*

Αποστολέας Θέμα: SOS-Τεστ δεξιοτήτων  (Αναγνώστηκε 31518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 12:33:51 μμ »
 Καλημέρα σε όλους..μπήκα να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση κ αντιμετώπισα κάποια προβλήματα...αν μπορεί κ έχει κάποιος την καλοσύνη αν με βοηθήσει....
1) ο βαθμός του πτυχίου μου είναι 7.20 αλλά το μηδεν δεν το παίρνει ως δεύτερο δεκαδικό ψηφίο..τί να κάνω??
2)εκεί που γράφει την οδό έχει περάσει αυτόματα κατόπιν της ταυτοποίησης και τον αριθμό (π.χ Φίλωνος 10) ενώ το πεδίο "αριθμός " παραμένει κενό.Εκεί όμως που κάνεις αλλαγή στοιχείων τα έχει καταχωρυμένα μαζί ως διεύθυνση..κ δεν μπορώ να διορθώσω κάτι...τί να κάνω?
3) Επειδή στην αίτηση ταυτοποίησης το τηλ κ κινητό ήταν προαιρετικά δεν τα έγραψα κ τώρα δεν τα γράφει στην αίτηση..υπάρχει πρόβλημα?ή είναι και στην αίτηση προαιρετικά ?? ??? ??? ??? :-\ :-\ :-\
sos....................

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 13, 2008, 06:15:39 μμ »
Γιατί δεν κάνεις την αίτηση με τον απλό παραδοσιακό τρόπο αφου δεν το κατέχεις το όλο θέμα; Όχι τίποτε άλλο να είσαι και σίγουρη δηλαδή. ;)

1) ο βαθμός του πτυχίου μου είναι 7.20 αλλά το μηδεν δεν το παίρνει ως δεύτερο δεκαδικό ψηφίο..τί να κάνω??

7.2 = 7.20 = 7.20000000000000
Αυτό μήπως σου λέει κάτι;
Ισχύει εδώ και πολλά χρόνια ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 01:34:59 πμ »
http://www.alfavita.gr/ASEP/asep200802b13e.php
alfavita.gr: Απαντήσεις σε απορίες που αφορούν το ΤΕΣΤ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Εάν κάποιος πάρει μέρος και δηλωθεί σαν ΔΕ γιατί δεν έχει αντιστοιχία πτυχίου αλλά μόνον ισοτιμία, ή δεν έχει λάβει ακόμη πτυχίο, τι γίνεται; Μπορεί να το δηλώσει μετά και πού, ή αν ακόμη διοριστεί έχει επιπτώσεις;

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Οποια κατηγορία εκπαίδευσης κι αν δηλώσει ο εξεταζόμενος, δεν παίζει κανέναν ρόλο. Η σχετική δήλωση στην αίτηση ζητείται από το ΑΣΕΠ για λόγους στατιστικούς.

Να ξέρει, δηλαδή, πόσοι από τους ενδιαφερόμενους που συμμετάσχουν σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για προσλήψεις είναι ΠΕ, ΤΕ ή ΔΕ. Σε όποια κατηγορία κι αν ανήκει σήμερα ο εξεταζόμενος, μπορεί αύριο, που θα πάρει μέρος στον διαγωνισμό, να διεκδικήσει θέσεις σε οποιαδήποτε κατηγορία, αν τότε έχει βέβαια τα προσόντα (τίτλους σπουδών κ.λπ.).

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το τεστ δεξιοτήτων ΑΣΕΠ. Είμαι φοιτητής επί πτυχίω ΠΕ. Σε ποια κατηγορία θα πρέπει να συμμετάσχω ως ΠΕ ή ΔΕ, και ως ΔΕ θα μπορώ στις επόμενες προκηρύξεις ΑΣΕΠ να μοριοδοτηθώ από το τεστ δεξιοτήτων λαμβάνοντας συμμετοχή ως ΠΕ; Η ύλη θα είναι ενιαία για όλες τις κατηγορίες; Πόσα χρόνια θα έχει ισχύ το τεστ δεξιοτήτων;

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Η προκήρυξη του ΑΣΕΠ ορίζει ότι: «Δικαίωμα συμμετοχής στην ειδική γραπτή δοκιμασία έχουν όσοι κατά την ημερομηνία έναρξης της εξέτασης κατέχουν τον απαιτούμενο βασικό τίτλο σπουδών (τουλάχιστον Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης), βάσει του οποίου δικαιούνται να συμμετέχουν σε διαδικασίες πλήρωσης θέσεων με σειρά προτεραιότητας.

Η ημερομηνία έναρξης της εξέτασης, όμως, είναι άγνωστη προς το παρόν και θα οριστεί μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων. Αν υποθέσουμε ότι θα γίνει λίγο μετά το Πάσχα (Μάιο) και πριν από την έναρξη των Πανελληνίων, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλουμε, και θεωρείτε ότι μέχρι τότε θα έχετε πάρει το πτυχίο, μπορείτε να δηλώσετε ΠΕ.

Πάντως κανένας δεν θα σας ζητήσει το πτυχίο κατά την εξέταση. Εξεταστέα ύλη δεν υπάρχει. Οι ερωτήσεις θα είναι κοινές για όλες τις κατηγορίες εκπαίδευσης.

Γι αυτό και τα μόρια από το τεστ μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε οποιονδήποτε διαγωνισμό ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ. Ο οριστικός πίνακας βαθμολογίας ισχύει για τρία χρόνια.

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Εχω πτυχίο Τ.Ε.Λ. Οικονομίας και Διοίκησης και πτυχίο ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων. Υποβάλλω αιτήσεις για θέσεις Διοικητικού ΔΕ και για θέσεις Διοικητικού ΤΕ. Αν δηλώσω στην αίτηση ανώτερο τίτλο σπουδών ΤΕ, θα μπορώ τα μόρια που θα πάρω να τα χρησιμοποιήσω και για θέσεις Διοικητικού ΔΕ;

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Οποιον τίτλο κι αν δηλώσετε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα μόρια από το τεστ. Μόνο σε διαγωνισμούς για θέσεις Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης δεν αποτελούν κριτήριο οι βαθμοί του τεστ από την ημερομηνία δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Θέλω να σας ρωτήσω αν η μοριοδότηση από το τεστ δεξιοτήτων θα αφορά διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας ή και με γραπτές εξετάσεις.

Περιμένω απάντηση γιατί δεν γνωρίζω σε ποια κατηγορία να δώσω, για τον λόγο ότι είμαι κάτοχος πτυχίου ΑΕΙ (Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής) και ΤΕΙ (Λογιστικής) και ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω στον διαγωνισμό του υπουργείου Οικονομικών για το 2008!

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Τα μόρια από το τεστ μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο σε διαγωνισμούς με σειρά προτεραιότητας. Στον γραπτό διαγωνισμό του υπουργείου Οικονομικών δεν μετράνε. Μπορεί, όμως, να γίνει άλλος διαγωνισμός με σειρά προτεραιότητας στο υπουργείο Οικονομικών ή αλλού και να έχει θέσεις της ειδικότητάς σας. Στην περίπτωση αυτή το τεστ θα σας φανεί χρήσιμο.

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Τα μόρια που θα πάρω από το τεστ χρησιμοποιούνται στον διαγωνισμό εκπαιδευτικών;

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Οχι, στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών δεν μετράνε τα μόρια του τεστ, όπως και σε κανέναν άλλο γραπτό διαγωνισμό.

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Εχω τίτλο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, είναι των Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (ΠΣΕ) του Πανεπιστημίου Αθηνών και έχει τίτλο «Διαχείριση Ανθρωπίνων Πόρων και Διοίκησης».

Στην αίτηση για το Τεστ Δεξιοτήτων, σύμφωνα με το υπόδειγμα της αίτησης που δημοσιεύετε στην «Εργασία», δεν γνωρίζω ποιον κωδικό να βάλω, μια και στον δημοσιευμένο πίνακα των Βασικών Τίτλων Σπουδών δεν υπάρχει τέτοιος τίτλος. Ο πλησιέστερος τίτλος είναι της «Οικονομίας και Διοίκησης», εντούτοις, επειδή αυτό κρίνεται από τους εκάστοτε ελεγκτές των τίτλων σπουδών, φοβάμαι μήπως απορριφθεί η αίτησή μου και υποβληθώ τζάμπα στον διαγωνισμό.

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Και άσχετο να είναι το επιστημονικό πεδίο που θα δηλώσετε, δεν έχετε κίνδυνο να απορριφθείτε. Μόνο όσοι κάνουν εκπρόθεσμα αίτηση, ή ξεχάσουν να υπογράψουν την αίτηση δεν θα γίνουν δεκτοί στην ειδική γραπτή δοκιμασία. Το πτυχίο σας, κατά τη γνώμη μας, χωράει και στην οικονομία και διοίκηση, και στα διεπιστημονικά γνωστικά πεδία. Αν δεν σας ταιριάζει, υπάρχει και ο κωδικός 100 για τις «λοιπές» επιστημονικές περιοχές.

|ΕΡΩΤΗΣΗ|
Είμαι πολιτικός μηχανικός ΠΕ και η απορία μου είναι ποιος κωδικός αντιστοιχεί στον τίτλο που κατέχω:

α) ο 104 (Τεχνολογία - Επιστήμες Μηχανικών)

β) ο 112 (Αρχιτεκτονική - Πολεοδομία - Χωροταξία) ή

γ) μήπως τελικά είναι κάποιος άλλος ο σωστός κωδικός;;

|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Το λιγότερο που θα πρέπει να σας απασχολεί είναι ο κωδικός τίτλου.

Το στοιχείο μόνο στατιστική αξία έχει και είναι απλά ενδεικτικό του επιστημονικού χώρου που ανήκετε. Προφανώς, το πτυχίο σας ταιριάζει πιο πολύ στον κωδικό 104.

Πηγή: ΕΘΝΟΣ – ΕΡΓΑΣΙΑ, 12/2/2008

http://www.alfavita.gr/ASEP/asep200802b13e.php

Αποσυνδεδεμένος linant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω τα πιτσιρίκια
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 11:13:52 πμ »
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εάν κάποιος έχει τελειώσει στο εξωτερικό το πρώτο πτυχίο και έχει περάσει από ΔΙΚΑΤΣΑ τι ημερομηνία απόκτησης Πτυχίου θα βάλει; Την αρχική του πτυχίου ή την μετέπειτα του ΔΙΚΑΤΣΑ;  ???
Όχι για κανένα λόγο, αλλά για να μη λένε ότι δηλώνουμε ψευδή στοιχεία. ;D
Αν έχετε κάποιο τηλ. να μου δώσετε για να πάρω να μου λύσουν άμεσα την απορία θα σας ήμουν ευγνώμων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:04:02 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 11:26:12 πμ »
 Τελικά οι λάθος καταχωρηση στοιχείων ήταν θέμα ΑΣΕΠ και αυτοματης ταυτοποίησης.(Σε ευχαριστω anette....τους εστειλα μαιλ κ απαντησαν.... :(..... ;) :D και ειπαμε δεν ξερουμε μαθηματικα....αλλα ΄΄όχι κ έτσι... ;)
Πάντως έχω μείνει πραγματικά άφωνη με την εξυπηρέτηση τους...μου απαντούν σχεδόν αμέσως στα mail...οποότε και σχετικα με το ΔΙΚΑΤΣΑ...στειλε ενα mail...γιατι τηλ δεν προκειται να πιασεις γραμμη.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 14, 2008, 06:42:42 μμ »
Τελικά οι λάθος καταχωρηση στοιχείων ήταν θέμα ΑΣΕΠ και αυτοματης ταυτοποίησης.(Σε ευχαριστω anette....τους εστειλα μαιλ κ απαντησαν.... :(..... ;) :D και ειπαμε δεν ξερουμε μαθηματικα....αλλα ΄΄όχι κ έτσι... ;)
Πάντως έχω μείνει πραγματικά άφωνη με την εξυπηρέτηση τους...μου απαντούν σχεδόν αμέσως στα mail...οποότε και σχετικα με το ΔΙΚΑΤΣΑ...στειλε ενα mail...γιατι τηλ δεν προκειται να πιασεις γραμμη.

Παρακαλώ Ελένη!
Αν κι απ'ότι φαίνεται σου αρέσει να "ταράζεις" τους άλλους με τις απορίες σου αλλά και με τα ορθογρ.λάθη σου παρόλο της ειδικότητας σου!!! :o
Τέλος δεν με λένε anette αλλά anneta ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 08:44:03 πμ »
 Καλημέρα Αννέτα...λυπάμαι για τα λάθη, αλλά δυστυχώς γράφω μόνο πρωί από τον χώρο εργασίας οπότε μάλλον είναι θέμα βιασύνης και όχι πρόθεσης ή αγνοιας..
Κ φυσικά ούτε να "ταράξω" είχα πρόθεση, απλά ρώτησα εάν και εφόσον συνέβη σε κάποιον κάτι αντίστοιχο.Εδώ που δουλεύω λ.χ αυτό το θέμα σχετικά με τη διεύθυνση
κ το τηλ παρουσιάστηκε σχεδόν σε όλους όσους κάναμε αίτηση...όλοι μαζί κάτι παραπάνω καταφέρνουμε συνήθως... :-\ :)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 09:50:21 πμ »
Καλημέρα Ελένη
πάω να στείλω την αίτηση....Bye ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:48:18 πμ »
 Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 05:55:40 μμ »
Είμαι ΠΕ 60 Νηπιαγωγών!Τι κωδικό τίτλου σπουδών θα βάλλω?Λογικά Επιστήμες εκπαίδευσης-Παιδαγωικά 106?Το γνωρίζει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος cinderella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:06:25 μμ »
Καλησπέρα! Κι εγώ ΠΕ60 Νηπιαγωγών είμαι! Ναι, ο κωδικός είναι το 106. Παντως απ'ο,τι ακουσα τις θελουν για στατιστικους λογους αυτές τις πληροφοριες!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 07:29:28 μμ »
Παντως απ'ο,τι ακουσα τις θελουν για στατιστικους λογους αυτές τις πληροφοριες!
Δεν χρειάζεται μόνο να το ακούσεις αλλά και να το διαβάσεις στην προηγούμενη σελίδα στην απάντηση του μέλους "xr15gr"...

"|ΑΠΑΝΤΗΣΗ|
Το λιγότερο που θα πρέπει να σας απασχολεί είναι ο κωδικός τίτλου."
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος tina_nt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 11:35:52 μμ »
Ναι το γνωρίζω ότι το θέλουν για στατιστικούς λόγους αλλά όσο γίνεται να γράφουμε σωστά τα στοιχεία της αίτησης!Καμιά φορά δεν ξέρουμε τι γίνεται!Φαντάζεστε να μας αποκλείσουν για κάτι τέτοιο?Αν και δεν το νομίζω αλλά δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται!

Αποσυνδεδεμένος dark.blue

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS-Τεστ δεξιοτήτων
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 10:36:37 μμ »
ΣΟΣ!!! μπορεί να μου στείλει κάποιος την αίτηση για το τεστ να την τυπώσω?????δεν μου ανοιγει η σελιδα asep.gr  και αυριο ειναι η τελευταια μερα!!!ΣΟΣ!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.