*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 711893 φορές)

iliotrop1 και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1890 στις: Απρίλιος 27, 2014, 12:03:14 πμ »
Επειδή δε δίνω σημασία σε τι "λέγεται" σε πηγαδάκια σε επιμορφώσεις, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από πού φαίνεται ότι η ποσόστωση ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς;
Ο νόμος 4250 που εισάγει την ποσόστωση τροποποιεί για αυτό το λόγο το Π.Δ. 318/1992 που έχει τίτλο "Αξιολόγηση των ουσιαστικών προσόντων του προσωπικού των δημοσίων υπηρεσιών  –  πλην των εκπαιδευτικών λειτουργών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης  –  και των νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου".
Δηλαδή, η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών γίνεται με το Π.Δ. 152/2013 (που δεν αναφέρει ποσόστωση) και η αξιολόγηση των υπόλοιπων δημοσίων υπαλλήλων γίνεται με το Π.Δ. 318/1992 (που τροποποιήθηκε με την ποσόστωση).
Κάνω λάθος;
σωστά τα λες:
http://www.pde.gr/index.php?topic=28780.msg779839#msg779839
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1891 στις: Απρίλιος 27, 2014, 12:06:53 πμ »
Η ποσόστωση έχει να κάνει με το ότι δεν προάγεται στον επόμενο βαθμό το 100%. Αυτό νομίζω εννοούν τα δημοσιεύματα. Πχ. από τον Ε στον Δ πηγαίνει το 90% και όταν φτάσεις στον Β μόνο το 30%.
Θεωρώ όμως ότι εάν μια χρονιά κοπεί ο 1/10 και δεν μπει στον Δ, θα μπει την επόμενη χρονιά. Απλά έτσι καθυστερούν ένα χρόνο να σου πληρώσουν την διαφορά.
Εν πάσει περιπτώσει, μάλλον το σύστημα θα ισχύσει από Σεπτέμβρη οπότε θα το δούμε στην πράξη.
τα δημοσιεύματα δεν εννοούν αυτό, υπάρχει σύγχυση, με άλλο νόμο / πδ και ποσοστώσεις θα γίνει η αξιολόγηση των δημοσίων υπαλλήλων πλην εκπαιδευτικών και με άλλο πδ και προφανώς με βάση τις ποσοστώσεις του αναμενόμενου νέου μισθολογίου θα γίνει η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών (σχετική ανταλλαγή απόψεων έγινε πρόσφατα και στο θέμα της διαθεσιμότητας (κινητικότητας) εκπαιδευτικών).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1892 στις: Απρίλιος 27, 2014, 06:57:22 μμ »
τα δημοσιεύματα δεν εννοούν αυτό, υπάρχει σύγχυση, με άλλο νόμο / πδ και ποσοστώσεις θα γίνει η αξιολόγηση των δημοσίων υπαλλήλων πλην εκπαιδευτικών και με άλλο πδ και προφανώς με βάση τις ποσοστώσεις του αναμενόμενου νέου μισθολογίου θα γίνει η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών (σχετική ανταλλαγή απόψεων έγινε πρόσφατα και στο θέμα της διαθεσιμότητας (κινητικότητας) εκπαιδευτικών).
Επιτέλους είδανε ότι δεν τους "βγαίνει" η ποσόστωση με τον υπάρχοντα τρόπο αξιολόγησης.
Αργήσανε αλλά το είδανε!
Δεν μπορεί να αξιολογείς κάποιον σε διαφορετικούς τομείς: διοικητικό-παιδαγωγικό-επιστημονικό, και να διατηρείται η ποσόστωση και στα επιμέρους και στο τελικό νούμερο.
Δε βγαίνει ρε παιδιά! Μαθηματικά δημοτικού είναι τα ποσοστά!!!
Και η στατιστική είναι πόρισμα γμτ δεν είναι αφετηρία!!!!
Γι΄αυτό και σε παλιότερο πόστ μου έλεγα ότι το θέμα που ανοίγεται μπροστά μας είναι η ποσόστωση και η ΟΛΜΕ κοιμάται...
θα επανέλθω με παράδειγμα, γιατί τώρα βιάζομαι.
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1893 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:07:48 μμ »
Επιτέλους είδανε ότι δεν τους "βγαίνει" η ποσόστωση με τον υπάρχοντα τρόπο αξιολόγησης.
Αργήσανε αλλά το είδανε!
Δεν μπορεί να αξιολογείς κάποιον σε διαφορετικούς τομείς: διοικητικό-παιδαγωγικό-επιστημονικό, και να διατηρείται η ποσόστωση και στα επιμέρους και στο τελικό νούμερο.
Δε βγαίνει ρε παιδιά! Μαθηματικά δημοτικού είναι τα ποσοστά!!!
Και η στατιστική είναι πόρισμα γμτ δεν είναι αφετηρία!!!!
Γι΄αυτό και σε παλιότερο πόστ μου έλεγα ότι το θέμα που ανοίγεται μπροστά μας είναι η ποσόστωση και η ΟΛΜΕ κοιμάται...
θα επανέλθω με παράδειγμα, γιατί τώρα βιάζομαι.

Το ότι δεν έχει ξεκαθαρίσει κάτι ακόμα δεν σημαίνει ότι θα ακολουθηθεί και το σενάριο της λογικής. Μπορεί ναι μπορεί και όχι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1894 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:33:57 μμ »
Έχουν να πέσουν "τηλέφωνα" όταν ξεκινήσει η αξιολόγηση.....Το μόνο που διασφαλίζει κάπως κάποιους είναι δυστυχώς η χαρτούρα (μετ/κά, διδ/κά τα χοντρά χαρτιά + ξένες γλώσσες επίπεδο Γ1 ή Γ2, πολλές επιμορφώσεις και βεβαιώσεις από ημερίδες, σεμινάρια κλπ.).
Κατά τ' άλλα αν περιμένει κανείς ότι ο σχ.σύμβουλος θα μπει 2 φορές και θα αξιολογήσει ανθρωπινά σωθήκαμε...στο εξωτερικό η αξιολόγηση κρατάει 1 6μηνο (η σοβαρή αξιολόγηση) και μάλιστα γίνεται από ανεξάρτητη αρχή (πανεπιστήμιο).
Θα μου πεις, εδώ, όπως κι αν γινόταν πάλι κάποιοι θα επιβιώσουν.
Εν πάσει περιπτώσει, η λέξη και μόνο έχει φοβίσει τους πάντες γιατί δυστυχώς θα συνδεθεί με οικονομικές απολαβές. Κι όποιος πει ότι το κατοστάρικο είναι ψίχουλα, ας το ξανασκεφτεί.....
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1895 στις: Απρίλιος 27, 2014, 07:41:45 μμ »
Έχουν να πέσουν "τηλέφωνα" όταν ξεκινήσει η αξιολόγηση.....Το μόνο που διασφαλίζει κάπως κάποιους είναι δυστυχώς η χαρτούρα (μετ/κά, διδ/κά τα χοντρά χαρτιά + ξένες γλώσσες επίπεδο Γ1 ή Γ2, πολλές επιμορφώσεις και βεβαιώσεις από ημερίδες, σεμινάρια κλπ.).
Κατά τ' άλλα αν περιμένει κανείς ότι ο σχ.σύμβουλος θα μπει 2 φορές και θα αξιολογήσει ανθρωπινά σωθήκαμε...στο εξωτερικό η αξιολόγηση κρατάει 1 6μηνο (η σοβαρή αξιολόγηση) και μάλιστα γίνεται από ανεξάρτητη αρχή (πανεπιστήμιο).
Θα μου πεις, εδώ, όπως κι αν γινόταν πάλι κάποιοι θα επιβιώσουν.
Εν πάσει περιπτώσει, η λέξη και μόνο έχει φοβίσει τους πάντες γιατί δυστυχώς θα συνδεθεί με οικονομικές απολαβές. Κι όποιος πει ότι το κατοστάρικο είναι ψίχουλα, ας το ξανασκεφτεί.....

Τα πρώτα που λες είναι ένας δείκτης από τους 5 (άσε που τον συγκεκριμένο δείκτη τον περνάνε όλοι, από κει και περα άλλον ένα δείκτη έχει ο δ/ντης του σχολείου και άλλους 3 ο σύμβουλος) αν κάποιος καοπεί σε 2 από τους 4 δεν τον σώζουν οι άλλοι 2 δείκτες ακόμα και άριστα να έχει.
Τώρα το 100ρικο δεν ξέρω αν είναι ψίχουλα ή όχι αλλά δεν είναι και καθαρό...με κρατήσεις, φόρους και εισφορά αλληλεγγύης που κάποιοι είναι οριακά από κάτω από τις 12000...θα δείξει τι θα μπει στην τσέπη.

εκεί που θα παιχτεί η μπάλα είναι αν στις θέσεις ευθύνης θα απαιτηθεί κάποιος να έχει συγκεκριμένο βαθμό....και ίσως αυτό να εξηγεί πολλά....μα πάρα πολλά για το θέμα αντιδράσεων ή μη στην αξιολόγηση...εδώ θα είμαστε και θα τα δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 07:44:02 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1896 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:09:21 μμ »
Τα πρώτα που λες είναι ένας δείκτης από τους 5 (άσε που τον συγκεκριμένο δείκτη τον περνάνε όλοι, από κει και περα άλλον ένα δείκτη έχει ο δ/ντης του σχολείου και άλλους 3 ο σύμβουλος) αν κάποιος καοπεί σε 2 από τους 4 δεν τον σώζουν οι άλλοι 2 δείκτες ακόμα και άριστα να έχει.
Τώρα το 100ρικο δεν ξέρω αν είναι ψίχουλα ή όχι αλλά δεν είναι και καθαρό...με κρατήσεις, φόρους και εισφορά αλληλεγγύης που κάποιοι είναι οριακά από κάτω από τις 12000...θα δείξει τι θα μπει στην τσέπη.

εκεί που θα παιχτεί η μπάλα είναι αν στις θέσεις ευθύνης θα απαιτηθεί κάποιος να έχει συγκεκριμένο βαθμό....και ίσως αυτό να εξηγεί πολλά....μα πάρα πολλά για το θέμα αντιδράσεων ή μη στην αξιολόγηση...εδώ θα είμαστε και θα τα δούμε...
Ναι, έτσι σκεφτόμουν κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Ωστόσο, για να είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές. Θεωρείς ότι εάν κάποιος έχει διδ/κό και μπει ο σύμβουλος και ας πούμε ότι το μάθημα είναι μέτριο εκείνη την ημέρα, πιστεύεις ότι δεν θα επηρεαστεί από την "χαρτούρα"?? Στην Ελλάδα βρισκόμαστε. Δεν λέω τι είναι το ορθό ή πώς θα αξιολογούσα εγώ. Λέω για το τι γίνει στην πράξη σε αρκετές περιπτώσεις. Έδώ υπάρχουν σύμβουλοι με λιγότερα προσόντα από κάποιους που θα αξιολογήσουν...τι λέμε τώρα;
Ο διευθυντής θα "δυσκολευτεί" όντως πάρα πολύ με το ρόλο που καλείται να παίξει. Η πλειοψηφία των σημερινών εκπ/κών έχει και πολλά προσόντα και πιο σωστή στα διοικητικά της καθήκοντα. Τα ζούμε τα παραδείγματα καθημερινά στα σχολειά.
Πάμε τώρα στις θέσεις ευθύνης. Εκεί είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό γιατί το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει.
Προσωπική εκτίμηση ότι δεν γίνεται να απαιτηθεί να έχει κάποιος συγκεκριμένο βαθμό για ένα κάρο λόγους.
Έναν απλό θα σου πω. Σε πολλά παραμεθόρια, ακριτικά, νησιωτικά σχολεία δεν υπάρχουν εκπ/κοί με πάρα πολλά χρόνια. Δεν γίνεται πχ. να βάλει πλαφόν τον βαθμό, αν λάβουμε δε και την καθήλωση από το τέλος του 2011 στον ίδιο βαθμό για μια μερίδα εκπ/κών που αντί να είναι Δ1 προς Δ2 είναι ακόμη Ε2.
Αν λάβουμε υπόψιν τις δηλώσεις Μητσοτάκη που έχει κάνει κατά καιρούς, δεν θα λάβει υπόψιν τα χρόνια αλλά τα υποτιθέμενα προσόντα...
Θα δούμε....
(πάντως η αλλαγή βαθμού, ακόμη κι αν δεν είναι καθαρό κατοστάρικο μην ξεχνάς ότι κινείσαι για 6 χρόνια στον επόμενο βαθμό παίρνοντας τα ΜΚ, κι όσο και να το κάνεις είναι μια αλλαγή, μικρή αλλά όσο προχωράς.....μάζευε κι ας είν' και ρόγες...)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1897 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:16:39 μμ »
Ναι, έτσι σκεφτόμουν κι εγώ πριν μερικούς μήνες. Ωστόσο, για να είμαστε και λιγάκι ρεαλιστές. Θεωρείς ότι εάν κάποιος έχει διδ/κό και μπει ο σύμβουλος και ας πούμε ότι το μάθημα είναι μέτριο εκείνη την ημέρα, πιστεύεις ότι δεν θα επηρεαστεί από την "χαρτούρα"?? Στην Ελλάδα βρισκόμαστε. Δεν λέω τι είναι το ορθό ή πώς θα αξιολογούσα εγώ. Λέω για το τι γίνει στην πράξη σε αρκετές περιπτώσεις. Έδώ υπάρχουν σύμβουλοι με λιγότερα προσόντα από κάποιους που θα αξιολογήσουν...τι λέμε τώρα;
Ο διευθυντής θα "δυσκολευτεί" όντως πάρα πολύ με το ρόλο που καλείται να παίξει. Η πλειοψηφία των σημερινών εκπ/κών έχει και πολλά προσόντα και πιο σωστή στα διοικητικά της καθήκοντα. Τα ζούμε τα παραδείγματα καθημερινά στα σχολειά.
Πάμε τώρα στις θέσεις ευθύνης. Εκεί είναι ένα μεγάλο ερωτηματικό γιατί το τοπίο δεν έχει ξεκαθαρίσει.
Προσωπική εκτίμηση ότι δεν γίνεται να απαιτηθεί να έχει κάποιος συγκεκριμένο βαθμό για ένα κάρο λόγους.
Έναν απλό θα σου πω. Σε πολλά παραμεθόρια, ακριτικά, νησιωτικά σχολεία δεν υπάρχουν εκπ/κοί με πάρα πολλά χρόνια. Δεν γίνεται πχ. να βάλει πλαφόν τον βαθμό, αν λάβουμε δε και την καθήλωση από το τέλος του 2011 στον ίδιο βαθμό για μια μερίδα εκπ/κών που αντί να είναι Δ1 προς Δ2 είναι ακόμη Ε2.
Αν λάβουμε υπόψιν τις δηλώσεις Μητσοτάκη που έχει κάνει κατά καιρούς, δεν θα λάβει υπόψιν τα χρόνια αλλά τα υποτιθέμενα προσόντα...
Θα δούμε....
(πάντως η αλλαγή βαθμού, ακόμη κι αν δεν είναι καθαρό κατοστάρικο μην ξεχνάς ότι κινείσαι για 6 χρόνια στον επόμενο βαθμό παίρνοντας τα ΜΚ, κι όσο και να το κάνεις είναι μια αλλαγή, μικρή αλλά όσο προχωράς.....μάζευε κι ας είν' και ρόγες...)

Ο Κούλης είπε ότι κάποιος μπορεί να φεύγει το μεσημέρι και να έχει χρόνο για μεταπτυχιακά, επιμορφώσεις κ.τ.λ. Ενώ κάποιος άλλος νασκίζεται για την υπηρεσία του και να μην προλαβαίνει....αυτό απαντά το πρώτο που λες, τώρα αν ο σύμβουλος έχει 5 γνωστούς σε ένα σχολείο και έναν μη γνωστό με μεταπτυχιακά γιατί δηλαδή να μην ρίξει αυτόν με το μεταπτυχιακό??? Π.χ. το ότι έχω μεταπτυχιακό στην ειδικότητα μου σημαίνει ότι είμαι ικανός για την τάξη ή για τα διοικητικά? Δεν λέω ότι έχεις άδικο αλλά δεν λέω επίσης ότι θα γίνει έτσι όπως νομίζουμε...
Και παλιότερα για Δ/ντες υπήρχαν προαπαιτούμενα που αν δεν τα έβρισκε προχωρούσε παρακάτω. Το Υπουργείο δεν ασχολείται καν με τα περιφερειακά σημεία...η θέση δ/ντη μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα σε ένα μη περιφερειακό σχολείο....
Το να μου δώσει 50 ευρώ που θα γίνουν 100 σε 8 έτη, όταν έχω χάσει 400-500 επί όλα αυτά τα έτη μόνο γέλιο μου προκαλεί....τους τα χαρίζω....υπάρχουν τρόποι να αναπληρωθούν απολύτως νόμιμα...

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1898 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:18:51 μμ »
Να προσθέσω ότι εάν κάποιος είχε το κουράγιο να διαβάσει τις 300 και κάτι σελίδες για το πώς θα γίνει η αξιολόγηση (εγώ διάβασα τις ουσιαστικές σελίδες) βλέπει ότι έχουν λεπτομερώς άξονες για να αξιολογήσουν. Έχει γίνει λεπτομερώς και πλήρως η προετοιμασία.
Προσωπικά αμφιβάλλω ότι ο κάθε σύμβουλος θα τηρήσει την παρατήρησή του ευλαβικά βάσει των αξόνων και σε 2 40λεπτα θα βγάλει πόρισμα συμπληρώνοντας τα κουτάκια.
Εδώ αξιολογούμε τον προφορικό λόγο στο ΚΠΓ και έχουμε 3 μέρη (ή δύο) με 7-8 το πολύ κουτάκια και μετά από 3 ζευγάρια υποψηφίων σε πιάνει πονοκέφαλος ΑΝ όντως θέλεις να κάνεις ευλαβικά τη δουλειά σου και να μην αδικήσεις αλλά ούτε και να ευνοήσεις κάποιον κατά κάποιου άλλου.
Τι λέμε τώρα.....
Η αξιολόγηση για να γίνει σωστά και ολιστικά πρέπει να βιντεοσκοπηθεί το μάθημα (έτσι γίνεται στα σοβαρά κράτη) και μετά να αναλυθεί ανά άξονα κλπ κλπ.
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1899 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:23:24 μμ »
Να προσθέσω ότι εάν κάποιος είχε το κουράγιο να διαβάσει τις 300 και κάτι σελίδες για το πώς θα γίνει η αξιολόγηση (εγώ διάβασα τις ουσιαστικές σελίδες) βλέπει ότι έχουν λεπτομερώς άξονες για να αξιολογήσουν. Έχει γίνει λεπτομερώς και πλήρως η προετοιμασία.
Προσωπικά αμφιβάλλω ότι ο κάθε σύμβουλος θα τηρήσει την παρατήρησή του ευλαβικά βάσει των αξόνων και σε 2 40λεπτα θα βγάλει πόρισμα συμπληρώνοντας τα κουτάκια.
Εδώ αξιολογούμε τον προφορικό λόγο στο ΚΠΓ και έχουμε 3 μέρη (ή δύο) με 7-8 το πολύ κουτάκια και μετά από 3 ζευγάρια υποψηφίων σε πιάνει πονοκέφαλος ΑΝ όντως θέλεις να κάνεις ευλαβικά τη δουλειά σου και να μην αδικήσεις αλλά ούτε και να ευνοήσεις κάποιον κατά κάποιου άλλου.
Τι λέμε τώρα.....
Η αξιολόγηση για να γίνει σωστά και ολιστικά πρέπει να βιντεοσκοπηθεί το μάθημα (έτσι γίνεται στα σοβαρά κράτη) και μετά να αναλυθεί ανά άξονα κλπ κλπ.

Θα σε αξιολογήσει με τον ίδιο τρόπο που σε βοήθησε στην αυτοαξιολόγησ της σχολικής μονάδας στο κομμάτι που του αναλογούσε. Τι δεν καταλαβαίνεις;

ΥΓ. Διάβασε εσυ τους δείκτες πες του πριν την αξιολόγηση τι θα κάνεις και για ποιον δείκτη και τελείωσε...σαμπως λεφτά από την τσέπη του θα σου δώσει? Ή θα ελεγχθεί αν σε αξιολόγησε σωστά ή λάθος? Μου αρέσουν πάντως οι απόψεις σου....είπαμε έκανες ένα λάθος στην ζωή σου που μπήκες στο Δημόσιο μην σε κυνηγάνε σε όλη σου την ζωή οι τύψεις... με λίγα λόγια αρκεί το γκαζόν που για όλα φταίει εκείνη την μέρα να είναι πράσινο και κουρεμένο στο σωστό ύψος...πάντς τις γυναίκες σας δικαιολογώ δεν έχετε πάει στρατό για να ξέρετε τι σημαίνει βιτρίνα...μεγάλη εμπειρία και σου δείχνει τι θα συναντήσεις άμα πας στο Δημόσιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 08:27:25 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1900 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:26:57 μμ »
Για τους διευθυντές θεωρώ ότι θέλει να βάλει νέο αίμα...να φύγουν οι παλιοί...αυτή είναι η άποψή μου. Οι νεότεροι συνάδελφοι έχουν πολλά περισσότερα προσόντα πάντως από έναν που έχει 20 χρόνια στο σχολείο.
Θα δούμε...
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1901 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:30:03 μμ »
Για τους διευθυντές θεωρώ ότι θέλει να βάλει νέο αίμα...να φύγουν οι παλιοί...αυτή είναι η άποψή μου. Οι νεότεροι συνάδελφοι έχουν πολλά περισσότερα προσόντα πάντως από έναν που έχει 20 χρόνια στο σχολείο.
Θα δούμε...

Κοίτα βλέπεις πολλες δηλώσεις Κούλη...σου συνιστώ να τις ελαττώσεις...κάνουν κακό....δημιουργούν ψευδαισθήσεις.... γιατί να βάλει νέους? ειδικά στην εκπαίδευση? άμα μείνουν τα παιδιά ντουβάρια θα πληρώσει ο Αρβι ( ο κάθε Αρβι) από την τσέπη του? θα του κόψουν τον μισθό? θα του τα ζητήσουν αναδρομικά? Πάλι θα φταίνε οι κακοί καθηγητές...

ΥΓ Και για να μην παρεξηγηθούμε...το θέμα δεν είναι παλιός η νέος....το θέμα είναι αν είναι κάποιος ικανός...ειδικά για θέση διευθυντή μπορεί ο άλλος να έχει πτυχία ή μη, νε έιναι νέος ή όχι και να να πετυχαίνει...μπορεί πάλι όχι γιατί απλά δεν μπορεί ή δεν θέλει....όσο για τους σχολικούς συμβούλους υπάρχουν άνθρωποι που τιμάν την θέση τους και άλλοι με 200διδακτορικά που είναι της άποψης κάντα μου να στα δείξω πως γίνονται...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2014, 08:35:05 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος victoryhope

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 870
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1902 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:34:49 μμ »
Θα σε αξιολογήσει με τον ίδιο τρόπο που σε βοήθησε στην αυτοαξιολόγησ της σχολικής μονάδας στο κομμάτι που του αναλογούσε. Τι δεν καταλαβαίνεις;

ΥΓ. Διάβασε εσυ τους δείκτες πες του πριν την αξιολόγηση τι θα κάνεις και για ποιον δείκτη και τελείωσε...σαμπως λεφτά από την τσέπη του θα σου δώσει? Ή θα ελεγχθεί αν σε αξιολόγησε σωστά ή λάθος? Μου αρέσουν πάντως οι απόψεις σου....είπαμε έκανες ένα λάθος στην ζωή σου που μπήκες στο Δημόσιο μην σε κυνηγάνε σε όλη σου την ζωή οι τύψεις... με λίγα λόγια αρκεί το γκαζόν που για όλα φταίει εκείνη την μέρα να είναι πράσινο και κουρεμένο στο σωστό ύψος...πάντς τις γυναίκες σας δικαιολογώ δεν έχετε πάει στρατό για να ξέρετε τι σημαίνει βιτρίνα...μεγάλη εμπειρία και σου δείχνει τι θα συναντήσεις άμα πας στο Δημόσιο...
Gazon maudit (εκπληκτική ταινία πάντως...)
Η βιτρίνα είναι το συμπέρασμα. Συμφωνούμε. Εγώ απλώς αναλύω για χάρη του φόρουμ εδώ την σκέψη μου.
Επειδή όλοι μας έχουμε γνωρίσει τουλάχιστον 2-3 σχολικούς συμβούλους της ειδικότητάς μας και 4-5 άλλων ειδικοτήτων, ξέρουμε ότι λίγο πολύ θα γίνει αν όχι επακριβώς αυτό που λες, μια συζήτηση πριν και μετά. Και αν είσαι καλός στο μπλα μπλα και ο σύμβουλος χωλαίνει (είθισται) σε κάποια σημεία, τον έχεις τουμπάρει.
Αυτό που ακόμη εγώ δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι αν και στους συμβούλους έχουν δώσει ποσόστωση (όπως στους διευθυντές) για πάρτη μας.....(υποψιάζομαι πως ναι με την υποσημείωση εάν κάποιος δεν αλλάξει βαθμό φέτος πχ. να αλλάξει του χρόνου) Αν γίνει αυτό τότε πάλι κερδίζει μισθολογικό κόστος  ;)
Ναι, λατρεύω την εκπαίδευση αλλά πολύ μας ταλαιπωρούν!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1903 στις: Απρίλιος 27, 2014, 08:37:27 μμ »
Gazon maudit (εκπληκτική ταινία πάντως...)
Η βιτρίνα είναι το συμπέρασμα. Συμφωνούμε. Εγώ απλώς αναλύω για χάρη του φόρουμ εδώ την σκέψη μου.
Επειδή όλοι μας έχουμε γνωρίσει τουλάχιστον 2-3 σχολικούς συμβούλους της ειδικότητάς μας και 4-5 άλλων ειδικοτήτων, ξέρουμε ότι λίγο πολύ θα γίνει αν όχι επακριβώς αυτό που λες, μια συζήτηση πριν και μετά. Και αν είσαι καλός στο μπλα μπλα και ο σύμβουλος χωλαίνει (είθισται) σε κάποια σημεία, τον έχεις τουμπάρει.
Αυτό που ακόμη εγώ δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι αν και στους συμβούλους έχουν δώσει ποσόστωση (όπως στους διευθυντές) για πάρτη μας.....(υποψιάζομαι πως ναι με την υποσημείωση εάν κάποιος δεν αλλάξει βαθμό φέτος πχ. να αλλάξει του χρόνου) Αν γίνει αυτό τότε πάλι κερδίζει μισθολογικό κόστος  ;)

Δεν νομίζω αν κάποιος κοπεί να έχει δικαίωμα συμμετοχής την επόμενη χρονιά...ίσα ίσα που μπορεί να σημαίνει σεμινάρια ή επιμόρφωση....εκεί που γίνονται....και με ποιανού το κόστος? Ή μπορεί απλά να σημαίνει τέλος στην "καρίερα" (  ;D ;D ;D ;D ;D - μπα σε καλό μου Κυριακάτικα) ως καθηγητής...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.