.
Μιλήσαμε τηλεφωνικά, ο καθένας για λογαριασμό του, με το ΥΠΕΠΘ και στον καθένα είχαν και μια διαφορετική δικαιολογία να πουν. Σε εμένα, πχ. είπαν ότι δε συμφωνούσε η έγκριση μετακίνησης με τα ατομικα μου στοιχεία, σε κάποια άλλη κοπέλα ότι δεν υπήρχε έγκριση μετακίνησης μέσα στο φάκελό της κτλ. Ουσιαστικά μίλησαν δηλαδή για λάθη που έγιναν από τα ΠΕΚ Μυτιλήνης όπου και υπαγόμασταν. Και το πιο εξοργιστικό από όλα είναι ότι μας δήλωσαν κατηγορηματικά ότι το πρόγραμμα έχει κλείσει και χρήματα δεν υπάρχουν πια, οπότε "δυστυχώς χάσαμε τα λεφτά μας".
Κάποιο από εμάς αποφασίσαμε να κινηθούμε δικαστικά και τώρα μιλάμε με δικηγόρο.
Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν και άλλοι συνάδελφοι που τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και τι έκαναν γι αυτό!
Και επίσης... Όσοι διοριστήκατε το 2006 ή το 2007... παιδιά ψαχτείτε!!! Δείτε αν σας έχουν καταβληθεί τα χρήματα, πάρτε τηλέφωνο στα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε και ρωτήστε, αλλιώς να δούμε μήπως μπορούμε να οργανώσουμε μια πιο συντονισμένη κίνηση μέσω του forum.

Αποσυνδεδεμένος athou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1006 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:10:10 μμ »
Σε περίπτωση που κάποιος συνάδελφος θέλει να το ψάξει παραπάνω, επικοινωνήστε με Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (υπευθυνο για τις πληρωμές των εξόδων ΠΕΚ) στο τηλ. 210 6083880.

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #1007 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:02:37 πμ »
Πάντως  και  εγώ που διορίστηκα  το  2007  στην  Κρήτη  και  συγκεκριμένα  στην  Νεάπολη (Λασιθίου )  , παρακολούθούσα  τα  Πεκ  στον  Άγιο  νικόλαο  δεν  πήρα  ποτέ  τα  έξοδα  μετακίνησης  (βενζίνη ) Δεν  το  έψαξα  παραπάνω  γιατί κανείς  δεν  γνωρίζει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.