*

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ  (Αναγνώστηκε 2482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2007, 02:53:37 μμ »
Καταρχήν, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλα τα μέλη και τους επισκέπτες του pde.gr!!!!

Μέρες γιορτών και χαράς, αλλά και μέρες "απολογισμού" για τη χρονιά που φεύγει.
Στα πλαίσια ενός γενικότερου απολογισμού της χρονιάς (όχι...οικονομικού!!!) συμπεριέλαβα προσωπικά στις σκέψεις μου και τη φοίτησή μου στην ΑΣΠΑΙΤΕ.
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα, ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις και προβληματισμούς σχετικά με τη φοίτησή μας ως τώρα.
Ας ξεκινήσω, λοιπόν: καταρχήν, μέχρι στιγμής νιώθω σε μεγάλο βαθμό ικανοποιημένη από το πρόγραμμα που παρακολουθώ. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στα νέα και πολύ ενδιαφέροντα από επιστημονικής άποψης γνωστικά αντικείμενα με τα οποία ήρθα σε επαφή. Κυρίως, θέλω να τονίσω ότι νιώθω πολύ τυχερή που οι νέες αυτές γνώσεις μου πρόσφεραν και μου προσφέρουν ερεθίσματα να προβληματιστώ στο θέμα της εκπαιδευτικής διαδικασίας σε επίπεδο συμπεριφοράς και συνεργασίας.
Πολλοί πιστεύουν και υποστηρίζουν πως "αν κάτι αξίζει στην ΑΣΠΑΙΤΕ, αυτό είναι οι ΠΑΔ". Θα διαφωνήσω. Σίγουρα, έχουμε πολλά να κερδίσουμε από τις μικροδιδασκαλίες. Πέρα από το ότι για τους περισσότερους από εμάς είναι μια...πρωτόγνωρη εμπειρία και άρα άκρως ενδιαφέρουσα (αν και στην αρχή αγχωτική διαδικασία), βλέπουμε στην πράξη κατά πόσο είμαστε μεταδοτικοί, τί μπορούμε να αλλάξουμε ή να βελτιώσουμε, αν μπορούμε να επιτελέσουμε αυτό το ρόλο και στην τελική...αν μας ταιριάζει αυτός ο ρόλος. Ωστόσο, η ΑΣΠΑΙΤΕ δεν είναι μόνο αυτό! Πιστεύω πως ο καθένας μας, σε όποιο παράρτημα και αν φοιτά, εφόσον το θελήσει και το χαρτί που ούτως ή άλλως θα πάρει δεν το θεωρήσει αυτοσκοπό, έχει να κερδίσει σε προσωπικό επίπεδο ως άνθρωπος, να αναθεωρήσει στάσεις και συμπεριφορές. Και επαναλαμβάνω...να κερδίσει σε προσωπικό επίπεδο, όχι μόνο ως εκπαιδευτικός αλλά και ως γονέας. Άλλωστε, και οι γονείς παιδαγωγοί δεν είναι;
Ακόμη, συνειδητοποιώ ότι στα τόσα χρόνια σπουδών είναι ίσως η πρώτη φορά που αντιμετωπίζομαι...ως ενήλικο άτομο, η πρώτη φορά που οι καθηγητές μου με σέβονται και έχουν πραγματική διάθεση να επικοινωνήσουν και να με ακούσουν. Μιλάμε, βέβαια, για εκπαίδευση ενηλίκων. Αλλά και στο πανεπιστήμιο ενήλικες δεν ήμασταν...!;

Αυτά για την ώρα.
Εύχομαι σε όλους Καλή Πρωτοχρονιά και στους σπουδαστές της ΑΣΠΑΙΤΕ...καλή εξεταστική!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:39 »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 10:19:14 μμ »
και εγώ αισθάνομαι πολύ τυχερός που μπήκα στη ΣΕΛΕΤΕ, έστω και από ένσταση (πολύ άγχος), είναι όντως αγχωτική διαδικασία οι ΠΑΔ για μένα τουλάχιστον, είναι η πρώτη μου επαφή με το κοινό και δυσκολεύτηκα στην αρχή. Μερικά από τα καλά είναι ότι αναθεωρείς πράγματα και καταστάσεις,βλέπεις τη ζωή με άλλο μάτι, Μαθαίνουμε για διδακτικές και παιδαγωγικές αρχές, πως η κοινωνία(ένας-ένας) από εμάς αντιμετωπίζει την εκπαίδευση-παίδευση του και γενικότερα. Ξαναλέω κερδίζεις πολλά αμα θες. 

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 11:22:55 μμ »
Στη Θεσσαλονίκη που είμαι εγώ τα πράγματα δεν είναι καθόλου όπως τα περίμενα! Είναι πάρα πάρα πάρα πολύ καλύτερα!!!!
Προσωπικά μου αρέσει απίστευτα η σχολή και μακάρι να κρατούσε περισσότερο... Τώρα συνειδητοποιούμε τι είναι εκπαίδευση... Δεν είναι 13 μισθοί το χρόνο στην τσέπη και 6 μόνο δουλειά... όποιος συνεχίζει να το βλέπει έτσι νομίζω δεν έχει καμία απολύτως σχέση μετην εκπαίδευση... Καταρχήν το τμήμα μας είναι απίστευτο.. τρομερή χημεία και μεταξύ μας οι σπουδαστές αλλά και με τους καθηγητές... Παίρνουμε απίστευτα πράγματα και δημιουργούμε μόνοι μας ακόμη περισσότερα! Οι ΠΑΔ όντως λίγο ...μακριά από μας αλλά σκεφτείται πόσα πράγματα πήραμε... Δεν ξέρω τι κάνετε στα άλλα τμήματα αλλά σε μας πέφτει πολύ role play και παιχνίδι... απίστευτο παιχνίδι!! Αλλά και απίστευτος προβληματισμός για τα δρώμενα μιας τάξης... Έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας τελικά...Πέρα από αυτό οι θεωρητικές γνώσεις που παίρνουμε είναι ότι ακριβως θέλουμε για τον ΑΣΕΠ. Λίγη προσοχή θέλει και λίγο περισσότερο διάβασμα. Άντε καλή εξεταστική να έχουμε!!!
Α! εσείς δεν ξέρω τι σχέσεις έχετε μεταξύ σας αλλά εμείς εδώ πάνω μια φορά τη βδομάδα βγαίνουμε όλοι ομαδικώς μαζί με τους καθηγητές για κρασάκι! Τρελή φάση! εύχομαι να μπορούσαν όλοι όσοι ενδιαφέρονται για την εκπαίδευση πραγματικά να είχαν τη δυνατότητα να περάσουν από αυτό το μεγάλο - για μένα - Σχολείο!!
Επίσης ελπίζω να επικρατεί παντού το ίδιο κλίμα και να περνάτε όλοι σας καλα!!

Αποσυνδεδεμένος xp27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 01:30:15 μμ »
Χαίρομαι πολύ με όλες αυτές τις απόψεις- απάντηση προς όλους αυτούς που προσπαθούν να υποτιμήσουν την ΑΣΠΑΙΤΕ. Πραγματικά, εκεί καταλαβαίνεις τι θα πει εκπαίδευση. Όσο λοιπόν κι αν θέλουν μερικοί τυχάρπαστοι να παραμερήσουν την κατάρτιση που δίνει η ΑΣΠΑΙΤΕ, πράγμα που εν μέρει έχουν καταφέρει, πάντα οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ θα υπερέχουν στον εκπαιδευτικό τομέα.

Ας μας πει λοιπόν κάποιος από όλους αυτούς που υποτιμούν το θεσμό της ΑΣΠΑΙΤΕ( ως εκπαιδευτική κατάρτιση) πως πιστεύει πως πρέπει να είναι κατανεμημένο ένα 45λεπτό μιας διδακτικής ώρας? Η καλύτερα τι έντυπα θα πρέπει να δίνονται σε αυτά τα 45 λεπτά? Σας ακούμε λοιπόν..

Καλή χρονιά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:24:39 »

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 03:39:46 μμ »
perimeneis na apantisei kapoios????? :D

koita min eisai adikos.. min eisai adikos!!! se polles sxoles kanoun ena diwro mathimataki didaktiki tou tade kai nomizoun pws ta kseroun. akomi kai na kseroun ta vimata den mporoun omws na ta efarmosoun. i kalutera oloi mas k emeis mesa. To thema einai oti stin aspaite prwta mathaineis na eisai kaluteros anthrwpos, kaluteros gonios kai meta kalos daskalos...
nai meta tin aspaite tha mpeis se taksi pou d tha mporeis na efarmoseis auta pou mathaineis... pote ma pote omws den tha ntropiaseis paidi, de tha sikwseis xeri panw toy, den tha to prosvalleis k alla diafora pou akoume poly syxna dystyxws stis eidiseis...pote de tha peis eimai i eksousia edw mesa i me akous kai kaneis oti thelw egw i pigaineis sto spitaki sou... pragmata pou kanoun ypotithemenoi Daskaloi - Paidagwgoi...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 04:52:01 μμ »
jetry και xp27 αφού καλά ξεκινήσε το συγκεκριμένο θεματάκι γιατί πηγαινετε τώρα να ρίξετε το επίπεδο; Με τον τροπο σας θα αναιρέσετε ότι έχετε πει παραπάνω και όσα έχετε μάθει στην ΑΣΠΑΙΤΕ! :-\
Δεν νομίζω να εμφανιστεί κάποιος που να θέλει υποβαθμίσει και να αμφισβητήσει την σχολή σας και για αυτά τα οποία μαθαίνετε.
Πιστεύω αν γκρινιάξει κανείς θα είναι μόνο για τα προσόντα που χρειάζεται κανείς να μπει τελικά σε αυτή τη σχολή! Δηλαδή κάποιοι που παρόλο δεν τα έχουν μπαίνουν από τους πρώτους.
Καλή εξεταστική σε όλους σας  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 09:28:17 μμ »
den katalava giati rixnoume to epipedo??

episeis an diavaseis se alla threads tha deis ti akrivws lene polloi anideoi gia ti sxoli..
filika, jetry

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 11:52:30 μμ »
Ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης όταν αναφέρεσαι απαξιωτικά σε όλους τους υπόλοιπους συναδέλφους, που δεν έχουν τελειώσει την ΑΣΠΑΙΤΕ, λέγοντας πχ... "se polles sxoles kanoun ena diwro mathimataki didaktiki tou tade kai nomizoun pws ta kseroun. akomi kai na kseroun ta vimata den mporoun omws na ta efarmosoun".

Μην θεωρείς ότι η σχολή που τελειώνεις είναι και πανάκεια για την εκπαίδευση: διορίσου πρώτα, μπες σε τάξη του δημόσιου σχολείου, δες πώς έχει η κατάσταση στην πράξη και μετά τα ξαναλέμε εάν και τι θα μπορέσεις να εφαρμόσεις από την παιδαγωγική σου κατάρτιση. Από θεωρία άλλωστε έχουμε πήξει -και εμείς που τελειώσαμε τις λεγόμενες καθηγητικές σχολές και εσείς της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Τέλος, προσπάθησε να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish... χτυπούν άσχημα και στο μάτι  ;)

Καλή χρονιά!
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 09:51:26 πμ »
Προέρχομαι από μία παραδοσιακά παιδαγωγική σχολή και με όσα λέει ο Kilgore παραπάνω, συμφωνώ απόλυτα!
Η θεωρία από την πράξη απέχει  έ τ η  φ ω τ ό ς !!! :P Φυσικά και όλοι όσοι ασχολούνται με την εκπαίδευση θα πρέπει να έχουν κάποια παιδαγωγική κατάρτιση (μία θεωρητική βάση με την οποία θα πορευτούν) αλλά, μπαίνοντας σε μία τάξη, η όποια θεωρία (που κατά 99% είναι αδύνατον να εφαρμοστεί "αυτούσια") εκ των πραγμάτων προσαρμόζεται στο δυναμικό της τάξης, σε κάθε μαθητή ξεχωριστά και, πρώτιστα, στον ίδιο τον διδάσκοντα και στο προσωπικό του στυλ.
Κι όλοι όσοι έχουμε περάσει κι από το ένα (θεωρητικό) κι από το άλλο (πρακτικό) στάδιο, πήραμε μεγάλη απογοήτευση κατά την πρώτη μας επαφή με το δεύτερο.  Φαίνονται πολύ ωραία όλα, όσο σου τα λένε ή τα διαβάζεις, κι όταν μπεις στη διαδικασία να τα εφαρμόσεις αναρωτιέσαι τι μάθαινες τόσον καιρό...μεθόδους για σχολεία άλλου πλανήτη?!!!
Την επισήμανση αυτήν την κάνω ακριβώς για να μη νιώσετε την ίδια απογοήτευση ή για να μη θεωρήσετε ότι η παιδαγωγική αυτή μόρφωση που σας προσφέρεται (που δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι άριστη) θα κάνει τη δουλειά σας πανεύκολη ή έστω πιο εύκολη-καλύτερη έναντι άλλων που δεν την έχουν.
Τέλος, πιστεύω ότι το να είναι κάποιος Παιδαγωγός (συνειδητά το "Π" κεφαλαίο) είναι ταλέντο...ή το 'χεις ή δεν το 'χεις. Κι αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία με συναδέλφους που μπορεί να ήταν απόλυτα καταρτισμένες σε θεωρητικό επίπεδο αλλά μέσα στην τάξη....δεν... :-\ (και για να μην παρεξηγηθώ, δεν μπορώ να ξέρω αν το ταλέντο αυτό το έχω κι εγώ!!! ;))
Καλή χρονιά κι από μένα! :)

ΥΓ. Ο ενθουσιασμός αυτός που δείχνεντε πάντως (και η όρεξη) για όλα όσα διδάσκεστε είναι μία πολύ καλή αρχή πάντως κι ένα πολύ καλό εφόδιο, κατά την ταπεινή μου γνώμη, για τη μετέπειτα πορεία!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2008, 10:05:12 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ...ΑΣΠΑΙΤΕ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 04:19:32 μμ »
δε διαφωνώ με αυτά που λέτε...
το θέμα είναι οτι δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν συνάδελφο.. απλά η εκπαίδευση των εκπαιδευτικών είναι απαράδεκτη στη χώρα μας..
Κ εγώ έκανα στη σχολή μου παιδαγωγικά (ενα εξάμηνο 2 ώρες την εβδομάδα) και ξέρετε τι μάθαινα?? το powerpoint.......
συγνώμη αν παρεξηγήθηκε κάποιος δεν έχω με κανέναν και με καμία πρόβλημα επαναλαμβάνω το πρόβλημα είναι του συστήματος και καλύτερα να συνεχίσουμε το thread με απόψεις για την ΑΣΠΑΙΤΕ και τίποτα αλλο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.