*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 83566 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 11:09:48 μμ »

 εάν ο μαθητής πάθει ατύχημα έξω από το σχολείο χωρίς να υπάρχει επίσημο αποδεικτικό ότι έλειπε από αυτό, οι υπεύθυνοι θα είναι αντιμέτωποι με μηνύσεις διότι μπορεί να εικάσει κανείς ότι κάποιος καθηγητής τον έστειλε εκτός του χώρου του σχολείου.

να παθει ατυχημα?
θες αλλη περιπτωση? μαθητης που δεν ειχε παρει απουσια, τον συνελαβε η αστυνομια για περιπτωση κλοπης,
μετα απο ενα διαστημα γινονταν δικαστηριο και ο πιτσιρικας εστειλε το δικηγορο να παρει αντιγραφο απουσιολογιου για να το ενταξει στη δικογραφια για να αποδειξει οτι προκειται περι .... πλανης!

Πες μου εσυ, ποιον πανε μεσα ακριβως και για πιο αδικημα ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:11 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 03:34:06 πμ »
Πες μου εσυ, ποιον πανε μεσα ακριβως και για πιο αδικημα ;)

Αμφότερους πιθανότατα!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2018, 09:00:47 μμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:12:42 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει νομοθεσία που να ορίζει τι γίνεται σε περίπτωση καθυστερημένης προσέλευσης μαθητών στο μάθημα? γιατί άλλοι συνάδελφοι δείχνουν ανοχή και άλλοι βάζουν απουσία αμέσως με την είσοδο τους στην τάξη. Τι ισχύει νομοθετικά? Ευχαριστώ

Υπάρχει και η απλή λύση να μπει η απουσία και να γράψεις προσήλθε, αν κρίνεις ότι δεν θες να την κρατήσεις. Κανονικά βέβαια το θέμα είναι να βρούμε και γιατί ο μαθητής αργεί να μπει στην τάξη, αλλά αυτό κρίνεται κατά περίπτωση, γιατί άλλο το να ανησυχείς αν ένα 12χρονο παίζει με το κινητό του στην τουαλέτα και άλλο να ανησυχείς αν ένας 17χρονος πήρε το μηχανάκι του και έφυγε από το σχολείο και στο δρόμο μπορεί να του συμβούν χίλια μύρια και να μπλέξεις....

Αποσυνδεδεμένος Ματίνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 11:20:46 μμ »
Στην τελικη ο καθενας πρεπει απο νωρις να μαθει να αναλαμβανει τις ευθυνες του.Δεν γινεται συστηματικα συγκεκριμενα παιδια παντα να λειπουν και ολα τα υπολοιπα που ειναι τυπικα να μην εχουν την ιδια μεταχειριση.Σχετικα με την καθυστερημενη προσελευση.Αν παλι γινεται συστηματικα,οχι απο εμενα δεν υπαρχει ανοχη.Αν γινει μια φορα,που ενταξει ανθρωποι ειμαστε μπορει να συνεβει το οτιδηποτε,τοτε ειμαι πιο ελαστικη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:11 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 08:09:58 μμ »
Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για ένα θέμα που με απασχολεί: Είμαι υποχρεωμένη να βάλω βαθμό στο Α΄τετράμηνο σε μαθητή Γυμνασίου, ο οποίος έχει ξεπεράσει το όριο των απουσιών, έχει παρακολουθήσει το μάθημά μου το πολύ μια-δυο εβδομάδες από την αρχή της σχολικής χρονιάς και δεν έχει γράψει διαγώνισμα τετραμήνου; Ο μαθητής φυσικά έρχεται στο σχολείο όποτε επιθυμήσει ο ίδιος, αλλά δεν έχει καμία συμμετοχή στα μαθήματα.
Αναζητώ κάποιον σχετικό νόμο,αλλά δεν βρίσκω... Όποιος συνάδελφος έχει ανάλογη εμπειρία ας την καταθέσει και αν γνωρίζει και τον σχετικό νόμο θα του ήμουν ευγνώμων αν μπορεί να μου τον γράψει.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 10:42:11 μμ »
Έχω παρόμοια περίπτωση. Ένας αλητάμπουρας - τουρίστας που η διεύθυνση του σχολείου επιμένει να τον περάσουμε. Ήδη έχει κοπεί από απουσίες.

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #160 στις: Ιανουάριος 21, 2020, 11:18:25 μμ »
Είναι κατανοητή η δυσκολία που αντιμετωπίζετε συναδέλφισσες αλλά εφόσον η συνεδρίαση φοίτησης και ο χαρακτηρισμός επάρκειας της φοίτησης γίνεται 30 Μαΐου, επισήμως από απουσίες δεν έχει κοπεί ο οποιοσδήποτε.
Έχω δει παρόμοια περίιπτωση να καταλήγει σε κατ'ιδίαν, να σβήνονται όλες οι απουσίες και να εξετάζεται σε ολική τον Ιούνιο ο μαθητής.
Όσον αφορά την βαθμολόγηση υπάρχει το ΦΕΚ 211/Β/11-11-2016 που ορίζει πώς πρέπει να γίνει.
Αν δεν έχεις επαρκή στοιχεία για αξιολόγηση, βαθμολογείς με ό,τι μπορείς να στοιχειοθετήσεις και να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου.
Καμία διεύθυνση δεν μπορεί να πιέσει για την βαθμολογία. Αυτό δεν νοείται, ακόμα και  αν προτείνεται ως νουθεσία από την διεύθυνση.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #161 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 10:06:22 πμ »
Sp. Educator λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω. Χαρακτηρισμός επάρκειας γίνεται και στην λήξη του Α τετραμήνου και εάν ένας μαθητής έχει ήδη μείνει από απουσίες διαγράφεται από τους καταλόγους της τάξης και δεν καταχορούνται άλλες απουσίες στο απουσιολόγιο γιατί δεν φοιτάει πλέον (έτσι γνωρίζω εγώ) . Επίσης, υπάρχει πρόβλεψη που θα την βρεις στην εγκύκλιο για την αξιολόγηση των μαθητών  BOEMISSA η οποία λέει ότι εάν ένας μαθητής δεν έχει παρακολουθήσει ένα ελάχιστο ωρών σε κάποιο μάθημα, για οποιοδήποτε λόγο, τότε ο καθηγητής μπορεί να μην καταθέσει βαθμολογία. Ψάξε την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #162 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 10:44:26 πμ »
η φοίτηση χαρακτηρίζεται στην τελευταία παιδαγωγική συνεδρίαση και όχι σ' αυτήν του α τετραμήνου. Ο μαθητής συνεχίζει να παίρνει απουσίες σ' όλη τη διάρκεια του β΄τετραμήνου αν δεν έρχεται. Έτσι γνωρίζω εγώ από διευθυντή μου ο οποίος ήταν πολύ τυπικός στην τήρηση εγκυκλίων κλπ

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #163 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 12:43:20 μμ »
παρενθετικά :

το θέμα προκύπτει κάπως στα ΕΠΑΛ με τους μη παρακολουθούντες στο Α τετράμηνο- άλλη μία θολή  αλχημεία τους ελληνικού σχολείου.
αν δεν ξεκαθαρίσει το τοπίο με απλό τρόπο, πάντα θα έχουμε προβλήματα και μαγειρέματα. σε μερικές δομές δίνονται αβέρτα χαρτιά σε μη παρακολουθούντες σχεδόν (δεν λέω κάτι άλλο)

απλά πράγματα: μείωση αριθμού απουσιών (στο λύκειο περνάνε μόνο με την παρουσία τους, ας έχουν ένα κόστος τουλάχιστον) ακόμα και στα εσπερινά . η μόνιμη ατάκα "μα δουλεύουμε" τι να πει; όλοι δουλεύουν. κατανοητό αλλά ας θεσπιστεί μη φοίτηση και συμμετοχή σε εξετάσεις και όποιος περάσει (εκεί συναλλαγή και φιλανθρωπία σύννεφο) ή δεν ξέρω τι άλλο ! τα θέλουμε όλα εύκολα χωρίς κόπο-κόστος και όποιου του περάσει.

και το βασικό : διαμοιρασμός απουσιών σε Α και Β τετράμηνο ! αν έχεις ξεπεράσει ένα όριο στο Α τελειώνεις και δεν ξαναπατάς- τέλος ! (αν υπάρχει θέμα νοσοκομείου οκ, φέρνεις χαρτί τότε). ούτε μεταφέρονται οι απουσίες πχ 100 στο Β τετράμηνο μόνο.


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #164 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 01:43:38 μμ »
η φοίτηση χαρακτηρίζεται στην τελευταία παιδαγωγική συνεδρίαση και όχι σ' αυτήν του α τετραμήνου. Ο μαθητής συνεχίζει να παίρνει απουσίες σ' όλη τη διάρκεια του β΄τετραμήνου αν δεν έρχεται. Έτσι γνωρίζω εγώ από διευθυντή μου ο οποίος ήταν πολύ τυπικός στην τήρηση εγκυκλίων κλπ
Δεν θα διαφωνίσω τότε γιατί δεν ήμουν 100% σίγουρη γι αυτό που είπα . Άρα είναι έτσι όπως το λες. Όμως, είμαι σίγουρη ότι υπάρχει η σχετική πρόβλεψη για μη κατάθεση βαθμολογίας όταν κάποιος μαθητής δεν έχει παρακολουθήσει έναν ελάχιστο αριθμό ορών σε κάποιο μάθημα. Το έχω κάνει προσωπικά (να μην καταθέσω βαθμολογία).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 22, 2020, 03:59:54 μμ »
Δες εδώ:
ΠΔ 46/2016 άρθρο 7: για μάθημα που διδάχθηκε λιγότερο από 10 ώρες δεν κατατίθεται βαθμολογία αν ο διδάσκων αποδεδειγμένα δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για την αξιολόγηση.
https://edu.klimaka.gr/arxeio/nomothesia-fek/fek-74-2016-pd46-axiologhsh-mathitwn-lykeiou-klimaka.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2020, 04:15:05 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Sambora

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 01:24:41 μμ »
Καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για τις απουσίες σε περιοδο κατάληψης;
αν γνωρίζετε το επίσημο έγγραφο κ  το επισυνάπτατε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Σας ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2020, 01:27:05 μμ από Sambora »

Αποσυνδεδεμένος Apes.02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 05:53:37 μμ »
Καλησπέρα.Μήπως γνωρίζει κανείς αν ορίζεται με νόμο ή εγκύκλιο πότε πρέπει να ενημερώνεται ο κηδεμόνας με mail για τις απουσίες ή αν είναι απόφαση του διευθυντή ;Ήξερα ότι πρέπει να ενημερώσουμε όταν ο μαθητής κάνει 30 απουσίες.Ισχύει αυτό ή όχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.