*

Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή από άδεια  (Αναγνώστηκε 23652 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιστροφή από άδεια
« στις: Ιανουάριος 10, 2008, 03:52:39 μμ »
Καλησπερα, με λενε Αννα και ειμαι συναδελφος των Αγγλικων.
Μολις σημερα γραφτηκα στο site και χαιρομαι που υπαρχει ενα τετοιο φορουμ για θεματα που απασχολουν εμας τους εκπαιδευτικους.

Ηθελα να ρωτησω κατι, αν καποιος ξερει, γιατι ψαχνω στο ιντερνετ και δεν μπορω να βρω κατι σχετικο..

Πολυ προσφατα επεστρεψα στα καθηκοντα μου μετα απο εννιαμηνη αδεια ανατροφης. Ομως στη θεση στο σχολειο που ανηκω οργανικά ειχε τοποθετηθει άλλη συναδελφος (μονιμη), την οποια μου ειπαν οτι "δεν μπορουσαν να μετακινησουν" οπότε και έστειλαν εμένα σε άλλα σχολεια.
Αναρωτιεμαι τελικά κατά πόσο αυτο ειναι σύμφωνο με τους όποιους κανονισμούς...
Δεν ισχύει οτι μετά απο μια άδεια επιστρέφεις εκει που έχεις οργανικη;



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 04:40:38 μμ »
μετα απο τετοια αδεια  συνηθως πηγαινεις σε καποια αλλη θεση 'η σε καποιο γραφειο(οπου υπαρχει αναγκη).Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στην πραξη,δεν ξερω τι προβλεπεται.Εγω ειχα επιστρεψει απο αδεια Απριλιο κι ο προ'ισταμενος μου ειπε να παω σε ενα σχολειο πιο μακρια απο την οργανικη μου (και μαλιστα θα εφευγε απο κει ο ωρομισθιος που με αντικαθιστουσε) αλλα τελικα πηρα αδεια ανευ αποδοχων γιατι ημουν σε νομο πολυ μακρια απο το σπιτι μου κι υπηρχαν αλλες δυσκολιες.Σε αλλη περιπτωση συναδελφου στην πρωτοβαθμια που εληξε η αδεια της πριν λιγες μερες,την εστειλαν σε σχολειο(απ'οπου εφυγε καποια τριτεκνη με τριμηνη αδεια) αλλα αυτο ετυχε να ειναι πιο κοντα απο την οργανικη της.Για αυτο που προβλεπει ο νομος ισως μπορουν να σου πουν περισσοτερα(εκτος απο τη διευθυνση ) οι αιρετοι του πυσδε 'η της ελμε.Γενικα ομως, συνηθως κανουν το οτιδηποτε για τις αναγκες της υπηρεσιας (και δεν μπορεις να πεις και τιποτα...)

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 05:50:09 μμ »
Resident, σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.
Ειχα την εντυπωση (το ειχα σχεδον δεδομενο) οτι το νοημα της οργανικης ειναι οτι δεν μπορουν να σε μετακινησουν και πως οταν χρειαστει να απουσιασεις απο τη θεση σου τοποθετουν καποιον συναδελφο προσωρινα μεχρι να επιστρεψεις..
Τωρα απλά ελπιζω να μη μου πουν παλι τα ιδια απο Σεπτεμβρη και δεν επιστρεψω στο σχολειο που εχω οργανικη..
Τουλαχιστον βεβαια με το που γυρισα δεν με πηγαν σε σχολειο πιο μακρια απο αυτο που ημουν. Απλά ειναι ενα σχολειο σαφως πιο "απαιτητικο", με πιο πολλα παιδια, εχει αρκετες δυσκολιες κι εχω και ενα προγραμμα γεματο κενα..  :(
Εσυ τωρα εχεις γυρισει στην οργανικη σου; Ανευ αποδοχων μπορεις να ζητησεις για ποσο διαστημα;

Από τους αιρετους δεν περιμενω και πολλα παντως.. μια και ανεφερες το θεμα..
Ακομα ψαχνω να βρω δυο απο αυτους (που ποτέ δεν απαντουν στα τηλεφωνα, ουτε στη διευθυνση τους πετυχαινω ποτέ) να μου λυσουν καποιες αποριες, όπως π.χ. γιατι πρεπει να πληρωνουμε ιδιωτη λογιστη για να εκδιδει τα ενημερωτικα της μισθοδοσιας μας καθε μηνα... ???
Αυτο βεβαια ειναι άλλο ζητημα που δεν εχει σχεση με το τοπικ που ανοιξα..



Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:18:00 μμ »
Άννα καλώς ήρθες. :)
Εμένα ο προϊστάμενός μου μου είχε πει, όταν τον ρώτησα τι ακριβώς γίνεται όταν επιστρέψω με το καλό (τώρα είμαι σε άδεια ανατροφής), ότι "κανονικά η υπηρεσία υποχρεούται να σε τοποθετήσει στην οργανική σου και μπορείς, επίσης, να το απαιτήσεις. Τις περισσότερες φορές όμως, παράτυπα, αυτός που επιστρέφει από άδεια πηγαίνει σε άλλο σχολείο για να μην υπάρχει αναστάτωση και στον συνάδελφο που σε αντικατέστησε (να πρέπει να μάθει στα μέσα της χρονιάς νέα παιδιά, σχολείο, συναδέλφους...) και, φυσικά, στα παιδιά"
Φαντάζομαι τα όσα μου είπε θα στηρίζονται σε νόμους, εγκυκλίους, κλπ...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:26:14 μμ »
Sophie, ευχαριστω..
Αχ, στην Ελλαδα αυτο το "παρατυπα" μας εχει φαει... >:(
Ξερεις, κάτι τετοιο το υποψιαστηκα οταν ανεφερα στον προισταμενο τη λεξη "οργανικη" και τον ειδα να άλλαζει κουβεντα... Πιθανον - επειδη προκειται και για ενα σχολειο "λουκουμι" - τοποθετηθηκε εκει καποιος ευνοημενος συναδελφος, ας το πω ετσι ευγενικα..
Πολυ αμφιβαλλω αν νοιαζονται πραγματικα για τους μαθητες μην αναστατωθουν κλπ...
Στο σχολειο που ειμαι τωρα, τα τμηματα που εχω άλλαξαν καθηγητη Αγγλικων ουτε μια ουτε δυο αλλά ΤΡΕΙΣ φορες! Κι αμα πες εγω χρειαστει να φυγω με δευτερη εγκυμοσυνη ή δεν ξερω τι άλλο, θα ειναι τεταρτη φορα που θα αλλαξουν...

Μακαρι να μπορουσαμε να βρουμε τους σχετικους νομους, εγκυκλιους κλπ... :-\

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 06:36:19 μμ »
Μπες στο site της alfavita.gr  και ψάξε το νομοθετικό πλαίσιο ΥΠΕΠΘ, μήπως και βρεις κάτι ή ακόμα (αν σε ενδιαφέρει οπωσδήποτε να επιστρέψεις στη θέση σου) τηλεφώνησε στο υπουργείο (στο τμήμα αδειών, ίσως?) για να σε κατατοπίσουν.
Ξέρω πάντως περίπτωση συναδέλφου (γυμναστικής) που, όταν επέστρεψε, ο προϊστάμενος την τοποθέτησε στην αρχική της θέση (χωρίς η ίδια να το ζητήσει ή να "καίγεται")θέλοντας, και καλά, να είναι νομότυπος, κι έδιωξε τον άλλο γυμναστή μόνο και μόνο επειδή είχαν κόντρα και ήθελε να του προκαλέσει αναστάτωση...Και ήταν μέσα Μαϊου!!! :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 09:14:58 μμ »
αννα,μετα την ανευ αποδοχων αδεια ,απο το σεπτεμβριο γυρισα στην οργανικη,οποτε κι εσυ δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα.Αδεια ανευ αποδοχων δικαιουσαι μεχρι δυο χρονια εφοσον εχεις παιδι κατω των εξι ετων.(δινουν και σε αλλες περιπτωσεις νομιζω ομως ).Ωστοσο υπαρχει επιπτωση στα μορια.Τον πρωτο μηνα της αδειας παιρνεις οσο αναλογει απο τα μορια που δινει το σχολειο της οργανικης,αλλα απο κει και μετα παιρνεις οσο αναλογει απο 1 μοριο. Αυτο με τον ιδιωτη λογιστη τι ειναι παλι;πρωτη φορα το ακουω.Δεν εχουν υπαλληλους;!!! ???

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 03:39:51 μμ »
Υπαλληλους στη μισθοδοσια εχουν και μαλιστα τρεις στο γραφειο που υπαγομαι αλλά "δεν προλαβαινουν" κι ετσι με αποφαση λεει του συλλογου προσληφθηκε ιδιωτης λογιστης για να εκδιδει τα χαρτια αυτα επι πληρωμη εννοειται..
Μου βρωμαει η ολη υποθεση, αναρωτιεμαι αν συμβαινει κι αλλου..

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 08:47:12 μμ »
Παιδιά για το θέμα του ιδιώτη λογιστή δείτε το θέμα "μισθοδοσία - παράξεινα"

Αποσυνδεδεμένος elsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2008, 05:40:02 μμ »
Στην πρωτοβάθμια που ανήκω σε κάθε απόδειξη πληρωμής που μου δίνουν μου κρατάνε 1Ε και καλά για μηχανογράφηση. Κι έχω κι εγώ την ίδια εύλογη απορία με σενα!!!!! 1Ε κάθε μήνα, άλλο 1 για τα αναδρομικά, άλλο 1για τα δώρα κτλ Αν από μένα παίρνει 20 Ε τουλάχιστον το χρόνο σκέψου από όλους στο νομό πόσα βγάζουν!
Και για το άλλο θέμα, εγ'ω επιστρέφω τέλος του μήνα από την άδεια μου και δεν θα τοποθετηθώ στην οργανική μου. Το πιο εξωφρενικό είναι ότι ο ίδιος ο προιστάμενος μου λέει ότι θα μου πει που θα πάω 4-5 μέρες πριν επιστρέψω. Απλά απο τη διεύθ'υντρια του σχολείου της οργανικής μου έμαθα που θα πάω...

Αποσυνδεδεμένος std

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 07:00:31 μμ »
Μετά από γονική άδεια μπορώ να ζητήσω  3 μήνες ανευ αποδοχών; Τί επιπτώσεις θα έχει στα μόριά μου που για μένα είναι βασικό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 11:22:03 πμ »
Καλημέρα. Μια κι απ΄ό,τι βλέπω είστε γνώστες του θέματος πείτε μου σας παρακαλώ : περιμένω να γεννήσω τέλη Απρίλη. Πόση άδεια δικαιούμαι πριν και μετά τον τοκετό;. Για άδεια ανατροφής τέκνου είμαι υπποχρεωμένη να παρουσιαστώ στο σχολείο και να τη ζητήσω από εκεί (13 ώρες με το καράβι) ή μπορώ με αίτηση ταχυδρομικά;Επειδή σκεφτομαι να τη ζητήσω Σεπτέμβρη με καλύπτει για όλη τη σχολική χρονιά όποτε μετά πάω κατευθείαν στο σχολείο όπου θα μετατεθώ;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2008, 10:56:00 μμ »
Καλημέρα. Μια κι απ΄ό,τι βλέπω είστε γνώστες του θέματος πείτε μου σας παρακαλώ : περιμένω να γεννήσω τέλη Απρίλη. Πόση άδεια δικαιούμαι πριν και μετά τον τοκετό;. Για άδεια ανατροφής τέκνου είμαι υπποχρεωμένη να παρουσιαστώ στο σχολείο και να τη ζητήσω από εκεί (13 ώρες με το καράβι) ή μπορώ με αίτηση ταχυδρομικά;Επειδή σκεφτομαι να τη ζητήσω Σεπτέμβρη με καλύπτει για όλη τη σχολική χρονιά όποτε μετά πάω κατευθείαν στο σχολείο όπου θα μετατεθώ;
  η αδεια  κυησης ειναι δυο μηνες πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου (οποτε τελη φεβρουαριου θα την παρεις.Πως και δεν πηρες ομως αδεια επ'απειλουμενης εγκυμοσυνης;οι πιο πολλες αυτο κανουν).Μολις γεννησεις ξεκινα η αδεια λοχειας που ειναι τρεις μηνες και μετα διαλεγεις 'η μειωμενο ωραριο για δυο χρονια 'η το εννιαμηνο ανατροφης παιδιου (που παιρνουν οι πιο πολλες).Το εννιαμηνο δεν ειναι πια απαραιτητο να ξεκινησει αμεσως μετα την αδεια λοχειας,αλλα οταν το παρεις πρεπει να ειναι συνεχομενοι εννια μηνες κι οχι π.χ. να το ''σπασεις'' σε δυο μερη.Αφου θα γεννησεις τελη απριλιου,το τριμηνο της λοχειας τελειωνει τελη ιουλιου.Μεσα στο καλοκαιρι δεν εισαι υποχρεωμενη να ξεκινησεις το εννιαμηνο,οποτε το ξεκινας την πρωτη σεπτεμβριου,ομως θα πρεπει να πας στο σχολειο ολο τον ιουνιο.(το ιδιο εκανα κι εγω με το δευτερο παιδι που γεννηθηκε μεσα απριλιου,πηγα στη δουλεια τον ιουνιο κι εκανα λιγες επιτηρησεις,περασμα βαθμων κλπ).Για να παρεις αδεια 'η οποιο αλλο εγγραφο, δεν χρειαζεται να πας,τους το στελνεις ταχυδρομικα (ρωτα τους ομως τι χαρτια αναλυτικα θελουν).Καλη λευτερια κι ο,τι αλλο θελεις ρωτα εδω

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή από άδεια
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 02:51:04 μμ »
Καλημέρα. Μια κι απ΄ό,τι βλέπω είστε γνώστες του θέματος πείτε μου σας παρακαλώ : περιμένω να γεννήσω τέλη Απρίλη. Πόση άδεια δικαιούμαι πριν και μετά τον τοκετό;. Για άδεια ανατροφής τέκνου είμαι υπποχρεωμένη να παρουσιαστώ στο σχολείο και να τη ζητήσω από εκεί (13 ώρες με το καράβι) ή μπορώ με αίτηση ταχυδρομικά;Επειδή σκεφτομαι να τη ζητήσω Σεπτέμβρη με καλύπτει για όλη τη σχολική χρονιά όποτε μετά πάω κατευθείαν στο σχολείο όπου θα μετατεθώ;

 Καλησπέρα και από εμένα και καλή λευτεριά..
Εμείς που ορκιστήκαμε 3/9/2007 καταθέσαμε τα χαρτιά μας για άδεια ανατροφής , η οποία λήγει 3 Ιουνίου..Η μικρή μου ήταν ήδη 2,5 ετών, οπότε έχει δίκιο η Resident, ότι μπορείς να την πάρεις όποτε θέλεις, αρκεί να είναι συνεχόμενη..Καλό θα ήταν όμως να πας από εκεί να καταθέσεις τα χαρτιά, απλά για να είσαι σίγουρη ότι έγιναν όλα σωστά ;)...
ΠΕ 60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 783
Σύνολο: 792

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.