*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια αιμοδοσίας  (Αναγνώστηκε 92325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #84 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 12:11:35 μμ »
Κατά την άποψή μου η αιμοδοτική άδεια καθιερώθηκε για να προσελκύσει και να ευαισθητοποιήσει εθελοντές αιμοδότες. Γι'αυτό κι όταν δίνεις αίμα για συγγενή 1ου βαθμού δεν δικαιούσαι άδεια την ημέρα της αιμοδοσίας. Αντίθετα εάν δώσεις εθελοντικά, δικαιούσαι επιπλέον την ημέρα αιμοδοσίας.
Εγώ προσωπικά που πριν δεν ήθελα ν'ακούσω για αίμα και σύριγγες, έχω γίνει εθελόντρια αιμοδότρια και δίνω αίμα κάθε 3-4 μήνες. Αυτό ξεκίνησε από μία αιμοδοσία της ΕΛΜΕ και χρησιμοποίησα την αιμοδοτική για να πάω 2 μέρες σπίτι μου (τα πρώτα χρόνια που δούλευα πολύ μακριά) για να δω την οικογένειά μου. Δηλαδή ξεκίνησα χρησιμοποιώντας την αιμοδοτική ως άδεια λούφας και τώρα που μπορώ να παίρνω όσες άδειες θέλω, δεν τις χρησιμοποιώ παραμόνο όταν είναι μεγάλη ανάγκη.
Το πιο φρόνιμο είναι να δίνουμε όλοι αίμα κάθε 4 μήνες και να χρησιμοποιούμε την άδεια αντί της αναρρωτικής που σου κόβεται το μεροκάματο. Να υπενθυμίσω ότι η αιμοδοτική δεν χρειάζεται να αιτηθεί νωρίτερα, αλλά δίνεται και εκτάκτως καθώς και τις απαγορευμένο να αρρωστήσεις Δευτέρες.
Πάντως εύχομαι να είμαστε όλοι γεροί και ορεξάτοι και να χρησιμοποιούμε τις άδειες όσο σπανιότερα γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:04 »

Αποσυνδεδεμένος michalis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #85 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:25:39 μμ »
χαίρομαι που όλο και περισσότεροι δίνουμε αίμα για όποιον λόγο και αν γίνεται αυτό...αλλά το πιο καλό είναι να δίνεις 2 φορές τον χρόνο...ανά 4 μήνες είναι πολύ συχνό..

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #86 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 12:51:57 μμ »
χαίρομαι που όλο και περισσότεροι δίνουμε αίμα για όποιον λόγο και αν γίνεται αυτό...αλλά το πιο καλό είναι να δίνεις 2 φορές τον χρόνο...ανά 4 μήνες είναι πολύ συχνό..

Το πόσες φορές το χρόνο μπορείς να δίνεις αίμα εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Π.χ. κάποιοι δεν πρεπει να δίνουν καθόλου, οι έχοντες υψηλό αιματοκρίτη 4 φορές.

Άρα ο καθένας μας γνωρίζει κάθε πότε μπορεί (ή ρωτάει το γιατρό σε επόμενη αιμοδοσία).

Νομίζω ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε στην αιμοδοσία που θέλετε. Ο γιατρός μπορεί να μη σας επιτρέψει να δώσετε αλλά σας δίνει βεβαίωση (προσέλευσης και αδυναμίας αιμοδοσίας) που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να δικαιολογήσετε την απουσία σας από το σχολείο.

Ελπίζω με το τελευταίο να μη δίνω ιδέες σε υποψήφιους λουφαδόρους.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #87 στις: Δεκέμβριος 16, 2012, 07:03:49 μμ »
Ναι, εύκολα μπορεί να πάρει κάποιος ψεύτικη βεβαίωση για να πάρει άδεια. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι να παίρνεις άδεια όταν πραγματικά τη χρειάζεσαι και όχι με την παραμικρή αφορμή, για να λουφάρεις.
Προσωπικά δίνω αίμα πιο συχνά γιατί έχω υψηλό αιματοκρίτη, καλή φυσική κατάσταση, αρρωσταίνω σπάνια, δεν παίρνω φάρμακα και κυρίως γιατί έχω σπάνια ομάδα αίματος (0 ρέζους αρνητικό) και έτσι βοηθάω πολλούς συνανθρώπους μας μιας και είναι μια ομάδα που μπορεί να δώσει σε όλες τις άλλες αλλά να πάρει μόνο απ'τον εαυτό της. Δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:45:04 »

Αποσυνδεδεμένος ka84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 05, 2013, 01:46:54 μμ »
Μπορεί κάποιος να πάρει την αιμοδοτική αγκαλιαστά του ΣΚ, δηλ Παρασκευή (παρεμβάλλεται το ΣΚ) και μετά Δευτέρα; Εξαρτάται από το αν θα πει το πρώτο ΟΚ από τον Δ/ντη ή είναι θέμα Προϊσταμένου της Δ/νσης;

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 18, 2013, 08:13:11 μμ »
Έχει πάρει κάποιος αιμοδοτική άδεια Παρασκευή και Δευτέρα;  Σκέφτομαι για  20/12  και  23/12.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:21:40 πμ »
Είχα πάρει πριν 2 χρόνια ως αναπληρώτρια. Στην αρχή μου είπαν προφορικα ότι δεν γίνεται. Επέμεινα και επικαλεστηκα ότι δεν το γράφει πουθενά ο νόμος (και όντως δεν το έγραφε τότε). Στη συνέχεια έκανα την αίτηση γραπτώς και έγινε δεκτή. Εννοείται 15 μέρες πριν την ημερομηνία που ζητούσα όλα αυτά. Νομίζω ότι ειναι θέμα Διευθυντή για τη Δευτέρα κυρίως που κανονικά δεν δικαιούμαστε ούτε αναρρωτική. Ομως έχουν περάσει και 2 χρόνια απο τότε. Θα σου πρότεινα να κανεις την αίτηση. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:24:26 πμ »
Ναι, εύκολα μπορεί να πάρει κάποιος ψεύτικη βεβαίωση για να πάρει άδεια. Δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα είναι να παίρνεις άδεια όταν πραγματικά τη χρειάζεσαι και όχι με την παραμικρή αφορμή, για να λουφάρεις.
Προσωπικά δίνω αίμα πιο συχνά γιατί έχω υψηλό αιματοκρίτη, καλή φυσική κατάσταση, αρρωσταίνω σπάνια, δεν παίρνω φάρμακα και κυρίως γιατί έχω σπάνια ομάδα αίματος (0 ρέζους αρνητικό) και έτσι βοηθάω πολλούς συνανθρώπους μας μιας και είναι μια ομάδα που μπορεί να δώσει σε όλες τις άλλες αλλά να πάρει μόνο απ'τον εαυτό της. Δυστυχώς...

μπράβο σου!

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 09:33:43 πμ »
Ευχαριστώ mitsy! Μετά απο 8 χρόνια στα σχολεία έμεινα κι εγώ άνεργη φέτος, όμως αιμα συνεχίζω να δίνω κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 07:45:46 μμ »
Μετα τις αλλαγες των νόμων μπορει να μου πει καποιος αν δικαιουμαστε αιμοδοτικη οταν πάμε να δωσουμε αιμα εθλοντικα και ποσες μερες;

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 08:37:26 μμ »
ΑΔΕΙΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ
ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΥΠΕΠΘ 74275/Δ2, 10-7-2007, παρ. 4

        Ο εκπαιδευτικός που ανταποκρίνεται σε πρόσκληση από υπηρεσία αιμοληψίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης, καθώς και ο εκπαιδευτικός που μετέχει σε οργανωμένη ομαδική αιμοληψία, δικαιούται ειδική άδεια απουσίας, με πλήρεις αποδοχές, δύο (2) ημερών (παράγραφος 5 του άρθρου 50 του Υ.Κ.).
       Οι δύο αυτές ημέρες άδειας χορηγούνται πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος. Σε κάθε περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο ημερολογιακό έτος.
Επίσης, την εν λόγω άδεια τη δικαιούται και ο εκπαιδευτικός που προσέρχεται σε οιοδήποτε κέντρο αιμοληψίας από δική του πρωτοβουλία, για να προσφέρει αίμα. Στην περίπτωση αυτή οφείλει να προσκομίσει σχετική βεβαίωση του νοσηλευτικού ιδρύματος, στο οποίο πραγματοποιήθηκε η αιμοληψία. Σημειώνεται ότι η άδεια αυτή χορηγείται και στην περίπτωση λήψης αιμοπεταλίων.


Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:15:17 μμ »
Ευχαριστω tiel
Επίσης να συμπληρωσω πως οι αλλαγες στις αδειες των εκπαιδευτικων δεν αφορουσαν τις αιμοδοτικες αλλα τις αναρρωτικες Αμε λιγο ψαξιμο βρηκα τις αλλαγες

 Καταργείται η μηχανογραφική άδεια 6 ημερών τον χρόνο που από το 1989 χορηγείται στους δημοσίους υπαλλήλους, οι οποίοι κάνουν χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών. Η ρύθμιση αυτή, σύμφωνα με το υπουργείο, οδηγεί σε εξοικονόμηση περίπου 1,8 εκατ. εργατοωρών στον δημόσιο τομέα.
Οι βραχυχρόνιες αναρρωτικές μειώνονται από 10 μέρες τον χρόνο σε 8 με ιατρική γνωμάτευση, ενώ οι μέρες αναρρωτικής που χορηγούνται με απλή υπεύθυνη δήλωση του υπαλλήλου μειώνονται από 4 σε 2 και όχι συνεχόμενες.
Οι άδειες εξετάσεων που χορηγούνται σε φοιτητές δημοσίους υπαλλήλους μειώνονται από 20 μέρες σε 10 ανά εκπαιδευτικό έτος, ενώ για κάθε μέρα εξετάσεων χορηγείται πλέον μία ημέρα αντί δύο που ισχύει σήμερα.
Για τη συμμετοχή δημοσίων υπαλλήλων σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα ή για την εκπόνηση της διδακτορικής διατριβής τους στο εσωτερικό χορηγείται εκπαιδευτική άδεια έως τρεις μέρες την εβδομάδα αντί τριών και τεσσάρων ετών που ισχύει σήμερα.
Σε περίπτωση γέννησης διδύμων, τριδύμων κτλ. τέκνων χορηγείται επιπλέον άδεια ανατροφής χρονικής διάρκειας τριών μηνών, με αποδοχές για κάθε τέκνο πέραν του ενός. Επίσης, δίδεται η δυνατότητα στον πατέρα δημόσιο υπάλληλο να κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου ή της 9μηνης άδειας ανατροφής τέκνου, σε περίπτωση που η σύζυγός του δεν εργάζεται.




Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 06:09:43 μμ »
να σαι καλά Demek! να ρωτήσω κι εδώ , αφού στο σχετικό τόπικ δεν πήρα απάντηση:
 Για διευκόλυνση παρακολούθησης σεμιναρίου σχετικού με το γνωστικό αντικείμενο και την εκπαίδευση, που διεξάγεται από δημόσιο παν/μιο δικαιούμαι εκπαιδευτική (ολιγοήμερη) ή θεωρείται κανονική άδεια;;

Αποσυνδεδεμένος lion22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • θα με λατρέψει η Εκπαίδευση??
    • Προφίλ
Απ: Άδεια αιμοδοσίας
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 09:08:23 μμ »
Μεσα στο ημερολογιακο ετος 2014 ποσες μερες αιμοδοτικη αδεια δικαιουμαι?
Αν δώσω 2 φορές αιμα μπορώ να παρω 4 μερες αδεια νομιζω. Το εχω ξανακανει.
Αν καραφερω (γιατι δεν ειναι παντα εφικτο) να δωσω 3 φορες αιμα μεσα στο 2014
θα μου δωσουν 6 μερεςαιμοδοτικη στο ιδιο ημερολογιακο ετος ή υπαρχει περιορισμος?
Αν ξερει καποιος ας μου απαντησει



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.