*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα 176 ευρώ  (Αναγνώστηκε 29599 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 03, 2010, 04:44:09 μμ »
Πολύ χλωμό! Εδώ δεν υπάρχει σάλιο σου λέει (σ.σ. γι αυτά που δε θέλουν...). Μόνο με προσφυγή στη δικαιοσύνη.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:08:32 μμ »
Άρειος Πάγος: Το επίδομα των 176 ευρώ και στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς


Ο Άρειος Πάγος υπογραμμίζει ότι η μη καταβολή του συγκεκριμένου επιδόματος παραβιάζει τη συνταγματική αρχή της ισότητας.
Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δικαιούνται τη μηνιαία πρόσθετη παροχή (επίδομα) των 176 ευρώ του άρθρου 14 του Ν. 3016/2002, έκρινε ο Άρειος Πάγος με την υπ' αριθμ. 306/2011 απόφασή του.


Οι αρεοπαγίτες απέρριψαν αίτηση του ελληνικού Δημοσίου που ζητούσε να αναιρεθεί απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Καστοριάς η οποία είχε δικαιώσει αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και είχε επιδικάσει για τη διετία 2005 - 2006 το επίδομα των 176 ευρώ.

Ο Άρειος Πάγος υπογραμμίζει ότι η μη καταβολή του συγκεκριμένου επιδόματος παραβιάζει τη συνταγματική αρχή της ισότητας. Ειδικότερα, έκρινε ότι η κατ' εξαίρεση μη χορήγηση της εν λόγω παροχής (επιδόματος) σε ορισμένες μόνο κατηγορίες υπαλλήλων συνιστά άνιση δυσμενή μεταχείριση αυτών έναντι των υπολοίπων εργαζομένων.

Όπως αναφέρεται στην αρεοπαγιτική απόφαση, η χορήγηση της εν λόγω παροχής έχει προσλάβει χαρακτήρα γενικής προσαύξησης των τακτικών αποδοχών των εργαζομένων.

Μάλιστα, οι δικαστές επισημαίνουν ότι το επίδομα των 176 ευρώ δεν μπορεί να συμψηφιστεί με το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης που καταβάλλεται στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σύμφωνα με του νόμους 2470/1997 και 3205/2003.

Υπενθυμίζεται ότι ο Άρειος Πάγος με παλαιότερες αμετάκλητες αποφάσεις του έχει κρίνει νόμιμη την καταβολή του επιδόματος των 176 ευρώ σε όλους τους εργαζόμενους στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.

Αναλυτικότερα, το Εργατικό Τμήμα του Αρείου Πάγου με παλαιότερες αποφάσεις του (νομολογία) έκανε δεκτές αγωγές εργαζομένων με συμβάσεις ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου απασχολουμένων στον ευρύτερο δημόσιο τομέα (όπως είναι Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Νοσοκομεία κ.λπ.) και επικύρωσε την καταβολή του επιδόματος των 176 ευρώ σε εργαζομένους.

Υπενθυμίζεται ότι η ειδική παροχή των 176 ευρώ χορηγήθηκε αρχικά με το νόμο 3016/2002 και αποσκοπούσε στο να εξομαλυνθούν οι υπάρχουσες μισθολογικές διαφορές υπέρ των χαμηλόμισθων υπαλλήλων που δεν λαμβάνουν πρόσθετες μισθολογικές παροχές. Όμως, στη συνέχεια, από το 2002 και μετά το επίδομα αυτό επεκτάθηκε με σωρεία υπουργικών αποφάσεων (άνω των 55) και σε άλλες πολλές, ετερόκλητες κατηγορίες εργαζομένων.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=69403&catid=3

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:12:15 μμ »
οι φετινοι δηλ.αναπληρωτες θα το παρουμε αναδρομικα η απο εδω και περα?

Αποσυνδεδεμένος papakas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 18, 2011, 06:50:18 μμ »
να μη πω τι θα παρουμε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:37:07 »

Αποσυνδεδεμένος Estella80

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 19, 2011, 03:08:53 μμ »
Συνάδελφοι,
έχω μία ερώτηση: εάν αυτή η υπόθεση αφορά και έναν
νεοδιόριστο χωρίς προυπηρεσία;

Το επίδομα αυτό έχει καταργηθεί, έτσι δεν είναι;
Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει;

Ευχαριστώ
"A lie told often enough becomes the truth."
-- Vladimir Ilyich Lenin --

Αποσυνδεδεμένος ioulia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 21, 2011, 11:16:19 μμ »
οι εκπαιδευτικοι που διορίστηκαν φέτος το δικαιούνται το επίδομα?
αν ναι τι πρέπει να κάνουν ? να κινηθούν δικαστικά?

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:07:31 πμ »
το επίδομα αυτό δεν δόθηκε ποτέ σε εκπαιδευτικούς αλλά σε άλλους κλάδους στο δημόσιο, το δικαιούμαστε και το διεκδικούμε κατά καιρούς με μαζικές αιτήσεις προς τις δευτεροβάθμιες κ.λ.π. η ακόμα και με μαζικές αγωγές (κάποιοι έχουν δικαιωθεί και το έχουν πάρει) δυστυχώς δεν ξέρω περισσότερα να σας διαφωτήσω....ρωτήστε συναδέλφους  :(

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 29, 2011, 06:21:04 μμ »
Χτες πήρε το μάτι μου ένα φαξ από το σύλλογο που έλεγε όσοι έχουν κάνει χαρτιά για τα 176 ευρώ να επικοινωνήσουν με το δικηγορικό γραφείο που έχει αναλάβει την υπόθεση. Ήρθε τίποτα στους δικούς σας νομούς; Και τί θα γίνει τώρα που κάποιοι έχουν κάνει χαρτιά σε άλλους νομούς; Εγώ έχω κάνει σε 2!! Ξέρει κανείς κάτι, γιατί να απικοινωνήσουμε και αν αφορά όλους όσους έχουν κάνει προσφυγή;
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 29, 2011, 08:12:12 μμ »
Χτες πήρε το μάτι μου ένα φαξ από το σύλλογο που έλεγε όσοι έχουν κάνει χαρτιά για τα 176 ευρώ να επικοινωνήσουν με το δικηγορικό γραφείο που έχει αναλάβει την υπόθεση. Ήρθε τίποτα στους δικούς σας νομούς; Και τί θα γίνει τώρα που κάποιοι έχουν κάνει χαρτιά σε άλλους νομούς; Εγώ έχω κάνει σε 2!! Ξέρει κανείς κάτι, γιατί να απικοινωνήσουμε και αν αφορά όλους όσους έχουν κάνει προσφυγή;
το επίδομα αφορά και τους αναπληρωτές;
αυτούς που εργάστηκαν το 2005?

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 30, 2011, 11:48:53 μμ »
Δεν ξέρω καθόλου, το δικηγορικό γραφείο που είχε αναλάβει τη ΔΙΠΕ του Νομού που ήμουν αναπληρώτρια τη χρονιά που λες (2005-6) έπαιρνε και χαρτιά αναπληρωτών. Και εγώ Σαν αναπληρώτρια τα πρωτοέκανα. Τώρα δεν έχω ιδέα τί γίνεται. Σκοτάδι. Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του; :-\
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος cdplus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • 1 και 1 κάνει 10
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #108 στις: Μάρτιος 31, 2011, 03:10:17 μμ »
Σημερινό αυτό:
επίδομα 176 ευρώ  http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=69682&catid=13



Αποσυνδεδεμένος ThomasM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 01, 2011, 01:08:30 πμ »
Διαβάζοντας μόλις τώρα το συγκεκριμένο θέμα, θυμήθηκα που πριν αρκετά χρόνια συνάδελφοι μάζευαν χρήματα και αιτήσεις για τους δικηγόρους.
Το μόνο σίγουρο είναι οτι κάποιοι δικηγόροι ωφελήθηκαν από αυτή την υπόθεση.
Αλήθεια οι συνάδελφοι των οποίων τα ονόματα γράφτηκαν παραπάνω είναι βέβαιο οτι πήραν τα χρήματα για τα οποία γίνετε λόγος; Πήραν και  αναδρομικά;!!!
Υπάρχει κανεις να μας το επιβεβαιώσει;

Τα τελευταία χρόνια γίνεται μια ολομέτωπη επίθεση σε βάρος όλης της εργατικής τάξης και των εκπαιδευτικών.
Δικαιώματα που κερδήθηκαν με αγώνες πολλών ετών, αλλά και με αίμα, χάνονται από τη μια στιγμή στην άλλη.
Το οτι κάποιοι πριν από εμάς αγωνίστηκαν και κέρδισαν πρέπει να μας παραδειγματίσει και να μην θεωρούμε τους αγώνες και τις απεργίες χαμένη υπόθεση -χάσιμο χρημάτων- αλλά καθήκον και υποχρέωσή μας απέναντι σε μας τους ίδιους την αξιοπρέπειά μας και τις επόμενες γενιές.

Αποσυνδεδεμένος evipan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 04, 2011, 01:10:28 μμ »
Καλησπέρα.Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου πει ποιές κινήσεις πρέπει να γίνουν από μέρους μου,προκειμένου να διεκδικήσω το επίδομα των 176 ευρώ?Υπάρχει κάποιο δικηγορικό γραφείο που έχει αναλάβει την υπόθεση?Είμαι 4 χρόνια αναπληρώτρια,φέτος στην Καβάλα.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα 176 ευρώ
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 04, 2011, 01:24:29 μμ »
Έλα να παίρνουμε σειρά & μεις  ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 655
Σύνολο: 671

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.