*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 84365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 02, 2017, 08:20:37 μμ »
έτσι κι αλλιώς στο τέλος πάντα τους τις σβήνουν...και οι μαθητές το γνωρίζουν

Για τις συγκεκριμένες απουσίες (απασχόληση εντός σχολείου, πρόβες, αθλητικοί αγώνες, κλπ.), υπάρχει συγκεκριμένη νομοθετική πρόβλεψη να "σβήνονται". Εφόσον το ορίζει ο νόμος, είναι λογικό να το γνωρίζουν και οι μαθητές. Δεν υπάρχει κάτι μεμπτό στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:28 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 04, 2017, 06:29:43 πμ »
Πως τους τις σβήνουν; Το επιτρέπει το MySchool?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:39:53 πμ »
Πως τους τις σβήνουν; Το επιτρέπει το MySchool?

Εννοειται!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:51:32 πμ »
Οι συγκεκριμένες απουσίες δεν καταχωρίζονται από την αρχή. Δεν "περνιούνται" στο MySchool για να "σβηστούν" μετά. Τουλάχιστον, αυτή την πρακτική γνωρίζω εγώ στα σχολεία που έχω δουλέψει. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:38:28 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 04, 2017, 01:46:09 μμ »
Εννοειται!!!
Ακόμα και έτσι να είναι, το MySchool ως πληροφοριακό σύστημα καταγράφει τα πάντα, καταγράφει δηλαδή τις κινήσεις και θα φαίνεται ότι σβήστηκαν οι απουσίες την τάδε του μηνός. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Είναι ένας big brother όπου δεν μπορείς να σβήσεις τα ίχνη σου με τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:09:24 μμ »
Να στο θεσω αλλιως...εαν δεν σβηνοντουσαν ....το μισο σχολειο θα εμενε στην ιδια ταξη!!!
Χαιρω πολυ οτι φαινεται ποιος σβηνει....εξουσιοδοτημενοι ειμαστε ....κ εκετελουμε αποφασεις που εχει παρει ο συλλογος διδασκοντων πριν τελειωσει η σχολικη χρονια, τα μαθηματα δηλαδη !
Και στο λεω εγω που εχω δουλεψει σε σχολειο που θεωρειται κολεγιο κ οχι ..τσιγαρα κ καφεδες στα προαυλια....αρα κ ελαχιστες οι μονοωρες αποβολες! Που αυτες ως επι το πλειστον σβηνουμε!!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:16:20 μμ »
Να στο θεσω αλλιως...εαν δεν σβηνοντουσαν ....το μισο σχολειο θα εμενε στην ιδια ταξη!!!
Χαιρω πολυ οτι φαινεται ποιος σβηνει....εξουσιοδοτημενοι ειμαστε ....κ εκετελουμε αποφασεις που εχει παρει ο συλλογος διδασκοντων πριν τελειωσει η σχολικη χρονια, τα μαθηματα δηλαδη !
Και στο λεω εγω που εχω δουλεψει σε σχολειο που θεωρειται κολεγιο κ οχι ..τσιγαρα κ καφεδες στα προαυλια....αρα κ ελαχιστες οι μονοωρες αποβολες! Που αυτες ως επι το πλειστον σβηνουμε!!!!

Νομικά υπάρχει η δυνατότητα με απόφαση συλλόγου να δικαιολογηθούν έως 3 ημέρες αποβολών. Υπάρχει και ειδική επιλογή στο MySchool.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 04, 2017, 04:38:22 μμ »
Ακριβως! Αλλα ας μη γραψουμε και περισσοτερα γιατι μας διαβαζουν κ μαθητες :-P   ;D
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 05, 2017, 05:18:59 πμ »
Ακόμα και έτσι να είναι, το MySchool ως πληροφοριακό σύστημα καταγράφει τα πάντα, καταγράφει δηλαδή τις κινήσεις και θα φαίνεται ότι σβήστηκαν οι απουσίες την τάδε του μηνός. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Είναι ένας big brother όπου δεν μπορείς να σβήσεις τα ίχνη σου με τίποτα!

Οι συγκεκριμένες απουσίες δεν υπάρχει λόγος να καταχωριστούν στο MySchool. Αρκεί μόνο να τις δικαιολογήσει ο διευθυντής ή ο καθηγητής που απασχόλησε τον κάθε μαθητή.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:36:17 πμ »
Συνάδελφοι ,
Σε συζήτησή μου με συνάδελφο σχολείου νομού της περιφέρειας Ιωαννίνων (γιατί άραγε διστάζω να πω ποιου), πληροφορήθηκα το εξής: Συστηματικά και κατ'εξακολούθηση δεν περνούν στο απουσιολόγιο απουσίες στα παιδιά της γ' λυκείου οι περισσότεροι συνάδελφοι, σε άλλο σχολείο ήδη από το Σεπτέμβριο(!!!!), στης φίλης μου από μετά τα Χριστούγεννα. Μιλάμε για άπειρες απουσίες... Κάποιο βάζουν (ανάμεσα στους οποίους και η φίλη μου) με αποτέλεσμα στο απουσιολόγιο σε κάθε όνομα να έχει+-+-+-... Και ενώ στο σύλλογο έχουν σκοτωθεί οι μεν με τους δε, η κατάσταση συνεχίζεται με υπερίσχυση των ντόπιων (που δε βάζουν).
Μου φαίνεται αδιανόητο.Εγώ σε σχολεία 5 νομών που ήμουν ως τώρα δεν το έχω δει πουθενά. Μάλιστα όλοι τρέμουμε μήπως συμβεί κάτι σε παιδί εκτός τάξης το οποίο φαίνεται στο απουσιολόγιο παρόν. Μονίμως μετράμε κεφάλια.
Σας παρακαλώ απαντήστε μου σας έχει συμβεί; είναι κάτι που συμβαίνει και εγώ το αγνοώ; το βρίσκω εξαιρετικά άδικο για τα παιδιά της γ' λυκείου ας πούμε του σχολείου μου. Επίσης για τα παιδιά που μένουν από απουσίες!
Ειλικρινά από χθες έχω μείνει άναυδη.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 08, 2017, 02:34:46 μμ »
chriskas,
σε σχολείο όπου ήμουν παλαιότερα, όταν τρεις μαθητές της Γ' Γυμνασιου είχαν μείνει στην ίδια χρονια από πολλές, μα πάρα πολλές αδικαιολόγητες απουσίες, οι ντόπιοι είχαν έρθει στο σχολείο έξαλλοι και μόνο που δεν μας είχαν δείρει. Φυσικά δεν τους πέρασε, εμείς είχαμε κάνει ότι έπρεπε.  Σωστά κάνετε τη δουλειά σας, διότι η ευθύνη είναι μεγάλη. Από εκεί και πέρα, αν κάποιος εκτίθεται, είναι αυτός ο οποίος είναι παράτυπος και όχι ο νόμιμος. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2017, 02:48:16 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 08, 2017, 06:44:37 μμ »
Ετσι ειναι.. μια στραβη να γινει χτυπα ξυλο, βρισκεσαι τρελα εκτεθειμενος. Κι εσεις κανατε πολυ καλα. Οσο υποχωρουμε σε κατι τετοια, τοσο ξεφτιλιζομαστε στην κοινωνια. Οσο προσπαθουμε να γινομαστε αρεστοι κ να καλοπιανουμε, γυρνα εναντιον μας.
Τωρα στην περιπτωση που περιεγραψα, δεν ειναι να μας παιρνουν με τις ντοματες? Ειναι σαν να λεμε απο μονοι μας οτι το σχολειο ειναι περιττο και κανουμε πισω για να κανει τη δουλεια μας το φροντιστηριο. Χωρια που δεν κανουμε μαθημα κ λουφαρουμε, παλι.
Χωρια την αδικια του πραγματος για τα υπολοιπα παιδια. Φαντασου δλδ πώς επιτηρουν σε αυτο το σχολειο στις πανελληνιες........

Αποσυνδεδεμένος shark1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 09:01:23 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει νομοθεσία που να ορίζει τι γίνεται σε περίπτωση καθυστερημένης προσέλευσης μαθητών στο μάθημα? γιατί άλλοι συνάδελφοι δείχνουν ανοχή και άλλοι βάζουν απουσία αμέσως με την είσοδο τους στην τάξη. Τι ισχύει νομοθετικά? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 11:38:11 πμ »
Δεν μπορώ να ψάξω να σου βρω αυτή τη στιγμή συγκεκριμένη νομοθεσία, αλλά μαθητής που λείπει από την αίθουσα όταν ο καθηγητής έχει πλέον εισέλθει σε αυτή, και δεν είναι γραμμένος στο απουσιολόγιο, είναι τίγκα παράνομο και ο καθηγητής παίζει το κεφάλι του, διότι όπως έχει ειπωθεί πολλάκις, εάν ο μαθητής πάθει ατύχημα έξω από το σχολείο χωρίς να υπάρχει επίσημο αποδεικτικό ότι έλειπε από αυτό, οι υπεύθυνοι θα είναι αντιμέτωποι με μηνύσεις διότι μπορεί να εικάσει κανείς ότι κάποιος καθηγητής τον έστειλε εκτός του χώρου του σχολείου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159457
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.