*

Ψηφοφορία

Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;

Σχολείο
57 (86.4%)
Γραφείο (Διεύθυνση)
9 (13.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 64

Αποστολέας Θέμα: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;  (Αναγνώστηκε 6106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 03, 2007, 12:25:28 μμ »
Νομίζω ότι λεγόμαστε ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, άρα πρέπει να ΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΜΕ την εκπαίδευση με τον καλύτερο τρόπο που μπορεί ο καθένας. Αλλιώς ας γινόμασταν γραμματείς, λογιστές, κτλ. Άλλωστε δεν έχει καμία σχέση το λειτούργημα του εκπαιδευτικού με το επάγγελμα-διεκπαιρέωση εργασιών γραφείου σε οποιοδήποτε γραφείο.

Έτσι δεν είναι; Αλλιώς τί δουλειά έχουμε στην εκπαίδευση. Απλώς για να πέρνουμε ένα σίγουρο σταθερό μισθό;  ;)
καλως ή κακως για να λειτουργήσει μια υπηρεσια ειτε ειναι γραφειο Δ/νσης ειτε γραφειο σχολειου χρειαζονται πολλα ατομα. Γι΄αυτο και μας καλουν να τα στελεχωσουμε απλα δεν θεωρω οτι ειναι εκτος των καθηκοντων ενος εκπαιδευτικου και σαφως δεν ειναι χασιμο χρονου. Μαθαινεις τοσα πολλα που σου χρειαζονται ακομα και μεσα στην ταξη. Ειναι καλη εμπειρια η δουλεια μεσα στο γραφειο. Λειτουργημα δεν ειναι οτι εργαζεσαι σε μια Δ/νση και κανεις πραγματα που οργανωνουν μια σχολικη μονάδα για παραδειγμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:14 »

Αποσυνδεδεμένος popolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 03, 2007, 02:17:09 μμ »
Πιστεύω πως η δουλειά σε Γραφείο Β' βαθμιας εκπαίδευσης δεν είναι δουλειά ενός εκπαιδευτικού. Όχι βέβαια απαραίτητα πως δεν μπορεί να την κάνει, ειδικά αν προσαρμοστεί σε αυτό το περιβάλλον.
Αν σε κάθε Γραφείο όμως εργάζονταν άτομα εξειδικευμένα σε Διοικητικές υπηρεσίες που θα ήταν αυτή η δουλειά τους συνέχεια και όχι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί για ένα μικρό συνήθως χρονικό διάστημα οι οποίοι μέχρι να προσαρμοστούν και να μάθουν τη δουλειά επιστρέφουν στο σχολείο.

Να μην αναφερθώ βέβαια και στον τρόπο που παίρνουν απόσπαση οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, στα Γραφεία. Γίνονται δυστυχώς έρμαια κομματικών και άλλων συμφερόντων και το ..μπαλάκι του καθενός.

Από τη στιγμή όμως που στα Γραφεία θα πρέπει να υπηρετούν εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι, τότε ας υπηρετήσουν σε αυτά αυτοί που έχουν πραγματική ανάγκη της απόσπασης, κυρίως για οικογενειακούς λόγους. Για παράδειγμα, έχουμε όλοι δει, να παίρνουν απόσπαση σε αυτά, άτομα τα οποία δεν έχουν καμία οικογενειακή ή άλλη υποχρέωση, ίσως γιατί έχουν μεγάλο βύσμα, σε βάρος πολλών άλλων που και οικογένειες έχουν δημιουργήσει και ζουν χωριστά από αυτές γιατί ίσως πρέπει να υπηρετήσουν σε κάποια περιοχή μακριά από την οικογένειά τους για κάποια χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 03, 2007, 04:04:31 μμ »
Σχολείο 100%. Τουλάχιστον για το ΠΕ 60 δεν συγκρίνεται η δημιουργικότητα της τάξης με την βαριεστημάρα των εγγράφων και τα γραφειοκρατικά. Βέβαια, πολλές φορές σκέφτομαι ότι στο γραφείο δεν θα έχω φασαρία και θα σταματήσει ο κεφαλόπονος που περιστασιακά εμφανίζεται, δεν θα έχω να να τρέχω πίσω από τους πιτσιρικάδες,ούτε χρειάζεται να έχω χίλια μάτια μην μου πάθει κανείς τίποτα, αλλά όπως και να το κάνουμε, η τάξη είναι καθημερινή απόκτηση πείρας πάνω σε ό,τι έχουμε σπουδάσει (και αγαπήσει).
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 03, 2007, 05:34:06 μμ »
Σχολείο ασυζητητί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:36:14 »

Αποσυνδεδεμένος iris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "γέλα, πουλί μου, γέλα, κι είν΄η ζωή μια τρέλλα!"
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 03, 2007, 11:13:10 μμ »
Σέβομαι την άποψη όσων συναδέλφων θεωρούν την εργασία στο γραφείο απαραίτητη για έναν εκπαιδευτικό ή λιγότερο πονοκέφαλο, αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι πάρα πολύ σχετικά. Έχω ήδη πει την άποψή μου παραπάνω, αλλά θέλω να κάνω μια εμπειρική παρατήρηση. Φέτος, είμαι σε γραφείο και, για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, ούτε έμαθα τίποτα σπουδαίο, ούτε είχα λιγότερο πονοκέφαλο - το αντίθετο μάλιστα!...Ενδεχομένως, αν το κλίμα συνεργασίας ήταν ευνοϊκότερο και η δουλειά πιο δημιουργική να είχα διαφορετική άποψη. Με τις παρούσες συνθήκες, όμως, θεωρώ ότι δεν μου ήταν απαραίτητοι οχτώ μήνες μέχρι τώρα για να μάθω να βάζω σφραγίδες, να κάνω κοινοποιήσεις εγγράφων, να μάθω πώς γίνονται οι προσλήψεις, ή τι δικαιώματα και υποχρεώσεις έχω ως εκπαιδευτικός και ως δημόσιος υπάλληλος. Αν κάποιος δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο ή "βαρβάτο" πόστο ευθύνης στο γραφείο, τα περισσότερα είναι θέμα κοινής λογικής, καλής θέλησης και ξεκάθαρης επικοινωνίας. Χώρια που πολλά απ'αυτά μπορεί να τα μάθει ανετότατα ένας εκπαιδευτικός στο σχολείο μέσω άλλων συναδέλφων, αιρετών εκπροσώπων και φυσικά μέσω ίντερνετ.
Το θέμα είναι, όμως, και σε τι προϊσταμένους και τι συναδέλφους θα πέσεις στο γραφείο. Γιατί άλλο είναι να παλεύεις με μια τάξη παιδιών, τα οποία στην τελική θα πάρουν και πέντε πράγματα από σένα - και εσύ από εκείνα - μέχρι το τέλος της χρονιάς, και άλλο να αντιμετωπίζεις καθημερινά - και χωρίς άλλη δημιουργική διέξοδο - τις κλίκες, τα κουτσομπολιά, την ημιμάθεια, το θράσος και την κουτοπονηριά κάποιων καρεκλοκένταυρων εκπαιδευτικών που απλά έχουν "πλάτες" και τους έρχονται όλα εύκολα...
Με άλλα λόγια, θα το σκεφτόμουν πάρα πάρα πολύ να το ξαναρισκάρω! Ίσως, πολύ πολύ αργότερα και με πολύ πιο αυστηρά κριτήρια ως προς το πόστο που θα επιθυμούσα να αναλάβω.

Υ.Γ. Όσο για τις σχολικές μονάδες, Ηeren, η ψυχή της οργάνωσής τους δεν βρίσκεται στο γραφείο, αλλά στο έργο των δασκάλων που υπηρετούν σε αυτές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2007, 11:21:09 μμ από iris »

Αποσυνδεδεμένος prde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 04, 2007, 10:00:10 μμ »
Προσωπικά, πριν δουλέψω σε σχολείο δούλευα σε γραφείο (όχι στην εκπαίδευση).
Εκεί συνειδητοποίησα ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα σχιζοφρενικό σύστημα, το οποίο δεν πρόκειται να σε αφήσει να δουλέψεις .Όσο καλός ,φιλότιμος , ή ταλαντούχος κι αν είσαι ,θα σε κατασπαράξει.
Ο μόνος τρόπος, λοιπόν, να προστατευτείς είναι η ανεξαρτησία. Αυτήν στην προσφέρει ΜΟΝΟ η σχολική τάξη.
Όταν είσαι στο γραφείο -οπουδήποτε στην Ελλάδα- αν δε σε εξοντώσει κάποιος ψυχοπαθής, κομπλεξικός προϊστάμενος, θα σε εξαφανίσει, ή αχρηστέψει το ίδιο το σύστημα. Και επειδή είναι ηλίθιο να πέφτει κανεις συνεχώς θύμα του συστήματος, και είναι παρανοϊκό να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, ψηφίζω ΣΧΟΛΕΙΟ και όχι γραφείο!
Φυσικά, η τάξη απαιτεί διάφορα χαρίσματα για να μπορέσει κανείς να σταθει! Δεν είναι μόνο ξερές γνώσεις, αλλά και προσόντα που σχετίζονται με το χαρακτήρα του κάθε καθηγητή. Συνεπώς, όποιος δεν αντέχει , ας πάει στο γραφείο, αλλά για μένα είναι βέβαιο ότι αργά ή γρήγορα θα αχρηστευτεί.
Το σύστημά μας , η νοοτροπία όλων μας, είναι διαποτισμενη από αυτή την αχρηστευτική νοοτροπία!
Και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Δεν είναι τυχαίο, ότι με τόσα πακέτα από την ΕΕ τόσα χρόνια, παραμένουμε αμετακίνητα στον πάτο. Είναι θέμα νοοτροπίας του καθενός μας. Δε φταίνε κάποιοι συγκεκριμένοι ηγέτες, φταίμε όλοι ! Μια μιζέρια και μια κακομοιριά μας δέρνει όλους. Αν δε συνέλθουμε, φοβάμαι ότι θα εκλείψουμε.

Αποσυνδεδεμένος pirate bay

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 04, 2007, 10:51:45 μμ »
Στην συγχρονη παντως ορολογια της σχολικης ψυχολογιας υπαρχει ο ορος του καμενου καθηγητη που αναφερεται στα προβληματα αντιληψης κ συμπεριφορας που αποκτουν οι εκπαιδευτικοι στη διαρκεια της θητειας τους.Ενα ποσοστο 70 % των ενεργων εκπαιδευτικων στη γερμανια αντιμετωπιζουν τετοια προβληματα και υπαρχουν μαλιστα ειδικα θερετρα για αντιμετωπιση αναλογων προβληματων που καλυπτονται απο τα ταμεια.Προσωπικα πιστευω οτι μονο η ενασχοληση με ψυχαναληση ψωχοδραμα δραματοποιηση μπορει να στηριξει τον εκπαιδευτικο.Και βεβαια ενα δευτερο επαγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος prde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 04, 2007, 11:13:20 μμ »
Στην συγχρονη παντως ορολογια της σχολικης ψυχολογιας υπαρχει ο ορος του καμενου καθηγητη που αναφερεται στα προβληματα αντιληψης κ συμπεριφορας που αποκτουν οι εκπαιδευτικοι στη διαρκεια της θητειας τους.

Αν αναφέρεσαι στο δική μου άποψη, δεν εννοώ μόνο "καμένους καθηγητές", αλλά μια "καμένη γη" που υπάρχει στην Ελλάδα γενικότερα και αχρηστεύει τους πάντες και τα πάντα.
Στην περίπτωση των καθηγητών, φαντάσου όποιον από εμάς θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά του και να δείξει την πραγματική εικόνα τον παιδιών και όχι τους "φουσκωμένους" βαθμούς που βλέπουν οι γονείς και χαίρονται.
Αν πει την αλήθεια, αμέσως όλοι οι γονείς θα πέσουν πάνω του, θα τον κατηγορήσουν ως  άχρηστο, ότι δεν εμπνέει τα παιδιά, ότι δεν τα ενθαρρύνει και ίσως το κάνει επίτηδες για να κάνει ιδιαίτερα !!! Οι άλλοι συνάδελφοι, φυσικά, φουσκώνουν τους βαθμούς για να έχουν το κεφάλι του ήσυχο. Σύντομα, λοιπόν, αυτός που αποφάσισε να πει την αλήθεια, να αναδείξει το πρόβλημα και να  ψάξει για ουσιαστικές λύσεις ή θα συμβιβαστεί με την εικονική πραγματικότητα των φουσκωμένων ψεύτικων βαθμών, ή θα εκτοπιστεί σε κανένα γραφείο και θα μπει στο ψυγείο.
Και η Ελληνική κοινωνία επιστρέφει στη Νιρβάνα των παραισθήσεών της...

Αποσυνδεδεμένος dinos_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • π.20 Λατρεύω τον άνθρωπο
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 06, 2007, 11:23:01 πμ »
Δεν είναι τυχαίο, ότι με τόσα πακέτα από την ΕΕ τόσα χρόνια, παραμένουμε αμετακίνητα στον πάτο. Είναι θέμα νοοτροπίας του καθενός μας. Δε φταίνε κάποιοι συγκεκριμένοι ηγέτες, φταίμε όλοι ! Μια μιζέρια και μια κακομοιριά μας δέρνει όλους. Αν δε συνέλθουμε, φοβάμαι ότι θα εκλείψουμε.

Φίλε prde με αυτά που λές μας απογοητεύεις και εμας τους καινούργιους! Δηλαδή πώς θα πάμε να γίνουμε τώρα καθηγητές κάποιου επηπέδου; Μας κοβεις τα φτερα, μας πονηρεύεις, μας τσαλαπατας τα όνειρα……….. Επειδή «η ελλάδα ποτε δεν πεθαινει» έχω μια ερωτηση τρόπον τινά και ας μου την απαντήσει όποιος είναι έτσι κάπως γερος στην ψυχολογία. Όταν μπορούμε να κλέψουμε τα λεφτά του δημοσίου και να την κάνουμε ταράτσα για γενεές 14, γιατί να ασχοληθούμε με τα ψίχουλα της ΕΕ; Χαζοί είμαστε;
"Εν ονόματι της δημοκρατίας έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα."
Ανωνύμου Κορασίδος

"Ένας φιλόσοφος που δεν τον καταλαβαίνω είναι ένας απατεώνας."
dinos

Αποσυνδεδεμένος prde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 06, 2007, 12:19:09 μμ »
Φίλε prde με αυτά που λές μας απογοητεύεις και εμας τους καινούργιους! Δηλαδή πώς θα πάμε να γίνουμε τώρα καθηγητές κάποιου επηπέδου; Μας κοβεις τα φτερα, μας πονηρεύεις, μας τσαλαπατας τα όνειρα……….. Επειδή «η ελλάδα ποτε δεν πεθαινει» έχω μια ερωτηση τρόπον τινά και ας μου την απαντήσει όποιος είναι έτσι κάπως γερος στην ψυχολογία. Όταν μπορούμε να κλέψουμε τα λεφτά του δημοσίου και να την κάνουμε ταράτσα για γενεές 14, γιατί να ασχοληθούμε με τα ψίχουλα της ΕΕ; Χαζοί είμαστε;

Φίλε dino επειδή κάποιοι κλέβουν τα λεφτά του δημισίου και την κάνουν ταράτσα όπως λες, εγώ φέτος, παρότι είχα γύρω στα 4000 ευρώ λιγότερο εισόδημα,
πλήρωσα 50% περισσότερο φόρο!!!
Μιλάμε για πλιάτσικο!
Κι αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει με την επόμενη κυβέρνηση όποια και να 'ναι!
Η αχρηστία μας είναι φαινόμενο πανελλαδικό παλλαϊκό. Και επαναλαμβάνω ! Ή θα διορθωθούμε, ή θα εκλείψουμε. Τα ψέματα τέλειωσαν!

Αποσυνδεδεμένος nast66

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλό καλοκαίρι!!!
    • Προφίλ
Απ: Τι προτιμάτε; Σχολείο ή Γραφείο;
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 06, 2007, 02:59:00 μμ »
Σχολείο με χίλια !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.