*

Αποστολέας Θέμα: 7ωρο  (Αναγνώστηκε 1565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
7ωρο
« στις: Ιανουάριος 17, 2008, 07:49:57 μμ »
Δεν ξέρω αν ταιριάζει στην ενότητα αλλά:
Το ξέρω ότι γίνομαι μισητός στους συναδέλφους αλλά αυτή η 7η ώρα γιατί υπάρχει;;; Διαρκεί 30 λεπτά, τυπικά γιατί ποτέ δε διαρκεί τόσο μεταξύ των κουδουνιών. Επιπλέον μέχρι να μαζέψεις τα παιδιά και να μπούνε σε μια σειρά και να συνδέσεις με τα προηγούμενα (ούτε συζήτηση για εξέταση!) έχεις πρακτικά δέκα λεπτά για να παραδώσεις.... Στα γρήγορα και "πυροβολητά"! Ειδικά για ένα μονόωρο μάθημα τη βδομάδα όπως η Πληροφορική είναι πολύ δύσκολο να παρακολουθήσει ο μαθητής την ύλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 7ωρο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:04 »

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: 7ωρο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 08:54:59 μμ »
Αν μιλάς για Πληροφορική Γυμνασίου, θα πρέπει να απαιτείς στην αρχή της χρονιάς να μην γίνεται την 7η ώρα για όλους τους λόγους που ανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: 7ωρο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2008, 11:08:53 πμ »
Γενικά, η 7η ώρα δεν ενδείκνυται για κανένα μάθημα, πόσω μάλλον αν αυτό είναι μονόωρο. Τα παιδιά είναι κουρασμένα και ξεσαλώνουν, οι καθηγητές έχουν εξαντλήσει τις ανοχές τους και γίνεται μπάχαλο. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να καταργηθεί αυτή η ώρα ή, έστω, να γίνεται μια φορά την εβδομάδα. Εμένα μου έχουν βάλει 7η ώρα Οδύσσεια, Ιστορία και Νεοελληνική Γλώσσα και μου είναι πολύ δύσκολο να κάνω αποτελεσματικό μάθημα. Τα περισσότερα πειθαρχικά προβλήματα και τις περισσότερες ποινές τα έχω σημειώσει αυτήν την ώρα. Αφήστε δε που αν τα παιδιά είναι από χωριά, αρχίζουν να παραπονιούνται ότι χάνουν το λεωφορείο οπότε ζητάνε να φύγουν πιο νωρίς. Και λέω λοιπόν: αφού στην έβδομη ώρα ουσιαστικά δε γίνεται μάθημα, γιατί να μη σκεφτούμε το ενδεχόμενο να την καταργήσουμε τελείως, μειώνοντας κατά μία ώρα ένα δύο πολύωρα μαθήματα;

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: 7ωρο
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2008, 03:09:22 μμ »
Που να δείτε στα ΤΕΕ. Γνώμη μου είναι  πάντως,  πως έστω και την τελευταία ώρα πρέπει να βρούμε τρόπους να ναι "κάγκελο" ή τάξη.Να χτυπά το κουδούν και ναμη θέλουν να φύγουν .Απ τη στιγμή όμως που μερικοί συνάδελφοι είναι οι πρώτοι που το "διαλύουν" τα παιδιά  τι νακ άνουν ; Είναι πραγματική πρόκληση τελευταία ώρα. Εκεί φαίνονται πολλά πιστεύω. Αν μαπίνουμε στην τάξη και τους δίνουμε την εικόνα ενός "άντε να τελειώνουμε " καθηγητή   πάει το παιχνίδι για όλη την εκαπιδευτιή μας σταδιοδρομία. Εξ απαλών ονύχων ............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 7ωρο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:04 »

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 7ωρο
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 08:16:04 μμ »
Συζήτησα το θέμα με παλαιούς συναδέλφους, αλλά μάλλον πήρα απάντηση όχι πειστική. Σε αντίθεση με τα λεγόμενά τους ότι ο "παλιός καθηγηταράς" ξέρει και μπορεί να κουμαντάρει την 7η ώρα, τα παιδιά, σε συζήτηση μαζί τους για το πώς θα μπορούσαμε να λύσουμε το πρόβλημα ανέφεραν ότι ο τάδε καθηγητής (ο "καθηγηταράς που λέμε) "μας βάζει να κάνουμε ησυχία και να διαβάζουμε μόνοι μας, γιατί δε μας αφήνετε να παίξουμε ή να σερφάρουμε κι εσείς;"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.