*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες μαθητών  (Αναγνώστηκε 84431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kon31

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 08, 2009, 01:57:01 πμ »
Βασικά εδώ ο νόμος δεν είναι σαφής.

Α. λέει ότι τα σχολεία πρέπει υποχρεωτικά να συμμετέχουν με αντιπροσωπεία, αλλά δε γίνεται λόγος για την υποχρεωτική συμμετοχή των μαθητών:

Γ4/150/24-02-2000 Απόφαση ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΦΕΚ 246  τ. Β΄
Έχοντας υπόψη το Ν. 1566/85
Ορίζουμε τον τρόπο σύνθεσης των τμημάτων της σπουδάζουσας και μαθητιώσας νεολαία κατά τις παρελάσεις στις Εθνικές επετείους και τον τρόπο επιλογής σημαιοφόρου και παραστατών στα σχολεία της Β/θμιας Εκπ/σης ως εξής:
1. ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ
 ...  δ) Τα σχολεία Ιδιωτικής και Δημόσιας Β/θμιας Εκπ/σης συμμετέχουν υποχρεωτικά στις παρελάσεις με το σύμβολο του Ελληνικού Έθνους. Τα τμήματα των σχολείων κατά την παρέλαση θα παρουσιάζουν, ένα ομοιόμορφο σύνολο και η εμφάνιση θα είναι αυτή που θα αρμόζει σε μαθητές-τριες Οι επικεφαλής των τμημάτων καθηγητές Φυσικής Αγωγής, οφείλουν να ακολουθούν τα τμήματα τους από το αριστερό μέρος σε όλη τη διαδρομή της παρέλασης. http://www.google.gr/search?q=%CE%934%2F150%2F24-02-2000+%CE%A5%CE%A0.%CE%95.%CE%A0.%CE%98.&sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rlz=1B3GGGL_elGR280GR281

Β. Πουθενά δεν μιλάει για ποινή - αποβολή.

Γ. Αν η παρέλαση γίνεται σε μέρα αργίας και πάλι δεν είναι υποχρεωμένος να πάει κάποιος, από όσο έψαξα και έγραψα παραπάνω.

Δ. Οι υποστηρικτές των παρελάσεων στηρίζονται στην εγκύκλιο 200.21/16/139240/26.11.77 περί υποχρεωτικής συμμετοχής στις εθνικές εορτές, αλλά δεν ορίζονται ποινές

Ε. Μετά από άρθρο και στον τύπο ο προϊστάμενος της Β΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλονίκης, Γιώργος Κωνσταντινίδης, τόνισε ότι ουδέποτε δόθηκε τέτοιου είδους εντολή στους διευθυντές των σχολείων. «Όποιος μαθητής δεν θέλει για λόγους συνείδησης να συμμετάσχει σε εκδήλωση του σχολείου, όπως θεωρείται η παρέλαση, πρέπει να φέρει υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα του, ο οποίος θα αναλαμβάνει την ευθύνη. Δεν πιέζουμε κανέναν. Αντιθέτως, σεβόμαστε τη συνείδηση του καθενός». http://digital.tanea.gr/Default.aspx?d=20071017&pn=1  Βέβαια δεν βρήκα πουθενά σε κανένα νόμο να λέει για υπεύθυνη δήλωση, αστεία πράγματα.

ΣΤ. Ωστόσο οικογένειες που έχουν προσφύγει στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο, γιατί τα παιδιά ήταν Ιεχωβάδες, δεν δικαιώθηκαν γιατί κατά τη γνώμη του δικαστηρίου δεν έχει σχεση η εθνική εορτή με την θρ. συνείδηση, αν και δεν ελήφθη υπόψιν ότι οι ιεχωβάδες είναι απολύτως αντιμιλιταριστες. http://tosyntagma.ant-sakkoulas.gr/afieromata/print.php?id=777. Βέβαια, ίσως αν είχαν προσφύγει για την ερμηνεία του νόμου να είχε άλλο αποτέλεσμα, αυτοί βασίστηκαν σε θέματα θρησκευτικής ελευθερίας και συνείδησης.

Ζ. Τελικώς δεν φαίνεται από πουθενά ότι προβλέπονται κυρώσεις για τέτοιου είδους δραστηριότητα, ακόμη και για τις καλλιτεχνικές κλπ λέει για εντός ωρολογίου προγράμματος και βέβαια σε εργάσιμη μερα.

Αυτά είναι αυθαιρεσίες δικές μας, των εκπαιδευτικών εννοώ, που πρέπει επιτέλους να κοπούν.

Καλό βράδυ
ΥΓ. Για το "γιορταστικές" να πω ότι αντέγραψα κατευθείαν τον νόμο με copy+paste οπότε δεν τα τσέκαρα καλά, για να είμαι ειλικρινής. τώρα που το είπες, εντόπισα ένα "επικεφαλείς" σε έναν άλλο νόμο και το έκανα επικεφαλής, για να μη μας πέσουν τα μαλλιά της κεφαλής... ;) 8)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:10 »

professor

  • Επισκέπτης
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 08, 2009, 02:36:34 πμ »


Αυτά είναι αυθαιρεσίες δικές μας, των εκπαιδευτικών εννοώ, που πρέπει επιτέλους να κοπούν.

Καλό βράδυ
ΥΓ. Για το "γιορταστικές" να πω ότι αντέγραψα κατευθείαν τον νόμο με copy+paste οπότε δεν τα τσέκαρα καλά, για να είμαι ειλικρινής. τώρα που το είπες, εντόπισα ένα "επικεφαλείς" σε έναν άλλο νόμο και το έκανα επικεφαλής, για να μη μας πέσουν τα μαλλιά της κεφαλής... ;) 8)



κοινως εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας!
για το "γιορταστικες" προφανως ψεγω τον συντακτη του κεμενου και οχι τον" κοπυπεηστη"!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 08, 2009, 12:57:45 μμ »
Το νερό φταίει φίλε μου. Φύγε όσο είναι νωρίς, σε λίγο θα σας βάζει και τις Κυριακές να πηγαίνετε εκκλησία.. Το Πάσχα σε βλέπω "αντιπροσωπεία" στην Εκκλησία την Μ. Παρασκευή και να βαστάς τον επιτάφιο. Πάντως το "αυστηρό σχολείο" αντιμετωπίζεται ως τρόπος να ανέβει ο σεβασμός προς το σχολείο. Είναι μια παλιά και κλασσική τακτική. Έχει τα υπέρ της αλλά και τα κατά της. "Αν δεν μπορείς να κάνεις κάποιον να σ 'αγαπάει και να σε σέβεται, κάν' τον να σε φοβάται". Η ερώτηση θέλω να σου κάνω είναι "Θα μπορούσατε να κάνετε τους μαθητές να αγαπήσουν το σχολείο; Την παρέλαση;"
στόχος μας θα πρέπει να είναι τα παιδιά να αγαπήσουν το σχολείο.
από την άλλη πλευρά δεν μπορούν να αγαπήσουν και όλα όσα συμπεριλαμβάνονται στα πλαίσια του σχολείου. θα υπάρχουν παιδιά που, ας πούμε την παρέλαση, δεν θα την αγαπούν.
πρέπει όμως, κατά τη γνώμη μου, να μάθουν ότι αποτελούν μέρος μιας κοινωνίας, μιας ομάδας που έχει κανόνες, διαδικασίες, υποχρεώσεις και δικαιώματα. στη ζωή μας κάνουμε πολλά πράγματα που δεν μας αρέσουν αλλά που είναι αναγκαίο να γίνουν γιατί εξυπηρετούν ένα σύνολο (πχ βαριέμαι να μαγειρεύω κάθε μέρα αλλά αφού έχω οικογένεια είμαι υποχρεωμένη να το κάνω) ή εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς (η παρέλαση αποτελεί ένα τμήμα των παραδόσεων και των εθίμων που στο σύνολό τους βοήθησαν και βοηθούν ακόμη τη συγκρότηση μιας κοινωνίας) ακόμη και αν δεν είναι σωστοί /δίκαιοι (είναι κατάλοιπο της μεταξικής περιόδου και παράλληλα είμαστε η μόνη χώρα που δεν γιορτάζουμε στα σχολεία τη λήξη παρά μόνο την έναρξη του β παγκόσμιου πολέμου, λες και είμαστε πολεμόχαροι).

αρκετές φορές, όμως, στους τύπους βρίσκεται και η ουσία.


Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 09, 2009, 03:37:02 μμ »
Δεν ξέρω πόσο Έλληνα σε κάνει το να παρευλάνεις ή να ανεβάζεις την ελληνική σημαία στο μπαλκόνι σου κάθε εθνική επέτειο. Τι δηλαδή μόνο τότε θυμόμαστε το ένδοξο παρελθόν μας; Τέλος πάντων η κουβέντα για τις παρελάσεις έχει γίνει σε αυτό το φόρουμ και παλιότερα, δε βγάζει πουθενά η συζήτηση αυτή, έχουμε πρόβλημα ως λαός και αυτό που θέλουν να μας περάσουν οι νεοεθνικιστές δε με βρίσκει σύμφωνη. Ξαφνικά θυμηθήκαμε τα αρχαία ελληνικά κείμενα, διδάσκονται μάλιστα σε όαους επιθυμούν να μάθουν την αρχαία ελληνική γλώσσα (καλή μεν κίνηση, αλλά ποιοι διδάσκουν άραγε;), γεμίσαμε από βιβλία και κανάλια που τα προωθούν! Και από την άλλη αγνοοούμε βασικά και μελανά σημεία της ιστορίας μας, εξακολουθούμε να είμαστε ιδεολογικά και πολιτικά φανατισμένοι και προκατειλημμένοι. 
Εμένα με ενοχλεί η χειραγώγηση και η κατήχηση των μαθητών από το απαρχαιωμένο πλέον σχολείο. Δεν είναι δυνατόν εν έτει 2009 να στέλνονται μαθητές για εξομολόγηση από το σχολείο τους και να πιστευουν πως εξιλεώνονται και ηρεμούν! Και τους κατεύθυνε ο διευθυντής του περσινού μου σχολείου! Να διατηρήσουμε τις παραδόσεις μας, να μάθουμε σωστα την ιστορία μας, όχι όμως με επιβολή και αυταρχισμό. Είδαμε πού οδήγησαν και στο παρελθον αυτές οι απαρχαιωμένες μέθοδοι.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες μαθητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:07:10 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 09, 2009, 07:38:08 μμ »
Δεν ξέρω πόσο Έλληνα σε κάνει το να παρευλάνεις ή να ανεβάζεις την ελληνική σημαία στο μπαλκόνι σου κάθε εθνική επέτειο. Τι δηλαδή μόνο τότε θυμόμαστε το ένδοξο παρελθόν μας; Τέλος πάντων η κουβέντα για τις παρελάσεις έχει γίνει σε αυτό το φόρουμ και παλιότερα, δε βγάζει πουθενά η συζήτηση αυτή, έχουμε πρόβλημα ως λαός και αυτό που θέλουν να μας περάσουν οι νεοεθνικιστές δε με βρίσκει σύμφωνη. Ξαφνικά θυμηθήκαμε τα αρχαία ελληνικά κείμενα, διδάσκονται μάλιστα σε όαους επιθυμούν να μάθουν την αρχαία ελληνική γλώσσα (καλή μεν κίνηση, αλλά ποιοι διδάσκουν άραγε;), γεμίσαμε από βιβλία και κανάλια που τα προωθούν! Και από την άλλη αγνοοούμε βασικά και μελανά σημεία της ιστορίας μας, εξακολουθούμε να είμαστε ιδεολογικά και πολιτικά φανατισμένοι και προκατειλημμένοι. 
Εμένα με ενοχλεί η χειραγώγηση και η κατήχηση των μαθητών από το απαρχαιωμένο πλέον σχολείο. Δεν είναι δυνατόν εν έτει 2009 να στέλνονται μαθητές για εξομολόγηση από το σχολείο τους και να πιστευουν πως εξιλεώνονται και ηρεμούν! Και τους κατεύθυνε ο διευθυντής του περσινού μου σχολείου! Να διατηρήσουμε τις παραδόσεις μας, να μάθουμε σωστα την ιστορία μας, όχι όμως με επιβολή και αυταρχισμό. Είδαμε πού οδήγησαν και στο παρελθον αυτές οι απαρχαιωμένες μέθοδοι.

συμφωνώ μαζί σου απόλυτα..
την ιστορία δεν την γνωρίζουμε κ όπως διδάσκεται αποκρύπτεται η μισή αλήθεια..
Τη γλώσσα μας την κατακρεουργούμε κ υποχρεώνουμε τα παιδιά απο την α δημοτικού να κάνουν ξένη γλώσσα κ στο τέλος να μαθουν 2-3 κ να ξεχάσουν τη δική τους ( κάνω μάθημα κ μου βρίσκουν συνώνυμα σε ξένη γλώσσα κ δε μπορούν στην ελληνική!!! το αυθορμητο δηλ που τους έρχεται δεν είναι η ελλην λέξη!!!  >:()...
τη θρησκεία την μετατρέπουμε κατά καιρούς όπως μας βολεύει κ όπως εξυπηρετει τα εκάστοτε συμφέροντα κ το θεσμό της Εκκλησίας που πλουτίζει αιώνες τώρα..
τα λεγόμενα του Ιησού επίσης τα χουμε παρερμηνεύσει κατά τα παραπάνω..
την πατρίδα μας την μολύνουμε κ την εξευτελίζουμε κατά καιρούς..
οι τύποι μας μαράνανε κ οι παρελάσεις...αντι να δούμε πώς θα δημιουργηθεί ένα σχολείο που να οικοδομήσει βιωματική σχέση με την παράδοση, γνώση της αντικειμενικής αλήθειας κ σεβασμό στο παρελθον μας κ στο παρελθόν κάθε λαού, νομίζουμε πως οι επέτειοι θα μας διαμορφώσουν απο μόνες τους συνείδηση..καλοί είναι οι τύποι , όταν προυπάρχει ουσία..κ η ουσία είναι να δημιουργήσουμε παιδιά που θα επιδιώκουν μόνα τους τους τύπους για να τιμήσουν την ουσία..

Αποσυνδεδεμένος mac190604

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, όπως την έχω φανταστεί!
    • Προφίλ
    • http://lisari.blogspot.com
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 09, 2009, 10:35:48 μμ »
Μήπως, λέω μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας;;
Όχι όμως ότι δεν έχει ενδιαφέρον και αυτή η διάσταση της κουβέντας, απλά ακροβατούμε μεταξύ του υποκειμενικού και του αντικειμενικού που είναι κομμάτι δύσκολο να καταλήξουμε...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 09, 2009, 10:49:19 μμ »
Μήπως, λέω μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας;;
Όχι όμως ότι δεν έχει ενδιαφέρον και αυτή η διάσταση της κουβέντας, απλά ακροβατούμε μεταξύ του υποκειμενικού και του αντικειμενικού που είναι κομμάτι δύσκολο να καταλήξουμε...

Το αντικειμενικό του θέματος νομίζω λύθηκε παραπάνω, με την παράθεση του νόμου απο τον συνάδελφο Kon25..δεν είναι νομιμο να μπαίνουν απουσίες Σαββτο... εγώ τουλάχιστον απο την ανάγνωση των άρθρων αυτο κατάλαβα..

Αποσυνδεδεμένος lydia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 17, 2009, 06:11:19 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει κάτι σχετικό αν υπάρχει κάποια διάταξη που να ορίζει τι γίνεται όταν μαθητής δημοτικού (α' και β' τάξη) έχει πολλές απουσίες λόγω προβλημάτων υγείας (περίπου 1 μήνα).
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 02, 2009, 09:02:01 μμ »
υπάρχει κάποιο συστημα στον Η/Υ που να περνάει ευκολα τις απουσιες των παιδιων?
Είμαι υπεθυνη σε τμημα της γ λυκειου και όπως καταλαβαίνετε, φοβάμαι μήπως χάσω το λογιαριασμό.... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2009, 09:39:24 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 02, 2009, 09:13:27 μμ »
Δεν τις περνάς στο "Νέστορα";  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 02, 2009, 09:27:38 μμ από bikini »
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 01:40:12 μμ »
Έχω την εξής απορία: ένας μαθητής που μένει από απουσίες στην μέση της χρονιάς, έχει δικαίωμα να έρχετε στο σχολείο; τι λέει ο νόμος;


Έχουμε έναν μαθητή ο οποίος έχει ήδη μείνει από απουσίες αλλά συνεχίζει να έρχεται να παρακολουθεί όποτε "γουστάρει" και το λέω έτσι γιατί όπως καταλαβαίνετε ερχετε μόνο για να δημιουργεί προβλήματα.
Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να συνεχίζει να παρακολουθεί "όποτε θέλει", ή υποχρεωτικά πρέπει να κάτσει σπίτι του και να περιμένει να φοιτήσει ξανά την επόμενη χρονιά;

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 01:54:29 μμ »
Έχω την εξής απορία: ένας μαθητής που μένει από απουσίες στην μέση της χρονιάς, έχει δικαίωμα να έρχετε στο σχολείο; τι λέει ο νόμος;


Έχουμε έναν μαθητή ο οποίος έχει ήδη μείνει από απουσίες αλλά συνεχίζει να έρχεται να παρακολουθεί όποτε "γουστάρει" και το λέω έτσι γιατί όπως καταλαβαίνετε ερχετε μόνο για να δημιουργεί προβλήματα.
Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα να συνεχίζει να παρακολουθεί "όποτε θέλει", ή υποχρεωτικά πρέπει να κάτσει σπίτι του και να περιμένει να φοιτήσει ξανά την επόμενη χρονιά;
Φυσικά και δικαιούται να έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 02:10:19 μμ »
Φυσικά και δικαιούται να έρχεται.

"Δυστυχώς" ήθελες να πεις, δικαιούται να έρχεται. Γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις, συνήθως μόνο για κακό έρχεται ένας μαθητής.
Βέβαια καταλαβαίνω ότι ο νόμος είναι καλοπροαίρετος και καλύπτει αυτούς που για κάποιο προσωπικό λόγο δεν έχασαν την χρονιά από απουσίες, αλλά τους δίνει δικαίωμα στη μάθηση ώστε να παρακολουθούν τα μαθήματα κανονικά και του χρόνου να είναι σωστοί και καλοί μαθητές!
Αμφιβάλλω όμως αν υπάρχει έστω και 1 τέτοια περίπτωση, αφού τα όρια απουσιών από μόνα τους για σοβαρούς λόγους (υγείας κλπ) ήδη καλύπτουν και αυτές τις περιπτώσεις

Τέλος πάντων,

περαστικά μας εύχομαι

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες μαθητών
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 26, 2010, 04:37:04 μμ »
Κι αν πριν το τέλος της χρονιάς έρθει πάλι το υπουργείο και αλλάξει προς τα πάνω το όριο των απουσιών;
Νομίζω πως ο λογαριασμός πρέπει να γίνεται με τη λήξη του διδακτικού έτους. Γι΄αυτό άλλωστε υπάρχει και ο σύλλογος στο τέλος της χρονιάς ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159574
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.