*

Ψηφοφορία

Πόσο χρήσιμα σας φάνηκαν τα ΠΕΚ που παρακολουθήσατε;

Πάρα πολύ
1 (1.6%)
Πολύ
2 (3.2%)
Αρκετά
8 (12.9%)
Ελάχιστα
23 (37.1%)
Καθόλου
28 (45.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)  (Αναγνώστηκε 358201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #532 στις: Αύγουστος 18, 2008, 04:20:54 μμ »
Τηλεφωνικά με ενημέρωσαν για τη β'βάθμια Έβρου ότι με το που πάει κάποιος ορκίζεται, σε όποια από τις 3 μέρες παρουσιαστεί, ελπίζω να το τηρήσουν.

Το ίδιο είπαν και από τη Β/θμια Κυκλάδων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #533 στις: Αύγουστος 18, 2008, 05:02:59 μμ »
Μακάρι στις ΚΥΚΛΑΔΕΣ να ισχύει αυτό γιατί θάμαστε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ και δεν νομίζω να προλάβουν!!!!!!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #534 στις: Αύγουστος 18, 2008, 05:15:57 μμ »
ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΠΟΔΕΣ ΤΩΡΑ!
Δεν φτάνει που κάθομαι σαν την ηλίθια και ψάχνω ενοικιαζόμενα στην Κεφαλονιά (και μου έχει φύγει το μάτι με τις τιμές που βλέπω, μια και ακόμη είναι φουλ σεζόν), αν κατάλαβα καλά θα αποζημιωθούμε μόνο αν η τοποθέτησή μας είναι αρκετά μακριά για να δικαιολογεί διανυκτεύρευση στον τόπο διεξαγωγής των ΠΕΚ. Δηλαδή αν εγώ τοποθετηθώ στο Ληξούρι, δεν δικαιούμαι αποζημίωση για τα Πεκ που θα παρακολουθώ στο Αργοστόλι, παρά μόνο τις βενζίνες (και αν). Βέβαια. Ποιος τους είπε ότι θέλω να μείνω στην Κεφαλονιά από τις 20 Αυγούστου???
Θα μπορούσα εγώ (ή και ο καθένας) να πάω, να παρουσιαστώ και να φύγω ως 1 Σεπτεμβρίου. Από τη στιγμή που με υποχρεώνουν να παρακολουθήσω τα γ@%$ τα ΠΕΚ τους γιατί να μη με αποζημιώσουν κιόλας?
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #535 στις: Αύγουστος 18, 2008, 06:28:26 μμ »
ΦιλητηςΒικυς, ολοι εχουμε παρει ανάποδες!!! Πραγματικα, δεν καταλαβαινω ποιος το σκεφτηκε αυτο με τα ΠΕΚ φέτος. Τρια ζητω για τον πανεξυπνο!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:10 »

Αποσυνδεδεμένος hi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #536 στις: Αύγουστος 18, 2008, 06:52:14 μμ »
Την Πέμπτη που θα παρουσιαστώ στη δευτεροβάθμια θα ενημερώσω σχετικά με τα δυσπρόσιτα.
Αν δε μου δώσουν διοριστήριο ταυτόχρονα με την ορκωμοσία (λόγω δυσπρόσιτου), θα κάνω αίτηση να τα παρακολουθήσω του χρόνου.

Τουλάχιστον του χρόνου με το καλό θα έχουμε πληρωθεί και όλο το καλοκαίρι  ;D
Πόση οικονομία να κάνει πια κανείς!! Για οδοιπορικά, μετακόμιση, ενοίκια μπροστά, και κανά 3μηνο απλήρωτοι  :P :-\

δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ επόμενη χρονιά. εμένα μου είπαν ότι με τη νέα υπουργική απόφαση δεν γίνεται. μόνο σε περιπτώσεις αδειών (εγκυμοσύνης, αναρρωτική κλπ)...

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 18, 2008, 07:00:07 μμ »
Μα, φυσικα.... Σκεφτηκαν να βγαλουν υπουργικη αποφαση για να μην μπορουμε να παρουμε απαλλαγη ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΕΚ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΜΑΣ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #538 στις: Αύγουστος 18, 2008, 07:13:04 μμ »
δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να παρακολουθήσεις τα ΠΕΚ επόμενη χρονιά. εμένα μου είπαν ότι με τη νέα υπουργική απόφαση δεν γίνεται. μόνο σε περιπτώσεις αδειών (εγκυμοσύνης, αναρρωτική κλπ)...

Και το φοβόμουν ότι φέτος θα άλλαζε κι αυτό κι ότι δε θα μπορούσαμε να τα αφήσουμε για την επόμενη χρονιά... Τις προηγούμενες χρονιές, που τα ΠΕΚ γίνονταν ενώ λειτουργούσαν τα σχολεία, όλοι, είτε τα παρακολουθούσαν είτε είχαν πάρει απαλλαγή, πήγαιναν στο σχολείο. Φέτος αναλαμβάνουμε υπηρεσία από τον Αύγουστο, που σημαίνει ότι αρχίζουμε να εργαζόμαστε πριν ανοίξουν τα σχολεία. Πώς θα δικαιολογηθεί, λοιπόν, η απουσία από τα ΠΕΚ, τουλάχιστον την πρώτη εβδομάδα; Μόνο ως άδεια (κανονική ή αναρρωτική). Από την άλλη, ο Αύγουστος είναι μήνας αδείας για όλους τους εκπαιδευτικούς. Τι να πω...

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #539 στις: Αύγουστος 18, 2008, 07:18:27 μμ »
Σήμερα πάντως που τηλεφώνησα στα ΠΕΚ στην Αλεξανδρούπολη,μου είπε η υπάλληλος να τους στείλω φαξ ότι για προσωπικούς λόγους δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω φέτος,ώστε να με βγάλουν από τις καταστάσεις με τα ονόματα.Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με διαβεβαίωσε,μπορώ να τα παρακολουθήσω την επόμενη χρονιά!Γιατί να μην ισχύει αυτό γενικότερα; ???
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #540 στις: Αύγουστος 18, 2008, 10:23:50 μμ »
για αυτό καλό θα είναι να επικοινωνήσει ο καθένας που ενδιαφέρεται να κάνει την επόμενη χρονιά τα σεμινάρια, με τα ΠΕΚ της περιοχής του.
εμένα πάντως μου είπαν ότι δεν γίνεται... >:(

Από τα ΠΕΚ σου το είπαν αυτό ή από τη Β/θμια;

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #541 στις: Αύγουστος 19, 2008, 02:57:30 πμ »
Επειδή δεν βλέπω να μας "βοηθά" το επίσημο κράτος, και μάλλον δεν πρόκειται να αποφύγουμε τα ΠΕΚ (Προγράμματα Εξόντωσης των Καθηγητών >:() θα ήθελα να προτείνω κάτι για να αλληλοβοηθηθούμε.
Για να μειωθεί το κόστος παραμονής μας στις διάφορες περιοχές που δεν θα είναι τελικά και οι περιοχές τοποθέτησης μας, να συνεννοηθούμε μεταξύ μας και να μοιραστούμε δίκλινα, ακόμη και τρίκλινα δωμάτια.
Για παράδειγμα υπολόγισα πως αν κάποιος πάει στη Σύρο για τα ΠΕΚ και πάρει μονόκλινο δωμάτιο για την περίοδο από Δευτέρα 25/8 έως Παρασκευή 29/8 (με 4 διανυκτερεύσεις φεύγοντας για το σπίτι του το Σ-Κ) και για την περίοδο από Κυριακή 31/8 έως 5/9 με 5 διανυκτερεύσεις θέλει περί τα 495 Ευρώ για διαμονή - υπολογίζοντας με 55 Ευρώ τη διανυκτέρευση -συν τα εισιτήρια του πήγαινε έλα. Ενώ αν μοιραστεί ένα δίκλινο δωμάτιο με κάποιον άλλον θα του στοιχίσει κάπου στα 323 Ευρώ η διαμονή συν τα εισιτήρια του πήγαινε - έλα.
Η τιμή που μου έδωσαν για δίκλινο την πρώτη εβδομάδα των σεμιναρίων που είναι "υψηλή περίοδος" είναι 80 Ευρώ η βραδιά και για τη δεύτερη βδομάδα που πέφτει μέσα στον Σεπτέμβρη και θεωρείται "χαμηλή περίοδος" η τιμή είναι 65 Ευρώ.
Δεν ξέρω νομίζω ότι πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά τέτοιες λύσεις.... :-\
Nα σημειώσω κάτι ακόμη. Το πήγαινε - έλα στην Αθήνα το πρώτο Σ-Κ για όσους βέβαια είναι από εδώ συμφέρει οικονομικά γιατί το κόστος των εισιτηρίων είναι 52 ΕΥΡΩ ενώ η παραμονή μας σε ξενοδοχείο Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή στην περίπτωση πχ του μονόκλινου φθάνει τα 165 Ευρώ συν τα έξοδα διατροφής μας που θα τα γλυτώσουμε αν επιστρέψουμε σπιτάκι μας.
Θεέ μου σε τι κατάσταση μας έχουν φέρει.... δεν το πιστεύω αυτό που κάνω να υπολογίζω και τον αέρα που αναπνέω :-[ Αντί να βελτιώνεται το βιοτικό μας επίπεδο.... πάμε βήματα πίσω ολοταχώς...είναι ντροπή :(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2008, 03:20:49 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mantarini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #542 στις: Αύγουστος 19, 2008, 01:12:33 μμ »
Το 1ο ΠΕΚ Θεσσαλονίκης έβγαλε αυτή την ανακοίνωση:

Σας γνωστοποιούμε τον προγραμματισμό της Α΄ φάσης της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2008-2009 για να διευκολυνθεί η ενημέρωση των εκπαιδευτικών που υποχρεούνται να την παρακολουθήσουν.
Οι επιμορφούμενοι της Α΄/βαθμιας και Β΄/βαθμιας Εκπ/σης θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης στις αίθουσες του 1ου Π.Ε.Κ. Θεσσαλονίκης, εκτός από τους εκπαιδευτικούς της Β΄/θμιας, ειδικότητας ΠΕ02, ΠΕ03 και ΠΕ04, που διορίσθηκαν ή ανήκουν οργανικά στο Νομό Πέλλας, οι οποίοι θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα στο Εξακτινωμένο Επιμορφωτικό Κέντρο Πέλλας.

Υπάρχει στο forum κάποιος που ανήκει σε αυτούς που θα παρακολουθήσουν τα σεμινάρια στο εξακτινωμένο κέντρο, δηλ. στην Έδεσσα; Και αν είναι από Θεσσαλονίκη, με ποιο μέσο θα πάει τη Δευτέρα στην Έδεσσα;
Εγώ οδηγώ, αλλά φοβάμαι να κάνω την απόσταση μόνη μου για πρώτη φορά κι έτσι λέω να πηγαίνω με το ΚΤΕΛ αυτές τις μέρες, ώσπου να εμπεδώσω τη διαδρομή και τους πιθανούς κρυφούς κινδύνους της. Υπάρχει και κάποιος άλλος που θα ακολουθήσει αυτή τη λύση και άραγε, αν ξεκινήσω στις 6 π.μ. με ΚΤΕΛ θα προλάβω να είμαι 8.15 στην Έδεσσα; Αν είναι και κάποιος άλλος στην ίδια θέση, ας απαντήσει... :)

Ευχαριστώ!!!



Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #543 στις: Αύγουστος 19, 2008, 01:47:46 μμ »
Επικοινώνησα με τα ΠΕΚ Πειραιά και μου είπαν ότι όσοι έχουν κάνει αίτηση να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια στον Πειραιά, θα ειδοποιηθούν την Πέμπτη για το αποτέλεσμα (και σε μένα είπαν ότι είναι δύσκολο να γίνει δεκτή).
Για τη δυνατότητα αναβολής για την επόμενη χρονιά δεν είπαν ότι δε γίνεται, μόνο το γνωστό ότι μπορεί να καθυστερήσει η μονιμοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #544 στις: Αύγουστος 19, 2008, 01:58:47 μμ »
Σόρρυ που μιλάω μιας και δεν είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος για τα ΠΕΚ. έχετε δίκιο για τα κόστη και τα διάφορα αλλά μην ρισκάρετε το ξεκίνημα σας. ας είστε τυπικοι τώρα στην αρχή έστω και αν πρόκειται να διαθέσετε χρήματα για τα πεκ, (ούτε εμένα θα μου περίσευαν).φάγατε τον γαιδαρο μην μασήσετε στην ουρίτσα

Αποσυνδεδεμένος zelia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγική επιμόρφωση (ΠΕΚ)
« Απάντηση #545 στις: Αύγουστος 19, 2008, 02:13:31 μμ »
Αυτό με την καθυστέρηση της μονιμοποίησης με προβλημάτισε.. ???Κ είχα αποφασίσει να τα αναβάλλω για του χρόνου..Έχει κλείσει κάποιος ξενοδοχείο στην Αλεξανδρούπολη;Αν ναι,σε ποιο κ πόσο κοστίζει τη βραδιά;
Η γενίκευση είναι η αρχή του ρατσισμού

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 720
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.